Лекции.Орг

Поиск:




Зміни в правовій системі в роки Великої Вітчизняної війни




Право воєнного часу

Правова система, що склалася в довоєнний період, в основному зберігалася і після вступу СРСР у війну. Однак формування надзвичайних органів, інститутів і відносин не могло не позначитися на системі права та правового регулювання. Помітно була звужена область договірних відносин, посилилася тенденція до централізації, цивільно-правові методи поступалися місцем господарсько-і адміністративно-правовим.

Цивільне право

Радянські закони вважалися діяли і на тимчасово окупованій ворогом території. Тому цивільно-правові угоди, зроблені на такій території, якщо вони суперечили закону, визнавалися недійсними. Розширювалися права держави щодо деяких об'єктів права особистої власності (наприклад, громадяни були зобов'язані тимчасово здати радіоприймачі). Громадяни звільнених територій зобов'язані були здати органам держави трофейне майно, а також кинуте майно, власники якої невідомі. РНК СРСР у 1943 р. зобов'язав органи влади східних областей повернути колгоспам визволених районів худобу, евакуйований на схід.

У цілому звужувалося застосування цивільно-правових договорів і зростала роль адміністративно-правових, планових завдань. Це стосувалося насамперед військової продукції, поставок нафти, вугілля, металу і т. д. Були уточнені умови договору житлового найму (у зв'язку з масовою евакуацією і подальшим поверненням жителів міст, введення пільг для сімей військовослужбовців і т.д.). У зв'язку з загибеллю великої кількості громадян було розширене коло спадкоємців: до нього було включено працездатні батьки, брати і сестри.

Сімейне право

Сімейне право було уточнено з метою зміцнення інституту шлюбу, заохочення багатодітних сімей, підвищення народжуваності, посилення турботи про сиріт. З 1 жовтня 1941 р. був введений податок на холостяків, самотніх і бездітних громадян. Вагітним видавалися додаткові пайки. У 1943 р. були уточнені норми про опіку і усиновлення (усиновлюваних дозволялося записувати як власних дітей, з прізвищем та по батькові усиновлювачів). За Указом Президії ВР СРСР від 8 липня 1944 р., тільки зареєстрований шлюб породжував права і обов'язки подружжя. Скасовувалося існувало раніше право звернення матері до суду з позовом про встановлення батьківства та про стягнення аліментів від особи, з якою вона не перебувала у зареєстрованому шлюбі. Ускладнювався процес розлучення: він проводився тільки в судовому порядку, причому в народному суді вживалися заходи до примирення подружжя. Питання про розлучення вирішував вищестоящий суд, якщо подружжя не примирилися. Указ збільшив відпустки по вагітності та пологах з 63 до 77 днів. Збільшувалася державна допомога багатодітним і одиноким матерям.

Колгоспне право

Колгоспне право розширило системи додаткової оплати праці, і в той же час на період війни був підвищений обов'язковий мінімум трудоднів на рік: до 100 в Московській і інших спеціально зазначених областях і до 120-в інших районах СРСР. Підлітки у віці від 12 до 16 років, зобов'язані були виробити не менше 50 трудоднів на рік. Колгоспники, не виробивши без поважних причин мінімуму трудоднів у сезон робіт, каралися по суду виправними роботами в колгоспах на термін до 6 місяців з утриманням до 25% оплати на користь колгоспу. Голови колгоспів за ухилення від засудження колгоспників, не виробили мінімуму трудоднів, самі залучалися до судової відповідальності.

Трактористам і ряду інших механізаторів вводилася додаткова оплата натурою або грошима. У жнива в порядку мобілізації на роботу в МТС, колгоспи і радгоспи залучалися городяни, які не працюють на підприємствах промисловості і транспорту, а також частина службовців, учні та студенти з оплатою в трудоднях і збереженням за місцем роботи 50% окладу, а студентам - стипендії.






Дата добавления: 2015-05-06; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 429 | Нарушение авторских прав | Изречения для студентов


Читайте также:

Поиск на сайте:

Рекомендуемый контект:




© 2015-2021 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.002 с.