Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


НЕП: юридичний зміст, значення




Політика воєнного комунізму привела Росію до найгострішого політичної і економічної кризи.

Вимушеною мірою для утримання влади шляхом політичних поступок ринку протягом 1921-1922 рр.. був НЕП.

Комуністи вважали приватну власність своїм найлютішим ворогом, що підриває підвалини їх ідеології, а НЕП - поступкою капіталізму, символом їхньої поразки. Тому спочатку ця політика була приречена на провал.

На думку Леніна, сутність НЕПу була в налагодженні союзу між робітниками і селянами. Ленін зробив правильний тактичний хід, спробувавши за допомогою НЕПу вийти з кризи і, проскочивши небезпечний період, поховати цю політику.

Перехід до нової економічної політики був декларовано на 5-му з'їзді РКП (б), в березні 1921 р.

Складовими цієї політики були такі заходи: введення прогресивного прибуткового податку з селян, свобода торгівлі, дозвіл оренди малих і середніх приватних підприємств, можливість найму робочої сили, скасування карткової системи і нормованого постачання, плановість послуг, переклад промислових підприємстві на господарський розрахунок та самофінансування. Була ослаблена централізація управління народним господарством; підприємствам дана самостійність у плануванні, заготівлі сировини і реалізації продукції. Запроваджувалася заохочувальна система оплати праці з метою стимулювати виробництво, зацікавити працівників у підвищенні кваліфікації та випуску якісної продукції.

У жовтні 1921 р. був відновлений Держбанк, який почав контролювати мережу кооперативних банків, кредитних і страхових товариств.

З 1922 р. Держбанк став випускати радянський червінець, що поклало початок грошової реформи. Червонець став твердою конвертованою валютою і коштував на світовому ринку близько 6 доларів США.

Грошова реформа була проведена до 1924 р., вона мала величезне значення, так як зберегла заощадження населення, дозволила зробити накопичення і показала здатність більшовиків проводити економічну політику.

У політику НЕПу були введені і випробувані елементи довгострокового планування.

9-й з'їзд партії ухвалив план Державної комісії з електрифікації Росії (ГОЕЛРО), розрахований на 10-15 років. Мета цього плану - оновлення структури продуктивних сил держави. Для цього створювалася мережа пов'язаних в єдину енергетичну ланцюг електростанцій яка повинна була стати основою майбутньої промисловості.

У жовтні 1922 р. «був прийнятий новий Земельний кодекс, що дозволяв вихід селян з общини, оренду або найману працю, а 7 квітня - закон про кооперацію, який звільнив селянина від опіки Наркомпроду.

До 1927 р. сільгоспкооперація охопила до 30% всіх селянських господарств. Однак держава проводила по відношенню до селян несправедливу закупівельну політику, що викликало гостре невдоволення.

До середини 20-х років були відновлені довоєнні обсяги виробництва. Виникла торговельна мережа, реконструйовані підприємства важкої промисловості.

У грудні 1925 р. 14-й з'їзд партії прийняв курс на індустріалізацію країни. Загострилася криза хлібозаготівель. Селяни втратили інтерес до продажу хліба державі через підвищення цін на промислові вироби.

У 1927-1929 рр.. криза хлібозаготівель посилився. Це стало причиною відмови від політики НЕПу та її згортання в сільському господарстві, потім у промисловості, а в 30-ті роки - у торгівлі.

НЕП допоміг відновити зруйноване господарство, налагодити виробництво, організувати торгівлю, допоміг вижити країні в надзвичайно тяжкий економічним період.

Проте непослідовність проведення цієї політики, відсутність єдиного плану, хаотичність у проведенні заходів призвели до передчасного її припинення.

86. Кодифікація права 1922-1927 років. = питання 79





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-05-06; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 670 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Большинство людей упускают появившуюся возможность, потому что она бывает одета в комбинезон и с виду напоминает работу © Томас Эдисон
==> читать все изречения...

2551 - | 2215 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.