Лекции.Орг

Поиск:
Цивільний кодекс 1922 року
Перший радянський ГК, проект якого був підготовлений під безпосереднім наглядом В. І. Леніна, був прийнятий в РРФСР 31 жовтня 1922 4-ою сесією ВЦВК 9-го скликання. За зразком ДК РРФСР 1922 в 20-х рр.. були прийняті ЦК і в ін союзних республіках. У ДК 1922 були закріплені основні принципові положення соціалістичного громадянського права (право виключної державної власності на землю, надра, ліси і води; зосередження в сооственності держави найважливіших основних засобів виробництва, тощо); оскільки кодекс був виданий у період непу, він містив низку норм , пов'язаних з приватнокапіталістичними елементами (правові форми об'єднань приватних підприємців та ін), з побудовою соціалізму фактично перестали діяти. ДК 1922 не регулював багатьох важливих для соціалістичного суспільства майнових відносин, перш за все планових договірних відносин між соціалістичними організаціями. Все це викликало необхідність нової кодифікації радянського цивільного законодавства.

За Конституцією СРСР 1936 видання ГК було віднесено до компетенції Союзу РСР. У 1957, відповідно до курсу на розширення прав союзних республік, до відання Союзу РСР було віднесено видання Основ цивільного законодавства, а до відання союзних республік - видання республіканських ЦК. Нові ГК прийняті в союзних республіках в 1963-65 (наприклад, в РРФСР 11 червня 1964), вони подібні у всіх найважливіших положеннях; окремі відмінності обумовлені національними особливостями або стосуються другорядних деталей. Нові ГК створені на базі Основ цивільного законодавства 1961, відтворюють містяться в Основах норми, розвиваючи і конкретизуючи їх. Крім того, у ЦК докладно врегульовані багато відносини, не передбачені Основами (безоплатне користування майном, дарування, зберігання та ін.)

ГК побудовані за єдиною системою, у них є наступні розділи: загальні положення щодо суб'єктів цивільного права (громадян і юридичних осіб), угодах, представництві та позовної давності; право власності, зобов'язань, право, авторське право, право на відкриття, винахідницьке право і спадкове право (у цьому розділі є норми, що стосуються правоздатності іноземців та осіб без громадянства, застосування цивільних законів іноземних держав, міжнародних договорів та угод).

ГК є в більшості капіталістичних держав, за винятком країн англосаксонської системи права - США, Великобританії, де діє прецедентне право (див. Прецедент судовий). Першим буржуазним ЦК є французький ЦК 1804 (т. зв. Кодекс Наполеона), в якому, за словами Ф. Енгельса, Велика французька революція знищила «... останні сліди феодалізму, і ... майстерно пристосувала до сучасних капіталістичним умов старе римське право ... »(К. Маркс і Енгельс Ф., Соч., 2 изд., т. 22, с. 312). Французький ГК справив великий вплив на ГК багатьох капіталістичних держав Європи і Латинської Америки (див. Французький цивільний кодекс 1804). Найбільш великим буржуазним ГК періоду імперіалізму є Німецьке цивільне укладення 1896, чинне до теперішнього часу у ФРН і справило великий вплив на ГК Австрії, Швейцарії, Аргентини, Бразилії, Перу, Японії.


Дата добавления: 2015-05-06; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 604 | Нарушение авторских прав | Изречения для студентов


Читайте также:

Поиск на сайте:

Рекомендуемый контект:
© 2015-2022 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.002 с.