Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Особливості створення навчально-матеріальної бази трудового навчання в загальноосвітніх навчальних закладах




Лекція 12. Організація роботи та обладнання

Шкільних майстерень

 

ПЛАН

1. Особливості створення навчально-матеріальної бази трудового навчання в загальноосвітніх навчальних закладах.

2. Вимоги до приміщень шкільних майстерень та їх характеристика.

3. Обладнання майстерень та способи його розміщення.

4. Режим роботи в шкільних майстернях.

5. Санітарно-гігієнічні та ергономічні вимоги до робочих місць учнів і вчителя ТНТ.

6. Планування і облік у навчальних майстернях.

 

 

Особливості створення навчально-матеріальної бази трудового навчання в загальноосвітніх навчальних закладах

 

У загальноосвітньому навчально-виховному закладі створюються такі навчальні майстерні і кабінети:

1) для навчання технологій учнів 1 – 4 класів;

2) для трудового навчання учнів 5 – 11 класів:

– з обробки деревини та обробки металів або комбінована для навчання технічних видів праці,

– з обробки тканини, волокнистих матеріалів та з обробки харчових продуктів або комбінована для навчання обслуговуючих видів праці.

До складу майстерень входять допоміжні підсобні приміщення, які призначені для зберігання навчальних наочних посібників, ТЗН, навчального обладнання, матеріалів, інструментів, незакінчених робіт (півфабрикатів) та встановлення електрифікованого обладнання, яке використовується вчителем ТНТ для виконання підготовчих робіт.

У спеціалізованих навчально-виховних закладах, на кшталт міжшкільних навчально-виробничих комбінатів (МНВК), крім вище перерахованих, можуть створюватись навчально-виробничі майстерні для різних спеціалізацій технологічного профілю.

Шкільні навчальні майстерні призначені для: 1) трудового виховання школярів; 2) навчання технологій учнів усіх класів загальноосвітньої школи; 3) поглибленої трудової підготовки учнів старших класів за певним техноло­гічним профілем; 4) функціонування технічних, художньо-прикладних гуртків і передметних факультативів; 5) організації суспільно корисної, продуктивної праці учнів. Кількість майстерень, їх різновиди та площі в кожному загальноосвітньому навчально-виховному закладі визначаються залежно від кількості і наповненості класів згідно встановлених норм.

Можливий варіант створення навчально-виробничих майстерень для кількох загальноосвітніх навчально-виховних закладів окремого адміністративного району. Крім цього, підприємства, організації за рахунок власних асигнувань можуть створювати навчально-виробничі дільниці на правах власних структурних підрозділів.

Навчальні майстерні оснащуються верстатним й іншим технологічним обладнанням відповідно до «Типового переліку навчально-наочних посібників і навчального обладнання для загальноосвітніх навчально-виховних закладів», а також дидактичними матеріалами, технічною і технологічною документацією. Обладнання, не передбачене «Типовим переліком», у т. ч. саморобне, встановлюється в майстернях за погодженням з представником органів Державного комітету України з нагляду за охороною праці.

У шкільних навчальних майстернях обладнуються робочі місця учнів індивідуального і колективного користування та робоче місце вчителя ТНТ відповідно до ергономічних вимог. Кількість робочих місць у майстернях визначається наповненістю класів з урахуванням поділу на підгрупи відповідно до встановлених діючих нормативів: для міських шкіл – 28 учнів, для сільських – 26 учнів (наказ Міністерства освіти і науки України за № 128 від 20.02.2002 р.).

Робоче місце вчителя ТНТ розміщується на підвищенні орієнтовно розміром 3600 x 2000 x 200 мм, яке оснащується столом з місцем для ТЗН, класною дошкою, пультом для аварійного знеструмлення робочих місць учнів та обладнанням, необхідним для демонстрування прийомів роботи. У зоні робочого місця вчителя рекомендується розміщувати шафи-секції для зберігання навчально-наочних посібників, інструментів, пристроїв. До робочих місць учнів та вчителя підводиться електричний струм напругою не більше 42 В.

Майстерні повинні відповідати вимогам «Положення про організацію охорони праці та порядок розслідування нещасних випадків у навчально-виховних закладах» та «Правил з техніки безпеки і виробничої санітарії для шкільних і навчально-виробничих майстерень, а також для навчальних комбінатів, цехів і підприємств, у яких проводиться трудова підготовка учнів», затверджених Міністерством освіти і науки України.

Кожна навчальна майстерня обладнується рукомийником з щітками і милом в кількості 20 % від числа учнів, а також електрорушниками, ємностями для стружки, відходів, сміття. Навчальні майстерні повинні повністю забезпечуватися засобами пожежогасіння, пінними та вуглекислотними вогнегасниками, ношами та універсальними аптечками першої допомоги.

Приміщення майстерень оформляються стендами, таблицями і плакатами з безпеки праці і виробничої санітарії, матеріалознавства, технології обробки матеріалів, профорієнтації тощо. В майстернях організовують постійно діючі виставки виробів, виготовлених учнями.

Колір фарбування стін, обладнання, інструментів добираєть­ся відповідно до вимог ергономіки та технічної естетики й з вико­ристанням сигнальних кольорів і знаків безпеки.

При виконанні конкретних видів робіт робочі місця учнів забезпечуються інструкціями з безпеки праці. Вони складають­ся на основі Типових інструкцій, розроблених Міністерством освіти і науки України, і затверджуються директором загальноосвітнього навчального закладу. Інструкції переглядаються в міру необхідності, але не рідше одного разу в 3 роки.

До занять (роботи) в навчальних майстернях допускаються учні, які пройшли медичний огляд і не мають відповідних протипоказань. Відомості про учнів, які не допущені до роботи в навчальних майстернях, вчитель ТНТ отримує у медичного персоналу, закріпленого за загальноосвітнім закладом. У майстернях учні працюють у спецодязі, який добирається індивідуально для кожного учня. До виконання кожного виду робіт учні допускаються лише після проведення інструктажу з безпеки праці.

Висновок про придатність майстерень для проведення занять оформляється щорічно відповідним актом комісією з прийому загальноосвітнього навчального закладу до навчального року.

Режим занять, умови навколишнього середовища в навчальних майстернях визначаються з урахуванням санітарно-гігієнічних вимог, затверджених Головним санітарно-епідеміологічним управлінням Міністерства охорони здоров’я України.

Адміністрація загальноосвітнього навчально-виховного закладу здійснює заходи, що сприяють модернізації майстерень, систематичному поповненню їх обладнанням, поліпшенню тех­нічного обслуговування, раціоналізації робочих місць.

Наказом по загальноосвітньому навчальну закладу на вчителя ТНТ покладається виконання обов’язків майстра навчальної майстерні, якими передбачено:

– виконання спільно з заступником директора з господарської частини робіт із забезпечення майстерень обладнанням, інструментами і матеріалами;

– планування роботи майстерень;

– налагодження техніки, обладнання, підготовка їх до занять;

– своєчасна перевірка електрообладнання, його заземлення, стану ізоляції електропроводки;

– забезпечення санітарно-гігієнічних вимог та безпеки праці;

– збереження матеріальних цінностей та ведення їх обліку.

За виконання цих обов’язків учителю ТНТ здійснюється доплата: 40% – за керівництво комбінованою майстернею, 15 – 20 % – за керівництво окремими майстернями.

Учителі ТНТ, керівники гуртків, які працюють у майстернях, несуть відповідальність за виконання учнями правил безпечної праці, виробничої санітарії, а також за охорону життя і здоров’я учнів.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-12; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 889 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Два самых важных дня в твоей жизни: день, когда ты появился на свет, и день, когда понял, зачем. © Марк Твен
==> читать все изречения...

2216 - | 2044 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.008 с.