Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Облітераційний атеросклероз




Захворювання уражує осіб після 40 років, частіше — чоловіків. Атеросклерозний процес розвивається спочатку у великих (магістральних) судинах, поступово поши­рюючись на інші артерії, і супроводжується утворенням атеросклерозної бляшки.

Етіологія

Захворювання виникає на фоні високої концентрації ліпідів у крові, куріння, артеріальної гіпертензії, емоційних навантажень, спадковості, цукрового діабету, ожиріння.

Класифікація

Облітераційний атеросклероз класифікують за стадіями порушення крово­обігу.

I стадія — спостерігаються мерзлякуватість, втомлюваність, оніміння в дис­тальних відділах кінцівки, біль при фізичному навантаженні.

II стадія — ішемія напруги. Характерна поява переміжної кульгавості. Цю стадію поділяють на:

ІІА — без болю хворий долає дистанцію 300 м і більше;

ІІБ — поява болю при ходьбі менше 200 м.

III стадія — поява болю у кінцівці у спокої.

IV стадія — з'являються набряк, гіперемія, трофічні виразки, некрози.

Клінічна картина

Хворі скаржаться на відчуття холоду, оніміння в пальцях стопи, стомлюваність ніг при ходьбі і біль, через який вони вимушені зупинятись, — симптом переміж­ної кульгавості. З'являється постійний біль у дистальних відділах нижніх кінцівок, який зазвичай посилюється вночі. Результатом стають безсоння, повна відсутність апетиту, зміни психіки, а інколи розвиваються психози. Шкіра гомілки і стопи блі­да, суха настільки, що нагадує пергамент, спостерігаються деформація і потемнін­ня нігтів, гіперкератоз, атрофія м'язів, випадіння волосся. На пізній стадії ішемії з'являються набряки в дистальних відділах, тріщини і болючі виразки з блідо-сі­рим нальотом на стопі і пальцях. Захворювання закінчується гангреною пальців і стопи і супроводжується різко вираженим больовим синдромом.

Лікування

І. Консервативне.

1. Спазмолітики — папаверин, но-шпа, компламін.

2. Препарати, які поліпшують обмінні процеси в тканинах, — актовегін, солкосерил.

3. Препарати, які поліпшують мікроциркуляцію, — трентал, продектин, пентоксифілін, ксантинолу нікотинат, нікотинова кислота.

4. Внутрішньоартеріальне уведення лікарських речовин — судинорозширюваль­ні засоби, антибіотики, антикоагулянти.

5. Фізіотерапевтичні процедури — гіпербарична оксигенація, струми Бернара.

Рекомендується санаторно-курортне лікування.

II. Оперативне.

Проводяться реконструктивні операції при ішемії II, III, IV ступеня:

а) ендартеректомія — видалення ураженої частини артерії;

б) обхідне шунтування — відновлення кровотоку за допомогою судинного проте­за в обхід оклюзійної ділянки;

в) тромбоектомія — резекція тромбованої ділянки з пластикою аутовеною; проте­зування судини.

ХВОРОБА РЕЙНО

Це ангіотрофоневроз, супроводжуваний різко вираженими мікроциркуляторними розладами дрібних кінцевих артерій і артеріол. Починається непомітно. Жінки страждають у 5 разів частіше за чоловіків.

Основними причинами розвитку хвороби є хронічна травматизація пальців, тяжкі емоційні стреси, тривалі переохолодження, ендокринні порушення. В основі захворювання лежать порушення судинної іннервації.

Клінічна картина

Перебіг захворювання поділяють на три стадії.

І стадія — ангіоспастична — характеризується спазмом судин пальців рук або ніг (І—III пальці). У приблизно 40 % хворих спостерігається одночасне ураження пальців кистей і стоп. Пальці стають блідими, холодними на дотик, з'являється відчуття оніміння, що переходить у біль. Під впливом вазоактивних речовин роз­криваються капіляри і тканини починають споживати кисень з капілярної крові, набуваючи ціанотичного характеру. Через декілька хвилин спазм змінюється роз­ширенням судин і пальці стають яскраво-червоними, тепліють, потім у них відчу­вається сильний жар і різкий біль, а також з'являється набряклість у ділянці між-фалангових суглобів. При відновленні тонусу забарвлення пальців повертається до звичайного, зникає біль.

II стадія — ангіопаралітична — кисть і пальці набувають синюватого забарв­лення, напади збліднення повторюються рідко. Набряклість і пастозність пальців стають постійними.

III стадія — трофопаралітична — на пальцях утворюються осередки некрозу, захоплюючи м'які тканини І—II кінцевих фаланг. Після відторгнення некротич­них ділянок залишаються виразки, які повільно гояться, утворюючи болючі рубці, спаяні з кісткою.

Лікування

Медикаментозне, таке саме, що застосовується при інших облітераційних за­хворюваннях судин. За необхідності проводиться грудна симпатектомія, при не­кротичних ураженнях фаланг пальців — некректомія.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-12; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 887 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Что разум человека может постигнуть и во что он может поверить, того он способен достичь © Наполеон Хилл
==> читать все изречения...

2510 - | 2325 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.007 с.