Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Значення проблеми співвідношення міжнародного і внутрішньодержавного права




П

роблема співвідношення міжнародного і внутріш­ньодержавного права належить до однієї з центральних у теорії міжнародного права. Вона здавна привертала увагу юристів різноманітних правових шкіл із багатьох країн*. Проте перші спеціальні праці, присвячені питанню спів­відношення цих правових порядків у міжнародно-пра­вовій науці, з'явилися тільки наприкінці XIX ст. Відтоді проблема не втрачає своєї ваги і актуальності.

Всебічне дослідження цієї складної в теоретичному і важливої в практичному плані проблеми відображене у працях відомих сучасних юристів, теоретиків і прак­тиків міжнародного права (1. П. Блішенко, В. Г. Бутке-вич, Д. Б. Левін, 1.1. Лукашук, Р. А. Мюллерсон, Г. І. Тун-кін, Є. Т. Усенко, С. В. Черниченко). Значний науковий інтерес мають праці класиків західної міжнародно-право­вої науки (Д. Анцилотті, Я. Броунлі, П. Гугенхейм, Р. Дже-

* Ідеї природного та римського права, погляди Г. Гроція, Е. Ватте-ля, І. Канта, Б. Спінози та ін. зумовили значний вплив на виникнен­ня та утвердження теорій співвідношення міжнародного і внутрішньо­державного права.


Значення проблеми співвідношення міжнародного і внутрішньодержавного права

нінгс, Г. Кельзен, Б. Конфорті, Г. Лаутерпахт, Ф. Морген-стерн, Л. Оппенгейм, Ж. Ссель, А. Фердросс, Дж. Фіц-моріс, Малкольм Н. Шоу та ін.).

Такий інтерес фахівців до зазначеного питання пояс­нюється не тільки складністю в теоретичному плані, а й тим, що його дослідження дає змогу глибше розкрити сутність міжнародного права як своєрідної правової сис­теми, усвідомити взаємозв'язки, взаємодію і взаємовплив норм міжнародної та внутрішньодержавної правових сис­тем, забезпечити їхнє узгодження і реалізацію, з'ясувати роль норм національного права у рішеннях міжнародних судів та арбітражів, можливість застосування національ­ними судами міжнародно-правових норм. Як зазначає французький юрист-міжнародник М. Віралі, існує «певна доктринальна суперечність між прихильниками двох про­тилежних поглядів на співвідношення міжнародного і вну­трішньодержавного права: школа дуалістів, яка розглядає обидві системи права як абсолютно різноманітні і позбав­лені будь-якого взаємопроникнення, і моністів, які пода­ють співвідношення як існування двох систем, об'єднаних у рамках загального правового порядку»1. З таким тверд­женням науковця можна погодитися: в доктрині міжна­родного права з питання про співвідношення двох систем права є загальновідомими дві теорії — дуалістична і мо­ністична, в межах яких існують різноманітні концепції співвідношення. Наука міжнародного права розрізняє п'ять таких основних концепцій: про існування двох окремих, незалежних одна від одної національної та міжнародної правових систем, які виключають верховенство однієї над іншою (дуалістична, в зарубіжній літературі іноді позна­чається як плюралістична); про примат внутрішньодер­жавного права над міжнародним (моністична); про при­мат міжнародного права над внутрішньодержавним (мо­ністична); про верховенство кожної з двох систем у своїй власній царині з урахуванням їхніх складних взаємовід­носин (теорія координації) і про існування двох само­стійних, рівноправних, взаємозалежних міжнародної та внутрішньодержавної правових систем (соціалістична ду­алістична).

1 Virally M. The Relation Between International Law And Municipal Law // Manual of Public International Law. N.Y., 1968. P. 167.


 




Глава VII Міжнародне і внутрішньодержавне право

Під двома правовими системами мають на увазі си­стему міжнародного права як систему норм, пов'язаних загальновизнаними принципами, і систему внутрішньо­державного права як образне, умовне визначення всьо­го ареалу національно-правових систем держав. У кож­ному конкретному випадку йдеться про національно-правову систему конкретної держави. Як зазначають фахівці, міжнародне та внутрішньодержавне право ста­новлять дві різні правові системи, насамперед у якісно­му значенні — з огляду на об'єкт правового регулюван­ня і суб'єктів права.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-12; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 404 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Настоящая ответственность бывает только личной. © Фазиль Искандер
==> читать все изречения...

2364 - | 2087 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.