Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Принцип поваги прав та основних свобод людини




П

ринцип поваги прав та ос­новних свобод людини вперше було сформульовано як самостійний принцип у Заключному акті НБСЄ 1975 р. Але й до сьогодні серед науковців до нього залишилося двояке ставлення. З од­ного боку, ніби всі, хто взагалі визнає такі принципи міжнародного права, погоджуються, що такий принцип існує, з іншого — сумніваються, чи не випереджаємо ми подій. Найкращим порадником тут може бути лише прак-


тика. А вона свідчить, що найактивніше питання прав людини розробляли буржуазні революції. Так, у США було прийнято конституційні положення стосовно прав людини, у Франції — Декларацію прав людини (1789). Робляться перші спроби відстояти права людини і в міжна­родному праві: заборона работоргівлі, припинення торгівлі жінками й дітьми, припинення обігу порнографічних ви­дань і торгівлі ними, попередження і припинення терориз­му та ін.

Створюються перші міждержавні об'єднання (наприк­лад, у 1919 р. Міжнародна організація праці) з метою по­кращання прав та умов життєдіяльності людини.

Але Друга світова війна показала, що поодинокими заходами цієї проблеми не вирішити. Саме тому у Статуті ООН після завдання позбавити людство від війни постав­лено мету «знову утвердити віру в основні права люди­ни». Статут ООН визначає як мету цієї організації «зао­хочування та розвиток поваги до прав людини та основ­них свобод для всіх» (п. З ст. 1, ст. 55). Це вплинуло на активізацію роботи в галузі прав людини та активне на-працювання відповідного правового матеріалу. 1 вже сьо­годні можна говорити, що це одна з найбільш норматив­но забезпечених сфер міжнародного права. Вкажемо лише на деякі, найважливіші акти в цій сфері: Загальна декла­рація прав людини 1948 p.; Міжнародний пакт про гро­мадянські і політичні права 1966 р. і факультативні про­токоли до нього; Міжнародний пакт про економічні, со­ціальні і культурні права 1966 р. Паралельно укладаються численні конвенції щодо спеціальних аспектів прав лю­дини: запобігання злочинам геноциду і покарання за ньо­го 1948 р., про ліквідацію всіх форм расової дискримінації 1966 p.; конвенція проти катувань та інших жорстоких, нелюдських або принизливих для людської гідності видів поводження і покарань, права дитини, про ліквідацію всіх форм дискримінації щодо жінок та ін.

Активно напрацьовується нормативний матеріал: МОП — у галузі трудового, соціально-економічного забезпечення прав людини, ЮНЕСКО — в галузі освіти, науки, куль­тури та іншими спеціалізованими організаціями у відпо­відних їм галузях. Паралельно створюється нормативно-правовий матеріал на регіональній основі. Нині функціо­нують: Європейська конвенція про захист прав людини


Глава VI Основні принципи міжнародного права

та основних свобод 1950 р. (доповнена протоколами, на порядку денному — утвердження дванадцятого протоко­лу), Європейська хартія прав людини, Американська кон­венція прав людини 1969 p., Африканська хартія прав лю­дини і народів 1981 p., Конвенція СНД про права і ос­новні свободи людини 1995 р. та ін.

Уже до середини 70-х років галузь прав людини була нормативно найбільш забезпеченою в міжнародному пра­ві. Тут функціонувало понад 200 багатосторонніх конвен­цій універсального і регіонального, загального і спеціалі­зованого аспектів дії. Тому проголошення принципу по­ваги прав і основних свобод людини в Заключному акті НБСЄ 1975 р. як самостійного було сприйнято як належ­не. Наступним етапом у розвитку цього принципу стало вироблення прав та обов'язків держав інших суб'єктів міжнародного права щодо його дотримання. В цьому на­прямі значних результатів було досягнуто в межах ОБСЄ: в Підсумковому документі Віденської зустрічі (1989); Па­ризькій хартії для нової Європи (1990); в Підсумковому документі Копенгагенської зустрічі (1990) — так званій Копенгагенській конституції тощо. Важливим було прий­няття в 1993 р. Віденської декларації і Програми дій на Всесвітній конференції з прав людини, організованій ООН.

На сьогодні принцип поваги прав і основних свобод людини покладає на суб'єктів міжнародного права, на­самперед на держави, такі основні права та обов'язки: 1) обов'язок поважати права людини та основні свободи незалежно від статі, раси, мови, релігії; 2) обов'язок спри­яти і розвивати ефективне здійснення громадянських, політичних, економічних, соціальних, культурних та ін­ших прав і свобод; 3) обов'язок поважати право людини на об'єднання з іншими, свободу особистості сповідати­ся одноособово або спільно з іншими; 4) обов'язок по­важати право національних меншин на рівність перед за­коном, надавати їм повну можливість користуватися пра­вами людини та основними свободами і захищати їхні законні інтереси в цій галузі; 5) обов'язок визнавати пра­во людини знати свої права та свободи і захищати їх;

6) обов'язок дотримуватися міжнародних пактів, декла­рацій та угод з прав людини, якщо вони ними пов'язані;

7) обов'язок приймати законодавчі акти і вживати інших заходів, які є необхідними для забезпечення міжнародно


15

Принцип рівноправності і права народу розпоряджатися власною долею

визнаних основних прав і свобод людини; 8) обов'язок гарантувати людині, права якої порушено, ефективні за­соби захисту.

Кожна людина має сьогодні право звертатися до між­народних структур для захисту своїх прав. Для цього ство­рено відповідний інституційний механізм на універсаль­ній і регіональній основі: в рамках ООН — Верховний комісар ООН з прав людини, Комісія з прав людини, Підкомісія щодо попередження дискримінації і захисту меншин, Комісія з проблем становища жінок, Комітет з питань ліквідації расової дискримінації, Комітет з прав людини, Комітет з питань ліквідації дискримінації щодо жінок, Комітет проти катувань тощо; на регіональній основі: Суд Європейського Союзу, Європейський суд з прав людини, Міжамериканський суд з прав людини, Міжнародний трибунал з питань колишньої Югославії, Міжнародний трибунал з питань Руанди та ін.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-12; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 674 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Два самых важных дня в твоей жизни: день, когда ты появился на свет, и день, когда понял, зачем. © Марк Твен
==> читать все изречения...

2283 - | 2108 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.