Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Конституційне право і судова практика




Держав щодо співвідношення національного

Та міжнародного права

Н

аведені доктринальні по­гляди і теорії співвідно­шення національного та міжнародного права здавна ство­рювали в державах суттєвий вплив на вирішення прак-

1 Див.: Буткевич В. Г. Согласование международного и внутригосу­дарственного права. К., 1981. С. 209—269.


Глава VII Міжнародне і внутрішньодержавне право


Конституційне право і судова практика держав


 


тичного питання про придатність норм міжнародного права у внутрішньодержавній сфері. Серед держав, де на­було поширення «загальне право» або, як його ще нази­вають, «прецедентне право», насамперед в Англії і США, національні суди ще у XV1I1—XIX ст. виносили рішення щодо цього питання. В державах із романо-германською правовою системою кодифікованого права, яке сформу­валося в континентальній Європі і потім утвердилося в численних неєвропейських країнах, проблемі взаємодії норм двох систем права особлива увага стала надаватися в національному законодавстві, насамперед у конститу­ційному праві, у другій половині XX ст. З утворенням ООН і набуттям чинності Статуту цієї універсальної між­народної організації держави-учасниці, визначаючи в ньо­му глобальні завдання людства, серед найважливіших із них назвали бажання «створити умови, за яких можна додержуватися справедливості і поваги до зобов'язань, що випливають із договорів та інших джерел міжнародного права...». За умов зростання міжнародної взаємозалеж­ності держав, за вимог вирішення життєво важливих за­гальних глобальних проблем цивілізації як на національ­ному, так і на міжнародному рівнях держави об'єктивно зіткнулися з необхідністю забезпечення дотримання норм міжнародного права у внутрішньодержавній сфері за до­помогою національних правових систем, що знайшло свій відбиток у більшості нових конституцій цих держав.

Загальновизнаним є принцип, згідно з яким установ­лення порядку взаємодії міжнародного і внутрішньодер­жавного права у державі є суто внутрішньою компетен­цією національного, насамперед конституційного, зако­нодавства або судової практики держави. У документі уні­версального характеру — Віденській конвенції про право міжнародних договорів 1969 р. у ст. 27 закріплено інший відомий принцип про те, що учасник не може посилати­ся на положення свого внутрішнього права як виправдан­ня для невиконання ним договору. Конституційна прак­тика держав у визначенні питань взаємодії та співвід­ношення норм двох систем права дуже різноманітна.

Так, наприклад, у Конституції Голландії 1983 р. за­кріплено безумовний примат міжнародного права над на­ціональним. Статті 93 і 94 Конституції передбачають, що міжнародні угоди мають верховенство над національними


законами і що будь-яке національне законодавство, прий­няте перед або після міжнародної угоди, є недійсним, якщо його настанови несумісні з настановами угоди. Кон­ституція Греції 1975 р. інакше закріплює примат міжна­родного права. Ст. 28 визначає, що загальновизнані нор­ми міжнародного права, а також міжнародні договори після їх ратифікації законодавчим шляхом і після того, як вони наберуть чинності відповідно до настанов кож­ного з них, є складовою частиною внутрішнього грець­кого права і мають вищу юридичну чинність стосовно будь-якої протилежної настанови закону1. У цьому ви­падку загальновизнані норми і договірні норми Греції розглядаються як складові національного права країни, що мають верховенство над іншими національними нор­мами.

Інше положення містить ст. 25 Конституції ФРН 1949 p.: «Загальні норми міжнародного права є складо­вою права Федерації, вони мають перевагу над законами і безпосередньо породжують права та обов'язки для жи­телів федеральної території». Норми національного та між­народного права також зводяться до одного національно­го правопорядку з перевагою останніх. З певними усклад­неннями зіштовхуються теоретики і практики при тлума­ченні формулювання «загальні норми міжнародного права». Оскільки «загальні норми» в міжнародному праві відсутні, постає запитання: чи то є основні принципи звичаєвого або договірного міжнародного права, чи загальні прин­ципи права, визнані цивілізованими націями відповідно до ст. 38 п. с Статуту Міжнародного Суду ООН. Супе­речливим залишається питання про те, чи можуть такі норми скасовувати настанови Конституції. Більш визна­ченими є положення п. 2 ст. 59 Конституції ФРН, де ска­зано, що договори, які регулюють політичні відносини Федерації або стосуються предметів федерального зако­нодавства, потребують схвалення або сприяння компетент­них на цей час органів федерального законодавства у формі федерального закону2. Тобто такі договори можуть стати складовою національного права тільки після прий­няття з приводу їх національного закону.

1 Конституции буржуазных государств. М., 1982. С. 354.

2 Там же. С. 179, 189.


Глава VII Міжнародне і внутрішньодержавне право


Конституційне право і судова практика держав


 


Пріоритет загальновизнаних норм міжнародного пра­ва і водночас верховенство конституційних норм над договірними визнає Республіка Білорусь у Конституції 1994 p., де у ст. 8 ідеться про те, що держава визнає пріо­ритет загальновизнаних принципів міжнародного права і забезпечує відповідність до них законодавства. Не допус­кається укладання міжнародних договорів, які суперечать Конституції'. Верховенство Конституції і водночас пріо­ритет правил міжнародного договору над національними законами затверджують настанови конституцій Росії, Хор­ватії, Болгарії, інших країн з урахуванням їхніх особливо­стей.

Наприклад, п. 1 ст. 15 Конституції Російської Феде­рації 1993 р. наголошує, що Конституція Російської Фе­дерації має вищу юридичну силу, пряму дію і застосо­вується на всій території Російської Федерації. Пункт 4 ст. 15 визначає, що «загальновизнані принципи і норми міжнародного права та міжнародні договори Російської Федерації є складовою частиною її правової системи. Як­що міжнародним договором Російської Федерації встанов­лено інші правила, ніж це передбачено законом, то засто­совуються правила міжнародного договору»2. Ця консти­туційна норма дала підставу деяким фахівцям розглядати її як закріплення примату міжнародного права над націо­нальним. Такий висновок не є безперечним. Наведені вище доктринальні погляди багатьох російських учених-міжнародників збігаються у кваліфікації норми національ­ного права, яка передбачає включення норм міжнарод­ного права в національне як його складової, як відсиль­ної норми.

На переконання І. І. Лукашука, за допомогою відси­лання норми міжнародного права інкорпоруються в на­ціональне право, а це дає підстави вважати, що, ставши частиною правової системи краши, норми міжнародного права не розчиняються в ній, а набувають особливого ста­тусу. Як зазначає вчений, їх варто розглядати як особли­вий різновид національних норм, позначивши терміном «інкорпоровані норми», тобто норми, запозичені з міжна­родного права. Як такі вони підлягають безпосередньому застосуванню і є обов'язковими для фізичних та юридич-

1 Конституції нових держав Європи та Азії. К., 1996. С. 89.

2 Там само. С 409.


них осіб, регулюють діяльність державних органів. Як «особливий різновид національних норм» або, як їх виз­начає С. В. Черниченко, «міжнародно-правові правила, які за відсилання розглядаються і як внутрішньодержав­ні», повинні посідати в національній правовій системі своє певне місце. Пункт 4 ст. 15 визначає ієрархію частин національного права країни, де такі «інкорпоровані нор­ми» мають пріоритет над нормами законів, але не Кон­ституції, що має вищу юридичну силу на території Ро­сійської Федерації. Така правова конструкція дає мало підстав для твердження про примат міжнародного права над національним. Позаяк усі норми об'єднуються в одній національно-правовій системі, де вищу юридичну силу має конституція, з доктринального погляду може йтися про застосування елементів теорії примату внутрішнього права над міжнародним. У такий спосіб національне кон­ституційне право в силу свого пріоритету та авторитету реально гарантує застосування взятих на себе державою міжнародно-правових зобов'язань на своїй території, не­залежно від можливих випадків невідповідності з ними певних норм національного законодавства, що відповідає загальновизнаному принципу міжнародного права про до­бросовісне виконання міжнародних зобов'язань.

Подібну настанову закріплено в Конституції Республіки Болгарії 1991 p., проте лише щодо міжнародних договорів. У п. 1 ст. 5 проголошується, що Конституція є верховним законом, і інші закони не можуть їй суперечити, а п. 4 ст. 5 визначає, що міжнародні договори, які були ратифі­ковані в конституційному порядку, опубліковані та набули чинності для Республіки Болгарія, є частиною внутрішньо­го права країни. Вони мають перевагу над тими нормами внутрішнього законодавства, що їм суперечать1.

Наведені конституційні настанови є прикладами за­гального відсилання до міжнародно-правових норм, про­те є держави, які використовують механізм імплементації у формі конкретного відсилання. Наприклад, Конститу­ція Словацької Республіки 1992 р. у ст. 11 застосовує від­силання не до всього міжнародного права, а до однієї з основних його галузей — захисту основних прав і свобод людини. «Міжнародні договори з питань прав та свобод

1 Конституції нових держав Європи та Азії. С. 121.


Глава VII Міжнародне і внутрішньодержавне право


Конституційне право і судова практика держав


 


людини, ратифіковані Словацькою Республікою і опри­люднені згідно з вимогами закону, мають пріоритет пе­ред національними законами за умови, шо міжнародні договори та угоди гарантують виший рівень конституцій­них прав і свобод»'. Ст. 10 Конституції Чеської Республі­ки 1992 р. затверджує настанову про те, що ратифіковані міжнародні договори, до яких приєдналася Чеська Ре­спубліка, стосовно основних прав і свобод людини мають пряму дію та пріоритет перед внутрішніми законами2. У першому випадку йдеться про застосування належним чином затверджених на національному рівні «несамови-конуваних» міжнародних договорів, бо включається на­ціональний механізм визначення ступеня відповідності міжнародних норм конституційним, у другому випадку — «самовиконуваних» міжнародних договорів, які, будучи відповідним чином затверджені державою, призначені для безпосереднього регулювання внутрішньодержавних сто­сунків. В обох випадках конституційне право визнає їхній пріоритет над національними законами.

Теорію трансформації прийнято за основу рішення цього питання в Конституції Французької Республіки 1958 р. Конституція не вносить міжнародні договори в національне законодавство. Ст. 53 передбачає, що мир­ні договори, торговельні угоди, договори або угоди, що стосуються міжнародної організації, договори, які на­кладають зобов'язання на державні фінанси, що зміню­ють постанови законодавства, які стосуються станови­ща особи, поступки, обміну чи приєднання території, можуть бути ратифіковані або схвалені лише на основі закону. Вони набувають чинності тільки після ратифі­кації або схвалення. Проте питання про співвідношення вирішується шляхом визнання обумовленого пріорите­ту належним чином затверджених міжнародних дого­ворів над внутрішніми законами, що визначено у ст. 55: «Договори або угоди, належним чином ратифіковані або схвалені, мають силу, що перевищує силу внутрішніх законів, з моменту опублікування, за умови застосуван­ня кожної угоди або договору іншою стороною»3. Особ­ливістю цієї конституційної статті є те, шо найваж-

1 Конституції нових держав Європи та Азії. С. 448.

2 Там само. С 487.

3 Конституции буржуазных государств. С. 103.


ливіші договори та угоди країни зобов'язані бути рати­фікованими або схваленими тільки на підставі націо­нального закону. Пріоритет таких договорів над вну­трішніми законами визнається лише за умови застосу­вання їх іншою стороною.

Різні форми узгодження застосовуються в новому конституційному праві Прибалтійських країн. Консти­туційні положення Естонської Республіки 1992 р. за­тверджують пріоритет Конституції і законів, які узгод­жуються з нею. Загальні принципи та норми міжнарод­ного права є невід'ємною частиною правової системи Естонії (ст. 3), якщо закони або інші акти Естонської Республіки суперечать ратифікованим Державними Збо­рами міжнародним договорам, застосовуються положен­ня міжнародних договорів (ст. 123). Конституція Ли­товської Республіки 1992 р. містить положення про те, що недійсним є будь-який закон або інший акт, який суперечить Конституції (ст. 7), а також про те, що між­народні договори, ратифіковані Сеймом, є складовою системи Республіки (ст. 138).

Позбавлена декларативності і має логічну практичну спрямованість ст. 7 Конституції Республіки Угорщина, в якій визначено: «Правнича система Республіки Угорщи­на включає загальноприйняті норми міжнародного права і забезпечує узгодженість між узятими міжнародно-пра­вовими зобов'язаннями та внутрішнім правом». Держава вносить у свою правову систему загальновизнані норми (принципи) міжнародного права і бере на себе конкретне конституційне зобов'язання в узгодженні норм двох сис­тем права, не зводячи процесу до об'єднання їх в одну систему національного права.

Конституції багатьох держав обмежуються засвідчен­ням поваги до міжнародного права, не вирішуючи при цьому питання його верховенства або переваги та при­єднання до національного права. Так, ст. 10 Конституції Італії 1947 р. констатує, що правовий порядок Італії уз­годжується із загальновизнаними нормами міжнародного права. У ст. 98 Конституції Японії 1947 р. зазначається, що укладені Японією договори належить добросовісно виконувати.

Спостерігається різний підхід у вирішенні цього пи­тання в державах з англосаксонською правовою системою


 




Глава VII Міжнародне і внутрішньодержавне право


Конституційне право і судова практика держав


 


загального, прецедентного права', які не мають писаної конституції, і тих, які таку мають. По-різному вирішуєть­ся питання щодо загальновизнаних норм і принципів між­народного права (звичаєве право) та міжнародних договір­них норм (договірне право).

Наприклад, Велика Британія, не маючи письмової конституції і будучи творцем та послідовним прихильни­ком системи загального права, у різні часи використову­вала у своїй судовій прецедентній практиці, що є її ос­новним джерелом права, різні теорії співвідношення на­ціонального та міжнародного права з використанням ос­таннього у внутрішньодержавній сфері. Насамперед це стосується сприйняття національним правом норм зви­чаєвого міжнародного права. Перші судові рішення з цьо­го питання приймалися відповідно до доктрини інкорпо­рації і належать до середини XVIII ст. Ще 1737 р. лорд Талбот, розглядаючи в Суді королівської лави справу «Бу-вот проти Барбуїт», де обговорювалося питання про межі поширення дипломатичного імунітету, з повною ясністю заявив, що «право націй (маються на увазі правила зви­чаєвого міжнародного права) повною мірою було части­ною закону Англії». Подібне твердження внесено до бага­тьох інших судових рішень англійських судів2.

У XIX ст. судова практика Англії частіше розглядає це питання вже з погляду не доктрини інкорпорації, а теорії трансформації, згідно з якою правила міжнародного зви­чаєвого права складають частину права Англії в тому разі, якщо вони були певним чином прийняті відповідно до законодавства або прецедентного права. Потрібно зазна­чити, що закон за традицією відіграє в англійському праві другорядну роль, обмежуючись лише внесенням коректив або доповнень у прецедентне право (case law), норми яко­го мають явно більший авторитет. Суддя Апеляційного суду лорд Аткін щодо рішення у справі «Чунг Чи Ченг

1 Як зазначає Рене Давід у своїй монографії «Основные правовые
системы современности» (М., 1967. С. 371), правило прецеденту «stare
decisis» у конкретній його суті не є абсолютною необхідністю для за­
гального права. Його обов'язковість у сфері юридичної практики мало
чим відрізняється від добровільного сприйняття суддями доктрин, ви­
сунутих їхніми попередниками. По суті, це, скоріше, проблема юри­
дичної психології, аніж права.

2 Lauterpacht H. International Law. A Part of the Law of England // 25
Transactions of the Grotius Society. 1939. P. 51.


проти Р» зазначив, що «міжнародне право не має закон­ності, крім тих випадків, коли його принципи визнані і прийняті нашим власним національним законом»'. По­стає запитання про національні джерела визнання та прийняття, а також висновок про те, що в разі відсутності такого визнання і невідповідності міжнародного права ан­глійському законодавству останнє матиме пріоритет над першим. Судову практику Англії складно визначити як послідовну, бо в багатьох рішеннях як Апеляційного суду, так і Палати лордів потім знову застосовувалася доктрина інкорпорації, а не трансформації як більш прийнятна для національного права Англії стосовно звичаєвого міжна­родного права.

Поширеною серед англійських юристів є думка про те, що в Англії доктрина інкорпорації є цілком неприйнят­ною щодо міжнародного договірного права. Насамперед це випливає з того, що Королівська влада в Англії має право підписувати і ратифіковувати міжнародні договори, проте позбавлена права безпосередньо видавати закони. Перед тим як такий договір може стати частиною англій­ського права, необхідним є прийняття закону — Акта Пар­ламенту. Найточніше таке твердження висловив лорд Олі-вер щодо рішення Палати лордів у справі «М. Ватсон про­ти Департаменту торгівлі та промисловості» 1989 p.: «До­говори, як це іноді підкреслюється, не є тими, що само-виконуються. Простіше кажучи, договір не є частиною права Англії доти, доки він буде інкорпорований у право законодавчим шляхом»2.

По суті, такого ж висновку щодо питання співвідно­шення міжнародних договорів і національного законодав­ства доходить і Вищий суд Австралії. Так, в одному зі своїх рішень 1995 р. він чітко висловився про те, що на­станови міжнародного договору, в якому Австралія є сто­роною, не становитимуть частини права Австралії доти, доки вони не будуть законно інкорпоровані в національ­не право у вигляді закону3.

Неоднозначно вирішується це питання у праві і прак­тиці Америки. Американський випадок цікавий тим, що

1 Law Reports. Appeal Cases. 1939. P. 160.

2 81 International Law Reports. P. 554, 555.

3 Див.: Malcolm N. Shaw. International Law and Municipal Law // In­
ternational Law. Cambridge, 1997. P. 121, 122.


Глава VII Міжнародне і внутрішньодержавне право


Конституційне право і судова практика держав


 


право США за своєю структурою і суттю належить до пра­вової системи загального права. Найважливіше значення має прецедентне право судової практики. На думку дея­ких західних науковців, норми, вироблені законодавцем, по-справжньому входять у систему американського права тільки після того, як вони будуть неодноразово застосо­вані й використані судами, коли можна буде посилатися не на самі норми, а на судові рішення, які їх застосува­ли1. З іншого боку, США мають одну з найдавніших у світі чинну Конституцію 1787 р.

США, мабуть, одні з перших у конституційному по­рядку вирішили питання співвідношення міжнародного і національного права. Ст. VI абзац 2 Конституції проголо­шує: «Ця Конституція і закони Сполучених Штатів, ви­дані для її виконання, так само як і всі договори, що ук­ладені або будуть укладені Сполученими Штатами, є най­вищими законами країни, і судді кожного штату зобов'я­зані їх виконувати, навіть якби в Конституції і законах окремих штатів і траплялися суперечливі постанови»2. У статті чітко визначено положення про те, що міжнародні договори, так само як Конституція і конституційні зако­ни, є найвищими законами країни. Судді кожного штату зобов'язані виконувати Конституцію та міжнародні дого­вори й у тому разі, коли вони суперечать законам окре­мих штатів. Ясна річ, що ця стаття розглядає договори, стороною в яких є США, як складову національного пра­ва, що має перевагу над законами окремих штатів. Про­те вона не дає відповіді на запитання про пріоритетну юридичну силу настанов федеральної Конституції або договорів.

На практиці дане питання в США часто розглядаєть­ся, виходячи з доктринальної розбіжності між «самовико-нуваними» і «несамовиконуваними» міжнародними дого­ворами. Самовиконувані міжнародні договори належать до найвищого права країни і мають пряму дію. Договори, які не самовиконуються, для того щоб мати правове зна­чення для фізичних та юридичних осіб, повинні бути за­конодавчо перетворені в національне право. Вид догово­ру визначає суд, і практика свідчить про те, що бувають випадки, коли і міжнародні договори та конвенції полі-

1 Рене Давид. Основные правовые системы современности. С. 314.

2 Конституции буржуазных государств. С. 31.


тичного характеру, і ті, що безпосередньо торкаються ін­ших інтересів держави, не мають прямої дії, і їх засто­сування на території США розглядається судами в кож­ному конкретному випадку1.

Отже, аналіз теорії і практики як нових демократич­них держав, так і держав з усталеними демократичними правовими принципами свідчить про те, що у вирішенні питання про співвідношення норм національного та між­народного права їхні засоби є вкрай різноманітними. На сучасному етапі більшість держав об'єднує прагнення на конституційному рівні вирішити питання узгодження та­ких норм за обов'язкового і добросовісного дотримання взятих ними на себе міжнародно-правових зобов'язань. Наведені приклади засвідчують, що значна більшість дер­жав у своєму законодавстві та судовій практиці не пору­шує питання про примат міжнародного права над націо­нальним — або навпаки. Найчастіше Конституція як ос­новний закон країни шляхом відсилання та інкорпорації залучає звичаєве міжнародне право як право тривалого усталеного застосування багатьма державами, або загаль­новизнані принципи та норми міжнародного права, або ж настанови міжнародних договорів держави у правову систему країни як її складову. Тобто розглядає такий пра­вовий масив як національне законодавство. При цьому так само в конституціях більшості держав закріплено по­ложення про те, що Конституція має перевагу над будь-якими іншими національними законами і нормами у сфе­рі її дії. В конституціях поширеним є визнання пріорите­ту норм міжнародних договорів, укладених відповідно до вимог національного права та інкорпорованих у нього, над нормами закону. Як частина національного права норми міжнародного права обов'язкові до виконання на­ціональними державними установами, в тому числі й на­ціональними судами. Для фізичних осіб, які не є сторо­нами міжнародних договорів та офіційними представни­ками держав, у певних міжнародних відносинах можуть виникати національно-правові наслідки з тих договорів, які стали частиною національної правової системи.

1 Див.: напр., справу «Sei Fujii v. California», розглянуту Верховним судом Каліфорнії (38 California Reports. 1952. P. 721), де було прийня­те рішення, що Статут ООН для США є несамовиконуваним догово­ром.


Глава VII Міжнародне і внутрішньодержавне право

Викладене вище свідчить про те, що держави можуть вважатися у правовому плані цивілізованими і демокра­тичними не тільки тоді, коли вони декларують у своєму національному законодавстві примат міжнародного права і тим самим надають своєму національному законодавству другорядну роль, але й тоді, коли на конституційному рівні вони приймають логічні форми узгодження, а на державному рівні здійснюють конкретні заходи щодо ім­плементації міжнародно-правових норм і за допомогою національного права ефективно реалізують міжнародні зобов'язання держави.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-12; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 841 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Наука — это организованные знания, мудрость — это организованная жизнь. © Иммануил Кант
==> читать все изречения...

2308 - | 2104 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.013 с.