Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Національне законодавство України, її судова практика та міжнародне право




П

рактична необхідність ви­рішення питання про спів­відношення національного та міжнародного права об'єк­тивно постала перед Україною як новою демократичною, правовою державою, зовнішньополітична діяльність якої спрямована на інтеграцію у світову і європейську систе­ми міжнародного співробітництва. З позицій сучасного міжнародного права не виникає сумнівів щодо обов'язко­вої чинності для держав загальновизнаного принципу «pacta sunt servanda», але загальноприйнятим є те, що дер­жава відповідно до свого законодавства самостійно ви­значає, яким чином вона виконує міжнародно-правові зо­бов'язання. Протягом останнього десятиріччя Україна розвиває свою нормативну базу для вирішення питання співвідношення та врегулювання взаємодії міжнародного і національного права для приведення національного за­конодавства у відповідність зі своїми міжнародними зо­бов'язаннями. Цей процес швидко еволюціонує і регу­люється сьогодні нормативними настановами таких на­ціональних актів, як: «Декларація про державний сувере­нітет України» від 16 липня 1990 р.1, Закон України «Про правонаступництво України» від 10 липня 1991 р.2, Закон

1 Україна в міжнародно-правових відносинах. К., 1996. С. 1157—1161.

2 Там само. С. 1162, 1163.


Національне законодавство України, її судова практика та міжнародне право

України «Про дію міжнародних договорів на території Ук­раїни» від 10 грудня 1991 р.1, Закон України «Про міжна­родні договори України» від 22 грудня 1993 р.2 та «Кон­ституція України» від 28 червня 1996 р.3

Розглянемо процес становлення української доктрини права стосовно питання співвідношення двох систем пра­ва у послідовності прийняття зазначених актів.

У «Декларації про державний суверенітет України» про­голошено: «Українська РСР визнає перевагу загальнолюд­ських цінностей над класовими, пріоритет загальновизна­них норм міжнародного права перед нормами внутрішньо­державного права» (розділ X, абзац 3). Слід зазначити, що Декларація є національним не юридичним, а політичним документом, який містить норми політичного та мораль­ного змісту. В ньому, по-перше, визнаються узвичаєні між­народні стандарти прав людини незалежно від поділу сус­пільства в країні на класи; по-друге, визнається пріоритет загальновизнаних норм міжнародного права, серед яких безперечно такими є лише десять «основних принципів міжнародного права», які мають вищу юридичну силу (як зазначалося раніше, це — 7 принципів Статуту ООН і прий­нятої в розвиток його настанов Декларації про принципи міжнародного права 1970 р. і 3 принципи із Заключного Акта Наради з безпеки і співробітництва в Європі 1975 p.), перед національними нормами права. Тобто йдеться про пріоритет основних принципів міжнародного права над національним правом. Проте декларація — це політична заява про наміри, які в майбутньому можуть бути оформ­лені й ухвалені відповідним чином як правові норми на­ціонального законодавства. Про це йдеться в самому тексті Декларації: «Декларація є основою для нової Конституції, законів України і визначає позиції Республіки при укла­данні міжнародних угод».

У Законі «Про правонаступництво України» (ст. 7) ви­значається, що «Україна є правонаступником прав і обо­в'язків за міжнародними договорами Союзу РСР, які не суперечать Конституції України та інтересам республіки». Теза про «пріоритет загальновизнаних норм міжнародно­го права перед нормами внутрішньодержавного права»

1 Україна в міжнародно-правових відносинах. С. 1164.

2 Там само.

3 Конституція України. К., 1996.


Глава VII Міжнародне і внутрішньодержавне право

відсутня. У статті Закону йдеться про пріоритет Консти­туції і додержання національних інтересів країни, закріп­лених насамперед у настановах Конституції.

У Законі України «Про дію міжнародних договорів на території України» записано: «Виходячи з пріоритету за­гальнолюдських цінностей, загальновизнаних принципів міжнародного права, прагнучи забезпечити непорушність прав і свобод людини... Верховна Рада постановляє: вста­новити, що укладені і належним чином ратифіковані Ук­раїною міжнародні договори становлять невід'ємну час­тину національного законодавства України і застосову­ються в порядку, передбаченому для норм національного законодавства». У преамбулі до статті йдеться про пріо­ритет загальновизнаних принципів міжнародного права, а в міжнародному праві пріоритет таких імперативних норм щодо інших є дійсно загальновизнаним. Проте за­конодавець не визначає їхнього пріоритету стосовно норм національного права.

Вирішуючи питання співвідношення міжнародного і національного права, стаття Закону, за термінологією фа­хівців, вдається до національно-правової імплементації у формі прямої рецепції (А. С. Гавердовський), автоматич­ної загальної трансформації (С. В. Черниченко), інкор­порації (І. І. Лукашук, В. Н. Денисов) міжнародних до­говорів України, які укладені відповідно до вимог націо­нального законодавства в її національне законодавство. Термін «інкорпорація» (з'єднання, об'єднання) видається найбільш вдалим з юридично-технічного погляду для опи­саного процесу приєднання міжнародних договорів до внутрішнього права країни. У статті не йдеться про пріо­ритет правових норм будь-якої із систем права, але, ба­жаючи того чи ні, український законодавець за об'єктив­них обставин вирішує питання співвідношення в даному випадку певною мірою на користь концепції пріоритету національного права над міжнародним правом. Міжна­родні договори складають невід'ємну частину національ­ного законодавства України, тобто є національним зако­нодавством як фактично, так і у правозастосовчій пло­щині з урахуванням ієрархії національно-правових норм. Конституція в Україні має найвищу юридичну силу і ви­значає дійсність інших нормативно-правових актів, про що і йдеться в заключній частині статті Закону.


Національне законодавство України, її судова практика та міжнародне право

У ст. 17 Закону України «Про міжнародні договори України» передбачається, що: «1. Укладені і належним чином ратифіковані міжнародні договори України станов­лять невід'ємну частину національного законодавства Ук­раїни і застосовуються в порядку, передбаченому для норм національного законодавства. 2. Якщо міжнародним договором України, укладення якого відбулось у формі закону, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені законодавством України, то застосовуються правила між­народного договору України». Стаття потребує уважного тлумачення. Вимагає пояснення вислів «міжнародний до­говір, укладення якого відбулось у формі закону». Рати­фікація міжнародних договорів України здійснюється Верховною Радою України шляхом ухвалення спеціаль­ного закону про ратифікацію, який підписується Головою Верховної Ради України (п. 1 ст. 7 вказаного Закону), але це закон, який не укладає, а затверджує, надає згоду на обов'язковість міжнародного договору. Якщо йдеться про щось інше, потрібне тлумачення цього формулювання на­ціональним законодавцем, тому що в теорії міжнародно­го права поняття «укладання міжнародного договору у формі закону» відсутнє.

Пункт 1 ст. 17 повторює розглянуте формулювання на­станови попереднього Закону про інкорпорацію укладе­них і належним чином ратифікованих міжнародних дого­ворів у національне законодавство України та пріоритет конституційного права над усім іншим національним пра­вовим масивом. Пункт 2 ст. 17 додає нового суттєвого зна­чення у практичне вирішення питання співвідношення норм міжнародного і національного права. У разі супе­речності він закріплює у формі прямого відсилання на­станову про безумовний примат міжнародних договорів України над правилами законодавства України, незалеж­но від юридичної сили та ієрархії таких норм у націо­нальній правовій системі. Але п. 7 ст. 7 цього Закону пе­редбачає: «Якщо постійна Комісія Верховної Ради Украї­ни в закордонних справах або інші постійні комісії Вер­ховної Ради України встановлять наявність розбіжностей між договором, поданим на ратифікацію, і Конституцією України, договір надсилається до Конституційного Суду України для отримання висновку про його відповідність Конституції України». Тобто Україна не ратифікує міжна-


Глава VII Міжнародне і внутрішньодержавне право

родних договорів, які не відповідають вимогам Конститу­ції — основи і гаранта системності національного права.

Своє остаточне рішення проблема співвідношення міжнародного і національного права здобула в ст. 9 Кон­ституції — Основного Закону України 1996 p., яка прого­лосила: «Чинні міжнародні договори, згоду на обов'яз­ковість яких надано Верховною Радою України, є части­ною національного законодавства України. Укладання міжнародних договорів, які суперечать Конституції Украї­ни, можливе лише після внесення відповідних змін до Конституції України».

Конституційне законодавство України у вирішенні пи­тання про узгодження національного права з міжнарод­ним правом та здійснення останнього в національно-пра­вовій сфері під кутом юридичної техніки використовує імплементацію у формі інкорпорації, бо в Конституції Ук­раїни однозначно закріплене правило сприйняття чинних міжнародних договорів, затверджених вищою законодав­чою владою — Верховною Радою, як частини національ­ного законодавства України. Тобто такі міжнародні дого­вори є джерелами інкорпорованих національно-правових норм. Питання співвідношення переноситься в націо­нально-правову сферу. А стосовно субординації норм у національному праві ст. 8 Конституції чітко визначає, що «Конституція України має найвищу юридичну силу. За­кони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй».

Іншими словами, зміст ст. 9 передбачає і гарантує, що кожний такий договір інкорпорується в законодавство України, його правила здійснюються як національно-пра­вові норми, що мають правове значення як для держав­них установ, так і для фізичних та юридичних осіб. Самі міжнародні договори продовжують виконувати свої прямі функції між суб'єктами міжнародного права у сфері між­народно-правового регулювання. Зрозуміло, що під кутом зору чистої теорії права положення про безпосередню дію міжнародно-правових норм як інкорпорованих національ­но-правових норм у внутрішньому правопорядку не є за­гальновизнаним, але конституційна практика багатьох де­мократичних країн здійснюється саме таким чином.

Важливим для зовнішньополітичної діяльності неза­лежної країни є конституційне визнання і додержання


Національне законодавство України, її судова практика та міжнародне право

загальновизнаних принципів та норм міжнародного пра­ва, про що йдеться в ст. 18: «Зовнішньополітична діяль­ність України спрямована на забезпечення її національ­них інтересів і безпеки шляхом підтримання мирного і взаємовигідного співробітництва з членами міжнародного співтовариства за загальновизнаними принципами і нор­мами міжнародного права». Конституційні настанови ста­тей 9 та 18 гарантують виконання Україною своїх міжна­родно-правових зобов'язань і поваги до загальновизнаних принципів та норм міжнародного права як на міжнарод­ному, так і на національному рівнях. Ці настанови цілком відповідні одному з основних принципів міжнародного права — принципу сумлінного виконання міжнародних зобов'язань, закріпленому в Статуті ООН, Віденських кон­венціях про право міжнародних договорів 1969 і 1986 pp., Декларації про принципи міжнародного права 1970 р. та ряді інших загальновідомих міжнародних документів.

Як було зазначено, при національному конституцій­ному чи судовому вирішенні питання співвідношення міжнародні теорії мають вирішальне значення. Наведені приклади свідчать, що такими є дуалізм, який передбачає існування двох незалежних систем права, тобто відмову від включення насамперед договірних норм однієї систе­ми права другою — в даному разі національним правом міжнародного, і монізм, який передбачає таке включення в різних варіантах із визнанням у національному праві пріоритету міжнародного або національного права.

Отже, вирішуючи питання про співвідношення націо­нального та міжнародного права, Конституція України бере до уваги положення моністичної теорії, позаяк Ос­новний Закон фіксує положення про включення чинних міжнародних договорів, обов'язковість яких надана Вер­ховною Радою, до національного законодавства як його частини, де пріоритетну, найвищу юридичну силу має Конституція. їх виконання передбачається в порядку, встановленому для норм національного права. Таким чи­ном, фіксується положення про те, що власне Конститу­ція є гарантом додержання міжнародного права в націо­нальному правопорядку, а не навпаки. З цього приводу необхідно зазначити також, що зміст ст. 19, абз. 2 Закону України «Про міжнародні договори України», де йдеться про безумовний примат правил міжнародного договору


Глава VII Міжнародне і внутрішньодержавне право

над правилами національного закону, не відповідає чин­ним конституційним вимогам статей 8, 9 і має бути при­ведений у відповідність із ними.

Подібні настанови є в конституціях інших європейських країн, наприклад у статтях 96.1, 95.1 Конституції Іспанії 1978 p., де йдеться про те, що законно укладені та офіційно опубліковані в Іспанії міжнародні договори складають час­тину її національного законодавства, а укладанню міжна­родного договору, який містить настанови, що суперечать Конституції, має передувати перегляд останньої.

Аналізуючи настанови Конституції щодо теми, яка роз­глядається, вітчизняні фахівці з міжнародного права неодно­разово висловлювали критичні зауваження до змісту ст. 9. Обгрунтованими, наприклад, є міркування про те, що в ній не вирішене питання про співвідношення національного законодавства з: нормами міжнародного звичаєвого права; загальновизнаними принципами та нормами міжнародного права; міжнародними договорами, які не потребують рати­фікації Верховною Радою; обов'язковими рішеннями між­народних органів та організацій; судових установ та ін.1 Ук­раїнські вчені-міжнародники висловлюють також думку про те, що існують численні аргументи на користь встановлен­ня конституційних настанов, які регламентують перевагу міжнародного права над внутрішнім2, що сприятиме ін­теграції України в міжнародне співтовариство3.

Така ідея все більш привертає увагу вітчизняних уче-них-правознавців, та сьогодення свідчить про те, що, на­приклад, конституційні акти та/або практика більшості держав-учасниць Європейського Союзу не передбачає прямої дії або пріоритету норм міжнародного права у своєму національному праві. Так, міжнародні договори Англії, Бельгії, Данії, Ірландії, Італії, Фінляндії, Швеції не стають автоматично частиною їх національного права. Для імплементації міжнародно-правих норм у національ­но-правові системи такі держави застосовують різні фор-

1 Див.: Мережко О. О., Неліп М. І. Становлення правової системи Ук­
раїни в контексті сучасного міжнародного права. К., 1998. С. 10—13.

2 Денисов В. Н. Проблеми створення публічного порядку в зовніш­
ньополітичній діяльності України // Суверенітет України і міжнарод­
не право. К., 1995. С 28

3 Мережко О. О., Неліп М. І. Становлення правової системи України
в контексті сучасного міжнародного права. С. 14.


Національне законодавство України, ц судова практика та міжнародне право

ми їх інкорпорації, тобто базуються в цьому питанні на доктринальних положеннях дуалістичної теорії співвідно­шення, відповідно до якої існування двох окремих, неза­лежних правових систем виключає можливість переваги норм будь-якої з них. За Конституцією Іспанії, її міжна­родні договори складають частину внутрішнього законо­давства країни, але питання співвідношення між ними вона не вирішує. Конституція Німеччини фіксує наста­нову про те, що лише загальні норми міжнародного пра­ва є частиною федерального права і мають перевагу над законами. Конституція Франції зумовлює пріоритет на­лежним чином ратифікованих або схвалених договорів та угод над внутрішніми законами, застосуванням останніх іншою стороною і т.д. 1 лише конституції двох країн-учас-ниць Європейського Союзу — Голландії та Греції визна­ють безумовний примат їхніх міжнародних договорів над настановами свого національного законодавства.

Що ж до судової практики застосування норм міжна­родного права, то вона може бути поділена на дві части­ни — судову практику Конституційного Суду України та судову практику судів загальної юрисдикції, зокрема ді­яльність Верховного Суду України. Пункт 7 ст. 7 Закону України «Про міжнародні договори України» передбачає, що в разі розбіжностей між договором, поданим на рати­фікацію, і Конституцією України договір надсилається до Конституційного Суду України для отримання висновку про його відповідність Конституції України. Рішення Конституційного Суду є загальнообов'язковим і оскар­женню не підлягає.

Конституційний Суд вирішує й інші питання. Так, у мо­тивованій частині рішення Конституційного Суду України в справі за конституційним зверненням громадян України щодо офіційного тлумачення ст. 55, 64, 124 Конституції Ук­раїни (справа за зверненням жителів міста Жовті Води), зок­рема, зазначається: «Частина перша статті 55 Конституції України відповідає зобов'язанням України, які виникли, зокрема, у зв'язку з ратифікацією Україною Міжнародного пакту про громадянські та політичні права, Конвенції про захист прав людини та основних свобод (Рим, 1950 p.), що згідно зі ст. 9 Конституції України «є частиною національ­ного законодавства України»1.

1 Вісник Конституційного Суду України. 1998. № 1. С 36.


Глава VII Міжнародне і внутрішньодержавне право

Пленум Верховного Суду України в п. 4 Постанови № 9 від 01.11.1996 р. наголосив: «Виходячи з положення ст. 9 Конституції України про те, що чинні міжнародні догово­ри, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України, суд не може застосувати закон, який регулює правовідноси­ни, що розглядаються, інакше як міжнародний договір. У той же час міжнародні договори застосовуються, якщо вони не суперечать Конституції України». Іншим прикладом є ухвала Судової колегії у цивільних справах Верховного Суду України від 15.07.1998 р. щодо скарги К. з проханням скасу­вати ухвалу Донецького обласного суду про стягнення з ньо­го аліментів за рішенням суду Російської Федерації. Судова колегія визнала, що скарга задоволенню не підлягає на під­ставах ст. 53 та ст. 55 Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах, укладеної державами — членами СНД у Мінську 22.01.1993 p., де було визначено порядок визнання і допус­ку до виконання рішень, постановлених судами держав СНД. Конвенція була ратифікована Верховною Радою Ук­раїни, і тому її положення обов'язкові для виконання на те­риторії України1. Наведені приклади свідчать, що судова практика України звертає увагу як на настанови міжнарод­но-правових норм, інкорпорованих у національному зако­нодавстві, так і прямо посилається на міжнародно-правові норми договорів, згоду на обов'язковість яких надано Вер­ховною Радою України.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-12; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 774 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Вы никогда не пересечете океан, если не наберетесь мужества потерять берег из виду. © Христофор Колумб
==> читать все изречения...

2340 - | 2145 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.