Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Принцип добросовісного виконання міжнародних зобов'язань




П

ринцип добросовісного ви­конання міжнародних зо­бов'язань є одним з найдавніших серед принципів сучас­ного міжнародного права. Про нього вчені так і кажуть, що він «виник у формі міжнародно-правового звичаю pac­ta sunt servanda на ранніх стадіях розвитку державності» (Ю. М. Колосов, В. І. Кузнецов), або що він «належить до найдавніших основних принципів міжнародного пра­ва» (Г. І. Тункін), або «його основа — найдавніша звичає­во-правова норма» (М. В. Філімонова), або «цей принцип утверджувався разом із міжнародним правом» (І. 1. Лука-шук). Протягом минулого століття було укладено сотні міжнародних договорів, які апелювали до вказаного прин­ципу.

В сучасному міжнародному праві цей принцип за­кріплено у Статуті ООН, преамбула якого ставить перед державами-членами завдання створити умови, за яких можуть дотримуватися справедливість і повага до зобо­в'язань, що випливають з договорів та інших джерел міжнародного права. Пункт 2 ст. 2 Статуту ООН декла­рує принцип так: «Всі Члени Організації Об'єднаних На­цій сумлінно виконують взяті на себе за цим Статутом зобов'язання, щоб забезпечити їм усім у сукупності пра­ва і переваги, які випливають з належності до складу Членів Організації».

Досить грунтовно принцип закріплено у Віденських конвенціях про право міжнародних договорів 1969 і 1986 pp. Згідно з положеннями конвенцій, «кожний чинний договір є обов'язковим для його учасників і повинен добросовісно виконуватися ними». Учасники договору не можуть поси­латися на положення свого внутрішнього (національного) права з метою виправдання невиконання ними договору.


 




Глава VI Основні принципи міжнародного права

Важливе значення для розуміння змісту принципу доб­росовісного виконання міжнародних зобов'язань має Дек­ларація про принципи міжнародного права 1970 р. У ній, зокрема, наголошується, що сфера дії зазначеного прин­ципу не обмежується тільки міжнародними договорами.

За змістом Декларації суб'єкти міжнародного права зобов'язані добросовісно виконувати зобов'язання, взяті ними відповідно до Статуту ООН, зобов'язання, що вип­ливають із загальновизнаних принципів та норм міжна­родного права, і зобов'язання, що випливають із міжна­родних договорів, дійсних за сучасними принципами та нормами міжнародного права.

Таке розуміння зобов'язань, які випливають із зазначе­ного принципу, було підкреслено і в Заключному акті За­гальної Європейської наради 1975 р. Наголошуючи на ос­новній ролі Статуту ООН для сучасного міжнародного пра­ва, цей акт закріпив, що кожна держава повинна добросо­вісно виконувати зобов'язання, які відповідають Статуту ООН. Заключний акт робить також наголос на значенні загальновизнаних принципів і норм міжнародного права, зобов'язання за якими є обов'язковими для суб'єктів між­народного права, і вони повинні їх добросовісно викону­вати. У цьому документі також зазначається необхідність добросовісно виконувати зобов'язання за іншими міжна­родними договорами (регіональними, локальними, парти­кулярними), якщо вони укладені відповідно до загально­визнаних принципів та норм міжнародного права.

Підтвердженням саме такого підходу до міжнародних зобов'язань слугує Підсумковий документ Віденської зу­стрічі представників держав-учасниць цієї Наради 1989 р. Документ виокремлює такі принципові положення вико­нання міжнародних зобов'язань:

1. Кожна держава зобов'язана добросовісно виконува­ти свої зобов'язання: а) за Статутом ООН; б) із загально­визнаних принципів та норм міжнародного права; в) за міжнародними договорами, які є дійсними відповідно до загальновизнаних принципів та норм міжнародного права.

2. У разі суперечностей між зобов'язаннями за міжна­родними договорами і зобов'язаннями як членів ООН за її Статутом перевага надається статутним зобов'язанням.

3. Кожна держава, здійснюючи свої суверенні права, в тому числі й такі, як встановлення власних законів та ад-


______ 17

_____ Принцип добросовісного виконання міжнародних зобов 'язань ____________

міністративних правил, повинна забезпечити, щоб такі закони і адміністративні правила, так само як і практика, і політика їх застосування, відповідали її зобов'язанням з міжнародного права.

Принцип добросовісного виконання міжнародних зобо­в'язань стосується всіх зобов'язань — як таких, що випли­вають з міжнародних договорів і звичаїв, так і таких, що сформульовані в обов'язкових рішеннях міжнародних ор­ганів та організацій, міжнародних судів, арбітражів тощо. За цим принципом не можна в односторонньому порядку від­мовитися або переглянути міжнародне зобов'язання.

Принцип добросовісного виконання зобов'язань є критерієм законності діяльності суб'єктів міжнародного права. Його добросовісна реалізація — основна умова ста­більності та ефективності міжнародного правопорядку.

В сучасному міжнародному праві вироблено досить ефективні інституційні механізми дотримання принципу добросовісного виконання міжнародних зобов'язань, зо­крема взаємні консультації, переговори, суди, третейські суди тощо.

РЕКОМЕНДОВАНА „,, ЛІТЕРАТУРА ю

Волова Л. И.

Нерушимость границ — новый принцип международного права.

Ростов-на-Дону, 1987.

Каламаркян Р. А. Принцип добросовестности в современном международном праве.

М, 1991.

Курс международного права: В 7 т. М., 1989. Т. 2.

Лукашук И. И.

Международное право. Общая часть. М., 1999.

Международное право / Под. ред. Ю. М. Колосова, В. И. Кузнецова.

М, 1999.

Черниченко С В.

Принцип самоопределения народов (современная интерпретация) //

Моск. журн. междунар. права, 1996. № 4.

Brownlie 1. Principles of Public International Law. Oxford, 1990.

Schachter O.

International Law in Theory and Practice //Recueil des Course

de l'Academie de droit international. De la Haye. 1982. Vol. 178.







Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-12; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 444 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Логика может привести Вас от пункта А к пункту Б, а воображение — куда угодно © Альберт Эйнштейн
==> читать все изречения...

2285 - | 2212 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.