Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Роль методичної роботи в підвищенні рівня професійної підготовки вчителя 1 страница




Якість навчально-виховного процесу школи, його ре­зультати певною мірою залежать від учителя, його тео­ретичної підготовки, педагогічної та методичної майстер­ності.

З метою поліпшення фахової підготовки педагогічних кадрів у школах проводять спеціальну методичну роботу, яка спонукає кожного вчителя до підвищення свого фахо­вого рівня; сприяє взаємному збагаченню членів педагогіч­ного колективу педагогічними знахідками, дає змогу мо­лодим учителям вчитися педагогічної майстерності у стар­ших і досвідченіших колег, забезпечує підтримання в пе­дагогічному колективі духу творчості, прагнення до пошуку.

У процесі методичної роботи здійснюються підвищен­ня наукового рівня вчителя, його підготовка до засвоєння змісту нових програм і технологій їх реалізації, постійне ознайомлення з досягненнями психолого-педагогічних дисциплін і методик викладання, вивчення і впроваджен­ня у шкільну практику передового педагогічного досвіду, творче виконання перевірених рекомендацій, збагачення новими, прогресивними й досконалими методами і засоба­ми навчання, вдосконалення навичок самоосвітньої роботи вчителя, надання йому кваліфікованої допомоги з теорії та практичної діяльності.


Методична робота в школі



Методична робота в сучасній школі передбачає такі на­прями:

1) поглиблення філософсько-педагогічних знань, спря­мованих на відродження й розвиток національної освіти в Україні, вивчення педагогічної теорії та методики нав­чання і виховання, психології, етики, естетики, поглиб­лення науково-теоретичної підготовки з предмета і мето­дики його викладання з урахуванням вимог Закону «Про мови» в Україні;

2) вивчення діалектики і принципів розвитку українсь­кої національної школи; збагачення педагогічних кадрів надбаннями української педагогіки, науки, культури; вив­чення теорії та досягнень науки з питань викладання пред­метів, володіння сучасними науковими методами; глибо­ке вивчення й практична реалізація оновлених програм і підручників, розуміння їх особливостей і виконання з позиції формування національної школи;

3) освоєння методики викладання додаткових предме­тів; випереджувальний розгляд питань методики вивчен­ня складних розділів навчальних програм з проведенням відкритих уроків, використанням наочних посібників, ТЗН, дидактичних матеріалів;

4) освоєння і практичне застосування теоретичних по­ложень загальної дидактики, методики та принципів активізації навчальної діяльності учнів і формування у них наукового світогляду, виходячи з вимог етнопедаго-гіки;

5) систематичне інформування про нові методичні рекомендації, публікації щодо змісту й методики навчаль­но-виховної роботи, глибоке вивчення відповідних держав­них нормативних документів;

6) упровадження досягнень етнопедагогіки, психоло­гії та окремих методик і передового педагогічного досвіду із зверненням особливої уваги на використання в діяльно­сті педагогічних колективів зразків національної культури і традицій1.

1 Див.: Жерносек І. Науково-методична робота відділу освіти // Рідна школа. — 1997. — № 7—8. — С. 32—36.



Школознавство


Основні форми методичної роботи в школі

Методичну роботу в школі проводять в індивідуальній і колективній формах.

Індивідуальна форма

Ця форма методичної роботи вчителів є складовою їх самоосвіти.

Зміст індивідуальної самоосвіти педагога охоплює сис­тематичне вивчення політичної, психолого-педагогічної, наукової літератури, безпосередню участь у роботі шкіль­них, міжшкільних та районних методичних об'єднань, се­мінарів, конференцій, педагогічних читань; розробку окремих проблем, пов'язаних з удосконаленням навчаль­но-виховної роботи; проведення експериментальних до­сліджень; підготовку доповідей, виступів по радіо, телеба­ченню, огляд і реферування педагогічних та методичних журналів, збірників та ін.

Організація самоосвіти передбачає зв'язок самоосвіти з практичною діяльністю педагога; систематичність і по­слідовність самоосвіти, постійне ускладнення її змісту і форм; багатоплановий (комплексний) підхід до організації вивчення обраної теми з самоосвіти; індивідуальний ха­рактер самоосвіти як найбільш гнучкої форми набуття пе­дагогом знань; гласність і наочність результатів самоосвіти в педагогічному колективі; створення в школі умов для звернення педагогів до нових досягнень науки і передо­вого педагогічного досвіду; завершеність самоосвітньої ро­боти на кожному її етапі (доповіді, участь у семінарі, під­готовка виступу, написання реферату, підготовка допові­ді, участь у засіданні педагогічної ради, науково-практич­ній конференції та ін.).

Молоді спеціалісти, які закінчили вищі педагогічні за­клади освіти, упродовж першого року роботи за місцем працевлаштування проходять стажування. Його мета — набуття практичних умінь і навичок педагогічної діяльно­сті. Під час стажування вони користуються всіма правами працівника школи і виконують покладені на них обов'язки. Керівник закладу освіти призначає для моло­дого вчителя наставника з числа кращих учителів відпо­відного фаху. Наставник надає стажисту допомогу в пла­нуванні навчально-виховної роботи, в розробці поурочних планів та ін. Результати стажування розглядає наприкінці навчального року дирекція школи.


Методична робота в школі



Колективні форми

Відкриті уроки — одна з колективних форм методич­ної роботи. їх мета — підвищення майстерності всіх учи­телів. Основні завдання відкритих уроків: упровадження в практику вчителів передового педагогічного досвіду і ре­зультатів досліджень педагогічної науки, спрямованих на розв'язання завдань, що стоять перед національною шко­лою. Під час аналізу й обговорення відкритих уроків не­обхідно забезпечити цілеспрямованість обговорення, нау­ковість аналізу, принциповість, поєднану з доброзичливі­стю у критичних зауваженнях, поєднання аналізу уроку з практичними рекомендаціями, підведення його підсум­ків кваліфікованими спеціалістами.

Взаємовідвідуваиня вчителями уроків — має істотне значення у підвищенні педагогічної майстерності вчителів. Якщо молодий і недосвідчений учитель відвідає урок, що його проводить старший колега, то він може збагатити свій методичний багаж. Якщо ж досвідчений педагог ві­двідає урок менш досвідченого колеги, то зможе поради­ти йому, як удосконалити той чи той момент уроку. Мож­ливо, й досвідчений педагог знайде щось корисне для се­бе у молодшого колеги.

Предметні методичні об'єднання вчителів або предмет­ні комісії — центр методичної роботи, вивчення і втілен­ня досягнень теорії та передового досвіду в практику нав­чання конкретних навчальних дисциплін. Вони створю­ються у великих школах, де один предмет викладають кілька вчителів. Існують також методичні об'єднання вчи­телів початкових класів та об'єднання класних керівників і вихователів. Методичні об'єднання можуть заслуховува­ти й обговорювати доповіді з найактуальніших питань навчання і виховання, нову фахову літературу, організо­вувати взаємовідвідуваиня уроків, проведення і обговорен­ня відкритих уроків, виготовлення наочності, застосуван­ня технічних засобів навчання. У їх компетенції — орга­нізація консультацій для молодих учителів, заслуховуван­ня звітів учителів про виконання індивідуальних планів самоосвіти.

План роботи методичного об'єднання складають на нав­чальний рік. На першому організаційному засіданні обира­ють голову і секретаря терміном на один рік, обговорюють проект плану роботи і доповнюють його, обмінюються дос­відом з питань підготовки до нового навчального року.

Бажано, щоб на кожному з чотирьох засідань методич­ного об'єднання було проведено відкриті уроки різних ти-



Школознавство


пів із складних тем програми досвідченими учителями. Одну із запланованих для обговорення доповідей варто присвятити темі відкритого уроку. На засіданнях необхід­но виробити й ухвалити рекомендації з обговорюваного питання, впровадження яких у практичну діяльність чле­нів об'єднання перевіряє голова методичного об'єднання. На останньому з них обговорюють додатки до екзамена­ційних білетів, підводять підсумки діяльності об'єднання за рік, накреслюють завдання на наступний навчальний рік.

У системі шкільних і міжшкільних предметних мето­дичних об'єднань можуть створюватися творчі (проблем­ні) групи у складі 8—10 добре теоретично підготовлених учителів, які працюють над вирішенням актуальних про­блем навчально-виховного процесу (наприклад, викори­стання комп'ютера у навчальному процесі, формування світогляду учнів у процесі вивчення навчальної дисциплі­ни, диференційоване навчання та ін.). Тривалість роботи творчої групи залежить від складності проблеми, над якою вона працює (один-два роки). Завершальним етапом робо­ти групи є підготовка методичних рекомендацій щодо ефективного вирішення досліджуваної проблеми.

Методичні кабінети — створюють у великих основних і середніх школах для надання вчителям і вихователям методичної допомоги. Вони знайомлять учителів з досяг­неннями педагогічної науки і передового педагогічного досвіду. В методичних кабінетах збирають кращі зразки тематичних та поурочних планів, методичні розробки класних годин, розробки складних тем навчальних про­грам, зразки художньої й технічної творчості учнів, само­робні прилади, матеріали з узагальнення досвіду навчаль­но-виховної роботи кращих педагогів та ін.

Одним із шляхів підвищення методичного рівня вчи­телів є залучення їх до розробки актуальної для педагогі­ки і школи проблеми. Наукову проблему обирають з та­ким розрахунком, щоб до її розробки можна було залучи­ти всіх педагогів школи.

Семінар-практикум — продуктивна форма методичної роботи. Цінність його в тому, що вчителі самостійно оп­рацьовують педагогічну літературу з обговорюваної про­блеми, аналізують власний досвід. Опрацьовані матеріали учасники семінару-практикуму оформляють у вигляді ре­фератів або доповідей.

Педагогічні читання — сприяють підвищенню педаго­гічної майстерності вчителів. Мають на меті узагальнен-


Методична робота в школі



ня і поширення передового педагогічного досвіду і прово­дяться з актуальної педагогічної тематики. їх можна ор­ганізувати у школі, районі, області, країні.

Учителі школи впродовж певного періоду працюють над окремими темами проблеми і на шкільних педагогіч­них читаннях доповідають про результати свого дослід­ження. Районні педагогічні читання організовують на базі кращих доповідей, відібраних на шкільних педагогічних читаннях.

Науково-практична конференція (районна, обласна чи республіканська) — ефективна форма методичної роботи. З темою конференції педагогічну громадськість озна­йомлюють заздалегідь. На пленарному засіданні розгляда­ють основні питання проблеми, яка виноситься на обгово­рення, а під час роботи секцій обговорюють конкретніші питання навчально-виховної роботи, відвідують і обгово­рюють уроки та виховні заходи у кращих школах. На під­сумковому пленарному засіданні заслуховують звіти керів­ників секцій, обговорюють і приймають рекомендації нау­ково-практичної конференції з даної проблеми.

Діяльність шкіл передового досвіду — спрямована на вивчення та поширення передового педагогічного досвіду. Такі школи безпосередньо демонструють зразки навчаль­но-виховної роботи відвідувачам, організовують розповіді керівників або кращих учителів про систему своєї роботи, забезпечують відвідування та обговорення уроків або ви­ховних заходів зі слухачами, оформляють спеціальні бук­лети з описом передового досвіду та ін.

Школи передового досвіду можуть зосереджуватися на вивченні сучасних досягнень науки, техніки, мистецтва, культури, педагогіки і психології навчання, а також про­блем наукової організації педагогічної праці та втілення їх у практику роботи учителів. Вони повинні виявляти інте­рес передусім до вивчення й запровадження передового пе­дагогічного досвіду, практичного оволодіння вчителями новими методами навчання і виховання, озброєння вчите­лів методами педагогічного дослідження, аналізу та оцін­ки чужого і власного досвіду. У таких школах використо­вують практичні й теоретичні форми роботи з учителями. Практичні заняття — відвідування уроків керівників шкіл, аналіз цих уроків з метою вивчення їх системи ро­боти, відвідування уроків молодих учителів директором школи, взаємовідвідування уроків учителями, консультації керівників школи, ознайомлення з творчою лабораторією керівника школи.



Школознавство


До форм теоретичних занять у школі передового дос­віду відносять спільне вивчення програм, підручників, ме­тодичних посібників, психолого-педагогічних вимог до уроків, дидактичних принципів і шляхів їх реалізації; сис­тематичне інформування слухачів школи про новини нау­ково-методичної і психолого-педагогічної літератури; вив­чення актуальних питань педагогіки і методики навчан­ня та ін.

Опорні школи — важлива ланка методичної роботи. Вони мають належну навчально-матеріальну базу, творчий педагогічний колектив і відповідні результати в навчаль­но-виховній роботі. На базі опорної школи проводять ін­дивідуальні та групові консультації, стажування, науко­во-практичні конференції, педагогічні читання, семінари-практикуми тощо.

Експериментальний педагогічний майданчик. Відпо­відно до «Положення про експериментальний педагогіч­ний майданчик» (1993) такі майданчики створюють для реалізації педагогічних ініціатив, спрямованих на онов­лення змісту, впровадження принципово нових техноло­гій у практику закладів освіти. Ініціатором створення мо­же бути будь-яка особа чи заклад освіти.

Прикладом діяльності експериментального майданчи­ка інституту психології АПН України є керченська серед­ня школа № 19. Тут досліджують багатоаспектну тему «Школа мислення». Мета такої школи — виховання про­дуктивно мислячої особистості. Завдання дослідження: 1. Надати особистості свободу проблемної та інтуїтивної розумової діяльності (філософський аспект). 2. Педагогіч­но організувати спонтанні впливи соціально-культурного контексту школи на розвиток продуктивного мислення уч­нів (соціологічний аспект). 3. Забезпечити максимальний розвиваючий вплив навчальних проблемно-інтуїтивних си­туацій на особистість учителя і учня (педагогічний ас­пект). 4. Оптимізувати пошукову розумову активність учасників педагогічного процесу у внутрішніх проблемно-інтуїтивних ситуаціях (психологічний аспект).

Творчі звіти вчителів — використовують перед атеста­цією педагогічних працівників. Звітуючи на педагогічній раді, вчитель ділиться своїми знахідками, методичними доробками, знайомить інших учителів з технологією влас­ного досвіду.

Цікавий досвід методичної роботи нагромаджено шко­лами Києво-Святошинського району м. Києва. Серед гру­пових форм методичної роботи — методичні об'єднання


Методична робота в школі



вчителів-предметників; школи молодого керівника, вчи­теля, вихователя; семінари-практикуми для досвідчених керівників, вихователів, учителів; цільові та проблемні се­мінари; творчі групи, школи педагогічної майстерності під керівництвом творчих учителів, учителів-методистів; кон­сультаційні пункти; опорні школи; авторські школи; клу­би для працівників дошкільних дитячих закладів. Ефек­тивно використовують і такі масові форми методичної ро­боти, як науково-практичні конференції; педагогічні чи­тання; тижні педагогічної майстерності (дні відкритих дверей педагогів-маистрів, учителів-методистів, старших учителів, відмінників народної освіти); конференції педа­гогічних працівників; методичні тижні, місячники. Серед індивідуальних форм методичної роботи тут поширені ста­жування та наставництво; індивідуальні й групові кон­сультації; конкурси «Учитель року», «Класний керівник року», «Вихователь року»; післяатестаційна робота; до-курсова і післякурсова робота з керівниками та вчителя­ми; робота з творчими вчителями; робота з учителями-за-очниками; творчі звіти вчителів, що атестуються на при­своєння звання, тощо1.

У підвищенні фахового, методичного і психолого-педа-гогічного рівнів учителя вагому роль відіграють обласні ін­ститути удосконалення вчителів (ОІУВ). Останніми рока­ми в цих установах створено кафедри, що відповідають за підвищення кваліфікації учителів.

Підвищенню фахового рівня педагогічних працівників сприяє також їх систематична атестація, яку проводять з метою визначення відповідності педагогів посаді, яку во­ни обіймають, рівневі кваліфікації, залежно від якого (а також від стажу педагогічної роботи) їм встановлюється кваліфікаційна категорія, визначається тарифікаційний розряд оплати праці, присвоюється педагогічне звання. Атестацію щороку проводять атестаційні комісії, що ство­рюються при навчально-виховних закладах незалежно від відомчого підпорядкування та форми власності й місцевих органах державного управління освітою. Педагогічних працівників атестують при навчальному закладі. Атеста-ційна комісія при органі управління освіти розглядає кло­потання комісії навчального закладу та приймає рішення в межах своєї компетенції щодо результатів атестації пев­них категорій педагогів.

1 Див.: Жерносек І. Науково-методична робота відділу освіти. — С. 32—36.



Школознавство


Для проведення атестації комісія приймає заяву від пе­дагогічного працівника про проходження чергової або позачергової атестації; заяву про відмову від чергової атестації; подання керівника про позачергову атестацію педагогічних працівників, рівень навчально-виховної або методичної роботи яких нижчий від вимог, які вису­ваються до кваліфікаційної категорії, встановленої їм за результатами попередньої атестації.

За результатами атестації керівник навчально-вихов­ного закладу, органу державного управління освіти видає наказ, який у тижневий термін доводиться до відома ате­стованого колективу та подається в бухгалтерію для нара­хування педагогічному працівникові заробітної плати згід­но з встановленим тарифним розрядом від дня прийняття рішення атестаційною комісією.

Література

Жерносек І. П. Організація методичної роботи в школі. — К., 1995. Завягинский В. И. Учитель как исследователь. — М., 1980. Красовицкий Ю. М. От педагогической науки к практике. — К., 1990. Педагогічний пошук / За ред. В.Ф. Беха. — К., 1989.


4.3. Вивчення, узагальнення і поширення передового педагогічного досвіду. Впровадження досягнень педагогічної науки в шкільну практику

Поняття передового педагогічного досвіду

Педагогічний досвідсукупність знань, умінь і навичок, здобу­тих учителем у процесі навчально-виховної роботи.

Він є важливим елементом загальної культури педаго­га, в якій відображаються знання, вміння, навички та ін­дивідуальні риси його особистості, постійно розвиваючись, збагачуючись протягом усієї педагогічної діяльності. Онов-люваність педагогічного досвіду зумовлена постійними змінами у практичній педагогічній діяльності та освітніх надбаннях педагога.

Педагогічний досвід учителя є підґрунтям, на якому зростає його педагогічна майстерність. Водночас він є і джерелом розвитку педагогічної науки. Це своєрідний пробний камінь під час експерименту, перевірки істинно­сті теорій, концепцій, прогнозів тощо. Аналіз результатів експериментальної роботи, тобто спеціально організовано­го педагогічного досвіду, дає змогу довести істинність чи неправомірність теоретичного знання, перевірити опти-мальність рішень, вірогідність прогнозів та ін.

Здобуті під час навчання у вищих педагогічних закла­дах знання тільки у шкільній практиці стають гнучкими і глибокими, оптимізуючи педагогічні дії вчителя. У про­цесі педагогічної діяльності досвід осмислюється, оновлю­ється, спираючись на психолого-педагогічну науку. Акти­візує і вивчення чужого досвіду, порівняння його з влас­ним.



Школознавство


Педагогічний досвід повинен виражатися в технології навчально-виховного процесу, виявленні взаємозалежно­сті його компонентів.

Передовий педагогічний досвід — творче, активне засвоєння і реалізація вчителем у практичній діяльності засобів і принципів пе­дагогіки з урахуванням конкретних умов, особливостей дітей, уч­нівського колективу і особи вчителя.

Передусім він спрямований на розв'язання актуальних проблем навчально-виховного процесу школи, зокрема на сучасному етапі — використання комп'ютерної техніки у навчальному процесі, формування правової культури шко­ляра, виховання підприємливості молодої людини та ін. Для передового педагогічного досвіду характерною є но­визна, яка виокремлює його з маси позитивної діяльності педагогів. Досвід можна вважати передовим тільки за умо­ви, що він забезпечує високі результати навчально-виховної діяльності вчителя, які мають бути не випадко­вими, а наслідком застосування продуманої системи нав­чання й виховання.

Важливим його показником є стабільність. Це означає, що результативність навчання і виховання мають бути пе­ревірені часом. Перспективність передового педагогічного досвіду передбачає, що він «працює» й у практичній діяль­ності інших педагогів, його можна поширювати, втілюва­ти в життя.

Розрізняють передовий педагогічний досвід новаторсь­кий і зразковий.

Новаторському досвіду властиві оригінальність, новиз­на. Досвід педагога-новатора, що має експериментальний характер, називають дослідницьким. Якщо йдеться про вдосконалення форм, методів, засобів навчання і вихован­ня на основі творчого їх використання, то такий досвід на­зивають раціоналізаторством.

Зразковий досвід — це сумлінна діяльність учителя, який уміло використовує досягнення педагогічної науки, методичні рекомендації вчених, методистів, досвід інших педагогів, і на цій основі його навчально-виховна робота є зразком для інших1.

Передовому вчителеві властиві науково-педагогічне мислення, яке характеризується здатністю: аналізувати виховні явища в сукупності, взаємозв'язку та взаємоза-

1 Див.: Передовий педагогічний досвід: теорія і методика / За ред. Л.Л. Момот. — К., 1990. — С. 11—13.


Вивчення, узагальнення і поширення педагогічного досвіду



лежності; простежувати генезу впливу педагогічних вза­ємодій і впливів; співвідносити педагогічну дію з цілями і результатами навчання й виховання; охоплювати всі ти­пи і способи мислення; аналізувати і синтезувати педаго­гічні явища, розрізняти педагогічну істину й помилки; відмовитися від усталених шаблонів і стереотипів, шука­ти і знаходити нові оцінки, узагальнення, підходи, дії; ви­користовувати нові ідеї в практичному і творчому пошу­ку; виявляти мислительну гнучкість і оперативність; спів­відносити тактичні й стратегічні дії.

Школа повинна стимулювати пошук учителів, які пра­цюють творчо. По-перше, її має очолювати добре підготов­лений керівник, здатний створити в педагогічному колек­тиві творчий настрій, здоровий морально-психологічний клімат, сприятливі матеріально-технічні, санітарно-гігі­єнічні умови праці. По-друге, для організації творчої ді­яльності педагогічного колективу необхідна відповідна теоретична і практична підготовка вчителів, озброєння їх методикою творчих пошуків. По-третє, потрібен вибір сус­пільно значущої для школи і посильної для педагогічно­го колективу теми, чіткість і ясність мети й завдань твор­чого пошуку для всього колективу і для кожного педаго­га зокрема, раціональний розподіл і кооперація праці. По-четверте, слід забезпечити вільний час педагогам через раціональну організацію їхньої праці та звільнення від не­властивих їм функцій. По-п'яте, має існувати система сти­мулювання педагогічної творчості кожного вчителя і пе­дагогічного колективу.

Вивчення, узагальнення і поширення передового педагогічного досвіду

Передовий педагогічний досвід фіксують у процесі внутрішкільного контролю на педагогічних читаннях, конференціях тощо. Щоб він став надбанням масової прак­тики, його потрібно вивчати й узагальнювати. Педаго­гічна наука пропонує таку етапність вивчення педагогіч­ного досвіду.

Визначення педагогічної проблеми та об'єкта вивчен­ня. На цьому етапі формулюють тему досвіду, обґрунтову­ють її актуальність, формують групу для його вивчення.

Попереднє вивчення досвіду. Цей етап передбачає по­переднє ознайомлення з об'єктом досвіду через відвідуван­ня навчальних занять, бесіди з педагогами, попереднє



Школознавство


вивчення шкільної документації. Виходячи з цього, визна­чають ідеї передового досвіду, уточнюють методи його вив­чення.

Теоретична підготовка. Особам, які вивчають передо­вий досвід, треба знати теоретичні та методичні положен­ня з цієї проблеми, вже розроблені в педагогічній науці та практиці. Це дасть змогу визначити ступінь новизни дос­віду, з'ясувати педагогічні умови, які забезпечують його результативність.

Основне вивчення досвіду. На цьому етапі збирають емпіричний матеріал, вивчають окремі ланки навчально-виховного процесу, проводять контрольні зрізи. Зібраний матеріал класифікують на типовий і випадковий, відтак його систематизують та узагальнюють.

Визначення провідних педагогічних ідей досвіду. Ар­гументуються і підкріплюються емпіричним матеріалом вихідні теоретичні положення, сформульовані на етапі теоретичної підготовки. У процесі систематизації та уза­гальнення досвіду саме вихідні теоретичні положення є ос­новою визначення провідних його ідей, вироблення мето­дичних рекомендацій щодо вирішення досліджуваної про­блеми. Дається оцінка перспективності цього досвіду1.

Під час вивчення передового педагогічного досвіду роз­кривають його авторів, технологію — сукупність методів педагогічної діяльності, особливість їх співвідношення та взаємодію, що забезпечують бажаний результат і визнача­ють педагогічну майстерність автора досвіду. Важливо чіт­ко визначити критерії передового педагогічного досвіду, які дадуть змогу розглядати його не як випадкове явище, а як систему діяльності, а також умови формування дос­віду, що допоможе зробити висновок про можливість йо­го відтворювати. Необхідно визначитися і щодо засобів вивчення передового педагогічного досвіду, шляхів його поширення та популяризації.

У практиці склалися такі форми й методи втілення пе­редового досвіду: відкриті уроки та інші заняття; усні по­відомлення результатів вивченого, узагальнення передового педагогічного досвіду у виступах педагогів у школі, на на­радах, курсах, семінарах представників народної освіти; письмові повідомлення результатів вивченого, узагальнення передового педагогічного досвіду у формі методичних лис­тів, методичних розробок, статей у газетах і журналах, ви­дання брошур, монографій, збірників матеріалів конферен-

1 Див.: Онишків З.М. Основи школознавства. — С. 85—86.


Вивчення, узагальнення і поширення педагогічного досвіду 427

цій і семінарів; наочно-демонстраційна популяризація пе­редового педагогічного досвіду — організація виставок, спе­ціальні стенди при методкабінетах та ін.

Дієвість передового педагогічного досвіду забезпечує ор­ганічна взаємодія педагогічної науки та шкільної практи­ки, яка застерігає вчителів від можливих випадковостей і помилок у пошуках нових методів навчання та виховання.

Педагогічне співтовариство з особливим зацікавленням знайомиться з доробком В. Сухомлинського, В. Шатало-ва, М. Ґудзик та інших.

Наводимо деякі гуманістичні поради-заповіді В. Сухо­млинського педагогам-практикам.

Що найважливіше в учительській праці? Знати дити­ну. Легше любити увесь світ, ніж одну дитину. Вихован­ня лише тоді стає реальною силою, коли воно ґрунтуєть­ся на вірі в дитину. Діти повинні приносити зі школи ра­дість. Жодна дитина не повинна відчувати, що вона невда­ха, що вона нездібна. Без здійснення сподівань не можна уявити собі правильного виховання дітей. Без заохочення неможливе просування вперед. Покарання — не сила, а слабкість вихователя! Сила в свідомості, а не в страху! Не допускайте окрику: «сильні» засоби свідчать про ваше без­силля; їм, важким дітям, бракує головного — турботи, ласки, доброти. Дайте їм це — і вони перестануть бути важкими. Якщо хочеш, щоб дитина була чесною, не зами­кай від неї на замок те, що для неї є привабливим. Чим би не вабив дітей вогник, яким є для них учитель, у цій приваблюючій силі завжди є найголовніше — єдність ду­ховного життя вчителів і учнів. У сто разів більше потріб­но знати, ніж ви сповіщаєте учням. Поганий учитель під­носить істину, хороший вчить її знаходити. Чим більше знатимуть учні про те, що не передбачено програмою, тим цікавішою стане для них ця наука. Творча праця, захоп­лення улюбленою справою — найвірніший шлях до серця дитини. Школа стає справжнім осередком культури лише тоді, коли в ній панують чотири культи: культ Батьківщи­ни, культ Матері, культ книги і культ рідного слова.

Згідно з ідеями учителя математики В. Шаталова всі діти талановиті, всі діти — без винятку! — здатні успіш­но оволодіти шкільною програмою. Вчитель повинен до­помогти учневі усвідомити себе особистістю, пробудити по­требу в пізнанні себе, життя, світу, виховати в нього по­чуття людської гідності, складова якого — усвідомлення відповідальності за свої вчинки перед собою, товаришами, школою, суспільством; попереду — теорія; уроки відкри-





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-07-29; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 698 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

80% успеха - это появиться в нужном месте в нужное время. © Вуди Аллен
==> читать все изречения...

2263 - | 2115 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.012 с.