Україна | ПАТ «ІДЕЯ БАНК» | Частки Банку | |||||
ЗЕД, млн.USD | Приріст | ЗЕД, млн.USD | Приріст | 2012 р. | 2013 р. | Зміна | |
Експорт | 40421,5 | 6,4% | 217,3 | 28,1% | 0,45% | 0,54% | 0,09% |
Імпорт | 39052,0 | 25,7% | 278,3 | 38,4% | 0,65% | 0,71% | 0,06% |
Всього | 79473,5 | 15,1% | 495,6 | 33,7% | 0,54% | 0,62% | 0,08% |
Джерело: Складено автором на основі [18].
Польща є одним з основних торгових партнерів України (питома вага Польщі в загальному торгівельному обороті товарами та послугами складає 3,3%). Загальні обсяги обслуговування ЗЕД з Польщею через ПАТ «ІДЕЯ БАНК»” за 2012 р. склали 104,9 млн.USD. Обсяги експортних операцій, що обслуговувались Банком між Україною та Польщею за 2013 р. склали 26,8 млн.USD, обсяги імпортних операцій склали 78,1 млн.USD. Частка Банку в обслуговуванні зовнішньої торгівлі між Україною та Польщею складає 4,1.
Найбільшу частку по обслуговуванню зовнішньоторговельних операцій ПАТ «ІДЕЯ БАНК» утримує у Львівській області. Частка по обслуговуванню експорту товарів та послуг Банком на Львівщині склала 13,0%, а імпорту 15,4% (у 2013 році) [18].
Одержавши ліцензію НБУ на проведення операцій з іноземною валютою, ПАТ «ІДЕЯ БАНК»” здійснює міжнародні розрахунки за дорученням своїх клієнтів у трьох загальноприйнятих формах: банківський переказ, інкасо та акредитив. При цьому банк виступає агентом валютного контролю.
Фінансова звітність складається щорічно за звітний календарний рік, що починається 1 січня, у складі:
· Балансу;
· Звіту про фінансові результати;
· Звіту про власний капітал;
· Звіту про рух грошових коштів та приміток до звітів.
Специфіка банку полягає в тому, що банківська установа щоденно складає баланс. Баланс підписується керуючим та головним бухгалтером установи (або заступниками).
Фінансові результати діяльності комерційного банку відбиваються у квартальній звітності про прибутки та збитки. Звіт про прибутки та збитки грунтується на концепції грошових потоків за доходами та витратами, які групуються за їхнім економічним характером [15,с. 91].
По операціях філій формується щоденна оборотно-сальдова відомість, яка звіряється в цій установі з первинними документами бухгалтерського обліку, підписується керуючим установи та головним бухгалтером. Баланс відправляється на Національний Банк, а вся інша звітність на Головний банк. Річна звітність обов’язково складається і подається на паперових носіях. Крім того, в розрізі окремих операцій також формуються різні форми звітів (н-д, формується звіт по кредитних операціях і окремо в розрізі кожного виду кредиту)[10,с.230].
Зведення статистичної та фінансової звітностів системі банку реалізується шляхом складання її в цілому по банку з врахуванням усіх установ, за винятком залишків по внутрішньосистемним розрахункам, та наданням зведеної звітності Головним банком до Національного банку України. Звітна інформація надається філіями банку електронною поштою у вигляді файлів з набором значень економічних показників, що відповідають даним бухгалтерського обліку в БІС “Грант”. Банк працює з системою файл-звітності, яку запровадив НБУ у 1998 році. Назва файлу у даній системі не повторюється на протязі року у жодному банку. З одного файлу можна сформувати декілька форм звітності.
Всі файли, підготовлені для передачі в Головний банк та регіональні управління НБУ, обов’язково контролюються відповідальними виконавцями філій на відсутність помилок та збігання з даними балансу за відповідний період. Після контролю файлів звітності на відсутність помилок за допомогою програми НБУ АРМ “Статзвітність”, у разі отримання протоколу про невідповідність даних файлу даним балансу відповідальним виконавцем з’ясовуються причини невідповідності та проводяться дії по їх усуненню. У разі отримання протоколу про неправильне чи відсутнє значення параметрів аналітичних рахунків та/або параметрів клієнтів, вносяться відповідні корективи до параметрів рахунків, клієнтів.
Після отримання протоколу про відсутність помилок у файлі, друкуються відповідні форми. Всі форми звітності перед відправкою до Головного банку та регіонального управління НБУ в обов’язковому порядку візуються відповідальним виконавцем та підписуються керуючим філії та головним бухгалтером (або їх заступниками), які несуть повну відповідальність за достовірність, повноту та своєчасність надання звітності.
Така звітність, як Звіт про рух грошових коштів у філії не складається. Такий Звіт по даних філії складається в Головному банку. Окремо можуть складатися додаткові форми звітності, що розшифровують певні статті балансу (н-д, кредити тут відображаються за ступенем ризику, за галузевою структурою, за цільовим використанням; валютні ризики – за кодами валют та ін.). У фінансових звітах філії багато статей не включаються (внутрішньосистемні розрахунки, коррахунок в Головному банку та ін.), які на загальний стан банку не впливають.
Фінансова звітність банку складається в цілому по банку з урахуванням звітності всіх його філій, та вирахуванням залишків по внутрішньосистемним розрахункам. Фінансова звітність складається у національній валюті України – гривні.
Консолідована фінансова звітність - це фінансова звітність, що відображає фінансовий стан, результати діяльності та рух грошових коштів банку - юридичної особи та його структурних підрозділів як єдиної економічної одиниці.
Консолідована фінансова звітність складається відповідно до вимог національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку.
Квартальна фінансова звітність є проміжною і складається наростаючим підсумком з початку звітного року. Квартальна звітність друкується протягом місяця, наступного за звітним кварталом, річна – до 1 червня наступного за звітним року, у газетах “Урядовий кур’єр” чи “Голос України”.
Річний фінансовий звіт банку складається за даними бухгалтерського обліку, шляхом трансформації даних із річних файлів балансу та інших форм у вищезазначені складові форми річного фінансового звіту.
Річний фінансовий звіт складається після проведення коригуючих проводок за підсумками року. Річна фінансова звітність банку підлягає обов'язковій перевірці та підтвердженню її достовірності та повноти незалежним аудитором. Річна фінансова звітність банку разом з аудиторським висновком підлягає оприлюдненню не пізніше 1 червня наступного за звітним року шляхом публікації в одному з офіційних друкованих видань. Річна фінансова звітність банку оприлюднюється також шляхом розповсюдження її серед користувачів у вигляді окремих друкованих видань. Після публікації річної фінансової звітності банк у 10-денний термін повідомляє Національний банк України про дату та назву видання, де надруковано матеріал [10,с.251].
Розглядаючи питання прибутковості банку, слід відмітити, що для підвищення фінансової стійкості банку важливе значення має зростання його доходів, а як наслідок – і прибутковості банку, що є одним із основних джерел поповнення власного капіталу банку. В Україні внаслідок слабкого розвитку ринку банківських послуг основна маса банківських доходів одержується у вигляді процентів за користування кредитними коштами, що були надані банком платоспроможним клієнтам.
Структура банківських доходів має наступний вигляд:
1. Доходи від проведення активних операцій:
- доходи від кредитування;
- доходи від інвестиційних операцій.
2. Доходи від комісійних операцій:
- доходи від розрахунково-касового обслуговування;
- доходи від трастових операцій;
- доходи від факторингових операцій;
- доходи від лізингових операцій;
- інші доходи від комісійних операцій.
3. Інші доходи.
Оскільки прибуток банку – це різниця між валовими доходами та валовими витратами банку, розглянемо структуру його витрат. Структура витрат банку включає:
1. Операційні витрати:
- сплачені проценти за залученими банком коштами;
- сплачена комісія;
- витрати на операції з цінними паперами;
- витрати на валютні операції;
- витрати на розрахунково-касове обслуговування;
- витрати на страхування майна, цінностей ризику;
- інші операційні витрати.
2. Не операційні витрати:
- витрати на утримання персоналу;
- витрати, пов’язані з експлуатацією основних основних фондів банку;
- інші витрати.
Банківські менеджери повинні здійснювати щомісячний аналіз рівня доходів і витрат банку як у цілому, так і за статтями з метою мінімізування витрат та отримання прибутку.
Для аналізу стабільності фінансового стану підприємства доцільно розрахувати показники оцінки ліквідності і платоспроможності (Додаток Е).
Однією з головних складових, що впливає на стан платоспроможності Банку є регулятивний капітал. Станом на 01.01.2012 року рік він дорівнював 201 192 тис. грн., та в порівнянні з 2010 роком виріс на 15 200 тис.грн [18].
Поряд з показником адекватності регулятивного капіталу, для досягнення високого рівня платоспроможності Банк повинен виконувати нормативи ліквідності.
Н2 =
Ліквідність забезпечується здатністю банку своєчасно виконувати свої зобов’язання, що визначається збалансованістю між строками та сумами погашення розміщених активів та строками та сумами виконання взятих на себе зобов’язань. З цією метою Банк повинен здійснювати контроль миттєвої, поточної та короткострокової здатності виконувати власні зобов’язання.
Н4 (миттєва ліквідність)=
Миттєва ліквідність забезпечується здатністю покрити грошові зобов’язання, за рахунок високоліквідних активів Банку. Національний банк України визначив мінімально допустиме значення даного нормативу для спеціалізованих ощадних банків на рівні 30%. Фактичне значення нормативу миттєвої ліквідності станом на кінець року складає 79,35%.
Н5 =
Поточна ліквідність свідчить про збалансованість строків та сум ліквідних активів та зобов’язань. При мінімально необхідному значенні 40%, Банк має достатню поточну ліквідність, оскільки станом на 01.01.2012 він становив 73,03%.
Н6 =
Короткострокова ліквідність забезпечується здатністю банку своєчасно виконати короткострокові зобов’язання за рахунок ліквідних активів. Для забезпечення платоспроможності Банк має тримати даний норматив не менше 60%. За рахунок наявності достатнього рівня ліквідних активів короткострокова ліквідність станом на 01.01.2012 року була на рівні 105,31%.
За вищенаведеними показниками материнську установу можна характеризувати як платоспроможну, та таку, що виконує нормативи капіталу та ліквідності, що встановлені Національним банком України.
Чиста процентна маржа = х 100%
Фактичний рівень чистої процентної маржі станом на кінець дня 31.12.2012 року (в процентах до загальних активів) склав 3,54 % (станом на кінець дня 31.12.2011 року - 5,98%).
Чистий СПРЕД = х 100% -
Станом на кінець дня 31.12.2012 року фактичний рівень СПРЕД склав 1,52% (на кінець дня 31.12.2011 року - 2,97%).
ROA =
Рентабельність активів (ROA) за період діяльності у 2012 році складає 0,57% (2011 рік -1,34%), рентабельність капіталу - 3,18% (2011 р – 3,84%).
Суть стратегії ПАТ «Ідея Банк» полягає у втіленні в життя бачення майбутнього Банку, як одного з лідерів банківської системи України, який користується повною довірою клієнтів та має бездоганну ділову репутацію, створення сприятливих умов для швидкої і ефективної взаємодії зі своїми клієнтами на основі політики інформаційної відвертості і прозорості.
РОЗДІЛ 3. НАПРЯМИ ВДОСКОНАЛЕННЯ ДІЯЛЬНОСТІ ПАТ «ІДЕЯ БАНК»
ПАТ "Ідея Банк" прийшов на зміну ПАТ "Плюс Банк", що працює на ринку України вже 23 роки та входить до складу однієї з найбільших у Східній та Центральній Європі фінансових груп - Getin Holding S.A, Республіка Польща.
З моменту входження у Getin Holding S.A. здійснено комплекс перетворень та нововведень, починаючи від стратегії розвитку і закінчуючи перебудовою внутрішньої структури управління і організації роботи банку. Інвестори принесли нові технології та інструменти, які добре зарекомендували на європейському ринку Getin Noble Bank – головний актив Getin Holding S.A [18].
У цілому, завдяки всім перетворенням і професіоналізму команди, "Плюс Банк" за цей час наростив активи втричі. Свідченням довіри до Банку є факт постійного зростання депозитного портфеля, який за 2010 рік, у порівнянні з ростом цілого банківського сектору, зріс з 23,9% до 109,2%.
Суть стратегії ПАТ «Ідея Банк» полягає у втіленні в життя бачення майбутнього Банку, як одного з лідерів банківської системи України, який користується повною довірою клієнтів та має бездоганну ділову репутацію, створення сприятливих умов для швидкої і ефективної взаємодії зі своїми клієнтами на основі політики інформаційної відвертості і прозорості.
Стратегічною метою діяльності банку є:
· найважливіша цінність Банку – Клієнт;
· збільшення ринкової вартості банку шляхом підвищення його іміджу,
· конкурентоспроможность, впізнаваність бренду та підвищення ефективності діяльності;
· вихід на якісно новий рівень обслуговування клієнтів;
· розширення співпраці з дилерами, збільшення банком обсягів бізнесу, які дозволять йому стати лідером авто-кредитування фізичних осіб на ринку України;
· завоювання нових сегментів ринку, а саме інтернет-банкінг, ринок іпотечного кредитування, фінансове та страхове посередництво;
· одержання прибутку для подальшої капіталізації банку і виплати дивідендів акціонерам;
· оптимізації кадрового потенціалу банку, підвищення рівня професiоналiзму i ефективності роботи спiвробiтникiв, розвиток системи мотивації персоналу.
На період 2010–2014 рр. Банк, в основі стратегії розвитку, передбачає підвищення конкурентоспроможності шляхом розвитку традиційних та інноваційних послуг на основних сегментах фінансового ринку, оптимізації каналів їх доставки клієнтам.
Важливим напрямком стратегічного розвитку є постійне впровадження передових управлінських, технологічних та технічних перетворень, вдосконалення усіх складових розвитку для забезпечення умов розвитку та росту ринкової вартості Банку як стабільного фінансового інституту, здатного посилити позиції в банківський системі України.
На період 2010-2014 років Банк ставить собі за мету досягнення таких цілей:
Загальнокорпоративні нефінансові цілі:
· політика відкритості і прозорості для клієнтів;
· стати системною фінансовою установою на ринку лізингу та авто-кредитування фізичних осіб України;
· розширення банківської мережі відділень та точок продажу, швидкий розвиток кредитування фізичних осіб;
· впровадження та розвиток нових продуктів: іпотечного кредитування, інтернет-банкінгу,
· фінансового та страхового посередництва.
Досягнення цілей реалізується шляхом вирішення наступних завдань:
1. капіталізація і відповідне збільшення ресурсів та активів Банку. Банк в своєї стратегії передбачає можливість набуття статусу ощадного банку завдяки активному залученню депозитів від фізичних осіб (станом на 01.01.2011 року Банк набув статусу спеціалізованого ощадного банку); подальший розвиток систем фінансового та кредитного ризик-менеджменту;
2. проведення зваженої тарифної політики з врахуванням умов регіональних ринків;
3. розвиток клієнтської бази, залучення на обслуговування нових та утримання наявних клієнтів;
4. впровадження інноваційних продуктів у секторі інтернет–банкінгу;
5. розвиток інформаційних технологій, технічне та технологічне переоснащення Банку, створення ефективної системи обліку та звітності;
6. підтримання прибутковості мережі безбалансових відділень Банку; забезпечення швидкості реакції на зміни ринкових умов;
7. вдосконалення та реалізація ефективних кредитної, тарифної та інших політик;
8. оптимізація системи управління та контролю, вдосконалення організаційної структури Банку;
9. активна участь у роботі суспільних об'єднань і асоціацій учасників ринку, у вирішенні найбільш актуальних стратегічних і поточних завдань розвитку банківської системи;
10. реалізація ефективної маркетингової політики, узгодженої за бізнес-напрямками та регіонами.
Результати стратегії, що прогнозуються:
В результаті досягнення цілей, визначених Стратегічним планом на 2010-2014рр., Банк:
1. стане лідером авто кредитування фізичних осіб в Україні;
2. збільшить частку на ринку готівкового та споживчого кредитування;
3. освоїть нові сегменти ринку такі як ринок іпотечних кредитів та інтернет – банкінг;
4. збільшить власну ринкову вартість;
5. поглибить партнерські відносини з клієнтами Банку, з основними інститутами інфраструктури фінансового ринку та фінансовими партнерами (як страховими організаціями);
6. досягне високого рівня довіри населення в сполученні з доступністю і зручністю форм обслуговування клієнтів та забезпеченні всіх їх фінансових потреб;
7. буде активно брати участь у роботі суспільних об'єднань і асоціацій учасників ринку [18].
ВИСНОВКИ
Стійкість розвитку економіки, зокрема і її важливої ланки – банківської системи, є ключовою проблемою сучасності. Нестійкість національних економік, нерівномірність економічного розвитку окремих держав, яка посилюється спекулятивними операціями банків, призводить не тільки до національних банківських криз, але й виступають частиною світових фінансових потрясінь.
Банки є частиною єдиного економічного організму як одного із важливих секторів економіки. Фінансовий стан банківської системи та економіки в цілому – це два взаємопов’язані явища. Стан кожного з них залежить не тільки від власного розвитку, але і від розвитку суспільних відносин у цілому.
За період проходження виробничої практики на базі Львівського відділення №1 Публічного акціонерного товариства «Ідея Банк» я ознайомилася з цілим комплексом послуг, що пропонує банк, та мала можливість спостерігати як на підприємстві виконуються різного роду завдання, такі як операції банку з формування власного капіталу,операції банку із залучення коштів, операції банку із запозичення коштів,операції з обслуговування платіжного обороту, операції банку з готівкою, кредитні операції банку, операції банку з векселями, операції банку з цінними паперами, інвестиційні операції банку, торгівельні та не торгівельні операції банку в іноземній валюті, операції банку із забезпеченням фінансової стійкості. Протягом проходження практики у мене була можливість влитися у робочий колектив підприємства та здійснювати частину робочих обов’язків персоналу, серед них можна виокремити роботу з клієнтами, отримування заявок на кредити та їх документальне оформлення. Також здобула практичні навички спілкування з клієнтами, ведення необхідної звітної документації, бази даних існуючих та потенційних клієнтів, вивчила програмне забезпечення за яким працюють відділення. Досліджувала методи та умови прийняття рішень щодо роботи з новими клієнтами, проведення та узгодження індивідуальних погоджень у питаннях готівкових кредитів та депозитів фізичних та юридичних осіб.
Після проведення аналізу діяльності банку, можна зупинитися на декількох рекомендаціях:
· оптимізувати кадровий потенціал банку, підвищити рівень професiоналiзму i ефективності роботи спiвробiтникiв, розвинути систему мотивації персоналу;
· розвинути клієнтську базу, залученням на обслуговування нових та утриманням наявних клієнтів;
· розвинути та покращити якість після продажного обслуговування клієнтів;
· збільшить власну ринкову вартість;
· досягне високого рівня довіри населення в сполученні з доступністю і зручністю форм обслуговування клієнтів та забезпеченні всіх їх фінансових потреб.