Міністерство освіти і науки україни
ЛЬВІВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ІМЕНІ ІВАНА ФРАНКА
Економічний факультет
Кафедра фінансів, грошового обігу і кредиту
Звіт про виробничу практику
на (в) _ Львівському відділенні №1 ПАТ «Ідея Банк»
Студента (ки)гр. ЕКФС –51 с
Цапун Анастасії Юріївни
Керівник практики від університету:
к.е.н., доцент кафедри фінансів,
грошового обігу і кредиту
Жмурко Н.В. ______________
Керівник практики від Львівського
відділення №1 ПАТ «Ідея Банк»
Бачинська Г.В._____________
М.П.
Львів – 2014 р.
ЗМІСТ
ВСТУП………………………………………………………………….........3
РОЗДІЛ 1. ОРГАНІЗАЦІЙНО – ПРАВОВА ФОРМА ФУНКЦІОНУВАННЯ ПАТ «ІДЕЯ БАНК»…………………………….........4
РОЗДІЛ 2. ОЦІНКА ОСНОВНИХ ВИДІВ ДІЯЛЬНОСТІ ПАТ «ІДЕЯ БАНК»…………………………………..……………………………………….
РОЗДІЛ 3. НАПРЯМИ ВДОСКОНАЛЕННЯ ДІЯЛЬНОСТІ ПАТ «ІДЕЯ БАНК» ……………………………………………………………….
ВИСНОВКИ…………………………………
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ………………………………..
ДОДАТКИ………………………………………………………………….........
ВСТУП
Одним з визначальних факторів забезпечення ефективного здійснення
відтворювальних процесів промислових підприємств є розвиток вітчизняної банківської системи, яка виступає одним із головних джерел інвестування фінансових ресурсів в економіку країни, забезпечує внутрішньогалузевий, міжгалузевий, внутрішньорегіональний та міжрегіональний перерозподіл тимчасово вільних коштів суб’єктів ринку і тим самим сприяє підвищенню конкурентоспроможності національної економіки, виступає запорукою її довгострокового зростання.
Все це обумовлює необхідність дослідження стабільності банківської
системи, її розвитку як найважливішого елемента сучасної ринкової економіки, що забезпечує регулювання грошового обігу, рух, перерозподіл та
ефективне використання фінансових ресурсів [4,с.41].
Зміна ринкової кон’юнктури ставить під загрозу не лише прибутковість діяльності банків, але й взагалі їх функціонування. Основними причинами припинення діяльності банків є неспроможність нейтралізації ризиків у банківському секторі, а також відповідати за своїми зобов’язаннями, що обумовлено недостатністю ресурсної бази у фінансово - кредитних установах.
Метою практики є вивчення організації діяльності банку, а саме:
- його правових і економічних основ діяльності;
- організаційної та управлінської структури;
- платоспроможності і ліквідності банку;
- кредитного потенціалу, ресурсів і пасивних операцій;
- методів оцінки кредитоспроможності клієнтів банків;
- організації розрахункових операцій банків, їх удосконалення на сучасному етапі;
- організації валютних операцій, обліку;
- оподаткування та аналіз фінансових результатів діяльності банку.
РОЗДІЛ 1. ОРГАНІЗАЦІЙНО – ПРАВОВА ФОРМА ФУНКЦІОНУВАННЯ ПАТ «ІДЕЯ БАНК»
Комерційний банк ПАТ «ІДЕЯ БАНК» був заснований 31 серпня 1989 року. "Прикарпатлісбанк", який і став базою теперішньої фінансово-кредитної установи – Публічного акціонерного товариства "Ідея Банк". 18 травня 1995 року на Загальних зборах акціонерів прийнято рішення про реорганізацію Комерційного банку "Прикарпатлісбанк" у Відкрите акціонерне товариство «Акціонерний комерційний банк «Прикарпаття». 22 червня 2007 року - прихід у банк інвестора - польської фінансової групи Getin Holding S.A., яка в результаті угоди стала власником 93% акцій ВАТ "АКБ Прикарпаття". 16 листопада 2007 року – Протоколом Загальних зборів акціонерів затверджено нове найменування Банку – Відкрите акціонерне товариство «Плюс Банк». 13 жовтня 2011 року – Публічне акціонерне товариство «Плюс Банк» перейменовано на Публічне акціонерне товариство "Ідея Банк". 31 серпня 2012 року – ПАТ "Ідея Банк" відзначив 23-річний ювілей. Він є ровесником сучасної банківської системи України, яка виникла при формуванні в країні ринкових відносин [18].
Банк здійснює свою діяльність на підставі загальної банківської ліцензії №46, виданої НБУ 22 жовтня 1991 року (Додаток А). Банк також має генеральну ліцензію на здійснення валютних операцій № 96, видану НБУ 3 лютого 2012 року (Додаток Б).
Головний офіс банку знаходиться у м. Львові по вул. Валова 11. У 2013 році банк мав 25 філій, які розташовані у Львові та інших областях України.
Згідно Закону України „Про банки і банківську діяльність” учасниками банку можуть бути юридичні і фізичні особи, резиденти та нерезиденти, а також держава в особі Кабінету Міністрів України або уповноважених ним органів. Особи, шо є власниками істотної участі у банку повинні мати бездоганну ділову репутацію та задовільний фінансовий стан (учасниками банку не можуть бути юридичні особи, в яких банк має істотну участь, об'єднання громадян, релігійні та благодійні організації)[1,с.30].
ПАТ «ІДЕЯ БАНК» - відкритий та успішний банк. Щорічно його фінансову звітність підтверджують незалежні міжнародні аудитори (Додаток В).
Банк має повне і скорочене офіційні найменування українською та іноземними мовами, печатку зі своїм повним офіційним найменуванням.
Згідно статуту ПАТ «ІДЕЯ БАНК», що затверджений рішенням загальних зборів акціонерів Банку (протокол № 2006/03 від 15 квітня 2013 р.), даний банк входить у склад єдиної банківської системи України. Його акціонерами можуть бути громадяни України, юридичні особи-резиденти України, іноземні фізичні і юридичні особи, включаючи міжнародні фінансові установи [18].
Банк є юридичною особою, має самостійний баланс і діє на підставі повного господарського розрахунку та самофінансування.
Банк може набувати різних майнових та немайнових прав, укладати договори, нести відповідальність за своїми зобов’язаннями всім своїм майном, бути позивачем та відповідачем у судах, в тому числі третейському та господарському.
Банк може відкривати на території України та за її межами філії і представництва в порядку, передбаченому чинним законодавством і Національним банком України.
Банк має печатку, штамп і бланки зі своїм найменуванням. Печатка Банку має круглу форму з написом по колу: ”Відкрите Акціонерне Товариство ПАТ «Ідея Банк». Львів. Україна. В середині печатки міститься назва Банку - ПАТ «Ідея Банк», виконана фірмовим шрифтом, та ідентифікаційний код.
У своїй діяльності Банк керується Законами України “Про банки і банківську діяльність”, “Про господарські товариства”, “Про цінні папери і фондову біржу”, “Про національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні” та іншими законодавчими актами України, нормативно-правовими актами Національного банку України, Статутом Банку та внутрішніми нормативними документами.
Статут ПАТ «ІДЕЯ БАНК» включає: загальні положення; предмет та мета діяльності, операції банку; фірмова назва, юридична адреса; статутний капітал та акції; порядок створення резервів та інших загальних фондів банку; кредитні ресурси банку; розподіл прибутків та покриття збитків; права та обов’язки акціонерів; облік та звітність банку; управління банком; контроль за діяльністю банку; банківська таємниця; зовнішньоекономічна діяльність; припинення діяльності банку; внесення змін та доповнень до статуту.
За роки існування ПАТ «ІДЕЯ БАНК» склалася і ретельно вдосконалювалася така багаторівнева функціональна організаційна структура банку:
Перший рівень - центральний банк у м. Львові. Розробляє стратегію і тактику роботи банку в цілому, координує діяльність філій, відділень.
Другий рівень – філії банку в регіонах. Вони є повноцінними, універсальними банківським закладами, які надають клієнтам своїх регіонів весь комплекс банківських послуг.
Третій рівень – безбалансові відділення, так звані «винесені робочі місця». Їх спеціалізація - безпосередня робота з населенням: ощадна справа, прийом комунальних платежів, обмін валюти, розрахунково-касове обслуговування тощо.
Згідно Положення про організацію Головного Банку ПАТ «ІДЕЯ БАНК» до складу його входять такі структурні підрозділи (Додаток Д)[18]:
1) Департамент адміністрації (ДАД);
2) Департамент банківської безпеки (ДББ);
3) Департамент бухгалтерського обліку (ДБО);
4) Департамент внутрішнього аудиту (ДВА);
5) Департамент звітності і управлінської інформації (ДЗІ);
6) Департамент іміджевої підтримки (ДІП);
7) Департамент іпотеки і фінансування нерухомості (ДІФ);
8) Департамент ІТ та телекомунікацій (ДІТ);
9) Департамент кадрів і навчання (ДКН);
10) Департамент казначейства та операцій з готівкою (ДКГ);
11) Департамент карткового бізнесу (ДКА);
12) Департамент контролю і фінансового моніторингу (ДФМ);
13) Департамент координації філійної мережі (ДКФ);
14) Департамент корпоративного бізнесу (ДКБ);
15) Департамент кредитного моніторингу (ДКМ);
16) Департамент методології і якості (ДМЯ);
17) Департамент міжбанківських і документарних операцій (ДМД);
18) Департамент обслуговування Правління (ДОП);
19) Департамент організації і стратегії (ДОС);
20) Департамент організації продажу та маркетингу (ДПМ);
21) Департамент оцінки кредитного ризику (ДКР);
22) Департамент оцінки фінансового ризику (ДФР);
23) Департамент планування і контролінгу (ДПК);
24) Департамент реструктуризації і стягнення (ДРС);
25) Департамент роздрібних продуктів (ДРП);
26) Департамент технологічної підтримки бізнесу (ДТП);
27) Департамент цінних паперів (ДЦП);
28) Управління депозитарної діяльності (УДД);
29) Управління інвестицій (УІН);
30) Управління мікрокредитування (УМК);
31) Управління податкового обліку (УПО);
32) Управління проектів та контролю кошторису (УПК);
33) Управління процедур з управління ризиком (УПР);
34) Управління VIP-клієнтів (УВК);
35) Юридичний департамент (ЮРД).
В структурі Головного Банку виділяється 6 вертикалей, що підпорядковані окремим членам Правління [18]:
- Вертикаль загальнобанківського менеджменту,
- Вертикаль корпоративного продажу,
- Вертикаль обліку та ІТ,
- Вертикаль підтримки, контролю витрат та стратегії,
- Вертикаль роздрібного продажу,
- Вертикаль управління ризиками.
В склад вертикалей можуть входити як напрямки діяльності, що об’єднують групу функціонально пов’язаних структурних підрозділів Головного Банку, так і окремі структурні підрозділи, підпорядковані безпосередньо члену Правління.
Органами управління Банку є:
- Загальні збори акціонерів;
- Спостережна Рада;
- Правління Банку (виконавчий орган).
Вищим органом управління банку є загальні збори акціонерів, які вправі розглядати та вирішувати всі інші питання діяльності Банку після їх попереднього розгляду Спостережною Радою Банку та з прийняттям до уваги відповідних рекомендацій Спостережної Ради Банку.
У загальних зборах мають право брати участь усі акціонери незалежно від кількості акцій, власниками яких вони є.
Правління Банку є виконавчим органом Банку, здійснює управління поточною діяльністю банку, формування фондів, необхідних для статутної діяльності банку, та несе відповідальність за ефективність його роботи згідно з принципами та порядком, встановленими статутом банку, рішеннями загальних зборів акціонерів і Спостережної Ради Банку.
Правління Банку підпорядковується та звітується перед загальними зборами акціонерів Банку та Спостережною Радою, вживає відповідних заходів для забезпечення виконання їх рішень.
Голова Правління організовує та управляє діяльністю Правління та головує на засіданнях Правління Банку.
Щодо класифікації банківських операцій, то вони поділяються за такими ознаками:
1) в залежності і у відповідності до специфіки банківської діяльності:
- специфічні (традиційні): депозитні, кредитні, касово-розрахункові;
- неспецифічні (нетрадиційні): надання сейфів для зберігання цінностей, лізинг, емісія власних цінних паперів, трастові (довірчі) операції, консалтингові послуги і т.д.
2) в залежності від плати за надані операції і послуги: платні; неплатні.
3) в залежності від порядку формування і розміщення фінансових ресурсів банку: активні; пасивні.
4) в залежності від суб’єктів, яким надаються банківські операції: операції для юридичних осіб; операції для фізичних осіб.
5) в залежності і в зв’язку з рухом матеріального продукту: операції, пов’язані з рухом матеріального продукту; чисті банківські операції.
6) за функціональними ознаками: кредитні, засновницькі, касово-розрахункові, інвестиційні, депозитні, міжбанківські, емісійні, комісійні (консультаційні, інформаційні, аудиторські, облікові, реєстраторські, трастові), посередницькі.
7) за економічною сутністю: активні; пасивні; комісійно-посередницькі.
РОЗДІЛ 2. ОЦІНКА ОСНОВНИХ ВИДІВ ДІЯЛЬНОСТІ ПАТ «ІДЕЯ БАНК»
Для здійснення комерційної і господарської діяльності банки повинні мати у своєму розпорядженні певну суму грошових коштів, тобто ресурсів.
Ресурси комерційного банку – це сукупність грошових коштів, що перебувають у його розпорядженні і використовуються для виконання активних операцій.
Власний капітал банку займає незначну частку в загальному обсязі ресурсів банку, що обумовлено специфікою діяльності комерційного банку як установи, що здійснює мобілізацію тимчасово вільних грошових ресурсів на фінансовому ринку та надає їх у позику. Власний капітал банку з урахуванням фінансового результату станом на кінець дня 31.12.2013р. склав 320 361 тис. грн., або 9,39% від сумарної валюти балансу банку(нетто). За звітний рік він зріс на 53085 тис. грн.. або на 19,86% [18].
Головною складовою власного капіталу є фонди банку, серед яких провідним є статутний фонд.
Залежно від джерел і порядку формування власний капітал банку має наступний поділ (табл. 2.1)
Таблиця 2.1
Структура власного капіталу банку
Елементи власного капіталу | Джерела формування | Механізм поповнення |
Статутний (акціонерний) капітал | Емісія власних акцій | Повторювальний випуск акцій |
Резервний капітал | Відрахування від прибутку | Не перевищує статутного капіталу |
Нерозподілений капітал | Джерело доходів (джерело власного капіталу внутрішнього походження) | Активні банківські операції |
Джерело: Складено автором на основі [11,с.328].
Основним видом банківського капіталу є статутний капітал. Статутний капітал ПАТ «ІДЕЯ БАНК» станом на 01.01.2014 р. складає 180 500 тис. грн. Статутний капітал формується за рахунок власних коштів акціонерів виключно у грошовій формі.
Структура статутного капіталу Банку станом на 01.01.2014 р.[18]:
· Getin Holding S.A. акції 92,0319 % від загальної величини статутного капіталу; Дозвіл НБУ на володіння істотною участю № 306 від 08.09.2011 р.;
· ТзОВ «ФК «Гарант ПЛЮС»: акції становлять 7,2283% від загальної величини статутного капіталу;
· інші акціонери: акції становлять 0,7398% величини статутного капіталу.
Основним джерелом залучених фінансових ресурсів є депозити (вклади). Положення НБУ «Про порядок здійснення банком вкладних депозитних операцій з юридичними чи фізичними особами» від 3.12.2003 р. №516 дає критерії класифікації депозитів та методичний підхід до їх поділу. А саме:
1) залежно від категорії вкладників:
- депозити юридичним особам;
- депозити фізичним особам.
2) за ознакою резидентності:
- вклади резидентів;
- вклади нерезидентів.
3) за способом оформлення депозиту (вкладу):
- шляхом укладення договору банківського вкладу;
- шляхом укладення договору банківського вкладу з видачею ощадної книжки;
- шляхом укладення договору банківського вкладу з видачею ощадного чи депозитного сертифіката, що відповідає вимогам законодавства.
4) залежно від валюти, в якій залучено грошові кошти на вклади:
- депозит в національній валюті;
- депозит в іноземній валюті;
- депозит в банківських металах.
5) залежно від строку і порядку повернення грошових коштів:
- депозити на вимогу;
- строкові депозити;
- накопичувальні депозити;
- умові вклади.
6) залежно від можливості капіталізації нарахованих відсотків:
- депозит із простими відсотками;
- депозит із складними відсотками.
7) за характером сплати відсотків:
- авансом;
- щомісяця;
- щокварталу;
- після закінчення року;
- після закінчення строку дії договору.
8) за характером строкового повернення коштів чи банківських металів:
- депозит з попереднім повідомленням про вилучення грошових коштів з банку;
- без попереднього повідомлення про вилучення коштів з банку.
Суб'єкти господарювання і фізичні особи мають право відкривати вкладні (депозитні) рахунки для забезпечення своєї господарської діяльності і власних потреб, що здійснюється на підставі укладеного депозитного договору між власником рахунку та установою банку на визначений у договорі строк [16,с.36].
Вкладний (депозитний) рахунок - рахунок, що відкривається банком клієнту на договірній основі для зберігання грошей, що передаються клієнтом в управління на встановлений строк або без зазначення такого строку під визначений процент і підлягають поверненню клієнту відповідно до законодавства України та умов договору. Договір банківського вкладу укладається в письмовій формі.
Між банком і клієнтом укладається депозитний договір у двох примірниках згідно з яким клієнт зобов’язується надавати банку в тимчасове користування певну суму вільних коштів, а банк – виплачувати щомісяця (щокварталу) дохід у вигляді процентів та повернути депозит разом з процентами після закінчення терміну угоди.
Після укладення угоди клієнти перераховують вказану суму платіжним дорученням із поточного на депозитний рахунок. Нарахування процентів починається з дня надходження суми депозиту на кореспондентський рахунок банку або з дня списання цієї суми з поточного рахунку клієнта.
Термін дії депозиту може бути пролонгований без укладення нового договору, а для додаткового внеску на діючий депозитний рахунок складається додаток до договору.
ПАТ «ІДЕЯ БАНК» пропонує своїм клієнтам наступні депозитні продукти: „Високий дохід”, „ Високий дохід онлайн”, „Конвертаційний”, „Вільні кошти”, „Зручний”, „ До повноліття”, „На старт”, „На старт Онлайн”.
4 листопада 2013 р ПАТ "Ідея Банк" переміг у номінації "Депозитна програма року" у престижному міжнародному конкурсі "Вибір року". Почесну нагороду "Депозитна програма року №1 в Україні" було вручено Голові Правління ПАТ "Ідея Банк" Андрію Вікторовичу Рязанцеву на урочистій церемонії нагородження переможців конкурсу [18].
ПАТ «ІДЕЯ БАНК» є членом фонду гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО).
Фонд гарантує кожному вкладнику банку – учаснику Фонду відшкодування грошей по його вкладам, включаючи відсотки, у розмірах вкладів на день настання недоступності вкладів, але не більше визначеної законодавством України суми по вкладах у кожному з таких банків до 200 тис.грн.
До недепозитних джерел залучення ресурсів комерційного банку належить емісія власних акцій та облігацій, субординований борг, міжбанківський кредит.
Свої кредитні ресурси комерційні банки можуть поповнювати за рахунок коштів інших банків, тобто за рахунок міжбанківського кредиту[12;с. 218].
ПАТ «ІДЕЯ БАНК» залучає міжбанківські кредити з цільовим призначенням - на фінансування проектів фізичних та юридичних осіб. Для фінансування великих проектів підписується договір. Також можливе підписання кредитної лінії з чітким визначенням параметрів субкредитів. ПАТ «ІДЕЯ БАНК» підписує кредитні лінії з ЄБРР (ЄБРР надає кредитні ресурси для фінансування автосервісу, на закупівлю обладнання фірми «Bosch».
За підсумками 2013 року ПАТ «ІДЕЯ БАНК» здійснив міжбанківське кредитування на суму 65 млн.дол.США. Сума субординованої позики за цей самий період склала 14,5 млн. дол.США [18].
ПАТ «ІДЕЯ БАНК» також залучає кредитні ресурси від іноземних банків на конкретні кредитні проекти (консорціумне кредитування). За 2013р. 37,5 млн.дол.США залучено для корпорації, 15 млн.дол.США – на роздріб (кредитна лінія на нерухомість, автотранспорт).
Також банк залучає кредитні ресурси від небанківських фінансово-кредитних установ на фінансування експорту-імпорту. Для цього заключаються договори для фінансування експорту-імпорту.
Рефінансування ПАТ «ІДЕЯ БАНК» за допомогою кредитів від НБУ здійснюється для підтримання поточної ліквідності. За 2013 р. обсяг рефінансування склав 200 млн.грн. В заставу давалися облігації внутрішньої державної позики (ОВДП)[18].
Першочерговою умовою успішної роботи ПАТ «ІДЕЯ БАНК» як системної організації є ефективна система управління ризиками. До системи управління фінансовими ризиками ПАТ «ІДЕЯ БАНК» входять такі складові:
- управління ризиком ліквідності;
- управління відсотковим ризиком;
- управління валютним ризиком.
Кожен з перелічених напрямків регулюється комплексом відповідних внутрішніх нормативних документів. Аналіз та оцінка ризиків консолідується по групі Getin Holding S.A (Варшава) на основі міжнародних процедур та стандартів, що забезпечує ефективне розміщення капіталу з врахуванням інтересів акціонерів та захисту вкладників Банку.
Основною метою діяльності банку є досягнення задовільного результату, а основною метою управління є диверсифікація ризику і прагнення до його мінімізації. Тому кожен банк будує свою структуру активів і пасивів так, щоб, по-перше, забезпечити безпечну діяльність банку, тобто ліквідність, і по-друге, забезпечити максимальний прибуток. ПАТ «ІДЕЯ БАНК» основу ресурсів, на основі яких здійснюються активні операції, визначає наступним чином:
1. Кошти фізичних осіб, які є найбільш стабільними ресурсами, хоча і найбільш коштовними.
2. Кошти юридичних осіб і небанківських установ, які є менш стабільними, але в свою чергу і менш коштовними.
3. Кошти, отримані на міжнародних ринках. Вони є довготермінові і відносно дешеві.
Це три основні елементи ПАТ «ІДЕЯ БАНК», за рахунок яких здійснюються активні операції. При цьому, у випадках погіршення ліквідності, Банк часто залучає кошти на міжбанківському ринку України, який є дуже нестабільним і відносно дорогим, тому до цього виду банківського ресурсу Банк звертається тільки у випадках, коли зменшується ліквідність [18].
Ведення банками рахунків клієнтів є необхідною передумовою та важливою складовою їх розрахунково-касового обслуговування. Весь процес ведення рахунків умовно можна поділити на 3 стадії: відкриття, обслуговування, закриття рахунків. При цьому укладається договір банківського рахунку та заповнюється додаток до договору банківського рахунку.
Договір банківського рахунку між банком та фізичною особою може укладатись як в національній, так і в іноземній валюті. При цьому обов’язковими для заповнення є наступні документи: заява про відкриття поточного рахунку (у тій самій валюті, в якій укладено договір), розпорядження на списання коштів, картка із зразками підписів.
Через безготівкові міжгосподарські розрахунки формується переважна частина грошового обороту, реалізуються найбільш масові відносини між економічними агентами не фінансового сектора (підприємства). Вони постійно розраховуються між собою шляхом перерахування коштів на відкриті у банках рахунки за товарними і нетоварними операціями.
Відповідно до видів розрахункових документів та порядку їх обороту розрізняють кілька форм безготівкових розрахунків:
- платіжними дорученнями;
- платіжними вимогами-дорученнями;
- чеками, акредитивами;
- платіжними вимогами;
- інкасовими дорученнями, векселями;
- банківськими платіжними картками.
Платіжне доручення використовується при розрахунках за товари, роботи, послуги, а також за платежі в бюджет і позабюджетні фонди. Банк приймає платіжне доручення до виконання впродовж 10 календарних днів з дати його виписки.
Платіжна вимога-доручення складається з двох частин: верхньої – вимоги та нижньої – доручення. Верхня частина оформляється отримувачем коштів не менш як у двох примірниках і передається платнику. Сума, яку платник погоджується оплатити зазначається в нижній частині. Банк платника приймає вимогу-доручення протягом 20 календарних днів з дати оформлення її отримувачем. Використовується, як правило, в міжміському товарообороті.
Платіжна вимога призначена для примусового стягнення коштів з рахунків платника на підставі документів, виданих судам чи стягувачами. Банк, що обслуговує стягувача приймає платіжну вимогу протягом 10 календарних днів з дати їх складання, а банк платника – протягом 30 календарних днів з дати їх складання.
Розрахунковий чек містить нічим не обумовлене письмове розпорядження власника рахунку чекодавця банку-емітента, в якому відкрито його рахунок про сплату чекодержателю зазначену в чеку суму коштів.
Акредитив використовується переважно при міжнародних розрахунках і є безумовним грошовим зобов’язанням банку-емітента про списання коштів за дорученням клієнта на користь отримувача коштів.
Розвиток безготівкових розрахунків в Україні передбачає дистанційне обслуговування клієнтів, яке може здійснюватись за системами „Клієнт-Банк”, „Клієнт-Інтернет-Банк”, „Телефонний банкінг”.
Існують наступні способи безготівкових розрахунків:
- перерахування грошових коштів з поточного рахунку платника;
- надання банком позики безпосередньо через перерахування коштів на рахунок постачальника;
- розрахунок шляхом заліку взаємних вимог платників та одержувачів;
- гарантована оплата постачальнику з попереднім депонуванням коштів на окремих банківських рахунках в установах банку за місцем знаходження платника [10;с.103].
Однією з форм міжгосподарських розрахунків є вексель, за допомогою якого оформляється комерційна форма кредиту. Окремі корективи у питання щодо векселів вніс Закон України „Про обіг векселів в Україні” від 25.04.2004р. №2374-3.
Сьогодні система дистанційного обслуговування інтернет-банкінгу «Ідея Банку» дозволяє здійснювати операції з рахунками та картами, переказувати кошти по Україні, поповнювати мобільний телефон, сплачувати комунальні послуги та послуги інтернет-провайдерів. Також система дозволяє дистанційно відкривати і поповнювати депозити, погашати кредити, що пропонує не кожна система і-банкінгу, дає можливість здійснювати регулярні платежі та платежі з відкладеною датою. Але на цьому «Ідея Банк» не зупиняється, його фахівці постійно працюють над розширенням функціоналу і-банкінгу та його інтерфейсом, прагнучи зробити обслуговування своїх клієнтів ще більш простим та зручним [18].
Значне розширення готівкового обороту, його тінізація та істотне підвищення розміру трансакцій населення викликали гостру потребу в створенні і запровадженні національної системи масових електронних платежів (НСМЕП), при якій розрахунки здійснюються за допомогою банківських платіжних карток. ПАТ «ІДЕЯ БАНК» пропонує своїм клієнтам всесвітньо відомі карткові продукти та широкий спектр послуг.
Щодо перспектив ПАТ «ІДЕЯ БАНК» у сфері карткового бізнесу, то у планах Банку є:
- збільшення емісії карток у 2 рази (це залежить від розбудови мережі точок продажу);
- побудова процесингового центру;
- розширення функціональності банкоматів;
- інсталяція депозитних банкоматів, які дадуть можливість готівкою погашати кредити в банкоматі (це залежить від процесингового центру).
Для організації готівкових грошових розрахунків та організації надходження готівкових грошей до кас у ПАТ «ІДЕЯ БАНК» існує спеціальний сектор, який купує готівку та забезпечує нею всі філії. Надходження готівки забезпечується інкасаторськими або фельд’єгерськими службами банку. Прогнозування обороту готівкових грошей у банку здійснюється на основі платіжного календаря, в якому міститься планове надходження та планова видача. Касова дисципліна та контроль за її дотриманням забезпечується касовим положенням НБУ та власним касовим положенням ПАТ «ІДЕЯ БАНК».
Перелік касових операцій та інших послуг, які пропонуються клієнтам, визначаються банком при реалізації клієнтом банківських продуктів, що діють відповідно до вимог внутрішніх нормативних документів.
До касових операцій належать:
- приймання готівки національної та іноземної валюти від клієнтів для зарахування на власні рахунки та рахунки інших юридичних та фізичних осіб або на відповідний рахунок банку,
- видача готівки національної та іноземної валюти клієнтам з їх рахунків
за видатковими касовими документами через касу банку або із
застосуванням платіжних карток з їх рахунків чи відповідного рахунку
банку через його касу або банкомат,
- вилучення з обігу сумнівних банкнот (монет) та надсилання їх на
дослідження,
- обмін клієнтам не придбаних до обігу банкнот (монет) національної
валюти на придбані [13;с.364].
Банк здійснює касове обслуговування клієнтів на договірних засадах. Касове обслуговування банком клієнтів та оброблення готівки здійснюється в операційній касі. З касовими працівниками укладається договір про повну індивідуальну матеріальну відповідальність. Допускаються до роботи з готівкою та іншими цінностями працівники, які склали залік з оформлення відповідного протоколу щодо знання вимог Інструкції про касові операції та положень банку.
Касири банку можуть здійснювати операції лише з тими видами і номіналами банкнот іноземної валюти, які перебувають в обігу в країнах-емітентах або підлягають обміну в порядку, установленому банком-емітентом.
Обслуговування клієнтів операційною касою здійснюється протягом операційного часу, тривалість якого встановлюється відповідними внутрішніми документами банку, в післяопераційний час – також в порядку встановленому відповідними внутрішніми документами банку.
Протягом операційного часу банк безкоштовно обмінює фізичним та юридичним особам платіжні банкноти та монети національної валюти, не придатні до обігу. Такий обмін, якщо справжність та платіжність банкнот (монет) не викликає сумніву касира банку, здійснюється безпосередньо під час приймання без відображення в бухгалтерському обліку. Інші операції щодо обміну національної та іноземної валюти (в т.ч. обмін банкнот на розмінну монету та зворотній обмін в касі банку та обмін банкнот іноземної валюти) здійснюється відповідно до вимог внутрішніх нормативних документів з оплатою комісійної винагороди відповідно до тарифів банку[14,с.389].
В ПАТ «ІДЕЯ БАНК» функціонують такі операційні каси: прибуткова, видаткова, вечірня, каса перерахунку.
Приймання готівки в національній валюті від клієнтів здійснюється через прибуткову операційну касу. Від юридичних осіб готівка приймається за заявою на переказ готівки, від фізичних осіб – за прибутковим касовим ордером, заявою на переказ готівки, повідомленнями на оплату комунальних послуг.
Під час здійснення касових операцій установи банку забезпечують:
- визначення справжності та платіжності банкнот(монет). Платіжність банкнот(монет) визначається касовими працівниками установи банку за правилами визначення платіжності банкнот і монет НБУ та з використанням довідкової інформації, що надається НБУ, банками-емітентами, Інтерполом або іншими уповноваженими установами;
-своєчасне повне оприбуткування готівки національної та іноземної валюти, що надійшла до кас банку, та зарахування її на зазначені клієнтами рахунками згідно з вимогами нормативно-правових актів;
-своєчасну видачу клієнтам придатних до обігу банкнот (монет)
національної та іноземної валюти;
-обмін клієнтам не придатних до обігу банкнот (монет) національної валюти не придатні до обігу банкноти (монети) та вилучення сумнівних банкнот (монет) на дослідження;
-документальне оформлення руху готівки національної та іноземної
валюти в операційній касі;
-своєчасне відображення касових операцій у бухгалтерському обліку, незалежний внутрішній контроль за касовими операціями;
-створення безпечних умов роботи з готівкою та її збереження;
- систематичний аналіз стану надходжень і видачі готівки в національній валюті;
-ідентифікацію клієнтів, які здійснюють операції з готівкою без відкриття рахунку на суму, що перевищує 50000,00 гривень або еквівалент цієї суми в іноземній валюті [10,с.85].
Кредитна діяльність ПАТ «ІДЕЯ БАНК» здійснюється відповідно до законодавства України, Положень та розпоряджень Правління ПАТ «ІДЕЯ БАНК», зокрема Положення про кредитування, копія якого наведена у додатку 24 разом з додатками до Положення, а саме: заявкою на кредит, карткою позичальника, кредитною оцінкою, анкетою-заявкою на отримання кредиту, анкетою Поручителя за кредитом. Кредитування проводиться з дотриманням встановлених НБУ економічних нормативів діяльності комерційних банків та виходячи з принципів: забезпеченості, повернення, строковості, платності, цільового використання [5].
Кредити надаються на комерційних засадах з додержанням таких умов:
- оцінки кредитоспроможності позичальника; фінансової стабільності; рентабельності; ліквідності;
- кредитуються тільки ті види діяльності позичальника, які передбачені його статутом;
- позичальник повинен мати власне майно і брати участь у фінансуванні об’єкта, що кредитується певною сумою власного капіталу;
- банки не можуть надавати кредити на покриття збитків господарської діяльності позичальника, на формування та збільшення статутного капіталу, на внесення клієнтом платежів у бюджет і позабюджетні фонди, а також підприємствам, проти яких порушено справу про банкрутство, підприємствам, які мають прострочену заборгованість за раніше отримані позики і несплачені відсотки, а також підприємствам, у контрактах яких не передбачено страхування можливих втрат від непоставок товарно-матеріальних цінностей [11,с. 71].
При зверненні в установу банку потенційний позичальник повинен надати наступні документи:
а) заповнену анкету-заяву на отримання кредиту;
в) паспорт громадянина України або інший документ, що його замінює - посвідку на постійне проживання на території України з відміткою про наявність дозволу на постійне проживання або паспортний документ та посвідку про тимчасове проживання реєстрацію на території України, якщо позичальник - нерезидент України. Якщо фізична особа нерезидентом України та прибула для тимчасового працевлаштування, до Банку також надається дозвіл на працевлаштування на території України:
г) паспорт іншого члена подружжя позичальника;
д) Свідоцтво про розірвання шлюбу (при наявності);
е) довідку Державної податкової інспекції України (далі - ДПІ) про присвоєння позичальнику ідентифікаційного номера. Довідка ДПІ про присвоєння ідентифікаційного номеру іншому члену подружжя позичальника (якщо позичальник перебуває у шлюбі) чи особи, яка постійно проживає з позичальником однією сім’єю без реєстрації шлюбу;
є)довідку з місця роботи Позичальника про займану посаду та розмір його заробітної плати за останні шість місяців.
У кредитному договорі передбачається: мета, сума, порядок і форма видачі та погашення кредиту, форма забезпечення зобов’язань, зобов’язання і відповідальність сторін, відсоткова ставка, форма сплати відсотків і основного боргу, розрахункові документи.
До укладання кредитного договору банк повинен проаналізувати кредитоспроможність позичальника за своєю методикою, провести експертизу проекту чи господарської операції, визначити ступінь ризику для банку та структуру майбутньої позики [15,с. 312].
Етапами банківського кредитування є: попередній, підготовчий, прийняття рішень оформлення та надання кредиту, супроводження кредиту, погашення кредиту.
Основним етапом кредитування та оцінки банком можливості надання кредиту є аналіз кредитоспроможності позичальника та визначення класу. Для цього необхідно враховувати такі основні економічні показники його діяльності: платоспроможність, фінансова стійкість, рентабельність (у динаміці), оборот за рахунками, склад та динаміка дебіторсько-кредиторської заборгованості [10,с.114].
Кредитні операції є одними з найбільш ризикованих із усіх банківських операцій. Кредитний ризик – це можливе падіння прибутку банку і навіть втрата частини його акціонерного капіталу в результаті неспроможності позичальника погашати й обслуговувати борг. У банківській практиці, а, зокрема, і у ПАТ «ІДЕЯ БАНК» застосовуються певні заходи, спрямовані на мінімізацію витрат від кредитного ризику, а саме: лімітування, дотримання нормативів кредитного ризику, диверсифікація, вивчення й оцінювання кредитоспроможності позичальника, отримання від клієнтів достатнього і якісного забезпечення, оперативність при стягненні боргу, страхування, визначення кредитної політики, підтримання оптимальної структури заборгованості за кредитами, формування резервів.
9 жовтня 2013 року в конференц-залі готелю ROYAL CONGRESS HOTEL відбулася урочиста церемонія нагородження переможців III Всеукраїнського конкурсу«Лідер у сфері автокредитування, автострахування і супутніх послуг – 2013» за версією журналу «Банкиръ». ПАТ «Ідея Банк» отримав нагороду в номінації «Лідер по впровадженню спеціалізованих програм у сфері автокредитування» [18].
За більш ніж два десятки років успішної роботи на ринку фінансових послуг Ідея Банк зарекомендував себе як надійний партнер у співпраці з провідними українськими автодилерами і страховими компаніями. А останні чотири роки поспіль ПАТ «Ідея Банк» залишається незмінним лідером кредитування в Україні. Адже пропонує своїм клієнтам на вибір близько 40 кредитних програм, які відрізняються дуже гнучкими умовами. Кожна програма індивідуальна і розрахована на певного клієнта з відповідним рівнем доходів, також програми враховують нюанси кредитування різних марок автомобілів.
У найближчі два-три роки в планах Ідея Банку продовжувати впроваджувати інноваційні проекти на ринку автокредитів, звичайно концепція цих впроваджень буде залежити від ситуації на автомобільному ринку і в країні в цілому. Проте ключовою метою діючих і майбутніх проектів залишається розкриття потенційних можливостей надання кредитів різним верствам населення [18].
Комерційні банки також працюють з таким видом короткострокового кредитування як овердрафт, при якому можливе від’ємне сальдо на рахунку клієнта в банку у межах ліміту овердрафту, тобто заздалегідь обумовленої суми.
Банківські операції з векселями ПАТ «ІДЕЯ БАНК» здійснює на основі Закону України «Про обіг векселів в Україні» від 25.04.2004р. Відкриваючи лінію обов’язково заключається Генеральний договір про авалювання або врахування векселів.
ПАТ «ІДЕЯ БАНК» купує та продає клієнтам векселі, бланки яких друкує Київська офсетна фабрика. Вексель повинен мати товарне наповнення, тобто за фактично здійснені роботи, поставку товарів, що має бути відображено у договорі на поставку товару. Обов’язково складається акт прийому-передачі векселя [18].
ПАТ «ІДЕЯ БАНК» є професійним учасником ринку цінних паперів з 2001 року та пропонує своїм Клієнтам широкий спектр послуг на фінансових ринках, що є орієнтований на кінцевого споживача, котрий готовий інвестувати свій тимчасово вільний капітал у цінні папери:
· Консультації по операціях з цінними паперами – Департамент цінних паперів, представляючи інтереси ПАТ «ІДЕЯ БАНК», надає фахові консультації по способах та інструментах здійснення вкладень в різноманітні цінні папери та фінансові деривативи чи по інших операціях з фондовими інструментами;
Рис. 2.1. Структура операцій ПАТ «ІДЕЯ БАНК» з векселями станом на 01.01.2014 р.
· Операції купівлі-продажу цінних паперів на первинному та вторинному ринках – це операції здійснювані банком для клієнта по розміщенню його коштів у цінні папери українських емітентів, з метою отримання доходу чи участі останнього у статутному фонді емітента. Операції здійснюються як і на позабіржовому ринку так і через біржі та організаційно оформлені позабіржові системи;
· Формування та диверсифікація портфеля цінних паперів для клієнта – розробка бізнес-плану інвестування клієнтом в цінні папери з використанням різноманітних підходів світової та української практики (метод Монте-Карло, хвилі Еліота, аналіз часових горизонтів і т.д.), а також диверсифікація портфелю з метою зменшення кредитного ризику, ризику ліквідності, ризику волантильності та ризику на ризик;
· Як наступний крок для клієнта продовження попереднього пункту - управління за дорученням клієнта портфелем цінних паперів, включаючи операції на організованому ринку, в т.ч. на ПФТС – повне обслуговування клієнтського портфелю цінних паперів, його диверсифікація та забезпечення максимізації доходу при оптимізації ризиків, забезпечення процентних доходів та доходів від спреду цін та маржі позицій, а також можливість отримання клієнтом доходів від реінвестування – процент на процент;
· Організація емісії облігаційних позик для Клієнта - повний супровід емісій клієнтських облігаційних запозичень – організація випуску (від підготовки протоколу зборів засновників/акціонерів до подання на реєстрацію до ДКЦПФР та відкриття емітентського рахунку у Депозитарії ВАТ "МФС") та розміщення корпоративних облігацій, включаючи андеррайтинг –ПАТ «ІДЕЯ БАНК», в залежності від укладеного з емітентом договору,бере на себе зобов’язання розмістити серед інвесторів випуск цінних паперів в повному об’ємі, або тільки в об’ємі визначеному договором. Важливим аспектом у роботі є обслуговування вторинного ринку, що включає в себе послуги маркет-мейкера, забезпечення підтримки твердих котирувань в торгівельно-інформаційних системах (ПФТС та ін.) та інформаційних ресурсах (напр. SBondS). Також, Банк по укладеному договорі може брати на себе більш технічну функцію при емісії – платіжний агент емісії – забезпечення обігу грошових коштів при розміщенні, обігу, виплаті доходів та номіналу при погашенні;
· Організація випуску акцій (у тому числі додаткової емісії) підприємства – по підписаному договорі доручення ПАТ «ІДЕЯ БАНК» організує емісію пайових цінних паперів – акцій для клієнта. Для підтримки вторинного ринку та досягнення клієнтом певних інших, поставлених перед ним завдань, банк якісно і швидко здійснить консолідацію пакетів акцій, формування блокуючих, контрольних та інших пакетів акцій – що дозволить клієнту стати власником\співвласником підприємства, отримувати доходи у вигляді дивідендів та ін.
· Операції з векселями, а саме: врахування, авалювання (податкових та товарних векселів), доміциляція, інкасування, купівлю та продаж, здійснені через/з допомогою ПАТ «ІДЕЯ БАНК» допоможуть клієнту у проведенні розрахунків з контрагентами підприємства без використання дорогих кредитних коштів, дозволяють оптимізувати виробничий і фінансові процеси та отримувати відстрочку податкових платежів. А за умови дефіциту ліквідних коштів одержувати борги до настання строку платежу за пред'явленими векселями.
· Супровід та консалтингові послуги при переведенні клієнтських цінних паперів з однієї форми в іншу (з документарної в бездокументарну і навпаки) дозволить клієнту спростити облік прав власності інвесторів на емітовані ним цінні папери, через зміну їх форми з передачею обов’язків обліку від реєстраторів до зберігачів (в т.ч. зберігач цінних паперів ПАТ «ІДЕЯ БАНК») і навпаки (в основному по емісіях акцій).
· Повний супровід операцій клієнта з цінними паперами – фахівці департаменту цінних паперів забезпечують повний супровід операції клієнта, формують документи, справи, створюють «правильний» документообіг та схеми руху грошових коштів з точки зору логістичної інфраструктури операції та оптимізації процесу її здійснення, таким чином, щоб кінцевий продукт для клієнта мав вигляд «операція здійснюється вже не вперше, досвідченим фахівцям її дуже легко провести, проведення займе якнайменше часу, і її виконання не потягне великих затрат».
ПАТ «ІДЕЯ БАНК»” здійснює свою діяльність на підставі Ліцензій Державної комісії цінних паперів та фондового ринку на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів: діяльності з випуску та обігу цінних паперів - АВ № 376649 (Брокерська діяльність), АВ № 376650 (Дилерська діяльність), АВ № 376651 (Андеррайтинг)[18].
У зв’язку із закінченням терміну дії попередньої ліцензії, 19 жовтня 2007 року ПАТ «ІДЕЯ БАНК»” отримав три нові ліцензії на продовження професійної діяльності на фондовому ринку – діяльності з торгівлі цінними паперами. Забезпечено отримання копій відповідних ліцензій Херсонською, Рівненською та Київською філіями, в тому числі підготовку та сертифікацію працівників, що безпосередньо здійснюватимуть професійну діяльність на фондовому ринку.
Робота департаменту цінних паперів упродовж 2013 року була розосереджена на кілька напрямів діяльності:
· професійна діяльність на ринку цінних паперів;
· робота у загально банківському напрямі.
Обсяг здійснених операцій департаментом цінних паперів ПАТ «ІДЕЯ БАНК» за 2013 рік (табл. 2.2)
Таблиця 2.2