Належна організація роботи районного суду має велике значення для забезпечення виконання покладених на нього функцій. Завдання організувати роботу суду покладено на голову суду.
Голова суду розподіляє обов’язки між суддями. Якщо до складу суду обрано кілька, то розподіл обов’язків між ними можливий за такими принципами:
- зональний або територіальний (суддя розглядає всі справи в межах своєї зони);
- предметний або функціональний (суддя розглядає тільки кримінальні чи цивільні справи або навіть певну категорію справ);
- предметно – зональний (суддя розглядає лише кримінальні чи цивільні справи у межах своєї зони);
- поточний (кримінальні справи розглядаються по черзі, цивільні – суддею, який прийняв заяву під час прийому громадян).
Для забезпечення ефективної роботи районних судів по здійснення правосуддя діє апарат суду, структуру і штатну чисельність яких затверджує Міністерство юстиції в установленому порядку за поданням голови суду.
На секретарів суду покладається ведення діловодства з судових справ, зокрема: реєстрація, облік і зберігання справ (кримінальних, цивільних, про адміністративні правопорушення та інших); ведення картотек, журналів, нарядів; оформлення документів щодо повернення вироків до виконання, рішень, ухвал, постанов суду і контроль за одержанням повідомлень про виконання; підготовка і передача до архіву закінчених провадженням справ, картотек, журналів та ін..
Крім того, секретар судового засідання виконує необхідну роботу під час прийому суддею громадян; викликає учасників процесу і свідків; перевіряє явку осіб, викликаних у судове засідання, та зазначає час перебування їх у суді; веде протоколи судових засідань, оформляє справи після їх розгляду; веде журнал судових засідань; виписує виконавчі листи у справах, щодо яких судом допущено негайне виконання рішень, та ін.
Консультант суду веде облік законодавства та узагальнення судової практики; інформує працівників суду про чинне законодавство та судову практику судів вищої інстанції; обліковує окремі ухвали та контролює їх виконання.
На працівника архіву суду покладається: ведення архіву, видача копій судових документів у справах, що є в архіві; облік і зберігання архівних справ та ін.
Висновки
Під час проходження практики я ознайомилася зі структурою, компетенцією та основними напрямками діяльності суду, плануванням роботи в районному суді.
Ознайомившись з офіційними документами Личаківського районного суду м. Львова є сенс говорити про навики складання офіційних документів, наприклад, постанов та ухвал суду, а також заяв, які подають до канцелярії суду. Звертаючись до мети та завдань практики, а також ознайомившись із основними напрямками діяльності Личаківського районного суду м. Львова можна говорити про наступне: Личаківський районний суд м. Львова у своїй діяльності керується законодавчою базою України, а саме Законом України „Про судоустрій і статус суддів» № 2453-ІV від 7.07.2010 року (зі змінами від 31. 12. 2011р); Законом України „Про доступ до судових рішень” № 3262-ІV від 22.12.2005 року (зі змінами від 13. 11. 2011р); «Інструкцією з діловодства в місцевому загальному суді» № 68 від 27. 06. 2006 року (зі змінами від 01. 01. 2012р), «Правила поведінки працівників суду» № 33 від 06. 02. 2009 року. Звертаючись до Закону України „Про судоустрій і статус суддів» № 2453-ІV від 7.07.2010 року (зі змінами від 14. 05. 2013р), я засвоїла наступне: даний Закон визначає правові засади організації судової влади та здійснення правосуддя в Україні з метою захисту прав, свобод та законних інтересів людини і громадянина, прав та законних інтересів юридичних осіб, інтересів держави на засадах верховенства права, визначає систему судів загальної юрисдикції, статус професійного судді, присяжного, систему та порядок здійснення суддівського самоврядування і встановлює систему і загальний порядок забезпечення діяльності судів та регулює інші питання судоустрою і статусу суддів.
Під час проходження практики в Личаківському районному суді м. Львова, я отримала великий багаж знань завдяки ознайомленню з нормативною - правовою базою даного суду, спілкуванням із Головою суду Личаківського районного суду м. Львова щодо кримінальних, адміністративних та цивільних справ. Можливість відвідати засідання як по кримінальним так і по цивільним справам дала не абияке розуміння важливості всіх стадій судового процесу, а також позитивно вплинула на процес мого особистого самовдосконалення і дала можливість заповнити ті прогалини в знаннях, які буди допущені під час теоретичного вивчення дисциплін, що стосуються напрямку роботи суду.