Податок на додану вартість – це непрямий податок, який є часткою новоствореної вартості, входить до ціни реалізації товарів та сплачується споживачем до державного бюджету на кожному етапі виробництва товарів.
Згідно Податкового кодексу України (ПКУ) ставки податку встановлюються у відсотках від бази оподаткування в таких розмірах:
- 20%;
- 0%;
- 7%.
ДФС України веде реєстр платників податку. Будь-якій особі, діяльність якої підлягає оподаткуванню, присвячується індивідуальний податковий номер, що використовується для справляння податку. Особи, що підпадають під визначення платників податку, зобов’язані зареєструватися як платники ПДВ в органах державної фіскальної служби за місцем їх находження. Форма заяви про реєстрацію встановлюється центральним органом державної фіскальної служби за місцем їх знаходження. Форма заяви про реєстрацію встановлюється центральним органом ДФС України (Додаток 3).
Після закінчення процедури реєстрації платника податку на додану вартість йому видається свідоцтво про реєстрацію платника податку на додану вартість.
Згідно ПКУ платник податку зобов’язання надати покупцю (отримувачу) на його вимогу підписану уповноваженою платником особою та скріплену печаткою (за наявності) податкову накладну (Додаток 4), та має вести реєстр виданих та отриманих податкових накладних (Додаток 5).
Звітним (оподаткованим) періодом є один календарний місяць, а в окремих випадках – календарний квартал. Якщо платник податку вибирає звітний період – квартал, то він має подати заяву про вибір квартального звітного періоду (Додаток 6).
Податкова декларація за базовий період, що дорівнює календарному місяцю, подається протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного місяця (Додаток 7).
Забезпечення контролю за своєчасністю сплати ПДВ містить такі процедури:
- організація роботи із забезпечення своєчасності сплати сум ПДВ;
- забезпечення повноти нарахування сум ПДВ щодо податкових зобов’язань самостійно визначених платником у поданій звітності;
- виконання доведення завдань із забезпечення надходжень до бюджету ПДВ;
- участь у формуванні індикативних показників доходів з ПДВ;
- застосування доведення заходів щодо недопущення виникнення податкового боргу з поточних нарахувань ПДВ;
- впровадження доведення заходів щодо забезпечення своєчасності сплати ПДВ;
- аналіз даних щодо нарахування та сплати ПДВ у розрізі окремих платників;
- внесення пропозицій щодо включення до плану-графіка перевірок платників, які мають ризик щодо несплати ПДВ;
- отримання податкової звітності відповідно до реєстру від підрозділів, що здійснюють приймання та обробку документів податкової звітності, для здійснення контролю за своєчасністю сплат ПДВ;
- опрацювання податкових декларацій з ПДВ та наявної інформації про платників податків, що своєчасно сплачують ПДВ.
Контроль за повнотою та своєчасністю надходження податкових платежів з податку на додану вартість здійснюється органами ДФС всіх рівнів. Перевірки бувають різних видів, найбільш поширені - це камеральна та документальна перевірки. Камеральна перевірка проводиться в приміщенні податкового органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків (пп. 75.1.1 ПКУ). По суті, камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність, і згода платника податків на неї, так само як і його особиста присутність під час проведення, не обов'язкові. Згідно з п. 86.2 ПКУ, у разі встановлення порушень за результатами камеральної перевірки складається Акт у двох примірниках. (Додаток 8).
Податок на додану вартість продовжує зберігати позицію одного з найвагоміших за обсягами надходжень до ДПІ у Київському районі м.Одеси.
За останні 4 роки обсяг надходження ПДВ у ДПІ у Київському районі м.Одеси змінився наступним чином: у 2013 році, в порівнянні з 2012 роком, було стягнено податку на 93440.4 тис. грн., або на 7.6% бiльш ніж за попередній період; у 2014 році – на 103002.6 тис. грн., або на 10.3% бiльш ніж за попередній період; у 2015 – на 106847.7 тис. грн., або на 3% бiльш ніж за попередній період. Всього за період з 2012 по 2015 роки надходження ПДВ збільшилось на 20025,6 тис. грн., або на 23%(рис.3.1).
Рис.3.1. Обсяг надходжень ПДВ за данними ДПІ у Київському районі м.Одеси, тис.грн.
Це є здебільшого наслідком інфляції, через яку збільшується вартість товарів (робіт, послуг), а разом з нею й частка ПДВ.