Ігри на відтворення силуетів
"В'єтнамська гра". Коло розрізається на частини, як показано на малюнку 82. Орієнтиром при розрізанні служить центр кола. Виходить 7 частин, з яких рівні між собою 2 частини, схожі на овал, і 2 частини, що мають схожість з трикутником; інші 3 частини - різні за формою і розміром. Частини округлої форми, отримані в результаті розрізу, націлюють хлопців на складання силуетів тварин, птахів, комах.
З набору можна скласти багато різних кумедних фігурок, приєднуючи одну частину до іншої.
Рис. 82
Зразки деяких з них представлені на малюнку 82.
"Чарівний коло" (Гра випускається промисловістю з доданим комплектом зразків). Коло розрізається на 10 частин. У результаті виходить 4 рівних трикутника, інші частини, попарно рівні між; собою, схожі з фігурами трикутної форми, але одна із сторін у них має закруглення. З частин гри зручно складати чоловічків, птахів, ракети та інші фігури.
Рис. 83
Правила гри ті ж, що і в інших подібних іграх: використовувати для складання силуету всі 10 частин, що не накладаючи одну на іншу. На малюнку 83 представлено спосіб розрізу кола (розрізаний коло повинен бути пофарбований однаково з двох сторін) і зразки силуетів.
"Пентамін". "Пентамін" називаються фігури, якими на шаховій дошці можна закрити 5 сусідніх клітин. Таких постатей 12. Кожна з них складається з 5 прилеглих до іншому рівних квадратів. Автором "Пентамін" є американський математик, винахідник головоломок і цікавих завдань С. В. Готліб (1953). У нас в країні "Пентамін" видається під цією ж назвою або під назвою "П'ять квадратів", "Головоломка".
У роботі з дітьми можна використовувати цю гру, виготовлену самостійно. Для цього треба однаково забарвлений з 2 сторін картон, пластик розлінованих в клітку 1,5 X1, 5 см. А потім вирізати з нього фігури, зображені на малюнку 84. Тут же показані зразки силуетів, які можна складати з цих фігур.
Контактний телефон 8908179477584
Грати в "Пентамін" дещо складніше, ніж в такі ігри, як "Колумбово яйце", "Танграм", "Чарівний коло". Тут складніше аналіз, членування форми складається предмета на складові частини, а також способи з'єднання однієї частини з іншого. Складання силуетів за контурним зразкам заблоковано дошкільнятам, тому на малюнку 84 представлені зразки фігур із зазначенням складових частин.
Послідовність освоєння гри дітьми 6-7 років.
1. Розглядання частин гри, знаходження подібності їх з предметними зображеннями, "опредметнення" фігур. Діти називають частини: "буква т, буква г, хрест, драбинка, сходинка, пістолет, смужка, ворота".
Вкладання частин в коробку прямокутної форми за кресленням.
2. Засвоєння загальних способів приєднання однієї частини до іншої. З цією метою пропонувати дітям вибрати 2-3 частини, з яких можна скласти, наприклад, машину (рис. 85). Поступово збільшується кількість частин, з яких складається силует. Діти засвоюють найбільш часто зустрічаються способи з'єднання частин, орієнтуються на образ складається предмета. Згідно задуманому, відбирають потрібні частини і реалізують задум.
Контактний телефон 8908179477585
3. Розподіл декількох частин на зразку із зазначенням 3-4 деталей гри. Обов'язковою умовою при цьому є наявність зразка, виконаного в тому ж масштабі, що і частини гри. Дитина накладає частини прямо на зразок.
Призначення. Розвиток у дітей образного мислення, комбінаторних здібностей, практичних і розумових дій. Виховання морально-вольових якостей: наполегливості, цілеспрямованості дій, бажання думати, шукати шлях вирішення і приходити до позитивного результату.
Керівництво. Від ознайомлення з грою, аналізу частин, засвоєння загальних способів їх приєднання, з'єднання між собою по сторонах переходити до відтворення силуетів за зразками. Для цього використовувати зразки розчленованого і контурного характеру.
У ході роботи надавати дитині можливість розглянути зразки, вибрати потрібний, що зацікавив його або скласти щось своє. Вихователь показує зразки і каже, що з гри можна скласти (перераховує), але можна скласти і багато іншого. Уточнює, що діти вважають за можливе скласти з даного набору, наприклад з частин чарівного кола. Надавати допомогу в здійсненні задуму, використовуючи для цього різні прийоми: фіксувати увагу хлопців на напрямку ліній на зразку, пропорційному співвідношенні їх по довжині; спільне з дитиною уявне членування задуманого для відтворення (споруди, тварини, предмета) на складові частини; подсказ місця розташування 1 -2 частин або використання зразків з частковим зазначенням складових частин; використання зразків з цифровим або колірним позначенням місця розташування частин; стимулювання творчих робіт, бажання придумати і скласти своє, те, чого немає на зразках.