Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Ігри та вправи для дітей 5-6 років





1. Приклад

 

Ігри на відтворення фігур-силуетів з спеціальних наборів (математичні розваги)


Діти старшого дошкільного віку становлять за зразками і власним задумом цікаві фігури-силуети з наборів до ігор "Колумбово яйце", "Монгольська гра". Вони аналогічні грі "тантри".

"Монгольська гра" (опис та виготовлення). Квадрат розміром 10Х10 см розрізається, як показано на малюнку 75. У результаті виходить 11 частин: серед них 2 квадрата, 4 трикутника, 5 прямокутників (4 маленьких і 1 великий).


Рис. 75

Правила: при складанні фігур-силуетів використовувати всі частини, приєднуючи одну до інший, не накладаючи одну частину на іншу.

Виготовити гру можна з однаково пофарбованого з 2 сторін картону, пластику та інших матеріалів. Всі частини гри - геометричні фігури, комбінуючи які можна отримати багато нових силуетів.

На малюнку 75 представлені найбільш складні геометричні фігури, складені з частин монгольської гри: квадрат, прямокутник і чотирикутник - з 4 трикутників; прямокутник - з квадрата, 4 прямокутників і 4 трикутників.

Засвоєння дітьми способів приєднання однієї фігури до іншої з метою отримання нової - необхідний і початковий етап освоєння гри. Діти повинні вміти практично складати нові геометричні фігури з наявних і представляти, яка фігура вийде в результаті приєднання, трансфігурації. Після цього діти складають фігури-силуети за зразками (розчленованим і контурним), за задумом.

На малюнку 75 дано кілька зразків різного характеру. Діти можуть копіювати їх, кілька видозмінювати, комбінувати. Основна вимога - розташувати всі частини так, щоб составляемая фігура-силует мала якомога більше схожості з реальним предметом.

"Колумбово яйце" (Гра випускається промисловістю. Має місце і дещо інший розріз овалу, в результаті якого виходить 9 частин, тобто замість 2 маленьких трикутників - 1. Див: Мінський Є. М. Від гри до знань. М, 1982, с. 39) (опис та виготовлення;. Овал розміром 15X12 см розрізають, як показано на малюнку 76. В результаті виходить 10 частин: 4 трикутника (2 великих і 2 маленьких), 2 фігури, схожі на чотирикутник, одна зі сторін яких округлої форми, 4 фігури (великі і маленькі), що мають схожість з трикутником, але із закругленою однією стороною. Для виготовлення гри використовують картон, пластик, однаково забарвлений з обох сторін.


Рис. 76

Правила гри ті ж, що і в монгольській грі: створюючи силует, використовувати всі частини гри, приєднуючи одну до іншої.

На початковому етапі освоєння гри (розглядання і називання частин, визначення їх форми і розміру, комбінування) дітям пропонують знайти подібність за формою частин гри і комбінацій з них з реальними предметами та їх зображеннями. В результаті бесіди з'ясовують, що фігури трикутної форми з заокругленням мають схожість за формою з крилами птахів, великі за розміром фігури (трикутники і чотирикутники із закругленою стороною) схожі на тулуб птахів, звірів, морських тварин. Таке співвідношення і порівняння форми частин гри з предметами розвиває у дітей вміння аналізувати предмети і зображення складної форми, виділяти будова складових частин.

Дітям пропонують подумати, що можна скласти з набору фігур до гри "Колумбово яйце". Вони називають птахів у польоті, пінгвінів, людей. Вихователь показує зразки (із зазначенням частин і без них), пропонує скласти фігуру-силует за зразком або відтворити задумане зображення. На малюнку 73 дано зразки фігур, запропонованих в інструкції до гри. Це в основному фігури птахів: пелікан, лебідь, півень. Але діти не обмежуються виконанням рекомендацій інструкції. Вони самостійно придумують і складають фігури лицарів, воїнів, балерин, коней, конячок і т. д. (рис. 77).


Рис. 77

Призначення. Розвиток сенсорних здібностей у дітей, просторових уявлень, образного і логічного мислення, кмітливості та кмітливості. Діти опановують практичними і розумовими діями, спрямованими на аналіз складної форми і відтворення її з частин на основі сприйняття та сформованого уявлення. У дітей формується звичка до розумової праці.

Керівництво. У ході прилучення дітей до ігор "Колумбово яйце", "Монгольська гра" необхідно дотримуватися послідовність в ускладненні, узгоджуючи її з індивідуальними можливостями дітей.

Прийоми керівництва спрямовані на виховання у дітей інтересу до ігор та навчання їх практичним умінням відтворення фігур. У випадку утруднення вихователь пропонує зразок, виконаний у тому ж масштабі, що і частини гри, із зазначенням місця розташування 1-й і 2-й частин. У цьому випадку, підбираючи фігури, діти накладають їх на зразок. У ході всієї роботи вихователь вказує на необхідність подумки уявити составляемую фігуру, розчленувати її форму і будову на складові частини, потім відтворювати.

В якості прийому, що полегшує складання фігури-силуету по нерозчленованому зразком, можна використовувати колірне зазначення місць розташування частин. На кожну частину гри наноситься кольорова пляма і точно таке ж - на місце розташування цієї частини в складається силуеті (рис. 78). За домовленістю з дітьми маленькі трикутники позначаються червоним плямою, великі - синім, маленькі трикутники із закругленою стороною - жовтим, великі - зеленим, чотирикутники з закруглением - чорним. При такому способі складання фігур треба представити розташування частини в просторі, місце ж розташування вказано.


Рис. 78

Вихователь стимулює прояв дітьми творчості. Фігури-силуети, придумані дітьми, замальовують ними в альбом. Творчі роботи хлопців розглядаються і оцінюються колективно. Найбільш виразні фігури отримують заохочувальний значок: прапорець, зірочку, яка наклеюється поруч з фігурою-силуетом. Фігура викладається на фланелеграфе.

2. Приклад

 

Лабіринти


У куточок цікавої математики поміщають найпростіші лабіринти, для розгадування яких потрібно дозволити практичну задачу: допомогти білку знайти своє дупло, дівчинці - вийти з лісу, нагодувати тварин, налити в лійку води, щоб полити квіти, і т. д. Вони представлені переплетенням 3 - 4 ліній, яке поступово ускладнюється. У подальшому використовують і складніші, безсюжетні лабіринти, в яких потрібно прокатати кульку, просунути предмет, вибираючи ходи, минаючи тупики, тобто розгадати геометричну мережу ходів.

Призначення. Розвивати у дітей наполегливість і вміння зосереджуватися, логічне мислення, спритність.

Керівництво. Поступово ускладнювати лабіринти (складніша мережа ходів, збільшення кількості тупиків, розгалужень). Спільно з дитиною простежувати ходи за допомогою олівця, крейди, відміток, а потім візуально. Заохочення проявів стійкої уваги, зосередженості, бажання досягти мети.

3. Приклад

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-03-25; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 2043 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Неосмысленная жизнь не стоит того, чтобы жить. © Сократ
==> читать все изречения...

2312 - | 2017 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.007 с.