(Умовно називаємо "куточком". У зоні ігрової діяльності виділяється місце для дидактичних ігор, де можуть бути представлені і ігри з математичним змістом)
З дітьми дошкільного віку відповідно до вимог "Програми виховання в дитячому садку" в ранковий і вечірній час проводяться ігри: математичного змісту (словесні і з використанням посібників), настільно-друковані, такі, як "Доміно фігур", "Склади картинку", "Арифметичне доміно "," Лото "," Знайди пару ", гри в шашки і шахи та ін При правильній організації і керівництві з боку вихователів ці ігри допомагають розвитку пізнавальних здібностей у дітей, формуванню інтересу до діяльності з числами, геометричними фігурами, величинами, рішенням конкретних завдань індивідуальної роботи з дітьми, вдосконалення математичних уявлень. Але цього недостатньо для виявлення та розвитку різноманітних інтересів і схильностей дошкільнят. Дидактичні ігри організовуються і направляються вихователем. (Діти рідко грають у них за власним бажанням.) У дитячому садку потрібно створювати такі умови для математичної діяльності дитини, при яких він виявляв б самостійність у виборі ігрового матеріалу, ігри, виходячи з розвиваються у нього потреб, інтересів. У ході гри, що виникає з ініціативи самої дитини, він долучається до складного інтелектуальному праці.
Куточок цікавої математики - це спеціально відведене, тематично оснащене іграми, посібниками та матеріалами і певним чином художньо оформлене місце. Організувати його можна, використовуючи для цього звичайні предмети дитячих меблів: стіл, шафа, секретер, забезпечивши вільний доступ дітей до знаходяться там матеріалами. Цим самим дітям надається можливість у вільний від занять час вибрати цікаву для них гру, посібник математичного змісту і грати індивідуально або спільно з іншими дітьми, слабкий підгрупою.
Завдання організації куточків цікавої математики:
1.
Цілеспрямоване формування у дітей 4-7 років інтересу до елементарної математичної діяльності. Формування якостей і властивостей особистості дитини, необхідних для успішного оволодіння математикою надалі: цілеспрямованість і доцільність пошукових дій, прагнення до досягнення позитивного результату, наполегливість і винахідливість, самостійність.
2.
Виховання у дітей потреби займати свій вільний час не тільки цікавими, а й вимагають розумової напруги, інтелектуального зусилля іграми; прагнення досягти того, щоб цікавий математичний матеріал у дошкільні та наступні роки-став засобом не тільки організації корисного дозвілля, а й становлення творчості, вдосконалення своєї професійної майстерності.
Організація куточків цікавої математики можлива, починаючи з середнього віку. Дані психологічних досліджень свідчать про зрослі можливості дітей п'ятого року життя в порівнянні з молодшими дошкільнятами. Відзначається прагнення їх до прояву самостійності, розвиток пізнавальних мотивів, що забезпечує елементи самоорганізації в ігровій та інших видах діяльності Діти можуть вибрати собі гру, заняття за інтересами, цілеспрямовано діяти з обраним матеріалом, об'єднуватися в грі з однолітками.
Успіх ігрової діяльності в організованому в групі куточку цікавої математики визначається інтересом самого вихователя до цікавим завданням для дітей. Вихователь повинен володіти знаннями про характер, призначення, розвиваючому впливі цікавого матеріалу, прийомами керівництва розвитком самостійної діяльності з елементарним математичним матеріалом. Зацікавленість, захопленість педагога - основа для прояву дітьми інтересу до математичних задачах і іграм.
Створенню куточка передує підбір ігрового матеріалу, що визначається віковими можливостями і рівнем розвитку дітей групи. У куточок поміщається різноманітний цікавий матеріал з тим, щоб кожен з дітей зміг вибрати для себе гру за інтересами. Це настільно-друковані ігри, ігри для розвитку логічного мислення, що підводять дітей до освоєння гри в шашки і шахи: "Лисиця і гуси", "Млин", "Вовки і вівці" тощо; головоломки (на паличках і механічні); логічні завдання і кубики; - лабіринти, ігри на складання цілого з частин; на відтворення фігур-силуетів з спеціальних наборів фігур; ігри на пересування. Всі вони цікаві й цікаві.
В даний час в багатьох дитячих журналах і газетах маються рубрики, в яких зосереджений цікавий матеріал ("Веселі картинки", "Мурзилка", "Вогнище", "Іскорка", "Барвінок", "Витівник", "Піонерська правда" та ін). Вибрати цікавий матеріал можна також з книг по цікавій математиці для школярів, популярних збірників та інших видань. Необхідно накопичувати, систематизувати його, поміщати в спеціальні альбоми.
Організовуючи куточок цікавої математики, треба виходити з принципу доступності ігор дітям в даний момент, поміщати в куточок такі ігри та ігрові матеріали, освоєння яких дітьми можливо на різному рівні. Від засвоєння правил та ігрових дій у заданому в грі вигляді вони переходять до вигадування нових варіантів ігор, прояву творчості. Невичерпні можливості для творчості приховані в іграх "Танграм", "Чарівний коло", "Колумбово яйце", "Кубики і колір", "Кубики для всіх" та ін Діти можуть придумувати нові, більш складні силуети не тільки з одного, а й 2-3 наборів до гри; один і той же силует, наприклад лисицю, складати з різних наборів. Для стимулювання колективних ігор, творчої діяльності дошкільників необхідно використовувати магнітні дошки, фланелеграфа з наборами фігур, рахункових паличок, альбоми для зарисовок придуманих ними завдань, складених фігур.
Протягом року, у міру освоєння ігор, слід розширювати їх асортимент, вносити нові, більш складні, урізноманітнити види ігрового цікавого матеріалу.
Художнє оформлення куточків повинно відповідати їх призначенню, залучати та зацікавлювати дітей. Для цього можна використовувати геометричні орнаменти або сюжетні зображення з геометричних фігур. Прийнятні сюжети, дійовими особами яких є улюблені герої дитячої літератури: Незнайка, Буратіно, Олівець і ін В оформленні можна використовувати фотографії, збільшені ілюстрації з книг по цікавій математиці для дошкільнят та батьків, дитячої художньої літератури (Див. книги: Нікітін Б. П. Розвиваючі ігри. М., 1981; Житомирський В. Г., Шеврин Л. Н. Геометрія для малюків. М., 1975; Житомирський В. Г., Шеврин Л. Н. Математична абетка. М., 1980).
Організація куточка здійснюється з посильним участю дітей, що створює у них позитивне, ставлення до матеріалу, інтерес, бажання грати.
Керівництво розвитком самостійної математичної діяльності в куточку цікавої математики направлено на підтримку і подальший розвиток у них інтересу до цікавим іграм. Всю роботу в куточку вихователь організовує з урахуванням індивідуальних особливостей дітей. Він пропонує дитині гру, орієнтуючись на рівень його розумового і морально-вольового розвитку, прояви активності. Вихователь залучає до гри малоактивних, пасивних дітей, зацікавлює їх і допомагає освоїти гру. Вихованню інтересу до ігор сприяє усвідомлення дітьми своїх успіхів в освоєнні ігор. Дитина, який склав цікавий силует, вирішив завдання; прагне до нових досягнень. Керівництво з боку педагога спрямоване на поступовий розвиток дитячої самостійності, ініціативи, творчості.
Вказівки до керівництва самостійною діяльністю дітей:
1.
Пояснення правил гри, ознайомлення із загальними способами дій, виключаючи повідомлення дітям готових рішень. Стимулювання педагогом проявів самостійності в іграх, заохочення прагнення дітей досягти результату.
2.
Спільна гра вихователя з дитиною, з підгрупою дітей. Діти засвоюють при цьому ігрові дії, способи дій, підходи до вирішення завдань. У них виробляється впевненість у своїх силах, розуміння необхідності зосереджуватися, напружено думати в ході пошуків вирішення завдань.
3.
Створення вихователем елементарної проблемно-пошукової ситуації в спільній з дитиною ігрової діяльності. Вихователь грає, становить силует, відгадує загадку, ходи лабіринту і в цей час приваблює дитину до оцінки своїх дій, просить його підказати йому наступний хід, дати пораду, висловити припущення. Дитина займає актуальну позицію в організованій подібним чином грі, опановує умінням міркувати, обгрунтовувати хід пошуків.
4.
Об'єднання у спільній грі дітей, різною мірою освоїли її, з тим щоб мало місце взаємне навчання одних дітей іншими.
5.
Використання різноманітних форм організації діяльності в куточку: змагань, конкурсів на кращу логічне завдання, лабіринт, фігуру-силует, організація вечорів дозвілля, математичних розваг.
6.
Забезпечення єдності виховно-освітніх завдань, що вирішуються педагогом на заняттях з математики і поза ними. Цілеспрямована організація самостійної дитячої діяльності, з тим щоб забезпечити більш міцне і глибоке засвоєння дітьми програмного навчального матеріалу, перенесення і використання його в інших видах елементарної математичної діяльності, в іграх. Здійснення всебічного розвитку дітей, вирішення завдань індивідуальної роботи з дітьми, відстаючими від однолітків у розвитку, і дітьми, які проявляють підвищений інтерес, схильність до занять математикою.
7.
Пропаганда серед батьків необхідності використання цікавого математичного матеріалу в сім'ї з метою вирішення завдань всебічного розвитку дітей в період дошкільного дитинства, підготовки їх до навчання в школі. Вихователь рекомендує батькам збір цікавого матеріалу, організацію спільних з дітьми ігор, поступово створювати домашню ігротеку, виготовляти ігри, купувати ігри промислового виробництва. Єдність у напрямках роботи дитячого садка і сім'ї з даного питання буде сприяти розвитку у дітей інтересу до цікавому матеріалу, розумових здібностей.