Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


За помірно великими вибірками




Об’єм вибірки може бути не настільки великим (наприклад, десятки спостережень), щоб використовувати формулу замість

точної . В той же час, розподіл вибіркової частки w можна, як і раніше, вважати наближено-нормальним. В цьому випадку довірчий інтервал для генеральної частки слід шукати з умови

. Піднесемо обидві частини цієї нерівності в квадрат, зведемо її до рівносильної: .

Областю розв’язку цієї нерівності є внутрішня частина еліпса, що проходить через точки (0;0) і (1;1) і має в цих точках дотичні, паралельні осі абсцис. Оскільки величина w знаходиться між 0 і 1, то область D необхідно ще обмежити зліва і справа прямими і (наявність «зайвих областей», що виходять за смугу , пояснюється тим, що при значеннях p, близьких до 0 чи 1 припущення про нормальний закон розподілу w стає неправомірним). За знайденим по вибірці значенням w межі довірчого інтервалу для p визначаються як точки перетину відповідної вертикальної прямої з еліпсом (рис. 3.2).

Чим більший об’єм вибірки n, тим «довірчий еліпс» більш витягнутий, тим вужчий довірчий інтервал. Границі і довірчого інтервалу для p можуть бути знайдені за формулою:

.

У випадку великих вибірок, при , величинами (у порівнянні з 1), (у порівнянні з w), (у порівнянні з ) можна знехтувати, і отримаємо:

.

 

Рис. 3.2

 

Приклад 3.5 З партії, що містить близько 2000 деталей, для перевірки за схемою власно-випадкової безповторної вибірки було відібрано 200 деталей, серед яких виявилось 184 стандартних. Знайти: а) ймовірність того, що частка нестандартних деталей у всій партії відрізняється від отриманої частки у вибірці не більше, ніж на 0,02 (за абсолютною величиною); б) межі, в яких з надійністю 0,95 знаходиться частка нестандартних деталей в партії; в) знайти границі, в яких з надійністю 0,95 знаходиться частка p нестандартних виробів у всій партії, вважаючи n =50, w =0.08, .

Розв’язання. Маємо , , нестандартних деталей .

а) Знайдемо середню квадратичну похибку безповторної вибірки для частки: .

Тепер знайдемо шукану довірчу ймовірність:

, тобто ймовірність того, що вибрана частка нестандартних деталей буде відрізнятись від генеральної частки не більше ніж на 0,02 (по абсолютній величині), дорівнює 0,729.

 

б) Враховуючи, що і (за таблицею для значень функції Лапласа) , знайдемо граничну похибку вибірки для частки: . Тепер визначаємо шуканий довірчий інтервал: або . Отже, з надійністю 0,95 частка нестандартних деталей у всій партії знаходиться в межах від 0,044 до 0,116.

 

в) Вважаючи, що t = 1,96, знайдемо довірчі границі для генеральної частки p:

= або p 1=0,032, p 2=0,188, тобто з надійністю 0,95 частка нестандартних виробів у всій партії знаходиться в проміжку від 0,032 до 0,188.►





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-04-03; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 410 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Своим успехом я обязана тому, что никогда не оправдывалась и не принимала оправданий от других. © Флоренс Найтингейл
==> читать все изречения...

2378 - | 2186 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.007 с.