Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Оцінка параметрів генеральної сукупності за




Власновипадковою вибіркою. Оцінка генеральної частки

Нехай генеральна сукупність містить N елементів, з яких M мають деяку ознаку A. Необхідно знайти «найкращу» оцінку генеральної частки . Розглянемо в якості такої можливої оцінки параметра p його статистичний аналог – вибіркову частку .

А) Вибірка повторна

Вибіркову частку можна подати як середнє арифметичне n альтернативних випадкових величин , тобто , де кожна випадкова величина виражає кількість появ ознаки в k- му елементі вибірки (тобто при наявності ознаки , при її відсутності ) і має один і той самий закон розподілу:

   

 

Дійсно, ймовірність того, що 1-й відібраний у вибірку елемент має ознаку A згідно із класичним означенням ймовірності рівна . Так як вибірка повторна, то кожен елемент знову повертається у вихідну сукупність, відновлюючи кожного разу її початковий склад і об’єм, то ймовірності та залишаються тими ж самими для будь-якого елемента вибірки, і закон розподілу один і той самий.

Випадкові величини незалежні, оскільки незалеж

ними є будь-які події та їх комбінації. Наприклад, незалежні події та , так як , тобто ймовірність того, що 2-й відібраний у вибірку елемент має ознаку A, не змінюється в залежності від того, чи мав ознаку A 1-й елемент чи ні і т.д.

Теорема 2.1 Вибіркова частка повторної вибірки є незміщеною і спроможною оцінкою генеральної частки , причому її

дисперсія де (2.7)

 

Доведення. Доведемо спочатку незміщеність оцінки Математичне сподівання і дисперсія частості події в n незалежних випробуваннях, в кожному з яких вона може настати з однією і тією ж ймовірністю p рівні відповідно або Оскільки ймовірність того, що будь-який вибраний елемент має ознаку А, є генеральна доля р, то з першої рівності випливає, що частість або вибіркова доля w є незміщена оцінка генеральної долі р.

Доведемо спроможність оцінки , яка випливає безпосередньо з теореми Бернуллі .

Б) Вибірка безповторна

У випадку безповторної вибірки випадкові величини будуть залежними. Розглянемо, наприклад, події і . Тепер ймовірність оскільки відібраний елемент у вихідну сукупність не повертається, то в ній залишається всього N – 1 елементів, з яких ознаку A мають M – 1.Ця ймовірність не дорівнює тобто події і - залежні. Аналогічно будуть залежними будь-які події , а це означає, що залежними є випадкові величини

 

Теорема 2.2 Вибіркова частка безповторної вибірки є незміщеною і спроможною оцінкою генеральної частки причому її дисперсія де (2.8)

Доведення. Очевидно, що і для безповторної вибірки тобто w – незміщена оцінка для генеральної частки Це пов’язано з тим, що математичне сподівання суми будь-яких двох випадкових величин дорівнює сумі їх математичних сподівань (в тому числі суми залежних випадкових величин, якою є вибіркова частка w безповторної вибірки).

Знайдемо дисперсію вибіркової частки для безповторної вибірки:

де

тобто вірною є формула ( 2.8 )(при виведенні формули для використовували те, що випадкова величина у випадку безповторної вибірки має гіпергеометричний розподіл, і її дисперсія визначається за формулою .

Для того, щоб легше було зрозуміти формулу (2.8), розглянемо її частинні випадки і переконаємося в справедливості цієї формули:

1. При , тобто якщо об’єм вибірки

значно менший від об’єму генеральної сукупності, то вибірка практично не відрізняється від повторної, і дисперсії вибіркової частки і наближено рівні.

2. При тобто, якщо припустити, що об’єм вибірки рівний

об’єму генеральної сукупності, то вибіркова частка буде рівна генеральній частці, і її дисперсія буде дорівнювати нулю.

 

Приклад 2.5 Знайти незміщену і спроможну оцінку частки робітників цеху із виробітком не меншим 124% за вибіркою, поданою у табл.1.1 (розділ 1).

Розв’язання. Незміщеною і спроможною оцінкою генеральної частки є вибіркова частка





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-04-03; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 407 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Что разум человека может постигнуть и во что он может поверить, того он способен достичь © Наполеон Хилл
==> читать все изречения...

2484 - | 2299 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.