Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Правове регулювання проведення медичних оглядів




Законодавець України встановив обов'язок роботодавця організувати про­ведення медичних оглядів працівників.

Проведення медичних оглядів спрямоване на своєчасне запобігання заподі­янню шкоди життю і здоров'ю працюючих. Тому медичні огляди проводяться з метою встановлення фізичної і психо-фізіологічної придатності осіб до роботи за конкретно визначеною професією, спеціальністю, посадою, надання допуску до робіт особам, молодшим 21 року, запобігання захворюванням і нещасним ви­падкам, виявлення захворювань, що становлять загрозу зараження працівників, продукції, яка випускається, забезпечення динамічного нагляду за станом здо­ров'я працівників, виявлення ранніх ознак впливу виробничих умов і їх шкід­ливості на організм, а також захворювань, які не дають змоги продовжувати роботу за певною професією.

Законодавство України передбачає проведення попередніх, періодичних та позачергових обов'язкових медичних оглядів.44 Працівники проходять обов'язкові медичні огляди лише у випадках, які чітко передбачені у законодав­стві — спеціальних переліках і списках, законах та інших підзаконних норма­тивно-правових актах, що приймаються у централізованому порядку.

Медичні огляди проходять, зокрема:

44 Положення про медичний огляд працівників певних категорій, затверджене наказом Міністерства охорони здоров'я України від 31.03.1994 р. за № 45; Порядок проведення обов'язкового профілактичного наркологічного огляду громадян, затверджений поста­новою Кабінету Міністрів України від 6.11.1997 р. за № 1238; Положення про медичний огляд кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів, затверджене наказом Міністерства охорони здоров'я України та Міністерства внутрішніх справ України від 5.06.2000 р. за № 124/345; Порядок проведення обов'язкових профілактичних медичних оглядів та ви­дачі особистих медичних книжок, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2001р. за №559.

3.7. Правове регулювання проведення медичних оглядів

- працівники, які зайняті на важких роботах, роботах із шкідливими чи небез­печними умовами праці, відповідно до Переліку шкідливих речовин, неспри­ятливих виробничих факторів і робіт для виконання яких обов'язкові медичні огляди працівників (додатки 1, 2 до наказу Міністерства охорони здоров'я СРСР від 29 вересня 1989 року за № 555 "Про удосконалення системи медич­них оглядів працівників і водіїв індивідуальних транспортних засобів");

- працівники відповідно до Переліку робіт, де є потреба у професійному доборі, за­твердженому наказом Міністерства охорони здоров'я України та Державного комі­тету України по нагляду за охороною праці від 23 вересня 1994 року за 263/121;

- працівники відповідно до Переліку професій та видів діяльності, для яких є обов'язковим первинний і періодичний профілактичний наркологічний огляд, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 6 листопада 1997 року за№ 1238;

- працівники усіх професій віком до 21 року згідно з ст. 17 Закону України "Про охорону праці";

- працівники, які припинили роботу у виробництвах із шкідливими та небез­печними факторами, вплив яких може обумовити пізній розвиток професій­них захворювань, згідно п. 3.1.12 Положення про медичний огляд працівників певних категорій, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 31 березня 19994 року за № 45;

- працівники, які приймаються на роботу на підприємства міжгалузевого про­мислового залізничного транспорту на посади, пов'язані з рухом поїздів та маневровою роботою, відповідно до п. 1.8 Правил технічної експлуатації міжгалузевого промислового залізничного транспорту України, затверджених Міністерством транспорту України від 27 листопада 2000 року за № 654;

- працівники, що виконують роботи з опор, на яких розміщені сигнали автобло­кування, відповідно до п. 4.13 Правил безпеки для працівників залізничного транспорту на електрифікованих лініях, затверджених наказом Міністерства праці і соціальної політики України від 31 травня 2000 року за № 120.

З метою уникнення поширення інфекційних хвороб профілактичні медичні огляди зобов'язані проходити працівники окремих професій, виробництв та ор­ганізацій, діяльність яких пов'язана з обслуговуванням населення (ст. 21 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб від 6 квітня 2000 року). До них належать, наприклад, продавці підприємств продовольчої торгівлі, ку­харі, кухонні працівники, кондитери та офіціанти підприємств громадського харчування; вихователі, помічники вихователів та інший педагогічний і техніч­ний персонал дошкільних навчальних закладів; медичні працівники пологових будинків (відділень), дитячих лікарень (відділень); перукарі, манікюрниці, педикюр ниці, косметики і масажисти; чергові, покоївки та кастелянки, що працюють у готелях.45

45 Перелік професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов'язковим профілактичним медичним оглядам, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2001 року № 559.

Розділ 3. ОРГАНІЗАЦІЯ ОХОРОНИ ПРАЦІ НА ПІДПРИЄМСТВІ, В УСТАНОВІ, ОРГАНІЗАЦІЇ

З метою запобігання виникненню і поширенню захворювання на туберкульоз та своєчасного виявлення осіб, інфікованих мікробактеріями туберкульозу та хворих на туберкульоз, проводяться профілактичні медичні огляди. Обов'язкові профілактичні медичні огляди проходять працівники, зайняті на важких робо­тах, роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці, особи віком до 21 року, а також працівники окремих професій, виробництв та організацій, діяль­ність яких пов'язана з обслуговуванням населення (ст. 8 Закону України "Про боротьбу із захворюванням на туберкульоз" від 5 липня 2001 року).

На підприємствах, в установах, організаціях на основі централізованих норм визначаються контингенти працівників, які зобов'язані проходити медичні огля­ди. Роботодавець не вправі зобов'язати працівника проходити медичний огляд, якщо проходження його не передбачено у централізованому законодавстві.

Встановлення контингенту працівників, що проходять обов'язкові медичні огляди, здійснюється роботодавцем разом із санітарно-епідеміологічною стан­цією та профспілковим комітетом. У разі зміни технологічного процесу, вве­денні нових підприємств, технологій, робочих місць і професій роботодавець зобов'язаний поінформувати про це територіальну санепідемстанцію в кінці звітного року. На підставі чого коло працівників корегується щорічно. Один раз на два роки на промислових підприємствах і щорічно в сільському господарстві санітарно-епідеміологічний заклад визначає контингенти осіб, які проходять медогляди.

Визначивши контингент осіб, що підлягають періодичним медичним огля­дам, власник складає поіменний список працівників. Один примірник узгодже­ного з санепідемстанцією списку направляється в лікувально-профілактичний заклад, інший залишається на підприємстві.

Проведення медичного огляду передбачено у Положенні про медичний огляд працівників певних категорій, затвердженому наказом Міністерства охорони здоров'я України від 31 березня 19994 року за № 45. Цим Положенням вста­новлюється єдиний порядок організації та проведення медичних оглядів пра­цівників, зайнятих на важких роботах, роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі, а також осіб віком до 21 року.

Для деяких категорій працівників прийнято ряд нормативно-правових актів, що встановлюють особливості проведення медичних оглядів. Так, наказом Мі­ністерства охорони здоров'я України та Міністерства внутрішніх справ України від 5 червня 2000 року за № 124/345 затверджено Положення про медичний огляд кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів; постановою Кабінету Міністрів України від 6 листопада 1997 року за № 1238 затверджено Порядок проведення обов'язкового профілактичного наркологічного огляду громадян.

Працівники проходять попередні при поступленні на роботу та періодичні медичні огляди протягом виконання роботи. Законодавство передбачає і прохо­дження в окремих випадках позачергових медичних оглядів. Вони проводяться за заявою працівника, якщо він вважає, що погіршення стану його здоров'я

3.8. Правове регулювання проведення навчання з охорони праці ___________________

пов'язане з умовами праці, за ініціативою роботодавця, якщо стан здоров'я працівника не дозволяє йому виконувати свої трудові обов'язки та в інших випадках, передбачених законодавством. Позачергові медичні огляди можуть проводитися на вимогу самого працівника, власника або уповноваженого ним органу чи санітарно-епідеміологічної станції.

Водії транспортних засобів проходять також щозмінні передрейсові та після-рейсові огляди. У разі виявлення ознак захворювання або вад, що включені до Переліку захворювань і вад, при яких особа не може бути допущена до керуван­ня відповідними транспортними засобами, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 24 грудня 1999 року за № 299, власник або поса­дова особа, що відповідає за експлуатацію транспортних засобів підприємства, відправляє водія на позачерговий медичний огляд.

Проведення медичних обов'язкових оглядів здійснюється за кошт роботодав­ця. Він надає гроші на організацію медоглядів, виділяє приміщення для прове­дення медоглядів, забезпечує працюючих медичними і санітарними книжками та бланками-направленнями на медогляди. На період проходження працівника­ми медоглядів за ними зберігається місце праці та середній заробіток.

Для належної організації медогляду роботодавець сприяє створенню або по­ліпшенню матеріально-технічної бази медико-санітарних частин, лікувально-профілактичних закладів для проведення медоглядів, направляє працівників на медогляд і здійснює контроль за терміном його проходження.

Працівники зобов'язані проходити обов'язкові медичні огляди. Якщо пра­цівник ухиляється від його проходження, то роботодавець може притягнути працівника до дисциплінарної відповідальності аж до звільнення і зобов'язаний відсторонити працівника від роботи без збереження заробітної плати.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-03-28; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 1282 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Два самых важных дня в твоей жизни: день, когда ты появился на свет, и день, когда понял, зачем. © Марк Твен
==> читать все изречения...

2253 - | 2077 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.