Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Розглянемо випадкову величину




(4.29)

яка при справедливості основної гіпотези не залежить від невідомих параметрів нормального розподілу. Крім того, і не залежать від середніх значень вибірки, а / і / мають χ 2 – розподіл з n 1-1 i n 2-1 cтупенями свободи і не залежать ні від середнього, ні від дисперсій, якщо справедлива основна гіпотеза (4.28). Оскільки / і / не залежать ні від середніх, ні від дисперсій, то їх відношення / також не залежить від середніх двох вибірок, як і від дисперсій двох вибірок, лише б дисперсії були рівні.

Тоді випадкова величина має розподіл Фішера з і ступенями свободи.

При альтернативних гіпотезах:

Н 1: ;

Н 1: ; Н 1: ,

де знаходять з таблиці 8 додатку.

Нехай – точкова оцінка випадкової величини , обчислена на основі вибірки за формулою 4.29. Тоді, якщо , то гіпотеза відхиляється, а в протилежному випадку – приймається.

б) i – відомі.

В даному випадку гіпотеза перевіряється аналогічно до попередньої, але

де , – відомі середні генеральних сукупностей. Якщо вірна гіпотеза
H 0: то / і / розподілені за законом χ 2 відповідно з n 1 i n 2 ступенями свободи. Тому випадкова величина / розподілена за законом Фішера з n 1 i n 2 ступенями свободи.

 

4.5.3. Гіпотеза про рівність математичного сподівання нормально розподіленої ознаки генеральної сукупності гіпотетичному значенню

Нехай в генеральній сукупності досліджується нормально розподілена випадкова величина (ознака) з параметрами . Проведено вибірку () об’єму n. Параметри та – невідомі. Відносно значення параметра висувається гіпотеза: Н 0: .

Оскільки значення математичного сподівання невідоме, то для перевірки гіпотези Н 0 використовується його точкова оцінка , яка у випадку нормально розподіленої випадкової величини має нормальний закон розподілу з параметрами . Тоді випадкова величина має t -розподіл Стьюдента з (n -1) ступенями свободи.

При альтернативних гіпотезах: Н 1: ; Н 1: ; Н 1: , де знаходять за таблицею 4 у додатку.

Нехай – точкова оцінка випадкової величини , обчислена на основі вибірки. Тоді, якщо , то гіпотеза відхиляється, а в протилежному випадку – приймається.

Приклад 4.14. За вибіркою об’єму , взятою з результатів вступних випробувань, знайдено вибіркову середню і виправлену вибіркову дисперсію . Допустивши, що результати випробувань розподілені нормально, для рівня значущості перевірити нульову гіпотезу Н 0: при Н 1: .

Розв’язок. За фор­му­ло­ю зна­хо­ди­мо, що . З таблиці 4 у додатку отримаємо . Оскільки , то гіпотеза приймається.

Зауваження 4.10. Якщо дисперсія відома, то . При альтернативних гіпотезах: Н 1: , де – розв’язок рівняння ; Н 1: ; Н 1: . В останніх двох випадках – розв’язок рівняння .

4.5.4. Гіпотеза про рівність дисперсії нормально розподіленої ознаки генеральної сукупності гіпотетичному значенню

Нехай в генеральній сукупності досліджується нормально розподілена випадкова величина (ознака) з параметрами . Проведено вибірку () об’єму n. Параметри та – невідомі. Відносно значення параметра висувається гіпотеза Н 0: .

Оскільки значення невідоме, то для перевірки гіпотези Н 0 використаємо його точкову оцінку . Тоді випадкова величина має розподіл з (n -1) ступенями свободи.

При альтернативних гіпотезах:

Н 1: ;

Н 1: ; Н 1: , де , , , знаходять за таблицею 5 у додатку.

Нехай – точкова оцінка випадкової величини , обчислена на основі вибірки. Тоді, якщо , то гіпотеза відхиляється, а в протилежному випадку – приймається.

Приклад 4.15. Робота групи експертів при оцінюванні вагомості впливу факторів на різні види ризику вважається узгодженою, якщо дисперсія результатів оцінювання не повинна перевищувати . З результатів оцінювання взяли вибірку об’ємом і отримали наступний емпіричний розподіл балів:

xi              

,
21

ki                

де xi – бали, присвоєні кожним експертом, ki – кількість експертів, які присвоїли дані бали.

Допустивши, що результати оцінювання розподілені нормально, для рівня значущості перевірити нульову гіпотезу Н 0: , при альтернативній гіпотезі Н 1: .

Розв’язок. Обчислюємо і :

,

За формулою знайдемо, що точкова оцінка . З таблиці 5 у додатку отримаємо .

Оскільки , то гіпотеза приймається. Тобто з надійністю 0,95 можна стверджувати, що результати оцінювання вагомості впливу фактору на елемент аудиторського ризику, виставлені кожним експертом, є узгоджені між собою.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-03-27; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 347 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Лаской почти всегда добьешься больше, чем грубой силой. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2392 - | 2261 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.012 с.