Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Гіпотеза про рівність математичних сподівань двох нормально розподілених ознак генеральної сукупності




 

Нехай в генеральній сукупності досліджуються дві нормально розподілені випадкові величини (ознаки) x і h з параметрами (a x, sx) і (a h, sh), відповідно. З цією метою проведено дві незалежні вибірки (x 1, x 2,..., ) i (y , y 2,..., ­) з об’ємами n 1 і n 2.

Необхідно перевірити таку параметричну гіпотезу:

H 0: a x= a h. (4.21)

Розглянемо два випадки:

а) s x i s h – відомі.

Враховуючи, що значення математичних сподівань ax i ah випадкових величин x i h – невідомі, то для перевірки гіпотези (4.21) використовують їх точкові оцінки відповідно. Відомо [6], що, у випадку нормально розподілених x i h, вибіркові середні мають нормальний закон розподілу з параметрами i . Оскільки вибірки незалежні, то випадкові величини також незалежні.

З цього факту випливає, що випадкова величина () також є нормально розподіленою. Дійсно, використовуючи властивості математичного сподівання, дисперсії та їх точкових оцінок з врахуванням змісту гіпотези (4.21), будемо мати:

Отже, випадкова величина () нормально розподілена з параметрами . Це дає змогу зробити висновок, що оскільки випадкова величина

, (4.22)

як неважко показати, є нормально розподіленою з параметрами (0,1), то вона може бути вибрана за міру різниці між математичними сподіваннями ax i ah.

При альтернативній гіпотезі для заданого рівня значущості a критичну область можна знайти з рівняння:

. (4.23)

А оскільки , то враховуючи те, що – нормально розподілена випадкова величина, отримаємо, що рівняння (4.23) запишеться у вигляді:

, (4.24)

де – функція Лапласа.

Розв’язуючи рівняння (4.24), для заданого a за таблицею 2 у додатку для функції Лапласа отримаємо, що межа (критична точка) критичної області знаходиться в точці .

При альтернативних гіпотезах: Н 1: ; Н 1: , де – розв’язок рівняння .

Нехай – точкова оцінка випадкової величини , яка обчислюється на основі вибірок і за формулою (4.22). Тоді, якщо , то гіпотеза відхиляється, а в протилежному випадку – приймається.

Приклад 4.13. В результаті проведення двох вибірок об’ємами n 1=40 і n 2=50 при дослідженні деякої ознаки в генеральній сукупності отримані такі середні значення: і . Зробивши припущення про те, що дана ознака в генеральній сукупності нормально розподілена, необхідно перевірити гіпотезу H 0: ax = ah, якщо відомо, що sx = sh =0,3 i a =0,01.

Розв’язок. За формулою (4.22), виходячи з умови задачі, знайдемо, що:

Розв’язавши рівняння (4.21), із таблиці 2 у додатку для функції Лапласа отримаємо значення межі критичної області t 0,01 = 2,58.

Оскільки > t 0,01, то, згідно із вищенаведеним критерієм, дану гіпотезу треба відхилити.

б) sx i sh – невідомі.

Необхідно підкреслити, що побудувати критерій узгодження для гіпотези H 0 (4.21) в загальному у даному випадку не вдається. Це складає, так звану, проблему Беренса -Фішера. Тому розглянемо лише частковий випадок, а саме: будемо вважати, що s 2 x = s 2 h = s 2, оскільки при виконанні цієї умови можна знайти випадкову величину t, як міру відхилення між математичними сподіваннями ax i ah.

Дійсно, можна показати, аналогічно як і в попередньому випадку, що якщо x i h - нормально розподілені випадкові величини, то випадкова величина () також має нормальний розподіл з параметрами . У математичній статистиці, наприклад, в [6], доведено, що, якщо за точкову оцінку дисперсії вибрати наступну зміщену (це неважко показати) точкову оцінку:

, (4.25)

де i - виправлені вибіркові дисперсії випадкових величин x i h, а випадкова величина () є нормально розподіленою, то випадкова величина

(4.26)

має t - розподіл Стьюдента з числом ступенів свободи. Саме це дає змогу знайти критичну область виду , де a - рівень значущості.

Згідно з (4.2), рівняння для отримання межі (критичної точки) критичної області, виходячи з (4.26), буде мати вигляд:

. (4.27)

Розв’язуючи рівняння (4.27), для заданого рівня значущості a і числа ступенів свободи за таблицею 4 для t -розподілу Стьюдента дістанемо, що межа критичної області знаходиться в точці .

А це дозволяє сформулювати шуканий критерій узгодження таким чином.

Нехай – точкова оцінка випадкової величини t, яка обчислена на основі вибірок (x 1, x 2,..., ) і (y 1, y 2,..., ) за формулою (4.26). Тоді:

1. Якщо , то гіпотеза H 0 відхиляється;

2. Якщо ж , то гіпотеза H 0 приймається.

Зауваження 4.9. При перевірці гіпотези (4.18) для заданого рівня значущості a контролюється лише помилка першого роду. Задача про перевірку гіпотези про рівність математичних сподівань випадкових величин (ознак) x і h в генеральній сукупності має велике прикладне значення. Зокрема, у промисловості та торгівлі задача порівняння середніх часто виникає при вибірковому контролю якості виробів. Критерій узгодження, який сформульований у випадку б) можна застосувати до задачі про виключення грубих помилок при проведенні вибіркових спостережень.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-03-27; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 1110 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Студент может не знать в двух случаях: не знал, или забыл. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2781 - | 2343 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.