Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Соціологічні погляди Х. Ортеґа-і-Ґассета




За вченням іспанського філософа і соціолога Х. Ортеґа-і-Ґассета (1883–1955), котре він виклав у знаменитій праці «Повстання мас», суспільство як соціальний організм поділяється на аристократів та маси (натовп). Аристократи – рушії історії, рушії прогресу. Це люди, які постійно вдосконалюють свою майстерність, кваліфікацію, прагнуть до знань і культури. Аристократами можуть бути всі: робітники, селяни, інтелігенція, родова аристократія. Тут значення має не соціальне походження, а прагнення до вдосконалення. До маси, натовпу належать люди, які ні до чого не прагнуть в житті. Маса, натовп складається з представників усіх суспільних верств та станів. Це баласт розвитку суспільства. Заздрість маси, натовпу до аристократів породжує конфлікти. Маси ненавидять аристократів і починають їм співчувати тільки тоді, коли вони переходять у натовп.

Праця Ортеґа-і-Ґассета «Повстання мас» була опублікована в 1930 році й принесла світову популярність її авторові. Її величезний вплив на розвиток науки про суспільство в ХХ столітті порівнювали із впливом «Капіталу» К.Маркса в ХІХ столітті.

Основна проблематика емпіричних соціологічних шкіл

Школа в соціології – це угрупування вчених, об’єднаних навколо лідера чи лідерів, що займаються розробленням спільних наукових проблем і постійно спілкуються між собою.

Чиказька школа – одна з найвідоміших соціологічних шкіл – була створена на початку ХХ ст. при Чиказькому університеті (США). Вона фактично обслуговувала інтереси правлячих структур міста Чикаго для прийняття ефективних управлінських рішень. До неї належали: один із її засновників А. Смолл, У. Томас, Ф. Знанецький, Дж. Мід, Т. Веблен, Е. Берджес, Г. Лассуел, Р. Парк та інші.

Предметом вивчення її стали: пенітенціарна система, форми прояву девіантної поведінки, маргіналізація суспільства, дослідження проблем міста (інвайроментальна соціологія), форми соціального й особистісного контролю, процеси соціалізації індивіда, вплив ЗМІ на індивідуальну та суспільну свідомість, методика і техніка емпіричних соціологічних досліджень.

Колумбійська школа в соціології утворилася при Колумбійському університеті в Нью-Йорку і набула популярності завдяки видатним соціологам, які викладали в ньому, – Ф. Ґіддінґсу, Д. Морено, П. Лазарсфельду, Р. Мертону та іншими. Ця наукова школа в соціології, як й інші, формувалася за рахунок еміграції вчених із Європи. Досліджували вчені такі проблеми: вивчення впливу ЗМІ на масову свідомість, порівняльні дослідження впливу преси та радіо на індивіда й суспільство; електоральні дослідження і виборчі технології; вивчення проблем соціального здоров’я в суспільстві; розроблення унікального методу дослідження соціальних дистанцій у групі (соціометрія); впровадження в соціологію математичних методів; дослідження явних або латентних функцій та дисфункцій соціальних інститутів; вивчення аномії в суспільстві тощо.

Франкфуртська школа в соціології склалася на базі Інституту соціальних досліджень у Франкфурті-на-Майні в 20–30-ті роки. ХХ ст. Найбільш знані її представники ­– Е. Фромм, Т. Адорно, Г. Маркузе, Ю. Габермас.

Основна проблематика досліджень цієї школи: теоретичне обґрунтування концепції авторитарної особистості; розроблення проблем гуманізму, теорії соціального характеру, соціального здоров’я, дерепресії (засобів соціального лікування суспільства); соціологічна критика марксизму; критичне осмислення «масової культури» й культурної індустрії та становища індивіда в суспільстві; вивчення проблем комунікативних дій у суспільстві; виявлення і розв’язання суперечностей, що виникають між соціальною системою, з одного боку, та «життєвим світом» окремої людини – з іншого.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-05; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 485 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Либо вы управляете вашим днем, либо день управляет вами. © Джим Рон
==> читать все изречения...

2258 - | 1996 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.