Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Психологічний напрям у соціології




На межі ХІХ–ХХ століть дістала поширення психологічна школа (чи психологічний напрям у соціології), що прийшла на зміну примітивним біолого-натуралістичним теоріям, характерним для індивідуальної психології. Інтерес до психологічних теорій був викликаний насамперед потребою врахування складної сукупності соціальних чинників, а також пояснення мотивації людської поведінки в суспільстві та її соціальних механізмів. Усе це значною мірою сприяло появі безлічі різновидів психологічного напряму в соціології. У той же час об’єднуючим моментом для них був головний принцип, визнаний усіма представниками цього напряму, – прагнення шукати ключ до пояснення всіх суспільних явищ і процесів з погляду психічного осмислення життєдіяльності індивіда й суспільства.

Ці різновиди психологічного напряму виділялися залежно від вибору ключових пояснювальних понять чи принципів. Так, представники психологічного еволюціонізму американські соціологи Л. Уорд (1841–1913) і Ф. Ґіддінґс (1855–1931) прагнули виявити психологічні чинники розвитку цивілізації. Розвиток суспільства вони визначали як частину космічної еволюції, що має цілеспрямований характер і залежить від первинних біологічних потреб (голод, спрага, статеві потреби тощо), розглянутих ними як соціальні, що роблять можливим свідому взаємодію людей. Наступним різновидом цього напряму є інстинктивізм, засновник якого У. Мак-Дуґґал (1871–1938) – англо-американський соціолог та психолог – шукав основу суспільного життя в біологічно спадкових інстинктах, супроводжуваних відповідними емоціями, що виражають прагнення до мети і є спільною якістю, що поєднує людей.

Представники біхевіоризму (дослівний переклад з англійської – поведінки) – зокрема американський психолог Дж. Уотен (1878–1958) – на основі досліджень російських учених І. Павлова і В. Бєхтерєва зробив висновок, що всі суспільні явища й процеси зводяться до взаємодії між стимулами, які впливають на людський організм, і відповідними реакціями цього організму, де основними механізмами, що визначають суспільне життя, виступають фізіологічні механізми умовних рефлексів.

У рамках психологічного напряму розроблялися також проблеми групової соціології. Яскравим представником цієї течії, а також одним із засновників соціальної психології вважається Ґ. Лебон (1841–1931) – французький соціолог і соціальний психолог. У своїй головній роботі «Психологія натовпу» він першим сформулював фундаментальну роль емоцій у суспільних справах, а також питання психічного впливу на окрему особу і психічного «зараження», що відбуваються у натовпі.

Вагома роль у психологічному напрямі в соціології належала й далі належатиме такій теоретико-методологічній течії, як символічний інтеракціонізм (у перекладі з англійської – взаємодія). Його засновниками є відомі американські соціологи й психологи Ч. Кулі (1864–1929), У. Томас (1863–1947) та інші. Однак найбільш вагомий внесок у практичне розроблення цієї теорії зробив Дж. Мід (1863–1931) – відомий американський соціолог і соціальний психолог, що ввів до наукового обігу поняття «міжіндивідуальна взаємодія». Він уважав, що сукупність процесів соціальної взаємодії конструює суспільство й індивіда. Дія індивіда (фізична чи вербальна) сприймається іншими людьми, будучи опосередкована певними значеннями (під якими він розумів скорочену взаємодію, що існує в досвіді індивідів). Тотожність значень у досвіді того, хто сприймає дію, припускає, на його думку, можливість «прийняття ролі іншого». Ця концепція Міда вплинула на подальший розвиток соціології та соціальної психології.

Визначним представником психологічного напряму в соціології по праву є відомий австрійський психолог, соціальний мислитель і лікар Зіґмунд Фрейд (1856–1939) – засновник теорії психоаналізу, який стверджував, що першорядну роль у житті суспільства відіграє психіка окремих соціальних груп.

Таким чином, різні наукові школи позитивістського спрямування в соціології були першими школами на шляху формування соціології як самостійної наукової й навчальної дисципліни.

Слід зазначити, що на межі ХІХ–ХХ століть соціологія переживає якісно новий етап: усвідомлюється обмеженість абстрактно-теоретичних методів пізнання, натуралістичних та психологічних підходів до суспільства. Суспільство починає розглядатися як продукт діяльності людей. Найбільш яскраві представники соціології в цей час – Е. Дюркґейм, М. Вебер, Ґ. Зіммель. Їх поєднує думка про принципову відмінність законів суспільного розвитку від законів природи, про своєрідність соціологічних методів пізнання. Саме в результаті їх зусиль соціологія перетворилася на науку з власним предметом, теорією і можливостями для емпіричних підтверджень різних аспектів цієї теорії. Настав час класичної соціології.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-05; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 555 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Начинайте делать все, что вы можете сделать – и даже то, о чем можете хотя бы мечтать. В смелости гений, сила и магия. © Иоганн Вольфганг Гете
==> читать все изречения...

2312 - | 2095 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.