Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Об’єкт і предмет соціології як науки




Соціологія

Конспект лекцій

 

для студентів усіх спеціальностей

усіх форм навчання

 

 

Полтава 2009


Соціологія: конспект лекцій для студентів усіх спеціальностей усіх форм навчання. – Полтава: ПолтНТУ, 2009. – 110 с.

Укладачі: А. Д. Забара, кандидат історичних наук, доцент (теми 1, 2, 3, 6, 9); І. О. Філіна, кандидат філософських наук, доцент (теми 4, 5, 7, 8, 11); Н. Г. Волик, старший викладач (теми 10, 12).

 

Відповідальний за випуск: завідувач кафедри філософії та соціально-політичних дисциплін Г. Є. Аляєв, доктор філософських наук, професор.

 

Рецензент: завідувач кафедри соціально-економічних наук Полтавського факультету Національної юридичної академії України ім. Ярослава Мудрого С. В. Куцепал, доктор філософських наук, професор.

 

 

Затверджено науково-методичною радою університету

Протокол № 1 від 29.10.2009 р.

 

Редактор: Н. В. Жигилій

32.04.04.02


Вступ

Конспект лекцій з дисциплін «Соціологія» відповідає робочій програмі нормативного курсу для студентів економічних і технічних спеціальностей Полтавського національного технічного університету імені Юрія Кондратюка.

Соціологія є наукою, яка не тільки відтворює в теоретичній формі різноманітність пульсу життя суспільства, а й практично впливає на нього. Соціологія посідає провідне місце серед інших наук про людину та суспільство. Вона має навчити людей законам суспільства, озброїти їх практичними проектами соціальної стабільності й побудови безконфліктного майбутнього. Вибір напряму розвитку майбутнього суспільства значною мірою залежить від соціологічних знань. У курсі соціології має місце не лише виклад азів соціальної поведінки, аналіз структури та механізмів розвитку суспільства, а мова йде і про надзвичайно складні проблеми, з якими стикається молодь. Соціологія вчить головній мудрості соціального буття: всі негаразди та труднощі, через які проходить твоє суспільство, не є винятком – через ці ж проблеми в різний час проходили й інші країни. Розуміння логіки розвитку соціальної структури, механізмів і законів поведінки людей є важливою умовою побудови цивілізованого суспільства.

У конспекті лекцій розглядаються актуальні проблеми теорії та історії соціології, зокрема визначається сутність соціологічної науки, її об’єкт, предмет, структура і функції. Суспільство аналізується як соціальна система у структурно-функціональному вимірі. Поряд з цим пропонуються основні спеціальні та галузеві соціологічні теорії, визначені програмою підготовки фахівців з вищою освітою, а також розкриваються методологія, принципи організації й технології проведення соціологічних досліджень.

З метою оптимізації самостійної роботи студентів до кожної теми курсу подаються питання для самоконтролю і самостійної роботи.

Тема 1 Соціологія як самостійна наука про суспільство

План

1. Об’єкт і предмет соціології як науки.

2. Функції та методи соціології.

3. Місце соціології в системі суспільних наук.

4. Структура соціологічного знання.

Об’єкт і предмет соціології як науки

Слово «соціологія» походить від латинського societas (суспільство) і грецького logos (слово, наука) й означає вчення про суспільство. Виникла соціологія як наука в середині ХІХ ст. Одним із її фундаторів вважають французького філософа Оґюста Конта (1798–1857).

Кожна наука має власний об’єкт і предмет дослідження. Об’єкт будь-якої науки – це емпірично (у досвіді) дана реальність, на котру спрямована пізнавальна діяльність дослідника. Об’єктом соціології є суспільство. Але суспільство вивчають й інші науки: історія, філософія, психологія. Коли ми говоримо про об’єкт пізнання соціології, то маємо на увазі зв’язки і відносини, які прийнято називати соціальними. Крім того, науки, що мають спільний об’єкт дослідження суттєво різняться предметом дослідження.

Предметом соціології є тенденції, закони функціонування й розвитку соціальних систем, прояви цих законів у діяльності суб’єктів, великих і малих груп та спільностей людей, а також окремих особистостей.

Соціологія – це наука про суспільство і закономірності, які проявляються у суспільних явищах. Соціологія – наука про становлення, розвиток та функціонування соціальних спільностей, про соціальні процеси і соціальні відносини між спільностями, між спільностями та особистістю, наука про суспільство і суспільні відносини.

Соціологія, як і кожна наука, має свої закони та категорії. Соціальні закони – це вираз істотних, необхідних, систематично відновлюваних відносин як у середині соціальних явищ, так і між ними. Специфіка соціальних законів полягає в тому, що вони виявляються у свідомій діяльності людей, не втрачаючи при цьому об’єктивності. Вивчаючи суспільство, соціологія виявляє у зв’язках, відносинах між людьми багато загальнонеобхідного, незмінного, повторюваного. Такі зв’язки та відносини в науці називаються соціальним законом. До соціальних законів належать: закони соціальної диференціації, соціальної стратифікації, соціальної інтеграції, соціальної мобільності, глобалізації й ін.

Категорії (поняття) соціології – це форми мислення, що відображають найбільш суттєві властивості, відношення між предметами, явищами і набувають мовного оформлення.

Базовими категоріями є:

соціальне – це поняття відтворює сутності суспільного життя, воно визначає результат спілкування одне з одним, взаємодії груп, інститутів тощо;

соціальна дія – найпростіша одиниця соціальної діяльності людей, що пояснює дії індивіда, орієнтовані на інших людей; соціальні дії завжди взаємні, а не односторонні;

соціальні відносини – певна стійка система зв’язків між індивідами, яка склалася у процесі їхньої взаємодії;

соціальна система – певне утворення, основними елементами якого є люди, їхні зв’язки та взаємодії, що утворюють єдине ціле;

соціальна група – об’єднання людей для здійснення спільної діяльності за умов їхньої взаємодії та комунікації;

соціальний інститут – механізм самоорганізації діяльності людей.

Одночасно соціологія користується такими поняттями, як соціальна роль, соціальний статус, соціальні цінності та ін.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-05; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 477 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Свобода ничего не стоит, если она не включает в себя свободу ошибаться. © Махатма Ганди
==> читать все изречения...

2338 - | 2092 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.