Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Визначення вигод і витрат в проектному аналізі




4.1 Визначення цінності проекту.

Визначення цінності проектубезпосередньо пов'язане з принципами проектного аналізу, особливо з такими як обумовленість, маржинальність, принцип зіставлення ситуацій «з проектом» і «без проекту».

Визначення цінності проекту проводиться в наступній послідовності:

1. Проводиться кількісна оцінка вигод які будуть отримані після реалізації проекту.

2. Проводиться кількісна оцінка витрат, які необхідно здійснити для реалізації проекту.

3. Визначається різниця між сумою вигод і сумою витрат.

4. Від отриманої різниці віднімається «точка відліку», тобто, залежно від особливостей проекту, вартість підприємства, сума отримуваного до початку проекту прибутку, грошовий потік, який отримувався до початку проекту і так далі. Набуте значення і визначає цінність проекту.

Можна визначати цінність проекту і в дещо іншій послідовності.

1. Оцінюється зміна вигод в результаті проекту.

2. Оцінюється зміна витрат в результаті проекту.

3. Визначається цінність проекту як різниця між зміною вигод в результаті проекту і зміною витрат як результат проекту.

Аналіз вигод і витрат є основою для прийняття рішення щодо проекту.

Однією з особливостей проектного аналізу є те, що необхідно врахувати всі наслідки проекту. З визначенням і кількісним виразом деяких вигод і витрат, як правило не виникає ніяких складнощів. Мова йде про явні вигоди та витрати.

Явні вигоди і витрати – це вигоди і витрати, що документально підтверджуються. Прибуток, розрахований на основі явних вигод і витрат, називають бухгалтерським прибутком.

Але наслідки проекту можуть бути не прямими, як наприклад, виручка від реалізації і витрати на виробництво і реалізацію, а непрямими, опосередкованими – тобто неявними. Наприклад, якщо в місті будується металургійне підприємство, серед неявних вигод можна виділити зниження витрат на транспортування метала машинобудівного підприємства цього міста, а серед неявних витрат – погіршення здоров'я людей, що проживають в районі заводу.

Неявні вигоди і витрати – вигоди і витрати, які не є прямим наслідком проекту. Часто неявні вигоди і витрати важко виразити в кількісній формі. До неявних витрат також відносяться вигоди, які міг би отримати підприємець від використання окремих чинників виробництв, - альтернативні витрати. Наприклад, комерційний директор підприємства йде з роботи для того, щоб зайнятися підприємництвом. В цьому випадку альтернативні витрати – упущена вигода, тобто заробітна плата, яку він міг отримувати.

Альтернативна вартість – це вигоди, що упущені, від використання ресурсів якнайкращим способом з інших можливих.

Упущені вигоди часто називають економічними витратами, а прибуток, розрахований з урахуванням економічних витрат, – економічним прибутком. Якщо вигоди від проекту не перевищують економічні витрати, доцільніше використовувати ресурси іншим способом – здавати майно в оренду, найнятися на роботу в інше підприємство, продати майно і покласти гроші на депозит в банк і так далі.

4.2 Визначення вигод і витрат в проектному аналізі.

Порядок визначення вигод проекту залежить від особливостей проекту. Так, наприклад, якщо розглядається проект виробництва продукції або послуг, для визначення вигод необхідно для кожного періоду проекту зробити прогнози ціни реалізації і обсягу реалізації продукту. При прогнозуванні важливо не зупинятися на екстраполяції, а провести дослідження тенденцій розвитку ринку. Обсяг виробництва має бути заснований на можливостях збуту, а не тільки на виробничій потужності.

Якщо мова йде про проект, що спрямовано на модернізацію, удосконалення, то як вигоди проекту оцінюватимуться зменшення витрат, збільшення доходів, збільшення продуктивності, а також неявні вигоди такі як поліпшення умов роботи співробітників, обслуговування покупців, якості продукту і т. д., для оцінки яких доведеться удаватися до непрямих методів.

У соціальних проектах вигоди в основному неявні і визначаються непрямими методами.

Витрати проекту умовно можна розділити на операційні, інвестиційні і фінансові.

Серед операційних витрат проекту можна виділити податки; прямі матеріальні витрати на виробництво продукту; витрати на заробітну плату по категоріях персоналу (основний виробничий персонал, допоміжний персонал, адміністративно-управлінський персонал, збутовий персонал); накладні витрати (загальновиробничі, загальногосподарські, комерційні).

Інвестиційні витрати проекту включають витрати на придбання будівель, земельних ділянок, устаткування; витрати на будівельно-монтажні роботи.

При прогнозі інвестиційних витрат важливе значення мають графік оплати (тобто, в який конкретно період проводиться оплата, а не придбання основних активів). А для прогнозу операційних витрат необхідно врахувати момент постановки на баланс основних активів (тобто, з якого моменту починається нарахування амортизації), термін експлуатації і схема нарахування амортизації.

До фінансових витрат можна віднести приріст потреби в чистому оборотному капіталі, виплачувані відсотки.

Для прогнозу приросту потреби в чистому оборотному капіталі необхідно врахувати період обороту оборотного капіталу, причому важливе значення мають співвідношення авансів і дебіторської заборгованості, авансів і кредиторської заборгованості, а також середні періоди відстрочення по розрахунках клієнтів і по розрахунках з постачальниками.

При визначенні вигод і витрат проекту важливо дотримуватися наступних умов.

1. При здійсненні проекту діючим підприємством, необхідно оцінювати не стільки витрати за проектом, скільки зміну витрат на діючому підприємстві, тобто обов'язково враховуються екстерналії.

Екстерналії – вплив проекту на інші проекти, або відділи, або результати діяльності підприємства в цілому.

Наприклад, в результаті реалізації проекту знижуються витрати на транспортування, або знижується сума податків.

Нарешті, слід бачити проблему "зовнішніх ефектів". Вона підкреслює важливий методологічний принцип розгляду проектів: аналізувати їх не ізольовано, а з урахуванням впливу один на одного. Хоча в ході інвестиційного аналізу проекту з безперервної діяльності компанії вичленяють заходи щодо реалізації його цілей, це виділення достатньо умовно і таїть багато несподіванок. Деяким проектам властива компліментарність, тобто вплив на потоки інших проектів, включаючи потенційно доступні для компанії. Для коректної оцінки ефективності такі "супутні ефекти" мають бути враховані. Правило аналізу проектів свідчить: слід зіставляти інвестиційні витрати з тими додатковими (прирістними) потоками, які мають місце як за самим проектом, так і по супутніх напрямах (тобто необхідно враховувати "сторонні ефекти") [16].

2. Значення мають не тільки визначення суми вигод і витрат, але і визначення моменту їх виникнення, тобто їх розподіл в часі. Ця умова пов'язана з концепцією вартості грошей в часі, яка буде розглянута в наступному розділі.

3. Не враховуються безповоротні витрати.

Безповоротні витрати – це витрати, зроблені у минулому, які не можуть бути відшкодовані прийняттям або неприйняттям даного проекту. Тобто, незалежно від того, буде прийнятий проект чи ні, витрати вже зроблені і повернути їх не можна. Наприклад, два роки тому розглядався проект створення мережі магазинів «Біля будинку». Було проведено маркетингове дослідження, яке показало готовність ринку. Проте, по незалежних причинах проект реалізований не був. Зараз проект розглядається знов. Витрати на проведення досліджень не повинні враховуватися при оцінці ефекту проекту, хоча вони відносяться до проекту – незалежно від того, приймуть проект чи ні, витрати відшкодувати не можна.

4. Обов'язково враховуються альтернативні витрати.

 






Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-05; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 760 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Ваше время ограничено, не тратьте его, живя чужой жизнью © Стив Джобс
==> читать все изречения...

2196 - | 2140 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.007 с.