Виявлені у процесі факторного аналізу резерви збільшення прибутку через практику подальшого господарювання мають перетворитись на реальне отримання більшої величини прибутку.
Таким чином, постає задача обгрунтованого планування і прогнозування оптимального за умови підприємницької діяльності розміру прибутку.
Метдика прогнозування прибутку в теорії економічного аналізу отримала назву “CVP – аналіз” (за першими літерами найменувань складових – cost, volum, profiti – витрати, обсяг реалізації, прибуток). Сутність способу CVP – аналізу пяснюється тріадою показників, які складають мету підприємницької діяльності – мінімізація витрат, збільшення товарооброту і через це – досягнення максимізації прибутку.
Методика CVP – аналізу базується на розподілі витрат підприємства на змінні та постійні статті і включає два етапи:
– визначення порогу рентабельності і
– визначення прогнозної величини прибутку.
У ринковій економіці підприємство має самостійно визначати обсяг товарообороту, який дозволяє відшкодовувати витрати, вчасно розрахуватись з постачальниками, кредиторами, банками і забезпечити отримання прибутку.
Світва і вітчизняна практика для визначення границь діяльності підприємства використовує такі показники: “товарооборот “точка беззбитковості” (ТТБ) і “товароборот “точка мінімальної рентабельності” (Тмр).
“Товарооборот “точка беззбитковості” (або критична точка реалізації) – це такий обсяг товарообороту, при якому сума валового прибутку дорівнює сумі поточних витрат, а прибуток від операційної діяльності відсутній. У вигляді залежності його можна представити таким чином:
ТТБ= ВП=ВО=Т* вп= Т* возм+Σвопост+ΣАдм,
де ΣАдм – сума адміністративних витрат, тис. грн.
Удосконалення моделі дозволяє отримати такий алгоритм розрахунку ТТБ:
ТВП = Т* возм+Σвопост+ΣАдм;
ТТБ * (вп – возм)= Σвопост+ΣАдм;
ТТБ= Σвопост+ΣАдм / (вп – возм)= Σвопост+ΣАдм /мд,
де вп – частка валового прибутку на 1 грн. товарообороту,
возм – частка змінних витрат на 1 грн. товарообороту,
Σвопост – сума постійних статей витрат обігу, тис. грн.
Таким чином, “товарооброт “точка беззбитковості” – це такий обсяг товарообороту, величина якого дозволяє компенсувати витрати, пов’язані з процесом реалізації товарів, але не забезпечує отримання прибутку від операційної діяльності. При визначенні обсягу “тварообороту “точка беззбитковості” у розрахунок не увійшли такі показники за формою №2 “Звіт про фінансові результати”, як податок на додану вартість, акцизний збір, інші вирахування з доходів, собівартість (купівельна вартість) товарів, які вже враховані при визначенні валового прибутку як об’єктивні фактори, а інші операційні витрати не пов’зані з процесом реалізації і на величину операційного прибутку впливають безпосередньо.
Комерційний розрахунок означає не лише компенсацію витрат, але і отримання прибутку. Такий обсяг товарообороту, за якого валовий прибуток забезпечує покриття витрат і отримання прибутку від операційної діяльності, величина якого, у свою чергу, після сплати податку задовольняє підприємство, отримав назву “товарооборот “мінімальна рентабельність” (Тмр):
Тмр = Σвопост+ΣАдм+ Пмін /мд,
де Пмін – мінімальна (оптимальна) величина прибутку від операційної діяльності, тис. грн.
Пмін = ВК* Рвк / 100 – Рпод,
Де ВК – сума власного капіталу, тис. грн.,
Рвк,% – рентабельність власного капіталу, %,
Рпод – рівень податку з прибутку, %.
Різниця між величинами Тмр і ТТБ показує запас фінансової витривалості торгового підприємства або “зону безпеки”. Вона являє собою об’єктивний показник надійності підприємства як ділового партнера. Визначається запас фінансової витривалості у сумі і у відсотках до обсягу “товарообороту “мінімальна рентабельність”. При збільшенні обсягу реалізації товарів запас фінансової витривалості буде зростати, як і величина прибутку, через незмінний характер умовно-постійнх статей витрат обігу.
Алгоритм розрахунків показників CVP – аналізу та їх графічне зображення дозволяють стверджувати:
1) при збільшенні суми витрат постійних, витрат адміністративних і підвищенні рівня (частки) змінних витрат зростає ТТБ і, відповідно – Тмр,
2) при підвищенні цін на товари, рівня (частки) маржинального доходу у ціні товару, економії витрат прогностичний обсяг ТТБ збільшується.
Сказане означає, що резервами масимізації прибутку є економія витрат постійних (в тім числі адміністративних витрат) і змінних, підвищення валового прибутку (в тім числі маржинального доходу).
Таким чином, метод CVP – аналізу дає можливість підвищення ефективності діяльності торгвого підприємства на основі розрахунків конкретних, оптимальних для даного підприємства величини витрат, максимальної величини прибутку та реального обсягу товарообоороту. Прогнозні розрахунки дозволяють скласти обгрунтований і реальний для виконання бізнес-план підприємства.
На основі проведеного факторного маржинального аналізу прибутку від операційної діяльності можна здійснити розрахунок оптимальних для конкретного підприємства торгівлі обсягів роздрібного товарообоороту, витрат і прибутку
Методика маржинального аналізу прибутку та CVP – аналізу вміщує у собі і аналіз ринку підприємницької діяльності. Так, якщо рівень рентабельності підприємства нижчий за середньогалузевий, то слід провести факторний маржинальний аналіз прибутку () для виявлення резервів його збільшення. Відсутність резервів висуває необхідність визначення подальшої стратегії діяльності підприємства:
– провести підвищення цін у межах платоспроможного попиту,
– обрати оптимальний варіант діяльності у межах визначених границь (,
– переорієнтувати підприємницьку діяльність на іншу галузь економіки.