Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Проблема свободи й відповідальності особистості в правовій державі




Індивід і суспільство перебувають у діалектичних взаєминах, їх не можна протиставляти, тому що індивід є суспільною істотою й усякий прояв його життя може виступати і як самобутня індивідуальність. У сучасних умовах прискореного розвитку цивілізації роль особистості в суспільстві стає суттєвішою, у зв'язку із цим актуалізується проблема волі й відповідальності особистості перед суспільством.

Перша спроба обґрунтування взаємозв'язок волі й необхідності належить Б.Спинозі, що визначив волю, як усвідомлену необхідність. Розгорнута концепція діалектичної єдності волі й необхідності з ідеалістичних позицій була дана Г.Гегелем. Наукове, діалектико-матеріалістичне рішення проблеми волі й необхідності виходить із визнання об'єктивної необхідності необхідного як первинного, а волі й свідомості людини - як вторинного похідного.

У суспільстві свобода особи обмежується інтересами суспільства. Кожна людина, її бажання й інтереси не завжди збігаються з інтересами суспільства. У цьому випадку особистість під впливом суспільних законів повинна поводитися в окремих випадках так, щоб не порушувати інтересів суспільства, у противному випадку їй загрожує покарання від імені суспільства.

У сучасних умовах, в епоху розвитку демократії проблема свободи особи стає ще більш глобальною. Особистості в суспільстві на даний момент обчислюються мільярдами й щохвилини на землі зіштовхуються особистісні інтереси, права й свободи.

Нероздільні й такі поняття як воля й відповідальність, тому що воля не вседозволеність, за порушення чужих прав і свобод особистість несе відповідальність перед суспільством за законом, прийнятому суспільством.

Відповідальність - це категорія етики й права, що відбиває особливе соціальне й морально-правове відношення особистості до суспільства, людства в цілому. Побудова сучасного суспільства, впровадження свідомої основи в соціальне життя, прилучення народних мас до самостійного керування суспільством і історичним творенням різко збільшує значення особистої волі й одночасно соціальної й моральної відповідальності кожного.

Цивільна, адміністративна й кримінальна відповідальність установлюється не формальним шляхом з'ясування складу злочину, але й з урахуванням виховання правопорушника, його життя й діяльності, ступені свідомості провини й можливості виправлення надалі. Це зближає правову відповідальність із моральною, тобто усвідомлення індивідом інтересів суспільства в цілому й в остаточному підсумку розуміння законів поступального розвитку історії.

Дотримання прав і свобод особи й відповідальність перед законом за злочин - є одним з ознак правової держави. Розвиток людської цивілізації вимагає й цивілізованого розвитку права, тому виникла концепція правової держави як визначальної щодо будь-якої державності. Час правового свавілля вичерпаний, позаду період, коли права й свободи особи нічим не гарантувалися й не захищалися. Суспільство формує нові шляхи правової облаштованості людини, що буде впевненою у завтрашньому дні.

Правова держава гарантує особистості її права й свободи і їхній правовий захист – це найважливіший принцип сучасної України. Наступний принцип - підпорядкування тільки закону й діяльність на підставі закону, прийнятого суспільством в умовах повної демократії. Таким чином, правова держава є свого роду сполученням свободи й відповідальності, коли людина повністю вільна у моральному й правовому змісті з одного боку, а – з іншого боку - за здійснення злочину наступає відповідальність.

Правова держава й народовладдя - це нероздільні поняття, керування й самоврядування народних мас, підзвітність виборних органів своїм виборцям і зміна цих органів при необхідності чи при порушенні ними закону. Правова держава припускає закріплення інтересів особистості на першому місці, усуває нерівноправність націй, ставить на одну лінію чоловіка й жінку, створює всі умови для абсолютної рівності всіх членів суспільства перед законом незалежно від походження, положення в суспільстві. Конституція України поставила інтереси особистості на перше місце, установила статус особистості, гарантії прав і свобод. Це підкреслює зростаючу роль особистості в сучасних умовах для її розвитку в суспільстві.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-05; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 399 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Своим успехом я обязана тому, что никогда не оправдывалась и не принимала оправданий от других. © Флоренс Найтингейл
==> читать все изречения...

2407 - | 2227 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.