В сучасній політології велика увага приділяється вивченню політичних партій, їх впливу на соціально-політичне життя. Термін “партія "має латинське походження, означає “частина чогось цілого, сторона якого-небудь явища чи процесу”. Партія є одним із головних інститутів політичної системи. Як суб’єкти формування владних відносин вони великою мірою визначають характер і спрямування політичного процесу, стратегію і тактику боротьби за владу, політичну стабільність суспільства. Політична партія – це найбільш активна і організована частина соціальної спільності, класу, покликана виражати і захищати інтереси цієї спільності, здійснювати практичну роботу для їх задоволення. У сучасній політологічній літературі подано широкий спектр підходів до визначення партії: від розгляду її як свого роду штабу підготовки чергових виборів до розуміння партії як апарату повсякденного впливу на маси у всіх сферах життєдіяльності суспільства. Вважається, що партія є засобом перетворення волі індивідуумів у колективну волю, знаряддям участі громадян у формуванні політики держави. Політична партія – це добровільна організація, зв’язана спільною ідеологією, метою якої є завоювання влади, реалізація політичних програм в інтересах певних груп населення.
В політологічній літературі виділяють чотири основних ознаки партії:
1) партія є носієм певної ідеології або виражає конкретну ідеологічну орієнтацію; 2) партія – це організація, тобто відносно тривале об’єднання людей; 3) цілі партії – завоювання і здійснення влади; 4) кожна партія прагне завоювати підтримку народу. Виникнення політичних партій було зумовлене формуванням унаслідок буржуазних революцій в Європі та Америці парламентів і парламентаризму як форми організації та здійснення державної влади. Першою масовою партією було ліберальне товариство реєстрації виборів у Англії, засноване у 1863 р. У 1863 році виникла перша робітнича партія – Всезагальний німецький робітничий союз, заснований Ф.Лассалем. На сьогодні у світі налічується понад 800 політичних партій, які об’єднують у своїх лавах близько 100 млн. чоловік і мають ще більше прихильників.
Сучасні політичні партії дуже різноманітні за характером і принципами організації, ідейним настановами, соціальною базою, позицією і місцем у політичній системі суспільства, тактичними пріоритетами та ін. Сутність партій трансформується, конкретизується залежно від того, при якій політичній системі вона функціонує. Відмінності партій зумовлені соціально-політичним устроєм: політичне призначення; функції як опосередковуючі ланки між державою і суспільством; статус у політичній системі; міра включення в державну структуру; форми боротьби за статус правлячої; роль у формуванні державного апарату; партизація державного апарату; значення особистого членства в партії для соціального статусу, кар’єри і життєвого успіху; становище громадських організацій.
Функції політичних партій
До основних функцій політичної партії відносяться: завоювання підтримки мас; політичне виховання і політична соціалізація; відтворення інтересів різних класів і соціальних груп населення; політична мобілізація громадян на реалізацію партійних програм; відбір і висунення лідерів на державні посади, а також контроль за їх діяльністю; забезпечення зв’язку між державними інститутами і населенням; участь у розробці і реалізації внутрішньої і зовнішньої політики держави; розв’язання конфліктів у державі; збереження стабільності суспільства та інші. Під впливом партій відбуваються зрушення в структурі державних органів, політичні партії виступають ініціатором запровадження виборчої системи, під їх впливом відбуваються законотворчий і правотворчий процеси, утверджуються нові політичні норми і з’являються ідеологічні документи. Можна стверджувати, що партія є невіддільною часткою парламентської системи. Партії – істотний чинник стабільності політичного режиму. Передчасними є висновки про “кінець” партій і втрату ними ролі. Вони зберігають своє важливе значення в політичному житті. Це підтверджується досвідом функціонування існуючих демократичних режимів і особливо процесом подолання тоталітаризму.