Це одна з ключових проблем людства. Вчені підрахували, що за більш як чотири тисячоліття відомої нам історії лише близько 300 років були абсолютно мирними. Протягом останнього часу йшли великі або малі війни, які забрали понад 3,5 млрд життів. Причому кількість загиблих різко зростала в міру розвитку засобів знищення людей і розширення масштабів воєнних дій.
Відзначена проблема характеризується трьома основними особливостями (тенденціями):
1. Переростання воєн із локальних у глобальні (світові). В XX ст. людство пережило дві світові війни. У першу було втягнуто 38 держав, було мобілізовано 74 млн чоловік, вбито 10 млн і понівечено 20 млн чоловік. У другій відповідно воювали 72 держави та ПО млн чоловік, вбито і понівечено 55 млн чоловік.
2. Зростання відсотку загиблих серед цивільного населення (дітей, жінок, людей похилого віку). Згадаймо, що серед загиблих у першій світовій війні 95 % становили військовослужбовці і 5 % — цивільне населення; у другій — 50:50, під час війни в Кореї — відповідно 16 % і 84 %, а під час американської агресії у В'єтнамі і радянської в Афганістані — приблизно 10 % і 90 %. Піраміда перевернулася.
3. Вступ людства в космічно-ядерну еру. На рубежі 90-х років XX ст. людство нарешті покінчило з десятиріччями "холодної війни" і взяло курс на мирне співробітництво. Але вести мову про ліквідацію самої загрози поки ще рано. У світі нагромаджено близько 60 тис. різних ядерних боєзарядів загальною потужністю приблизно 55 тис. мегатонн, що є матеріальною основою багаторазового знищення всього живого.
Відомо, які наслідки може спричинити нова світова війна, навіть якщо вона вестиметься і без застосування зброї масового знищення. І справа не лише в тому, що сьогодні за своїми вражаючими властивостями до неї наближається так звана звичайна зброя, вогнева міць якої в повоєнні роки зросла більш як у 200 разів. Світ сьогодні буквально нашпигований ядерними й хімічними, енергетичними й промисловими об'єктами, бомбардування яких навіть "звичайною" зброєю може призвести до такого ж ефекту, що й застосування ядерної. Адже тільки в Європі нині налічується майже 200 атомних електростанцій і 400 атомних реакторів.
Гонка озброєнь є величезною загрозою для людства не лише з погляду небезпеки виникнення термоядерної війни. На неї
щорічно витрачається нині понад 1 трлн доларів, що дорівнює витратам праці у сумі приблизно 100 млн людино-років. Під військові бази відводиться значна частина територій, лише у регулярних військах зайнято близько 25 млн чоловік. Виготовлення та нарощування величезних арсеналів зброї завдає непоправних збитків навколишньому середовищу. Особливо небезпечними є збереження та захоронения ядерних відходів, відходів хімічного та біологічного виробництва, аварії на військових заводах, бойових літаків з ядерними та водневими бомбами.
Нова світова війна — це повна катастрофа людства. Як врятувати світ? Зрозуміло, що доядерне, докосмічне мислення вже не годиться. Ситуація вимагає якісно нових підходів, рішень проблем безпеки. Ось чому на порядок денний вийшли питання єдиних загальнолюдських інтересів. Сучасний світ став враз занадто малим і слабким для ведення війн і силової політики: вижити або вмерти в космічно-ядерний вік нам судилося тільки разом.
Ось чому без'ядерний, ненасильницький світ — не тільки вища соціальна цінність, а й необхідна попередня умова для вирішення всіх інших глобальних проблем сучасності. Важлива роль в цьому належить сприйняттю всім світовим співтовариством наступних принципів:
1) ядерна війна неприпустима, в ній не буде ні переможців, ні переможених;
2) вона не може бути засобом вирішення спірних питань. Тільки за столом переговорів слід з'ясовувати проблеми;
3) відмінності в суспільному ладі, ідеології не повинні бути перешкодою на шляху врятування людства;
4) щоб вижити, людство повинно ліквідувати ядерну зброю на Землі і не допустити мілітаризації космосу;
5) безпека одних країн не може бути досягнута за рахунок безпеки інших. Безпека може бути тільки однаковою, взаємною;
6) вищою цінністю проголошується і стверджується саме життя людини, гарантія прав людини на життя.
Україна гідно відповіла на виклик історії. Будучи третьою ядерною державою світу, вона сама в односторонньому порядку без будь-якої матеріальної вигоди для себе повністю демонтувала весь свій ядерний арсенал (і навіть пускові шахти для ракет), продемонструвавши світу приклад нової волі й утвердження нових цінностей. Чи наслідує її хтось у цьому? І коли?