Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Міф про слов'янську єдність. Сучасний панславізм




Міф про слов'янську єдність прохо­дить через усю історію слов'ян і являє собою етноцентричну утопію, яка не має шансів на втілення, адже їх територіальні претензії залишаються досить небезпечними, бо слов'яни поділені на засвоєні ними грецьку та римську тради­ції. Навіть всередині релігійно ідентичних слов'ян напруга і конфронтаційність стають досить небезпечними. Про це за­свідчують розбрати в українсько-московських і сербсько-маке-донсько-чорногорських церковних відносинах.

Першою увертюрою до російської політичної експлуатації слов'янського патріотизму, в якому утопічні сподівання спи­рались на апеляцію до "сакрального носія панслов'янської ідеї" — московського царя — був трактат дубровницького іс­торика Мавра Орбіні "Королівство слов'ян" (1601 p.), який ві­дразу ж був включений папським престолом до реєстру заборонених книг, але згодом за наказом Петра І був виданий в Росії.

Речники слов'янофільської течії — досить потужної течії ро­сійської інтелектуальної думки — шукали у матеріально від­сталій Росії духовне багатство "Третього Риму", покликаного утворити й очолити нову, духовно глибшу, неєвропейську панслов'янську цивілізацію. Вони просто не розуміли, що ін­ші меншокількісні, передусім східнослов'янські народи не хочуть бути молодшими братами росіян. Міф про єдність русь­ких земель ідеологічно забезпечував "збирання земель" москов­ськими князями. Провіденціалізм руського царя розширив сферу московських інтересів на всі православні землі. Пансла­візм поширив її на всі слов'янські землі. Міфологема загибелі Європи — відродження Росії забезпечила московський поступ до Європи.

Російський експансіонізм протягом усього існування царсь­кої Росії призвів до глибокого вкорінення ідеї російського ме­сіанства на побутовому рівні. Росіяни просто не звикли розглядати себе як націю, обмежену будь-якими державними кордонами, не звикли рахуватися з національними побажан­нями інших народів, себто інородців. Російський панславізм був центром політичної культури Росії. Навіть найдемократи-чніші представники російської інтелігенції ніколи не розуміли прагнення українців до свого національного самовизначення. Яскравий приклад тому — С. Булгаков, який вважав україн­ців нацією, яка сама себе вигадала. У різних інтерпретаціях ця думка повторюватиметься потім. Твердитимуть, що німці вигадали Украшу, Ленін вигадав Украшу (Д. Волкогонов). Засліп­лені міфом "російської ідеї" — "ідеєю Третього Риму", імперські провідники мріяли про російську домінацію над цілим світом, марили Константинополем. Російська історіографія звикла ви­водити початок Росії з "матери городов русских" Києва. Якщо ж Київ — українське місто, значить, історія залишається без свого початку і "російська ідея" неминуче зазнає великої моди­фікації і трансформації.

Нежиттєздатність панславізму знайшла своє підтвердження в подіях XX ст. Більшовицьке братерство у подобі "пролетарсько­го інтернаціоналізму" ґрунтувалося на насильстві і братовбивчих війнах або ж "братерстві" та "єдності" в югославському варіанті — це відносини зверхності одного етносу над іншим.

На всіх етапах розвитку славізму не має жодного прикла­ду, коли б ідея слов'янського єднання як політична форма вирішення проблем недержавних народів дала позитивний результат. Усі спроби утвердити ідею славізму для держав­них народів закінчувалися поразкою, часом з вельми трагі­чними наслідками. Це і зникнення сербських поселень на Україні у XVIII ст. внаслідок російської колонізації, чис­ленні репресії українських прихильників єднання на засадах рівноправ'я.

Попри все, "слов'янська ідея" живе і нині. Здебільшого вона використовується спритними політичними містифікаторами задля порятунку агонізуючих імперій. Прикметно, що "сигна­ли" про єднання, скорбота про розпад найчастіше надходять саме з колишніх імперських центрів. Звідси — спалахи бєл-градсько-московського братства чи поширення міфологем про "сатанізацію сербів", "заколот проти православ'я", "опір усташизму" або "бастіон проти мусульманства". Балканський досвід засвідчив, що задля спрощення ідеологічного виправ­дання військових дій провокували міжетнічні конфлікти. У югославському конфлікті сербське слов'янофільство у своє­му державотворенні орієнтувалося на російську модель зби­рання земель, ідею "старшого брата", єдиний слов'янський центр. Тим часом сербські письменники ще XIX ст., відкри­ваючи для себе духовні скарби України та її страшну істо­рію, рішуче застерігали проти русофілії Виходить, що історія вчить тому, що вона не вчить нічому. Але все ж вона засвідчила стару істину: чим сильнішим є примусове з'єднання і його утри­мання, тим сильнішою буде майбутня розплата — роз'єднання.

Події жовтня 1993 р. в Москві, війна в Чечні, Дагестані, по­зиція Росії щодо Криму, її "миротворництво" тощо вказу-

ють на те, що російська ідеологія суттєво не змінила стратегію та тактику свого розвитку. Не засади демократії, прав люди­ни, вільної економіки, не прагнення до відкритого суспіль­ства домінують у Москві. Ні, російське суспільство (як і століття перед цим) єднає несумісна з цими поняттями "рус­ская идея". Але чи розумно брати з собою в XXI ст., де на нас чекають нові випробування, проблеми сторіччя, що минає?

Російське питання як головна етнополітична проблема України

Протягом короткого часу культурне відродження України стало розстріля­ним відродженням. Страхітливий го­лодомор 1932-1933 pp., свідоме вини­щення сталінським режимом селянства, духовенства, представників науки і культури, масовий геноцид проти інтелігенції та інших свідомих верств населен­ня, примусове насадження замість українського всього росій­ського — це все трагедія величезного масштабу, від якої і нині галузиться більшість негараздів.

Етнополітична проблема в Україні — це не проблема кримсь­котатарського, польського, німецького і навіть не російського народів. Росіяни в Україні, незважаючи на всілякі пропаганди­стські спекуляції і підбурювання, не відчувають ані найменших утисків. В Україні проживає 11,4 млн росіян. На тисячу працю­ючих вищу освіту мали 482 росіян і 355 українців. Висока кон­центрація росіян у містах зумовила великий відсоток росіян, зайнятих розумовою працею. Російське населення має вільний доступ до російської періодики, книг, кіно і т. д. 99 % фільмів українського кінопрокату демонструються російською мовою. Щорічно російською мовою виходить понад 40 % усіх ви­дань. Із більш ніж 1,5 тис. газет, що видаються в Україні, більше половини — російськомовні. Культурні потреби росі­ян задовольняють 13 державних російських театрів, 90 теат рів-студій. Російських філологів готують в Україні в 11 університетах, 20 педагогічних університетах і педінститутах. У вузах російською мовою навчається 55,6 % студентів, в ПТУ — 48 %. Це не остання причина того, що в Україні не­має соціальної бази для створення екстремістських організа­цій на зразок Інтерфронту чи "Пам'яті", які б ставили своїм завданням повернення в лоно Росії чи приниження гідності людей іншої національності. В Росії ж проживає близько 10 млн українців. Але там немає жодної української школи, фа­культету вузу, театру, газети. Все українське давно витруєно до тла.

Саме тому головна етнополітична проблема в Україні — не російські меншини, а проблема північного зухвалого сусіда, проблема відносин із Росією як державою, від якої постійно лунають територіальні, політичні та інші вимоги і погрози. Після 1930-го року в СРСР не було жодної союзної чи авто­номної республіки або області, де проти корінної нації не бу­ло б висунуто звинувачення у буржуазному націоналізмі і зраді батьківщині. Тільки російська мова була ознакою полі­тичної благонадійності, правовірності. Все російське розгля­далось як вище, добротніше і прогресивніше.

Події в Чечні показали, що Росія не бажає повернення ет­нічних росіян на батьківщину, тому останні шукають притул­ку в Україні і Білорусі, кавказьких республіках. Напрям політики Росії дозволяє стверджувати, що росіянам, зокрема в Україні, відводиться роль п'ятої колони, на яку можна спер­тись для знищення України. Очевидно, все буде залежати від економічних чинників. Підвищення життєвого рівня громадян автоматично призведе до послаблення сепаратистських настроїв серед російськомовного населення Сходу і Півдня України.

Очевидно, єдиним реально загрозливим об'єктом, яким Ро­сія здатна маніпулювати, є Крим, де Москва проводить шале­ну антиукраїнську пропаганду. Відвоювавши інформаційний простір в Криму, Москва під маркою "захисту російськомов­ного населення" втручається у внутрішні справи України, що не може не ускладнювати українсько-російські взаємини. Українці Криму — чверть населення автономної республі­ки,— не маючи своїх шкіл, театрів, газет, радіо і т. п., мо­жуть створити відповідні антиросійські прецеденти.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-10-27; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 484 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Так просто быть добрым - нужно только представить себя на месте другого человека прежде, чем начать его судить. © Марлен Дитрих
==> читать все изречения...

2443 - | 2199 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.