Національна безпека — це стан суспільства, за якого сукупність державних та суспільних гарантій забезпечує його стійкий розвиток, захист базових інтересів націй, джерел його духовного і матеріального благополуччя від зовнішньої та внутрішньої загрози.
Відповідно до такого визначення, до основних показників національної безпеки належать: національна незалежність і суверенітет, територіальна цілісність; розвиненість громадянського суспільства, рівень демократизму, сформованість та дієвість законодавчої бази правової держави; захищеність особи; економічні можливості держави; стан збройних сил, їх боєздатність та боєготовність; національне визначення та самобутність; розвиток національної самосвідомості, культури, мови; наявність загальної стратегії національного розвитку, "національної ідеї", загальновизначеної мети; національна єдність і згода; внутрішньополітична стабільність; готовність та здатність політичних сил реалізувати загальновизначені цілі.
Основними напрямами забезпечення національної безпеки є проведення збалансованої внутрішньої та зовнішньої політики, чітке визначення загроз і прийняття відповідної воєнної доктрини (сукупність офіційно прийнятих у державі поглядів на формування та застосування військової сили) для забезпечення безпеки життєво важливих інтересів держави.
Головними об'єктами національної безпеки є: громадянин — його права і свободи; суспільство — його духовні та матеріальні цінності; держава — її конституційний лад, суверенітет, територіальна цілісність. У концепції національної безпеки України відображені основні принципи її забезпечення. Це верховенство права, пріоритет політичних заходів у вирішенні конфліктів, відповідність заходів захисту національних інтересів реальним та потенційним загрозам.
Національна безпека передбачає убезпечення від загроз у державно-політичній, економічній, соціальній, екологічній, інформаційній, демографічній та освітянській сферах.
У державно-політичній сфері Україні загрожує: втручання в її внутрішні справи з боку інших держав, висунення територіальних претензій до України (наприклад, Росія — Крим; Польща — Галичина; Угорщина — Закарпаття; Румунія — частина Буковини та Бессарабії, острів Зміїний) та посягання на її державний суверенітет; воєнно-політична нестабільність і конфлікти у сусідніх країнах; посягання на конституційний лад держави; наявність сепаратистських тенденцій в окремих регіонах і з боку певних політичних сил; загострення міжетнічних і міжконфесійних відносин; порушення принципу розподілу влади; відсутність ефективних механізмів забезпечення законності, правопорядку, боротьби з корупцією та організованою злочинністю; наявність незаконних збройних формувань.
В економічній сфері — це неефективність системи державного регулювання економічних відносин, економічна ізоляція Украши від світової економічної системи, наявність структурних диспропорцій в економіці, непослідовність у проведенні економічних реформ, невирішеність проблеми енергетичної, ресурсної і технологічної залежності від інших держав.
У соціальній сфері небезпечними є істотне зниження життєвого рівня переважної частини населення, соціальна незахищеність, зростаюча кількість безробітних, прояви моральної і духовної деградації в суспільстві.
В екологічній сфері особливу небезпеку становлять значні антропогенні порушення і техногенні перевантаження, негативні екологічні наслідки Чорнобильської катастрофи, неефективне використання природних ресурсів, застосування шкідливих технологій, особливо в хімічній, металургійній та гірничовидобув-ній промисловостях.
В інформаційній сфері небезпечною для України є інформаційна експансія з боку інших держав і уповільнене входження України у світовий інформаційний простір, недостатність зусиль і послідовності в створенні об'єктивних уявлень про нашу державу, відплив інформації, що становить державну таємницю.
Досить небезпечними є також прояви депопуляції (перевищення смертності над народжуваністю) і неконтрольованої міграції у демографічній сфері, що веде до дестабілізації становища, можливості контрабанди зброї, наркотиків, стратегічної сировини і т. д.
У сфері науки та освіти небезпеку для життєдіяльності країни становлять також зменшення, а часом і згортання дослідницьких робіт у галузі фундаментальних наук, незавершеність реорганізації існуючої системи освіти, відплив з України її інтелектуальних сил.
Усі відзначені чинники є руйнівними для Української держави. Виходячи з миролюбного характеру нашої держави, а також реальної загрози ззовні, національна безпека повинна формуватись як оборонна. В цьому плані багато залежить і від конкретної співпраці України та країн Заходу і, зокрема, НАТО. Наша держава підписала "Хартію про особливе партнерство між НАТО й Україною". Однак ані участь України в підтриманні миру в колишній Югославії, ані в показових навчаннях типу "Щит миру", ані співпраця в рамках "Партнерство заради миру" ще не можна визнати справді вирішальними кроками України до європейської системи безпеки, оскільки жоден з них не має широкомасштабного характеру, не гарантує безпеки України, зміни її "буферного" — між Заходом і Росією — статусу, реального залучення до ефективних структур безпеки в Європі. Перспективи такого залучення пов'язуються з укладенням широкомасштабного багато- або принаймні двостороннього договору між Україною і НАТО. Це буде однією з форм повернення України від Євразії до Європи. Чітка заява України про орієнтацію на Захід позбавить деяких московських теоретиків "великоросійських" ілюзій, що буде лише на користь справі створення всеєвропейської системи безпеки.
Сильна, незалежна і демократична Україна — гарант стабільності не тільки самої України, а й Росії і всієї Європи.