Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Якщо, то зв’язок вважається йонним, якщо - полярним ковалентним




Приклад 8. Поєднайте величину електронегативності з типом хімічного зв’язку і властивостями наступних речовин: , , ,

 

Відповідь:

 

Формула речовини Різниця ЕН Вид зв’язку * Властивості сполук
Ковалентний полярний Кислотні
Йонний   Ковалентний полярний   Основні бо -полярніший
Ковалентний полярний Кислотні полярніший
Ковалентний полярний Амфотерні полярності близькі

Приклад 9. Чому молекули здатні до поляризації?

Відповідь:

Полярність і неполярність молекули залежить від характеру розподілу електронної густини. У неполярних молекулах центри зосередження позитивних і негативних зарядів збігаються. У полярних молекулах електронна хмара розміщена несиметрично, внаслідок чого виникають позитивні і негативні центри, які називаються полюсами. Вони розташовані на певній відстані l один від одного. Полярні молекули називають диполями.

Полярність молекули оцінюють величиною дипольного моменту μ, що є добутком відстані l між полюсами (плече диполя) на їх заряд q:

μ = l ∙ q

Так, у молекулах Н2, О2, Cl2, N2 хімічні зв’язки неполярні, електронна хмара розміщена симетрично між атомами (μ = 0). У молекулах галогеноводнів електронна хмара зміщена до більш електронегативного атома галогену, на якому виникає частковий негативний заряд δ-, а на атомі Гідрогену – частковий позитивний заряд δ+.

Атоми в молекулі мають певне просторове розміщення, тобто свою геометрію.

Наприклад, в молекулі води кут між лініями зв’язку (валентний кут) дорівнює 104,50, ці полюси просторово не збігаються і молекула води – полярна:

 

Приклад 10. Опишіть просторову структуру наступних молекул: , , .

Відповідь:

Бор флуорид . Просторова структура цієї молекули визначається тим, що при утворенні зв’язку проходить гібридизація однієї - і двох - орбіталей атома (sp2- гібридизація), при цьому утворюється три однакові гібридні орбіталі, які розміщені під кутом 120 º. Таким чином, - плоска молекула із кутом 120 º між зв’язками.

Цинк хлорид . При утворенні молекул типу ( галоген або Гідроген) проходить - гібридизація орбіталей центрального атома, і виникають хімічні зв’язки, які направлені під кутом 180° один від одного. Молекули даного типу лінійні.

Амоніак. При утворенні зв’язку відбувається гібридизація однієї і трьох -орбіталей атома азоту; три -гібридні орбіталі беруть участь в утворенні трьох зв’язків, а четверта орбіталь зайнята неподіленою електронною парою. Молекула має форму трикутної піраміди із атомом азоту у вершині. Величина кута між зв’язками відрізняється від характерного для -гібридизації значення - вона рівна.

 

Приклад 11. Чим відрізняються аморфні речовини від кристалічних?

Відповідь:

Структура аморфних речовин нерегулярна, у них відсутня кристалічна гратка.

 

Приклад 12. Чим відрізняється плавлення речовин з різними кристалічними гратками: а) йонною; б) атомною; в) молекулярною?

Відповідь:

Сили притягання між атомами в атомній гратці і між йонами в йонній гратці дуже великі, тому речовини із такими типами кристалічної гратки мають високі температури плавлення. І навпаки, сили взаємодії в молекулярній гратці невеликі, тому такі речовини мають низькі температури плавлення.

 

Приклад 13. Який тип кристалічної гратки характерний для речовин, формули яких приведені: а) ;
б) ; в) ; г) ; д) ;
е) .

Відповідь:

, , - йонні кристалічні гратки; , , - молекулярні.

 

Приклад 14. Наведіть приклади речовин із різними типами кристалічних ґраток.

Відповідь:

Тип гратки Атомна Йонна Молекулярна Металічна
Приклад (алмаз) ,   Сплави

 

Приклад 15. Що називається ступінню окиснення? В чому проявляється подібність і відмінність із поняттям “ валентність ”?

Відповідь:

Ступінь окиснення – це умовний заряд атома у сполуці, обчислений із припущення, що сполука складається із йонів. Валентність – це число хімічних зв’язків (число загальних електронних пар), які утворені атомом в сполуці. Ступінь окиснення співпадає із валентністю для атомів металів у всіх сполуках і деяких сполуках неметалів (наприклад, для Сульфуру , , для Фосфору в і ). На відмінність від валентності ступінь окиснення буває негативним.

Приклад 16. Визначте ступінь окиснення Мангану в сполуках: і .

Відповідь: , .

Приклад 17. Складіть графічні формули сполук: , , , , , , , .

Відповідь:

Спочатку необхідно зазначити ступені окиснення атомів в молекулі і встановити скільки електронів має кожний атом на зовнішньому енергетичному рівні, тобто визначити його валентність – число зв’язків, які може утворити цей атом.

Почнемо із алюміній гідроксиду . Ця молекула складається із катіона і аніона . Атом Алюмінію має три електрони на зовнішньому енергетичному рівні і може зв’язатися із трьома гідроксогрупами. Гідроксид-іон складається із атомів Оксигену і Гідрогену. Атом Оксигену має два неспарених електрони на зовнішньому енергетичному рівні і може зв’язатися з одним атомом Гідрогену і одним атомом Алюмінію. Користуючись цими міркуваннями складаємо графічну формулу:

 

 

Молекулу сульфатної кислоти можна подати як сполуку, яка складається із двох атомів Гідрогену, чотирьох атомів Оксигену і атома Сульфуру. Тепер їх потрібно зв’язати між собою. Атом Сульфуру має на зовнішньому енергетичному рівні 6 неспарених (валентних) електронів, так як знаходиться в шостій групі головній підгрупі. Атом Сульфуру може утворювати шість зв’язків з різними атомами. Але кожний із атомів Оксигену, який не входить до складу Гідроксид-іонів, повинний утворити по два зв’язки (тобто подвійний зв’язок). Виходячи із цього складаємо формулу:

 

Наступні сполуки будуть мати графічні формули:

Пунктир означає, що зв’язок делокалізований (рівномірно розподілений) між атомами.

 

 

 

 

 

 

Сполука являється йонною сполукою і може розглядатися як .

Приклад 18. Визначте валентність і ступінь окиснення Карбону в сполуках: а) ; б) .

Відповідь: Запишемо структурні формули даних сполук:

З формул випливає, що Карбон у них чотиривалентний.

Враховуючи, що ступінь окиснення Оксигену (крім сполук з Флуором і пероксидів) завжди “-2”, а ступінь окиснення Гідрогену “+1” (крім гідридів), знаходимо з принципу електронейтральності молекул ступінь окиснення Карбону:

а) в . ;

б) в . ; .

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-05; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 860 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Лучшая месть – огромный успех. © Фрэнк Синатра
==> читать все изречения...

2234 - | 2120 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.