Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Самостійна аудиторна робота. Виконати лабораторні роботи:




Виконати лабораторні роботи:

ЗАВДАННЯ 1. Приготувати витяжку з рослинної сировини.

Об'єкти аналізу: корені солодки голої, синюхи голубої, кореневище діоскореї, трава астрагалу шерстистоквіткового, хвоща польового, плоди кінського каштану.

Методичні вказівки. 2 г подрібненої рослинної сировини залийте 40 мл гарячого ізотонічного розчину хлориду натрію і нагрійте на киплячій водяній бані протягом 15 хв. Після охолодження профільтруйте.

ЗАВДАННЯ 2. Провести визначення сапонінів у витяжці за допомогою реакцій ідентифікації і хроматографічним методом.

Методичні вказівки.

І. Визначення сапонінів на основі фізичних властивостей. 3 мл витяжки інтенсивно струшуйте на протязі кількох секунд. При наявності сапонінів утворюється піна. З допомогою проби піноутворення визначте хімічну природу сапонінів, для чого її проведіть одночасно в кислому і лужному середовищах (реакція Фонтан-Кандела): у дві пробірки однакового кольору і діаметру внесіть по 2 мл досліджуваної витяжки, в одну пробірку додайте 2 мл 0,5 % хлористоводневої кислоти (рН 1), а в другу – 2 мл 0,5 % розчину натрію гідроксиду (рН 13), після чого в обидві пробірки через капіляри продуйте повітрям і відмітьте висоту піноутворення і стійкість піни. У протоколі вкажіть умови кращого піноутворення (рН середовища) і зробіть висновок про належність сапонінів до групи тритерпенових або стероїдних сполук.

ІІ. Визначення сапонінів на основі хімічних властивостей.

а) Реакції осадження:

1. до 2 мл водної витяжки додайте кілька краплин ацетату свинцю, зафіксуйте результат реакції;

2. 2 мл витяжки випаруйте у фарфоровій чашці, сухий залишок розчиніть у 1 мл етилового спирту і додайте кілька краплин 1 % спиртового розчину холестерину. Відмітьте результат реакції;

3. до 2 мл водної витяжки додайте декілька краплин реактиву Неслера, зафіксуйте одержаний результат;

4. до 2 мл водної витяжки додайте декілька краплин насиченого розчину барію гідроксиду, опишіть результат реакції.

б) Реакції утворення забарвлених речовин:

1. реакція Лафона. 2 мл витяжки випаруйте в фарфоровій чашці, залишок розчиніть у суміші рівних частин концентрованої сірчаної кислоти й етанолу при нагріванні (спостерігається жовте забарвлення). Додайте 1 краплину 10 % розчину сульфату заліза (ІІ) і зафіксуйте результати реакції;

2. до 2 мл витяжки додайте 1 мл 10 % розчину нітрату натрію і 1 краплину концентрованої сірчаної кислоти. Вкажіть результат реакції;

3. Реакція Лібермана-Бурхарда. 2 мл витяжки випаруйте у фарфоровій чашці, залишок розчиніть у 0,5 мл оцтового ангідриду і перенесіть у пробірку. По стінках пробірки обережно долийте рівний об'єм концентрованої сірчаної кислоти. Результати реакції спостерігайте на границі шарів.

За результатами хімічних реакцій зробіть висновок про наявність сапонінів у ЛРС.

ІІІ. Визначення сапонінів на основі біологічних властивостей.

До 2 мл витяжки додайте 2 мл 2 % суспензії еритроцитів баранячої крові в ізотонічному розчині хлориду натрію. Результати реакції спостерігайте через 10-15 хв. У протоколі вкажіть характер продукту реакції (наявність або відсутність осаду, забарвлення розчину) і поясніть суть змін, які відбулися.

ІV. Визначення сапонінів методом хроматографії.

2 мл витяжки внесіть у фарфорову чашку і випаруйте на водяній бані. Сухий залишок розчиніть у 1 мл 70 % етанолу і одержаний розчин нанесіть капіляром на стартову лінію пластинки з закріпленим шаром сорбенту. Паралельно нанесіть розчин сапоніну - "свідка". Підсушену пластинку внесіть в камеру, заповнену системою розчинників: хлороформ - ацетон - вода (4:32:7). Після розвитку хроматограми висушену в термостаті при 50-60°С пластинку обробіть 10 % спиртовим розчином сірчаної кислоти, після чого помістіть у термостат на 5-10 хв (температура 30-50°С) для проявлення плям і порівняйте їх Rf з величинами Rf "свідків". Результати досліду внесіть до протоколу.

ЗАВДАННЯ 3. Визначити кількісний вміст сапонінів у лікарській рослинній сировині.

Методичні вказівки. Для кількісного визначення сапонінів у лікарській рослинній сировині використовують методи, які базуються на використанні біологічних та інших властивостей цих речовин, а також вагові і фізико-хімічні (фотометричні). Найбільш широко прийнятим з біологічних методів є визначення гемолітичного індексу, величина, якого прямо пропорційна кількості речовини в розчині (непрямий метод).





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-05; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 454 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Свобода ничего не стоит, если она не включает в себя свободу ошибаться. © Махатма Ганди
==> читать все изречения...

2374 - | 2121 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.007 с.