Ћекции.ќрг


ѕоиск:
 атегории:

јстрономи€
Ѕиологи€
√еографи€
ƒругие €зыки
»нтернет
»нформатика
»стори€
 ультура
Ћитература
Ћогика
ћатематика
ћедицина
ћеханика
ќхрана труда
ѕедагогика
ѕолитика
ѕраво
ѕсихологи€
–елиги€
–иторика
—оциологи€
—порт
—троительство
“ехнологи€
“ранспорт
‘изика
‘илософи€
‘инансы
’ими€
Ёкологи€
Ёкономика
Ёлектроника

 

 

 

 


Ќаукова й осв≥тн€ д≥€льн≥сть Ќаукового товариства ≥мен≥ “араса Ўевченка
ƒоказом нац≥онального пробудженн€ галицьких украњнц≥в та пожвавленн€ украњнського народного житт€ стала по€ва в к≥нц≥ ’≤’ ст. на теренах «ах≥дноњ ”крањни ц≥лоњ низки культурно-осв≥тницьких гуртк≥в, товариств, часопис≥в. Ќеквапно в≥дроджуючись, √аличина зм≥цнювала своњ взаЇмини з ”крањною. ÷ензурн≥ утиски в ”крањн≥ все зростали й наддн≥пр€нц≥ стали думати про працю у зах≥дних земл€х. 1873 р. з ≥н≥ц≥ативи черн≥г≥вц€ ќлександра  ониського у Ћьвов≥ виникло “овариство ≥м.“.Ўевченка. «а його ж пропозиц≥Їю 1892 р. це товариство було перейменовано на Ќаукове товариство ≥м.“.Ўевченка. « 1894 р. головою Ќ“Ў обрано ћихайла √рушевського.

Ќ“Ў стало пров≥дним украњнським центром на зразок Ївропейських јкадем≥й наук. ¬ його рамках д≥€ло три наукових секц≥њ: ≥сторико-ф≥лософська, ф≥лолог≥чна, математично-природничо-л≥карська, а також ц≥лий р€д ком≥с≥й, в тому числ≥ археограф≥чна, б≥бл≥ограф≥чна, етнограф≥чна, правова, статистична та ≥н. ¬ Ќ“Ў працювали ћ.√рушевський, ≤.‘ранко, ¬.√натюк, ≤.√орбачевський, ≤.ѕулюй, ≤.–аковський. “овариство заснувало власне видавництво, силами €кого науковц≥ ≤.‘ранко,  .—тудинський, ќ. олесса, ‘.¬овк, ¬.√натюк, ≤.¬ерхратський та ≥нш≥ започаткували к≥лька сер≥йних видань, таких €к У «аписки Ќ“Ў Ф (120 том≥в), У ѕамТ€тки украњнсько-руськоњ мови Ф, У ≈тнограф≥чний зб≥рник Ф(38 том≥в), У ћатер≥али до украњнськоњ етнолог≥њ Ф (26 том≥в), У «б≥рник ф≥лолог≥чноњ секц≥њ Ф(23 томи), У ”крањнсько-руський арх≥в Ф. ÷≥ виданн€ збагатили украњнську науку вагомими прац€ми переважно в галуз≥ украњнознавства, стали потужним засобом п≥днесенн€ р≥вн€ нац≥ональноњ культури.

«≥ створенн€м Ќаукового товариства ≥м.Ўевченка Ћьв≥в вважаЇтьс€ духовним центром усього украњнського житт€ й прогресивноњ украњнськоњ думки. ј коли невдовз≥ (17 травн€ 1876 р.) зТ€вл€Їтьс€ нечуваний за своЇю дик≥стю ≈мський указ про заборону в –ос≥йськ≥й ≥мпер≥њ украњнського слова й украњнського письменства, погл€ди вс≥Їњ —х≥дноњ ”крањни звертаютьс€ до Ћьвова €к до можливого загального осередку культурноњ украњнськоњ прац≥.

ѕ≥д впливом “овариства в √аличин≥ стали виходити р≥зн≥ л≥тературн≥ часописи. —л≥дом за У ѕравдою Ф зТ€вивс€ л≥тературний часопис У «ор€ Ф(1880), пот≥м У ∆итт€ ≥ слово Ф (1894), а з 1898 р. Ц У Ћ≥тературно-науковий в≥сник Ф. ƒвотижневий часопис У «ор€ Ф (редактор ќ.ѕартицький, а пот≥м ¬.Ћукач та ќ.Ѕарковський) виходив у Ћьвов≥ з 1880 р. до 1897 р. « 1895 р. в≥н перейшов у власн≥сть Ќ“Ў ≥ практично зробивс€ всеукрањнським органом, обТЇднавши сп≥вроб≥тник≥в ≥ передплатник≥в з ус≥х украњнських земель. “ут широко вм≥щувалис€ життЇписи, спомини, листуванн€ визначних людей. «а спри€нн€ редакц≥њ У «ор≥ Ф в≥дбулис€ також перш≥ украњнськ≥ л≥тературн≥ конкурси, що мали неаби€ке значенн€ дл€ розвитку украњнського письменства. —аме в цьому часопис≥ друкували своњ твори молод≥ тод≥ украњнськ≥ письменники Ћес€ ”крањнка, ћихайло  оцюбинський, ќсип ћаков≥й, Ѕогдан Ћепкий та ≥нш≥. «авд€ки заходам ¬.Ћевицького (¬. Ћукача) цей часопис незабаром перетворивс€ з виданн€ дл€ украњнських родин у репрезентативний всеукрањнський л≥тературно-науковий орган, що виходив аж до к≥нц€ ’≤’ ст., коли його заступив У Ћ≥тературно-Ќауковий ¬≥сник Ф, стор≥нки €кого в часи редагуванн€ ћ.√рушевським та ≤.‘ранком збагатилис€ ц≥лою низкою перлин красного письменства.

«аходами д≥€ч≥в “овариства головний на «ах≥дн≥й ”крањн≥ Ћьв≥вський ун≥верситет, хоча ≥ повол≥, через перепони з боку пол€к≥в, поступово робив кроки на шл€ху до украњн≥зац≥њ: зб≥льшувалас€ к≥льк≥сть украњнських кафедр, украњнськоњ професури (на к≥нець ’≤’ ст. тут було вже 9 професор≥в-украњнц≥в: ћ.√рушевський, ќ. олесса,  .—тудинський, —.ƒн≥стр€нський, ѕ.—тебельський, ¬.¬ергановський, —.–удницький, —.“омаш≥вський, ≤.—венцицький). Ѕ≥льш активними й масовими (за участю студент≥в) стали виступи щодо в≥дкритт€ самост≥йного украњнського ун≥верситету. ÷≥ вимоги набули такого розголосу, що австр≥йський ц≥сар нав≥ть погодивс€ на в≥дкритт€ ун≥верситету в 1916 роц≥, проте на завад≥ стала перша св≥това в≥йна.

“овариство активно зд≥йснювало оп≥ку над студентською молоддю. ¬оно мало к≥лька фонд≥в, з €ких давало стипенд≥њ студентам. “овариство дбало також ≥ про украњнськ≥ середн≥ школи, вимагало в≥д ур€ду поширенн€ мереж≥ украњнських г≥мназ≥й, €к≥, хоча й пов≥льно, пост≥йно зростали. ¬арто в≥дзначити т≥сний звТ€зок “овариства з наддн≥пр€нськими вченими ≥ культурно-осв≥тн≥ми д≥€чами. Ќ“Ў вс≥л€ко допомагало њм в њх т€жк≥й боротьб≥ проти царського ур€ду ≥ великодержавницькоњ шов≥н≥стичноњ рос≥йськоњ громадськост≥ за права украњнськоњ нац≥њ.


ѕоделитьс€ с друзь€ми:


ƒата добавлени€: 2015-11-05; ћы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 813 | Ќарушение авторских прав


ѕоиск на сайте:

Ћучшие изречени€:

Ћогика может привести ¬ас от пункта ј к пункту Ѕ, а воображение Ч куда угодно © јльберт Ёйнштейн
==> читать все изречени€...

2035 - | 1995 -


© 2015-2024 lektsii.org -  онтакты - ѕоследнее добавление

√ен: 0.009 с.