Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Форми та методи взаємодії педагога з сім′єю




Форми роботи педагога з сім′єю різноманітні. Їх вибір залежить від структури сім′ї, її потреб, наявних проблем, взаємозв′язків, які склалися у сім′ї та її оточенні. Тому важливо проаналізувати, як розподіляються в сім′ї ролі, як вона адаптується до умов, що змінюються. При виявленні сімей, які потребують допомоги, необхідно враховувати комплексну характеристику – статус сім′ї.

Виділяють такі форми допомоги сім′ї: кризоінтервентна і проблемно зорієнтована модель, довготривалі форми роботи [59].

Надання допомоги безпосередньо у кризовій ситуації передбачає кризоінтервентна модель. Завдання педагога – шляхом надання безпосередньої емоційної підтримки зменшити вплив стресової події і мобілізувати сили сім′ї на подолання конфлікту, допомогти подолати першу реакцію пригніченості і розсіяності, спрямувати на початок вирішення проблеми.

Проблемно зорієнтована модель взаємодії педагога з сім′єю спрямована на розв’язання конкретних проблем, заявлених і визнаних сім′єю. Це короткотривала форма роботи, яка може тривати не більше 4-х місяців. Педагог звертає увагу не стільки на внутрішні особливості сім′ї, скільки на ситуацію, яка спричинила проблему. Спільними зусиллями долаються проблеми.

Довготривалі форми роботи розраховані на взаємодію педагога і сім′ї від 4-х місяців і більше. Найбільш поширеною формою роботи є патронаж, який передбачає відвідування сім′ї вдома з метою діагностики (знайомство з умовами життя, вивчення можливих факторів ризику, вивчення проблемних ситуацій), контрольними (оцінка стану сім’ї і дитини, динаміка проблеми, аналіз ходу реабілітаційних заходів, виконання батьками рекомендацій і т.ін.), адаптаційно-реабілітаційними цілями (надання конкретної освітньої, психологічної, посередницької допомоги), надання господарсько-побутових послуг, що дозволяє встановити і підтримувати тривалі зв’язки з сім’єю, своєчасно виявляючи її проблемні ситуації, надаючи термінову допомогу.

Патронаж дає можливість спостерігати за сім’єю в її звичних умовах, що дає можливість виявити більше інформації. Проведення патронажу вимагає дотримання низки етичних принципів: принципу самовизначення сім’ї, добровільності прийняття допомоги, конфіденційності.

Патронаж може бути поодиноким і регулярним у залежності від вибраної стратегії роботи (довготривалої чи короткочасної) з даною сім’єю.

Виділяють також універсальні форми соціально-педагогічної допомоги сім′ї, які можуть використовуватися в коротко- і довготривалих формах роботи. Найбільш поширені – консультаційна бесіда і тренінги.

Консультування використовується для надання допомоги практично здоровим людям, які відчувають труднощі при вирішенні життєвих завдань. Використовуються такі прийоми консультування: емоційне “зараження”, переконання, навіювання, художні аналогії, міні-тренінг. При цьому консультативна бесіда може бути наповнена різним змістом і виконувати різні завдання – освітні, психологічні, психолого-педагогічні.

Соціально-психологічний тренінг визначається як сфера практичної психології, орієнтована на використання активних методів групової психологічної роботи з метою розвитку компетентності у спілкуванні. Тренінг – поєднання різних прийомів індивідуальної та групової роботи. Освітні тренінги спрямовуються на розвиток умінь і навичок, які допомагатимуть сім’ї вчитися керувати своїм мікросередовищем, ведуть до вибору конструктивних життєвих цілей і конструктивної взаємодії.

Групові методи роботи дають можливість батькам обмінюватися досвідом, ставити запитання і прагнути отримати підтримку і схвалення групи. Крім того, можливість брати на себе роль лідера при обміні інформацією розвиває активність і впевненість батьків.

Методи соціально-педагогічної діяльності з сім′єю поділяють на теоретичні та практичні. Теоретичні методи – порівняння, аналіз, ідеалізація, узагальнення, індукція, дедукція. Серед практичних найбільш використовуються: метод обробки документів (біографії, щоденників, мемуарів), інтерв’ю, консультування, метод соціального моделювання, групові методи.

Форми соціально-педагогічної роботи із сім’єю [5, с.64]

За кількісною ознакою   Види форм
Індивідуальні Бесіда Консультація Інформування Консультація по „Телефону довіри” Листування
Групові Тренінг Семінар Лекторій Курси Консультпункт Сімейний клуб Школа молодих батьків Відеолекторій Зустрічі з спеціалістами Прес-конференція Вечір запитань та відповідей Конкурс Вікторина Виставка Круглий стіл Група самодопомоги Тематичний концерт Розповсюдження листівок, буклетів Ігрові програми Спільне відзначення свят Інтерактивний театр
Масові Тематичний день (День Матері, День спортивної сім’ї) Тематичний тиждень (тиждень без насилля) Культурні акції та заходи в мікрорайоні Благодійні акції Прямий ефір Тематичний концерт Тематичний вечір Тематичні передачі на радіо та телебаченні „Гаряча” телефонна лінія




Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-10-01; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 1666 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Студент может не знать в двух случаях: не знал, или забыл. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2781 - | 2343 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.