Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Соціальний статус сім’ї




Ефективність реалізації основної мети та завдань соціально-педагогічної роботи з сім’єю забезпечується при урахуванні соціального статусу, типології та категорій сімей, які потребують різних видів соціального обслуговування, відповідних форм і методів роботи. Типологія сімей ще й досі достатньо не розроблена в науковій літературі. Сьогодні вчені виділяють понад сорок типів, видів і форм сімей за різними підходами та критеріями.

Соціального педагога насамперед цікавить проблема адаптації сім′ї у суспільстві. В якості основної характеристики процесу адаптації виступає соціальний статус, тобто становище сім′ї у процесі її адаптації у суспільстві. На його основі базується типологія сім’ї, запропонована російськими вченими [59].

М.Галагузова та ін. виокремлюють важливі для соціального педагога такі структурні характеристики сім′ї:

- наявність шлюбних партнерів (повна сім′я, формально повна, неповна),

- стадія життєвого циклу сім′ї (молода, зріла, поважного віку),

- порядок укладення шлюбу (первинний, вторинний),

- кількість поколінь у сім′ї (одне чи декілька),

- кількість дітей (багатодітна, малодітна) [59].

У цих характеристиках приховуються як ресурсні можливості сім’ї, так і потенційні фактори соціального ризику. Наприклад, спілкування декількох родинних поколінь сприяє соціалізації дитини, але за певних умов – недостатність житлової площі, скупченість тощо – може стати джерелом негативного мікроклімату.

Крім структурних і функціональних характеристик, які відображають стан сім′ї як цілого, для соціально-педагогічної діяльності важливі такі індивідуальні особливості її членів: соціально-демографічні, фізіологічні, психологічні, патологічні звички дорослих членів сім′ї, а також характеристики дитини - вік, рівень фізичного, психічного, мовленнєвого розвитку у відповідності з віком дитини; інтереси, здібності; освітній заклад, який відвідує; успішність спілкування й освіти; наявність поведінкових відхилень, патологічних звичок, мовних і психічних порушень.

Поєднання індивідуальних характеристик членів сім′ї з їх структурними й функціональними параметрами утворюють комплексну характеристику – соціальний статус сім′ї.

Учені доводять, що в сім′ї може бути, щонайменше, 4 статуси: соціально-економічний, соціально-психологічний, соціокультурний, ситуативно-рольовий. Вони характеризують стан сім′ї, її положення у певній сфері життєдіяльності в конкретний момент часу.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-10-01; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 3266 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Наука — это организованные знания, мудрость — это организованная жизнь. © Иммануил Кант
==> читать все изречения...

2282 - | 2079 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.013 с.