Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Конституційний Суд України




Місце Конституційного Суду України в механізмі державної влади, склад і порядок формування Конституційного Суду Украї­ни; строк повноважень судді Конституційного Суду України; зав­дання, функції та повноваження Конституційного Суду України; форми звернення до Конституційного Суду України; рішення і ви­сновки Конституційного Суду України.

Конституційний Суд України є згідно з Конституцією Украї­ни (ст. 147) єдиним органом конституційної юрисдикції в Україні, тобто це - незалежний від законодавчої та виконавчої гілок влади спеціальний судовий орган, який здійснює перевірку нормативних актів на їхню відповідність Конституції України способом консти­туційного судочинства.

Порядок формування й діяльності, завдання, повноваження Конституційного Суду України визначаються Конституцією Укра­їни (розділ XII) та Законом України «Про Конституційний Суд України» від 16 жовтня 1996 р.

Конституційний Суд України складається з вісімнадцяти суд­дів Конституційного Суду України:

шість суддів призначаються Президентом України після кон­сультації з Прем'єр-міністром України та Міністром юстиції України щодо кандидатур на посади суддів Конституційного Су­ду України.

Призначеною на посаду судді Конституційного Суду України вважається особа, про призначення якої видано Указ Президента України, скріплений підписами Прем'єр-міністра України та Міні­стра юстиції України;

шість суддів призначаються Верховною Радою України таєм­ним голосуванням шляхом подання бюлетенів.

Пропозиції щодо кандидатур на посади судців Конституційно­го Суду України вносить Голова Верховної Ради України, а також можуть вносити не менш як 1/4 народних депутатів України від конституційного складу Верховної Ради України; при цьому депу­тат має право поставити підпис під пропозицією про висунення лише однієї кандидатури, і ці підписи депутатів не відкликаються.

Відповідний Комітет Верховної Ради України подає Верховній Раді України свої висновки щодо кожної кандидатури на посаду судді Конституційного Суду України, внесеної в установленому порядку.

Призначеними на посади суддів Конституційного Суду Украї­ни вважаються кандидати, які набрали найбільшу кількість голосів депутатів, але більше половини голосів депутатів від конституцій­ного складу Верховної Ради України. Якщо кілька кандидатів на­брали однакову кількість голосів і після їх призначення було б перевищено необхідне для призначення число суддів, щодо цих кандидатів проводиться повторне голосування;

шість суддів призначаються з'їздом судців. При цьому з'їзд суд­дів України за пропозицією делегатів з'їзду відкритим голосуванням

більшістю голосів присутніх делегатів з'їзду визначає кандидатури на посади суддів Конституційного Суду України для включення до бюлетенів для таємного голосування.

Призначеним на посаду судді Конституційного Суду України вважається кандидат, який у результаті таємного голосування одер­жав більшість голосів від загалу обраних делегатів з'їзду суддів України.

Якщо голосування проводиться щодо кандидатур, кількість яких перевищує квоту для призначення на посади суддів Консти­туційного Суду України, призначеними вважаються кандидати, які набрали більше голосів, ніж інші кандидати на ці посади.

                                    * * *

Суддя Конституційного Суду України призначається строком на дев'ять років без права бути призначеним повторно.

Суддя Конституційного Суду України вступає на посаду від дня складення ним присяги судді Конституційного Суду України на засіданні Верховної Ради України, яке проводиться за участю Президента України, Прем'єр-міністра України, Голови Верховно­го Суду України, не пізніше як через місяць після призначення су­ддею Конституційного Суду України.

Повноваження судді Конституційного Суду України припиня­ються в разі:

1)закінчення строку призначення;

2)досягнення суддею 65-річного віку;

3)неможливості виконувати свої повноваження за станом
здоров'я;

4)порушення суддею заборони бути членом політичної партії
або профспілки, мати представницький мандат, брати участь у
будь-якій політичній діяльності, обіймати будь-які інші оплачувані
посади, виконувати іншу оплачувану роботу, крім наукової, ви­кладацької та творчої;

5)порушення суддею присяги;

6)набрання законної сили обвинувальним вироком щодо
нього;

7)припинення його громадянства;

8)визнання його безвісно відсутнім або оголошення померлим;

9)подання суддею заяви про відставку або про звільнення з посади за власним бажанням.

Рішення про припинення повноважень судді Конституційного Суду України на засіданні Конституційного Суду України, а у ви­падках порушення суддею присяги чи передбачених чинним зако­нодавством вимог - Верховною Радою України.

Повноваження судді припиняються в разі його смерті.

Конституція України (ч. З ст. 148) та Закон України «Про Конституційний Суд України» (ст. 16) передбачають досить ви­сокі вимоги до членів Конституційного Суду України. Так, суд­дею Конституційного Суду України може бути громадянин України, який на день призначення досяг 40-річного віку, має вищу юридичну освіту і стаж роботи за фахом не менш як де­сять років, проживає в Україні протягом останніх двадцяти ро­ків та володіє державною мовою. Судді Конституційного Суду України не можуть належати до політичних партій та профспі­лок, мати представницький мандат, брати участь у будь-якій по­літичній діяльності, обіймати будь-які інші оплачувані посади, виконувати іншу оплачувану роботу, крім наукової, викладаць­кої та творчої.

Голова Конституційного Суду України обирається на спеціаль­ному пленарному засіданні Конституційного Суду України зі складу суддів Конституційного Суду шляхом таємного голосуван­ня лише на один трирічний строк.

                                     * * *

Завданням Конституційного Суду України є гарантування вер­ховенства Конституції України як Основного Закону держави на всій території України.

Функціями Конституційного Суду України є вирішення пи­тання про відповідність законів та інших правових актів Консти­туції України (конституційний контроль) і офіційне тлумачення Конституції України та законів України.

До повноважень Конституційного Суду України чинне законо­давство відносить прийняття рішення та дання висновків у справах щодо:

1)конституційності законів та інших правових актів Верховної
Ради України, актів Президента України, актів Кабінету Міністрів,
України правових актів Верховної Ради Автономної Республіки
Крим. Ці питання розглядаються за зверненнями: Президента
України; не менш як сорока п'яти народних депутатів України;
Верховного Суду України; Уповноваженого Верховної Ради Украї­ни з прав людини; Верховної Ради Автономної Республіки Крим;

2)відповідності Конституції України чинним міжнародним до­говорам України або тим міжнародним договорам, що вносяться
до Верховної Ради України для надання згоди на їхню обов'яз­ковість;

3)додержання конституційної процедури розслідування і роз­гляду справи про усунення Президента України з поста в порядку імпічменту;

4)офіційного тлумачення Конституції та законів України.

                                    * * *

Формами звернення до Конституційного Суду України є кон­ституційне подання та конституційне звернення.

Конституційне подання - це письмове клопотання до Консти­туційного Суду України про визнання правового акта (його окре­мих положень) неконституційним, про визначення конституційності міжнародного договору або про необхідність офіційного тлумачення Конституції та законів України, а також звернення Верховної Ради України про дання висновку щодо додержання конституційної процедури розслідування і розгляду справи про усунення Президента України з поста в порядку імпічменту.

Суб'єктами права на конституційне подання є Верховна Рада України, Президент України, не менш як сорок п'ять народних де­путатів України (підпис депутата не відкликається), Уповноваже­ний Верховної Ради України з прав людини, Верховний Суд України, Кабінет Міністрів України, інші органи державної влади, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування.

Конституційне звернення - це письмове клопотання до Кон­ституційного Суду України про необхідність офіційного тлума­чення Конституції та законів України з метою забезпечення реалі­зації чи захисту конституційних прав і свобод людини і громадя­нина, а також прав юридичної особи.

Суб'єктами права на конституційне звернення є громадяни України, іноземці, особи без громадянства та юридичні особи.

                                    * * *

Конституційний Суд України за результатами розгляду справ щодо конституційності законів та інших правових актів Верховної Ради України, актів Президента України, актів Кабінету Міністрів України, правових актів Верховної Ради Автономної Республіки Крим приймає рішення.

Конституційний Суд України може визнати неконституційним правовий акт повністю або в окремій його частині.

У разі, якщо в процесі розгляду справи за конституційним по­данням чи конституційним зверненням виявлено невідповідність Конституції України іншим правовим актам (їхнім окремим поло­женням), окрім тих, щодо яких відкрито провадження у справі, і які впливають на прийняття рішення чи дання висновку в справі, Конституційний Суд України визнає такі правові акти (їхні окремі положення) неконституційними.

Закони, інші правові акти або їхні окремі положення, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Консти­туційним Судом України рішення про їхню неконституційність.

Матеріальна чи моральна шкода, завдана фізичним або юридич­ним особам актами і діями, що визнані неконституційними, від­шкодовується державою у встановленому законом порядку.

У справах із питань офіційного тлумачення Конституції Ук­раїни та законів України; відповідності Конституції України чинним міжнародним договорам України або тим міжнародним договорам, що вносяться до Верховної Ради України для надання згоди на їхню обов'язковість; додержання конституційної про­цедури розслідування і розгляду справи про усунення Президента України з поста в порядку імпічменту Конституційний Суд України дає висновки.

Рішення ухвалюються, висновки даються Конституційним Су­дом України поіменним голосуванням шляхом опитування суддів Конституційного Суду.

Рішення і висновки Конституційного Суду України рівною мі­рою є обов'язковими до виконання.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2018-10-18; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 189 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Лучшая месть – огромный успех. © Фрэнк Синатра
==> читать все изречения...

2268 - | 2155 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.