Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Територіальний устрій України





 


повністю деградованих поселень, або 27,7 % їх загальної кількості. Офіційна статистика, опублікована ще у 2003 p., свідчить, що 16 772 села не мають пошти, 9485 — медичного пункту, 13 756 — закладів освіти (шкіл), 420 — джерел питної води. Ці проблеми вимагають проведення невідкладної політики щодо формування самодостатніх сільських територіальних громад, а звідси — проведення реформи адміністративно-територіального устрою.

Слід зазначити, що адміністративно-територіальною одиницею є не кожний населений пункт і не власне населений пункт, оскільки це поняття скоріше географічне, а один чи кілька населених пунктів з навколишніми землями, що перебувають під юрисдикцією єдиної для них територіальної громади та відповідних органів місцевого самоврядуван­ня. Ось чому в інших країнах первинна ланка адміністративно-тери­торіального поділу має назву не «село», «селище», «місто», а «комуна», «муніципалітет», «громада». Ця назва є похідною від назви первинного суб'єкта місцевого самоврядування — комуни, муніци­палітету, громади тощо. Тому невипадково пропонується в майбут­ньому і в Україні запровадити універсальну назву первинної ланки адміністративно-територіального поділу — «громада». Тоді система територіального устрою України складалася б з громад та регіонів (Автономна Республіка Крим, області, райони).

Така новація передбачена в існуючих в Україні законопроектах щодо вирішення питань адміністративно-територіального устрою, згідно з якими мають бути нові адміністративно-територіальні одиниці — громади, які утворюються на основі одного або кількох поселень, мають визначені в установленому законом порядку межі території і є територіальною основою для створення та діяльності органів місцевого самоврядування, надання населенню визначе­ного законом рівня адміністративних, соціальних та культурних послуг.

Такий підхід є досить прогресивним. Адже громада — яскравий приклад самоврядування протягом усієї людської історії. Більше того, запропонована у контексті реформування адміністративно-тери­торіального устрою ідея громад як адміністративно-територіальних одиниць — це рішучий крок до модернізації застиглого, украй архаїчного адміністративно-територіального устрою України, який практично без змін «перекочував» з Конституції УРСР 1978 р. у Кон­ституцію України 1996 р. Самоврядні громади — це не тільки адміністративно-територіальні, а й господарюючі одиниці, де


підприємництво має стати опорою соціально-економічного прогресу, а поряд з ним почне формуватися конкурентне середовище — еко­номічне, політичне, культурне тощо1.

Останнє знаходить підтримку не лише на рівні експертних оцінок, а й у сучасній державній муніципальній політиці. Вона підносить громади до рівня національного інтересу та надає їй офіційного значення. У зв'язку з цим, наприклад, визнання ролі місцевого самоврядування як «особливо важливого фактору станов­лення фомадянського суспільства», його розвитку як «одного з найпріоритетніших напрямів державної політики України»2, одним з яких є формування «нації самоврядних громад»3, є не лише офіційним підкресленням значення фомад як суб'єктів місцевого самоврядування та одиниць адміністративно-територіального уст­рою, їх системоутворюючої ролі у демократичних процесах, а і їх ле­галізація та зведення у ранг національного інтересу. Так, за словами Президента України В. Ющенка, громади — це «первинна фунда­ментальна основа фомадської структури»4. На його думку, саме че­рез самоврядні фомади можна змінити філософію усієї влади: «Нам треба наблизити владу до людини.... Для цього треба зміцнити фо-маду, дати якнайбільше прав туди, де людина зустрічається з держа­вою у повсякденному житті. Це головна філософія реформи управління. Нам потрібна вісь всієї влади: людина — фомада — держава»5.

У контексті розглядуваних проблем не можна обійти того факту, що питання низового рівня адміністративно-територіального устрою в

1 Кампо В. Реформа адміністративно-територіального устрою України — 2005: час
діяти // Проблеми трансформації територіальної організації влади: 36. матеріалів та
документів / Наук. ред. М. Пухтинський. — К., 2005. — С. 239.

2 Про державну підтримку розвитку місцевого самоврядування в Україні: Указ Пре­
зидента України від ЗО серпня 2001 року № 749/2001 // Управління сучасним
містом. — 2001. — № 7-9(3). — С. 148-153.

3 3 виступу В. А. Ющенка на Майдані Незалежності в Києві 23 січня 2005 року в день
інавгурації Президента України // Воля-регіон. — 2005. — січень. — № 1.

4 3 виступу Президента України В. А. Ющенка на Першому з'їзді партії «Народний
Союз Наша Україна» (м. Київ, 9 липня 2005 року) // www.
prezident.gov.ua/news/data/ll_1696.htm

5 Не розподіл влади, а гармонізація управління: 3 виступу Президента України
В. А. Ющенка на Всеукраїнських зборах представників місцевого самоврядування
26 квітня 2005 року // Урядовий кур'єр. — 2005. — 29 квітня.


 


626


627


Розділ 24






Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2018-10-18; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 120 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Начинайте делать все, что вы можете сделать – и даже то, о чем можете хотя бы мечтать. В смелости гений, сила и магия. © Иоганн Вольфганг Гете
==> читать все изречения...

2286 - | 2070 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.008 с.