статус міста Севастополя має бути врегульований законом України, але до сьогодні цей закон не прийнято.
Адміністративно-територіальними одиницями, що поєднують особливості населених пунктів та регіонів, у сучасній Україні є так звані міськради, міські округи, які виникли у результаті адміністративного підпорядкування місту (як правило, обласного, республіканського (Автономна Республіка Крим) чи загальнодержавного значення) інших населених пунктів зі збереженням за ними статусу самостійних адміністративно-територіальних одиниць. Так, у складі Севастополя — чотири райони, місто районного значення Інкерман, селища та 29 сіл. Причому в одному з районів міста Севастополя — Балаклавському, окрім міста Інкерман, є власне місто — Балаклава. У системі місцевого самоврядування Севастополя — міська рада, чотири районних у місті ради, Інкерманська міська рада районного значення, Качинська селищна та чотири сільських ради. Якщо враховувати, що ця надто складна та незвичайна структура розташована на величезній площі понад 1000 кв. км, то цілком зрозуміло, чому в Конституції України у ст. 140 говориться, що особливості здійснення місцевого самоврядування у містах Києві та Севастополі визначаються окремими законами України. Основний Закон держави також вказує на особливості здійснення виконавчої влади у місті1.
Така «дивовижна» конструкція внутрішнього муніципального устрою Севастополя породжує численні проблеми з реалізацією місцевого самоврядування жителями міста — первинним локальним суб'єктом публічної влади. На ці проблеми звертає увагу на сторінках підручника «Муніципальне право України» М. Баймуратов2. Він вказує, що коли виділити в окрему територіальну громаду жителів цього міста, то потрібно буде окремо створювати територіальну громаду з інших жителів Балаклавського району, що призведе до створення двох територіальних громад, які функціонують практично на одній території. Таким чином, створення територіальних громад на території міста Севастополя на рівні сіл, селищ та інших населених пунктів, що входять до його складу, призведе до створення щонай-
1 Борисов В. Город, достойний поклонения // Голос Украйни. — 2003. — 13 июня.
2 Муніципальне право України / В. Ф. Погорілко, О. Ф. Фрицький, М. О. Баймуратов
та ін.; За заг. ред. В. Ф. Погорілка, О. Ф. Фрицького. — К., 2006. — С. 389.
менше 37 відповідних місцевих рад, яким відповідно до Європейської хартії місцевого самоврядування і Конституції України мають бути надані повноваження щодо встановлення місцевих податків і зборів на своїй території, прийняття місцевого бюджету, вирішення земельних питань, управління комунальною власністю тощо. У результаті такого підходу на території міста Севастополя, де мешкає понад 400 тисяч осіб, діятимуть 37 «варіантів» місцевих податків.
У межах території України можуть утворюватися й інші спеціальні територіальні утворення — військові, судові округи, прикордонні, екологічні, спеціальні (вільні) економічні зони, адміністративно-тери торіальні утворення з особливим режимом функціонування та інші, порядок утворення та функціонування яких має визначатися окремими законами. Враховуючи, що за основу виділення таких адміністративно-територіальних одиниць узято не територіальні та демографічні критерії, а виокремлення виключно за предметною орієнтацією, регламентація їх статусу виявляється ненауковою та такою, що руйнує цілісну матерію адміністративно-територіального устрою України.
Отже, існуюча ситуація у сфері адміністративно-територіального устрою, місцевого самоврядування та чинного законодавства про їх статус свідчить про наявність ряду таких основних проблем.
Розташування у багатьох випадках на території міст інших міст, а також сіл, селищ як окремих адміністративно-територіальних одиниць, а також існування населених пунктів, територія яких відокремлена від основної (титульної) території адміністративно-територіальної одиниці (так звані анклави). Йдеться про існування специфічних адміністративно-територіальних утворень, на території яких розташовані кілька самостійних адміністративно-територіальних одиниць, але жителі яких не складають єдиної територіальної громади. Це створює проблему розмежування самоврядних прав різних самоврядних громад, що співіснують у межах однієї адміністративно-територіальної одиниці.
Збереження всупереч Конституції України серед адміністративно- територіальних одиниць таких категорій, як селище міського типу, сільрада, а також селищна рада та міськрада.
Невизначеність чіткої процедури та відсутність чітких критеріїв для утворення районів, віднесення населених пунктів до категорії сіл, селищ та міст.
632
633
Розділ 24
Територіальний устрій України
Відсутність у багатьох випадках визначених меж адміністративно-територіальних одиниць або встановлення значної частини меж таких одиниць без урахування місцевих природних, історичних та інших факторів, перспектив розвитку регіонів та населених пунктів (поселень). Це породжує постійні компетенційні спори між органами місцевого самоврядування, органами влади Автономної Республіки Крим та органами державної влади, зокрема, щодо права власності на землю, податків тощо.
Ще однією із суттєвих проблем є надмірна подрібненість адміністративно-територіальних одиниць на низовому рівні. Практика останніх років свідчить про збільшення кількості сільських рад за зменшення чисельності сільського населення та кількості сіл. Так, за п'ятнадцять років (з 1991 по 2006 р.) кількість сільських рад зросла на 1070 одиниць, а чисельність сільського населення зменшилась на 1,5 мл*н осіб. При цьому кількість сільських населених пунктів зменшилась на 230 одиниць (156 сіл та 74 селища). У середньому станом на 2001 р. сільська громада об'єднувала 1500 жителів, а в її адміністративних межах знаходилось 2,8 села. Така тенденція спостерігається і сьогодні.
Відсутність достатньої правової бази для розмежування сфер компетенції органів виконавчої влади та місцевого самоврядування і розподілу повноважень між органами місцевого самоврядування різного рівня, що має наслідком дублювання функцій та процвітання загальної безвідповідальності.
Відсутність належної фінансової бази, що потребує вдосконалення ресурсного забезпечення місцевого і регіонального розвитку, розширення кола місцевих податків (віднесення до них податку на нерухомість, податку на землю, а також податку з доходів громадян) з одночасним зменшенням кількості місцевих зборів, запровадження механізму зацікавленості органів місцевого самоврядування у збільшенні надходжень у дохідну частину державного бюджету на відповідних територіях.
Недостатність кадрового забезпечення органів місцевого самовряду вання, потреба суттєвої перебудови системи підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів місцевого самоврядування, комунальних підприємств, установ і організацій.
Усе це підтверджує, що питання реформування систем адміністративно-територіального устрою та місцевого самоврядування нерозривно пов'язані. Ефективність вирішення одного неодмінно
634
відіб'ється на ефективності вирішення іншого. Можна сказати, що нинішній адміністративно-територіальний устрій — це наслідок неефективного державного управління та місцевого самоврядування. У свою чергу неефективність діяльності місцевого самоврядування та фактична недієздатність більшості територіальних громад значною мірою детерміновані проблемами сучасного адміністративно-територіального устрою України.
Для того щоб окреслити шляхи оптимізації адміністративно-територіального устрою, потрібно визначити, які цілі при цьому ставляться. Головне завдання — встановити такі адміністративно-територіальні одиниці, які могли б бути не тільки ефективними провідниками державної політики, а й передусім мали б змогу виконувати самоврядні функції. Відповідність ресурсних можливостей переданим повноваженням повинна бути закріплена прозорою та простою системою оцінки діяльності адміністрації громадськістю. Ще однією умовою створення системи адміністративно-територіальних одиниць є забезпечення її стабільності, стійкості до впливу зовнішніх, подекуди суб'єктивних чинників. І звичайно, потрібно пам'ятати, що надто різкі зміни в сучасній конфігурації адміністративно-територіальної мережі обов'язково спонукають саботаж адміністративного апарату.
Оскільки правовим наслідком прийняття нового законодавства про адміністративно-територіальний устрій України мають бути зміни у територіальній організації влади, децентралізація владних повноважень, викладення в нових редакціях законів, якими визначаються питання організації діяльності та правового статусу органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, то логічно, що наступним етапом законодавчого розвитку має стати приведення інших актів законодавства України у відповідність до законів України «Про адміністративно-територіальний устрій України» (або «Про порядок вирішення питань про адміністративно-територіальний устрій України»), про місцеве самоврядування та виконавчу владу. Так, за підрахунками Міністерства юстиції України, кількість законодавчих актів, тобто законів і кодексів, які потребуватимуть змін або взагалі викладення в новій редакції, сягатиме понад 300. Серед них — акти з питань місцевого самоврядування, земельного, бюджетного законодавства, акти з питань архітектури і містобудування, комерційного та екологічного законодавства.
Отже, встановлена Конституцією України система територіального устрою та адміністративно-територіального поділу України не
635
Розділ 24
знімає з порядку денного необхідності подальшого осмислення цих явищ, а відтак і пошуку більш досконалого варіанта територіального устрою України. Потрібно констатувати й той факт, що адміністративно-територіальний устрій є не лише одним з ключових факторів цілісності держави, який суттєво впливає на усі елементи форми держави: державний устрій, форму правління, політичний режим, а й визначає рівень її соціально-економічного розвитку. Це підкреслює важливість своєчасного розв'язання проблем, тією чи іншою мірою пов'язаних з адміністративно-територіальним устроєм, що успадкувала незалежна Україна.
Розділ 25
Автономна Республіка Крим
25.1. Автономна Республіка Крим —
адміністративно-територіальна автономія
у складі України
Проголошення незалежності України та прийняття чинної Конституції України зумовило бурхливі процеси демократизації суспільства і держави. За невеликий проміжок часу відбулися значні зміни у політичній системі суспільства: пішли у небуття органи, притаманні радянській системі, з'явилися нові демократичні структури. Змінилася правова природа та форми взаємовідносин між центральною та регіональною і місцевою владою. Певні трансформації відбулися й у адміністративно-територіальному устрої України.
Яскравим прикладом цих змін є конституювання у системі адміністративно-територіального устрою України регіону з особливим статусом — Автономної Республіки Крим, проголошення та утворення системи органів та посадових осіб автономії. Слід зазначити, що, незважаючи на значний інтерес до кримської проблематики, за винятком деяких праць1, у сучасній юридичній науці фун-
1 Кикун В. І. Конституційно-правові основи взаємовідносин вищих органів влади України і Автономної Республіки Крим: Автореф. дис.... канд. юрид. наук. — X., 2001;
636
637
Розділ 25
Автономна Республіка Крим
даментальні академічні дослідження конституційно-правового статусу автономних утворень у складі унітарних держав, зокрема Автономної Республіки Крим як складової та невід'ємної частини території України, а також органів влади цієї автономії, майже відсутні, що, безумовно, породжує суттєві проблеми як у теорії, так і на практиці.
Важливість вивчення конституційно-правового статусу Автономної Республіки Крим зумовлена кількома чинниками.
По-перше, Автономна Республіка Крим посідає особливе місце у сис темі адміністративно-територіального устрою України. Кримський регіон характеризується своєрідними органами влади, які не притаманні решті адміністративно-територіальних одиниць в Україні. Правова природа, специфіка завдань і функцій, унікальність актів, які видаються ними, привертає увагу теоретиків і практиків. Останнє десятиріччя переконливо демонструє, що ефективне функціонування органів у автономії неможливе без чіткого усвідомлення її ролі та значення у суспільстві, зваженої наукової концепції її конституційно-правового статусу.
По-друге, розвиток Автономної Республіки Крим потребує гнучкого науково обгрунтованого механізму вирішення не лише правових колізій, а й справ у економічній, соціально-культурній, екологічній сферах, у сфері розвитку національних меншин та корінних народів Криму, що були депортовані за радянських часів тощо. Адже кримська автономія пов'язана з певними географічними, національними, етнічни-
Копиленко О. Л. До проблеми конституційно-правового статусу Автономної Республіки Крим // Вісник Академії правових наук України. — 1998. — № 1(12); Копи-ленко О. Від Конституції України до Конституції Автономної Республіки Крим // Право України. — 1999. — № 3; Копиленко О. Л. Україна і Крим: «переговори у справі нового ладу» (документи і матеріали). — К., 2001; Копиленко О. Л. Конституція Автономної Республіки Крим: проблеми прийняття, затвердження, реалізації. — К., 2001; Копиленко О. Л. Автономна Республіка Крим: проблеми правового статусу: Монографія. — К., 2002; Корніенко М. Автономна Республіка Крим: конституційні проблеми // Місцеве та регіональне самоврядування України. — 1995. — Вип. 1-2 (10-11); Смирнова Є. В. Конституційно-правовий статус Автономної Республіки Крим в Україні: історія становлення (1991-2000 pp.): Автореф. дис.... канд. юрид. наук. — К., 2002; Швачка А. А. Автономная Республика Крьім в административно-территориальной системе Украиньї // Проблеми місцевого самоврядування: Матеріали наук.-практ. конф. (Харків, 4-5 грудня 2001 p.). — X., 2002; Швачка Г. О. Конституція Автономної Республіки Крим в системі українського законодавства // Історико-правові проблеми автономізму та регіоналізму: Матеріали X міжнародної конференції істориків права. — Сімферополь, 2004 та ін.
638
ми, економічними, мовними, соціальними та іншими особливостями, а також — з намаганням частини політичних сил півострова до автономного вирішення відповідних регіональних питань.
По-третє, потрібно ретельно вивчати проблеми, пов'язані із утворенням, організацією та функціонуванням автономій, щоб уникнути можливих політичних конфліктів у державі. Так, в Україні останнім часом можна спостерігати спроби деяких політичних сил реформувати адміністративно-територіальний устрій, місцеве самоврядування та систему територіальної організації влади з позицій тотальної регіоналізації або навіть федералізації України. Особливий сплеск «активності» цих ініціатив відчувався у період президентських виборів 2004 р. та чергових парламентських виборів 2006 р. Варто зазначити, що поштовхом ініціювання таких украй небезпечних для територіальної цілісності України трансформацій були зовсім не фундаментальні наукові дослідження у цій сфері, не національні інтереси або інтереси місцевого населення, навіть не зарубіжний досвід, а, значною мірою, амбіції деяких політиків.
По-четверте, особливої уваги заслуговує зовнішньополітичний аспект проблеми, який можна розглядати як у контексті загальноєвропейських процесів, так і глобальних політичних змін в окремих державах. Адже регіональна політика сучасних європейських держав вимагає, з одного боку, надання дедалі більших повноважень регіонам, а з іншого — чіткого усвідомлення населенням регіону необхідності та спроможності реалізації наданих йому державою повноважень. Проблема виваженого підходу до регіональної політики, а саме регіонального самоврядування цікавить сьогодні насамперед країни, що складають Раду Європи.
Так, Асамблеєю європейських регіонів ще у 1996 р. було прийнято Декларацію щодо регіоналізму в Європі. Про це свідчить і проект Європейської хартії регіонального самоврядування, розроблений у рамках Ради Європи Конгресом місцевих та регіональних влад Європи. Зокрема, ще 5 червня 1997 р. на IV сесії Конгресу у Страсбурзі була прийнята Рекомендація 34 щодо проекту Європейської хартії регіонального самоврядування. Ця рекомендація запропонувала Парламентській Асамблеї Ради Європи підтримати, а Комітету Міністрів — прийняти проект. Україна як повноправний член цієї міжнародної організації має право зробити свій внесок у подальшу підготовку і остаточне ухвалення цього надзвичайно важливого документа.
639
Розділ 25
Автономна Республіка Крим
Перш ніж розглядати конституційно-правовий статус Автономної Республіки Крим, звернемося до досвіду держав, які мають аналогічні автономні утворення у своєму складі.
Будь-яка держава, як відомо, має свою територію, що визначає просторові межі поширення її влади. Масштаби і структура території істотно впливають на організацію державної влади та місцевого самоврядування. Для найкращого здійснення влади її організація здебільшого «прив'язується» до структурних частин території цієї держави. У ряді випадків це можуть бути тільки звичайні адміністративно-територіальні одиниці, у інших — особливі автономні територіальні утворення, у третіх — більш або менш самостійні держави або подібні до них територіальні утворення.
Понад 85 відсотків країн світу обрали унітарну форму територіального устрою. Це такі різні за своїми територіальними параметрами, етнонаціональним складом, географічним розташуванням, економічним та соціально-культурним розвитком, політичними та правовими традиціями держави, як Китай і Японія, Велика Британія і Франція, Єгипет і Марокко, Польща і Угорщина, Греція і Норвегія, Фінляндія і Швеція, Португалія і Румунія, Саудівська Аравія, Ліван і Ізраїль, Казахстан і Узбекистан, Данія і Болгарія тощо.
У значної кількості з них ні у офіційному іменуванні, ні в нормативно-правовій регламентації основ конституційного ладу їх унітарна форма звичайно не вказується. У багатьох конституціях таких держав немає навіть спеціальних статей та розділів, які присвячені цим питанням. Але нерідко у інших конституціях таке визначення у тому чи іншому вигляді міститься. Наприклад, у вступних статтях конституцій Португалії, Румунії, Бангладеш, Мозамбіку, Казахстану та інших країн прямо йдеться про їх унітарний устрій, а у конституціях Франції, Фінляндії, Люксембургу, Таїланду, Беніну, Грузії та інших — про єдність та/або непорушність та неподільність цих держав, їх території. Ця практика знайшла відображення й у ст. 2 Конституції України, за якою Україна є унітарною державою, територія якої в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною.
За своєю територіальною організацією унітарні держави можуть бути простими (Індонезія, Єгипет, Польща) та складними (Азербайджан, Папуа-Нова Гвінея, Іспанія); мати дволанковий (Нідерланди, Вірменія, Болгарія), триланковий (Італія), чотириланковий (Франція) адміністративно-територіальний поділ або взагалі не мати його (Мальта, Бахрейн, Науру або Тувалу в Океанії); бути централізо-
ваними (Індонезія, Таїланд, Польща, Болгарія) або децентралізованими (Франція, Велика Британія) тощо. Більшість з них включають у себе тільки ті чи інші адміністративно-територіальні одиниці або не мають їх узагалі.
Однак є чимало й таких складних унітарних держав, які мають у своєму складі автономії. Іноді такі країни називають навіть- «унітарними державами з автономними включеннями». Це Тибет, Синьцзян, Внутрішня Монголія та інші — у Китаї; Корсика — у Франції; Північна Ірландія (Ольстер) — у Великій Британії; автономні області — в Італії; Курдистан — в Іраку; Азорські острови та Мадейра — у Португалії; Південні та Північна Атлантика — у Нікарагуа; Гренландія та Фарерські острови — у Данії; автономні співтовариства — в Іспанії; Аландські острови — у Фінляндії; острів Мінданао та гірська область Кордильєри на Філіппінах. Автономії є і у складі багатьох унітарних країн СНД, зокрема Гагаузія — у Молдові, Каракалпакія — в Узбекистані, Горно-Бадахшанська автономна область — у Таджикистані та ін.1
До групи складних за своєю територіальною організацією унітарних держав належить і Україна. Згідно зі ст. 134 Конституції України невід'ємною складовою частиною України є Автономна Республіка Крим, яка в межах повноважень, визначених Конституцією України, вирішує питання, віднесені до її відання. Конституційна модель територіального устрою України дає підстави ідентифікувати Україну як унітарну державу зі складною структурою, «ускладнюючим» елементом якої є Автономна Республіка Крим — адміністративно-територіальна автономія, яка є регіоном з особливим конституційно-правовим статусом. Автономна Республіка Крим є формою здійснення територіальної (адміністративної) автономії, тобто права її населення самостійно вирішувати певні питання регіонального значення в межах Конституції та законів України та прийнятих на їх основі актів Автономної Республіки Крим2.
Наявність таких автономних утворень, як, наприклад, Автономна Республіка Крим, безумовно, ускладнює територіальну організацію
1 Лбасов Г. Г. Територіальні автономії та їх представницькі органи в унітарних держаних: порівняльно-правовий аналіз // Бюлетень Міністерства юстиції України. —;!<)04. — № 10.
Кампо В. М. Автономна Республіка Крим // Конституція незалежної України: Навч..іосіб. / За ред. В. Ф. Погорілка, Ю. С. Шемшученка, В. О. Євдокимова. — К., 2000. — і 365.
640
М-8152
641
Розділ 25
Автономна Республіка Крим
держави, вносить у неї певну асиметрію. Але сама по собі наявність на території тієї чи іншої країни однієї, двох або навіть більше автономій ще не виводить її за рамки унітарності та не перетворює її у федерацію. Адже автономність і суверенність — це якісно різні виміри самостійності територіальних одиниць. Тому спроби перетворити Україну п&регіоналістську державу або на федерацію навіть за наявності зарубіжних позитивних досягнень (наприклад, досвід Бельгії, яка з унітарної держави перетворилася на федерацію), є значним перебільшенням та доволі небезпечним для територіальної цілісності України процесом. Думається, що штучно культивована та гіперболізована сьогодні в Україні ідея федералізму як найбільш завершеної форми регіоналізму та «неодмінної умови для самореалізації потенціалу регіонів, кожної територіальної одиниці, кожного громадянина», у сучасному світі розвивається значно повільніше, ніж це уявляється деяким вітчизняним політикам та науковцям, а останнім часом — скоріше послабилася, ніж зміцніла. Так, відомі зарубіжні дослідники проблем федералізму Л. Карафіелло та К. Малфріт, хоча й переконані у позитивному впливі федералізму на процеси переходу до демократії, пишуть, що «федералістська діалектика зберігає полярність, конфліктність та напруженість»1.
Розкриття особливостей конституційно-правового статусу Автономної Республіки Крим потребує аналізу таких понять, як «автономія» та «регіон», виявлення їх ознак, порівняння конституційних принципів територіальної організації унітарних держав «у чистому вигляді» та держав, у яких гарантована територіальна автономія та допускаються різні форми участі територіальних утворень у формуванні та репрезентації державної волі тощо.
Так, під автономією у конституційному праві прийнято розуміти особливий статус території у державі (або сама територіальна одиниця із відповідним статусом), який передбачає більш або менш широкі можливості самостійно вирішувати свої внутрішні проблеми поза межами прав та повноважень держави загалом, до складу якої входить ця самоврядна одиниця. У даному разі йдеться про територіальну автономію, хоча поняття «автономія» використовується й у більш широкому розумінні, яке включає, зокрема, організаційну
1 Основи теории и практики федерализма. Институт европейской политики Католи-ческого университета г. Лейвена, 1999. — С. 4 (Цит. за: Федерализм: теория, инсти-тутьі, отношения (сравнительно-правовое исследование) / Отв. ред. Б. Н. Топор-нин. — М.,2001. —С. 32).
автономію (автономність у партійному, профспілковому та іншому будівництві) та культурному (культурна та національно-культурна автономії тощо). Оскільки останні мають здебільшого екстериторіальний характер та безпосередньо не пов'язані з територіальною організацією держави, ми зосередимо увагу на аналізі територіальних автономій.
Щодо категорії «регіон», то не можна не помітити, що значення регіонального фактору у процесі державотворення сучасних країн невпинно зростає. Актуальне це питання й для України. Його дію зумовлюють історико-культурні особливості різних територій України, господарсько-економічна та фінансова нерівність територіальних одиниць, законодавча неврегульованість деяких питань адміністративно-територіального устрою України і владних відносин, загальноєвропейські тенденції регіоналізації, децентралізації, автономізації, а в окремих випадках — федералізації унітарних держав (приклад Бельгії), регіональної інтеграції та співробітництва в Європі.
До останнього часу у вітчизняній науковій літературі визначенню і дослідженню категорії «регіон» не приділялося належної уваги, хоча останніми роками у цьому напрямі й зроблено певні кроки. Нині тематика регіону інтенсивно розробляється широким колом дослідників: від політологів, юристів, спеціалістів з економічної статистики та соціального планування до авторів, зайнятих вивченням регіональних конфліктів. Питання регіональної політики поступово стають тематикою політичних документів, виступів, звернень державних діячів1 та актів посадових осіб та органів влади2, стали складовою частиною багатьох політичних дискусій, отримавши нове висвітлення у контексті проблем глобалізації.
1 Державна регіональна та муніципальна політика в контексті європейського вибору
України: Виступ Президента України Л.Д. Кучми на Всеукраїнських зборах пред
ставників органів державної влади, органів місцевого самоврядування та громадсь
кості 10 вересня 2002 року // Президент України та державна регіональна політика:
36. матеріалів та документів. — К., 2002. — С. 9-19; Не розподіл влади, а гар
монізація управління: 3 виступу Президента України В. А. Ющенка на Всеук
раїнських зборах представників місцевого самоврядування 26 квітня 2005 року //
Урядовий кур'єр. — 2005. — 29 квітня та ін.
2 Концепція державної регіональної політики. Затверджена Указом Президента Ук
раїни від 25 травня 2001 р. № 341/2001 // Управління сучасним містом. — 2001. —
№ 7-9(3). — С. 153-162; Рекомендації парламентських слухань про законодавчі ас
пекти регіональної політики та місцевого самоврядування: Схвалено Постановою
Оерховної Ради України від 5 червня 2003 р. // Голос України. — 2003. — 4 липня.
642
643
Розділ 25
Автономна Республіка Крим
Так, під регіоном розуміють територію, яка володіє сукупністю спільних, взаємопов'язаних характеристик. Деякі автори вважають регіоном частину народногосподарського комплексу з певними ландшафтом, кліматом, корисними копалинами, а також зі специфічною виробничою спеціалізацією, яка залежить від густоти населення, характеру його поселень, традиційних занять, відносин з жителями інших регіонів, що значною мірою визначаються етнонаціональним, конфесійним, лінгвістичним складом мешканців конкретної території, міграційними процесами, статево-віковою структурою та характером відтворення населення тощо. Для прихильників цього підходу головне значення має природна, географічна, демографічна та економічна самобутність території1.