Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Територіальний устрійі^країни





 


державно-правової діяльності. Так, загальними принципами держав­ного устрою є: неподільність та невідчужуваність суверенітету Української держави у сфері державного устрою та можливість транс­формації її суверенних прав у самоврядні права територіальних гро­мад; єдність, неподільність, недоторканність та цілісність державної території; конституційність та законність утворення, реорганізації та ліквідації складових державного устрою; єдність державної регіональ­ної політики; конституційно визнана та визначена граничність де­централізації публічної влади, зумовленої загальнонаціональними і державними інтересами та потребами, керованістю країною як єди­ним політичним, соціально-економічним, екологічним, правовим простором; забезпеченість націй, етносів, корінних народів, національних меншин та історично сформованих територіальних громад з перевагою поліетнічного населення та полілінгвістичного складу, сталими загальними (інтернаціональними, позанаціональни-ми) традиціями та менталітетом, правом на територіально-культурну автономію тощо.

Розрізняють два основних види територіального устрою: політико-територіальний і адміністративно-територіальний. Політико-тери-торіальний устрій передбачає поділ території держави на окремі самостійні складові. Він є характерним для федеративних держав (Бразилія, Індія, Мексика, США, ФРН та ін.). Адміністративно-тери­торіальний устрій — це внутрішній поділ території держави на адміністративно-територіальні одиниці. Він притаманний унітарним державам (Великобританія, Китай, Польща, Франція, Японія та ін.). Такий погляд зумовлюється тим, що в державах із федеративним уст­роєм територіальний устрій характеризується наявністю політичних зв'язків між державою і суб'єктами федерації, а в унітарних державах зв'язок між державою і адміністративно-територіальними одиниця­ми має адміністративний характер.

Також територіальний устрій може бути симетричним або асимет­ричним. За симетричного територіального устрою держави адміністративно-територіальні або політико-територіальні одиниці, які його складають, мають рівний статус. Наприклад, Німеччина складається з 16 земель з однаковим конституційно-правовим стату­сом, тобто має симетричний федеративний територіальний устрій. До складу США поряд із 50 штатами входять федеральний округ Колумбія, вільно приєднана держава Пуерто-Ріко, деякі інші острівні території, які не мають статусу штату, з чого можна зробити висновок

600


про асиметричний територіальний устрій цієї країни. Що стасується унітарних держав, то суто симетричний устрій наявний духзг рідко: столиці, як правило, мають дещо або суттєво інший статус порівняно з іншими територіальними одиницями вищого рівня. Асимдгрія те­риторіального устрою держави нерідко зумовлена тим, що в і Ш ком­пактно проживають інонаціональні групи, яким надана націмнально-територіальна автономія1.

Відповідно до Конституції України наша держава є уьнгарною. Термін «унітарна держава» походить від латинського слооїа unus, unitas, що означає «один», «єдність». Унітарна держава, такиї (чином, складається не з державних утворень, а з адміністративно-тери­торіальних одиниць, правовий статус яких визначається централь­ною владою. Унітарний характер Української держави ознчнає, що територія України у межах існуючих кордонів є цілісною і недоторкан­ною, що складові частини цієї території перебувають у нерсрривному взаємозв'язку, відзначаються внутрішньою єдністю і не маюсшь ознак державності, як це властиво складовим частинам, скажімо.» федера­тивної держави.

Унітарна держава є найбільш поширеною у світі формоюоцержав-ного устрою. В унітарній державі є лише одна загальнонаі_дональна конституція, норми якої застосовуються на території всієї країни без будь-яких обмежень, а також існує тільки загальнонаціональне гро­мадянство. Для унітарної держави характерна єдина системі вищих органів (парламент, глава держави, уряд). Юрисдикція цим органів поширюється на всю територію країни, яка поділяеегься на адміністративно-територіальні одиниці, що не мають політичної са­мостійності. У цих одиницях (департаменти, області, округиа,райони, міста тощо) утворюються власні представницькі та виконавчі органи, які функціонують відповідно до загальнонаціонального законодавст­ва та зобов'язані застосовувати законодавчі та інші нормативні акти, які приймаються центральними органами державної влади.

Територія унітарної держави завжди має свою внутрішн: и органі­зацію, або так званий адміністративно-територіальний устрой (виня­ток становлять лише так звані мікродержави), суть якого полягає в поділі єдиної території держави на складові частини. Територія

1 Енгибарян Р. В. Сравнительное конституционное право: Учеб. пос. — I'M., 2005. — С. 210.

601


Розділ 24






Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2018-10-18; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 185 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Ваше время ограничено, не тратьте его, живя чужой жизнью © Стив Джобс
==> читать все изречения...

2196 - | 2142 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.