Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


І одяг як складова матеріальної та духовної культури українців





Функції одягу та їхня історична ди­ наміка. Протягом усього свого розвитку одяг відтворював певну еволюцію світо­гляду окремої людини, нації, суспіль­ства: їхнє ставлення до різних навколиш­ніх явищ, формування й розвиток звича­їв, обрядів, вірувань тощо. Отож, ви­вчаючи одяг, можна простежити особли­вості духовної культури народу. Крім

ТОГО, В ОДЯЗІ ВТІЛЮЮТЬСЯ ПОТЯГ ЛЮДИНИ

до прекрасного, її художньо-естетичні погляди й смаки, що робить одяг ваго­мою частиною мистецтва.

Отож дослідження такого виду мате­ріальної культури, як одяг, допомагає пізнанню й духовного світу народу.

У процесі розвитку суспільства, зро­стання потреб людини змінювалися і вимоги до одягу; його функції з часом набували дедалі більшої складності, ба­гатогранності.

Як відомо, найголовнішою вимогою щодо одягу, яка супроводжувала його з початку існування, був захист тіла люди­ни від негативних впливів зовнішнього середовища. Захисна функція безпосе­редньо пов'язана з географічними та клі­матичними особливостями конкретного району Земної кулі і створює необхідні умови для існування людського орга­нізму. Залежно від клімату окремих гео­графічних територій захисна функція на­бувала різного значення, що зумовлю­вало появу великої кількості видів та форм одягу, виконаних із різноманітних матеріалів. Так, у той же самий історич­ний період у країнах з різними кліматич­ними умовами одяг відмінний за своїм характером.

Але треба зауважити, що навіть на відносно незначних за розміром терито­ріях одного кліматичного поясу залежно від місцевих кліматичних та географіч­них нюансів має місце й локальна специ­фіка в одязі. На прикладі України це легко простежити на народному безру-


Функції одягу та їхня історична динаміка


15


 


м

а

10

і-

У -


кавному нагрудному одязі, локальна спе­цифіка якого, відбиваючи характер гос­подарської діяльності окремих груп українського народу, одночасно відпові­дала особливостям клімату. Цей вид одягу був поширений на всій території України, але в різних місцевостях він мав деякі відмінності. В гірських районах Західної України — це тепла коротенька безрукавка з хутра — кептар; у північних і північно-західних районах передгір'я — сукняна безрукавка — лейбик, бруслик тощо; на території Середньої Наддні­прянщини — легша, хоча і довша безру­кавка — керсетка і т. д.

Для гірських районів Західної Украї­ни характерним літнім взуттям були шкі­ряні постоли, що надягалися на вовняні капчури. В той же час у північних лісо­вих районах носили личаки, плетені з кори дерева (лика), які відповідали міс­цевому грунту і клімату. Влітку на Серед­ній Наддніпрянщині здебільшого ходили босоніж, а в окремих випадках (примі­ром, на жнива) взували постоли з лика, які далі на південь замінювалися шкіря­ними постолами.

Інша найдавніша вимога людини щодо одягу була тісно пов'язана з захис­ною і водночас відбивала світогляд пер­вісної людини, «допомагаючи» їй у бо­ротьбі з незрозумілими силами природи, «захищаючи» від злих духів, наврочень і т. ін. Це так звана оберегова (магічна, талісманна) функція, котра, переходячи протягом століть від покоління до поко­ління, набувала традиційно-побутових рис, втрачаючи своє первинне значення. Не вміючи пояснити явища навколиш­нього світу, людина часто наділяла окре­мі елементи свого побуту, в тому числі одяг, певними обереговими властиво­стями. Особливо стійкою ця функція була тому, що одяг безпосередньо по-


в'язаний з тілом людини, яке нібито є носієм або провідником магічної сили. Оберегова функція, що простежується в народному одязі протягом майже всієї його історії, свідчить про дуже давнє походження тих або інших елементів убрання, які зберігали її навіть до не­давніх часів.

Для прикладу звернімося до україн­ських головних уборів XIX ст. Людина усвідомлювала, що саме «головою» вона розуміє навколишній світ та впливає на нього, в тому числі на свідомість, психіку, духовний світ інших осіб !. Тому за допо­могою головних уборів вона прагнула за­хистити себе від уроків та інших чар зловмисних людей. Такими оберегами слугували, зокрема, дівоча стрічка або вінок із запашних рослин, складні форми жіночих очіпків. Особливі магічні власти­вості надавалися також українській на­родній сорочці, що одягалася прямо на тіло людини. їй приписували лікувальну силу, вона виступала обов'язковим еле­ментом убрання в багатьох обрядах. Так, люди вірили, що через сорочку можуть передаватися різні хвороби, лінощі або ж, навпаки, здоров'я, спритність тощо; сорочкою обгортали новонароджених, її вишивали на весілля, на смерть; із нею пов'язані не тільки сімейні, часом інтим­ні, обряди2, а й громадські традиції (наприклад, у білій сорочці жінки вихо­дили прокладати першу борозну).

Магічними властивостями наділявся також кожух, який займав важливе місце в обрядовості, символізуючи родю­чість, багатство та щастя3. В кожух загортали немовлят, на ньому сиділи мо­лоді під час весілля, він був складовою частиною обряду пострижин, у кожусі навиворіт зустрічала молодого мати на­реченої тощо.

Важливу оберегову роль виконували


16


1. ОДЯГ ЯК СКЛАДОВА КУЛЬТУРИ УКРАЇНЦІВ


 


колір та орнаментика одягу, а також різноманітні прикраси, пояси та інші до­повнення.

Уже на перших стадіях розвитку суспільства простежуються й естетичні вимоги щодо одягу. Прикрашаючи одяг, людина спочатку висловлювала свій не­свідомий потяг до прекрасного; з часом прикраси перетворилися на необхідний атрибут костюма, відбиваючи особливо­сті художньо-естетичних смаків народу. Отож естетична функція віддзеркалю­вала певний спосіб усвідомлення життя, навколишньої природи, збагачений люд­ським досвідом і перейнятий високою духовністю.

Естетичні особливості одягу підпо­рядковані законам композиції, які ви­магають гармонійної єдності таких по­казників, як матеріал, форма, колорит та різні види оздоблення. За взірець можуть правити кращі комплекси тради­ційного вбрання різних етнографічних районів України.

Якщо оберегова та пов'язана з нею обрядова функції народного одягу на­прикінці XIX — на початку XX ст. здебільшого втрачають своє давнє зна­чення, то естетична, переживаючи певні видозміни, й досьогодні успішно утвер­джує себе, що й робить одяг важли­вою частиною декоративно-прикладного мистецтва.

Вже з виникненням родових общин, а згодом племен, що об'єднували спорід­нені родові общини та етнічні угрупу-вання, в одязі з'являються етнічні озна­ки, які з часом набувають дедалі більшої виразності. Тобто можна говорити про етнічну функцію одягу.

Загальновідомо, що в X ст. на основі консолідації розрізнених слов'янських племен — полян, сіверян, волинян, в'я­тичів — на території Південно-Східної


Європи виникає могутня держава — Київська Русь. Судити про одяг цих пле­мен можна хіба що гіпотетично, проте, за аналогією з іншими видами матеріаль­ної культури, зразки якої є у розпоря­дженні археологів та істориків, припус­тимо, що він суттєво відрізнявся один від одного. В процесі утворення слов'яно-руської етнічної спільноти відбувалася і консолідація багатьох явищ культури. Так, на основі одягу давньослов'янських племен виник і давньоруський костюм, значною мірою несхожий на одяг сусід­ніх народів.

Феодальне роздроблення і розпад давньоруської держави, різні історичні долі населення окремих її територій сприяли формуванню української, росій­ської та білоруської народностей (най-інтенсивніше цей процес проходив у XIV—XV ст.), і приблизно з цього часу ці народності виступають як близькі між собою, але окремі етнічні одиниці. Від­повідно на основі одягу населення давньоруської держави йшло формуван­ня етнічної специфіки народного вбран­ня українців, росіян, білорусів. Пізніше, з утворенням нації, ускладнюється етніч­на специфіка народного одягу, який дедалі більше набуває національних ознак. Риси такої спільноти, як нація, виявляють велику стійкість відносно піз­ніших впливів і нашарувань, що у свою чергу відбивається на еволюції одягу 4.

Усередині великих етнічних спільнот в їхньому одязі формуються специфічні регіональні й локальні ознаки, тобто костюм стає, так би мовити, знаком від­мінності населення однієї місцевості від іншої. Регіональні ознаки інколи поєдну­ються з загальнонаціональними, які ви­ступають символами відмінності націй 5. Архаїчні риси народного одягу, пов'язані з культурою стародавніх етнічних спіль-


нот,

більа

елем*

довга

компі

Ц

украй на за нальн вираз оздоб сіння Можи Г. Мі на од взутті (з парі ме за і про і назве лотни шує ■ давен, виг.тял значеи

На

функці зв'язп часів і спільні ського його рі рідніст в собі. що ви взаєма пами а

Уц

ЛЮШ1 «

майно* винихя вається стає зі верств,


Функції одягу та їхня історична динаміка


17


 


кава —

ах пле-

проте,

еріаль-

зпоря-

рипус-

г один

в'яно-

лася і

ьтури.

СЬКИХ

стюм,

сусід-

озпад

ричні

торій

осій-

[най-

*в у

часу

між

Від-

ЇННЯ

ван-ран-іше, ніч-кий них

ЦІЯ,

тіз-юю

йот чні

ТО

ід-

«д іу-и-

5

ні ь-


нот, у процесі розвитку нації чимдалі більше нівелюються. Проте окремі їхні елементи затримуються в одязі дуже довго, поскільки є складовими певних комплексів національного костюма.

Це явище можна простежити на українському народному одязі, в якому на загальній основі виділяються регіо­нальні та локальні комплекси з дуже виразною своєрідністю крою, кольору, оздоблення, способів поєднання та но­сіння окремих елементів убрання тощо. Можна погодитися з припущенням Г. Маслової, що така складова части­на одягу східних слов'ян, як плетене взуття, сягає часів племінного побуту (знаряддя для її виготовлення було відо­ме за неоліту). Те ж саме можна сказати про незшитий стегновий одяг. Його назви «плахта», «поньова» означають по­лотнище тканини, плат, накидку, що зму­шує відносити цей тип убрання до тих давен, коли найпростіші його форми у вигляді шматка тканини мали різне при­значення 6.

На формування й розвиток етнічної функції одягу впливають і етнокультурні зв'язки між народами від найдавніших часів до наших днів. Незважаючи на спільність багатьох елементів україн­ського національного костюма, локальні його різновиди зберігають яскраву своє­рідність, в одних випадках утримуючи в собі архаїчні ознаки, в інших — риси, що виникли у процесі етнокультурного взаємообміну з сусідніми етнічними гру­пами або народами.

У процесі соціально-економічної ево­люції суспільства, з появою станів та майнового розшарування населення, з виникненням приватної власності розви­вається соціальна функція одягу. Він стає знаком розмежування суспільних верств, а також знаком станової належ-


ності. Звідси й соціально-економічна диференціація одягу, його кількісних та якісних показників. Панівні верстви під­креслювали за допомогою одягу своє привілейоване становище. У феодально­му суспільстві багатьох країн Європи, особливо за середньовіччя, регламента­ція одягу навіть передбачалася законо­давством: так, недворянам забороняли носити шовковий або оксамитовий одяг, убрання червоного кольору; довжина передків взуття, висота чоловічих голов­них уборів — усе було суворо регламен­товане 7. Крім певних законодавчих при­писів, на одязі відбивалося і матеріальне становище представників того чи іншого стану.

У Давній Русі та пізніших державах, що утворювалися на її території, одяг боярства, а згодом дворянства суттєво відрізнявся від інших: використовували­ся дорогі привізні тканини, оздоблення коштовним камінням та іншими дорого­цінними прикрасами, кількість одягу в багатих була значно більшою тощо. Пет­ром І був виданий указ, що вводив для всіх станів, окрім духовенства та селян­ства, спочатку угорський, а потім німець­кий одяг. Але цей указ не поширився на всі околиці імперії.

В Україні панівні стани (феодально-поміщицька знать, козацька старшина, дворянство тощо) також намагалися під­креслити свою матеріальну перевагу. Проте народний одяг, який не міг змага­тися з «панським» за вартістю, завжди промовисто свідчив про народну май­стерність, талановитість та винахідли­вість. При цьому одяг відбивав поділ селян на різні соціальні групи (держав­ні, поміщицькі, монастирські тощо). Від­мінності між станами виявлялися не лише у використанні неоднакових за якістю тканин та різних видів убрання


18


1. ОДЯГ ЯК СКЛАДОВА КУЛЬТУРИ УКРАЇНЦІВ


 


(наприклад, бурнуси у багатих, кереі, свити у бідних), а й у самій кількості одягу. Багаті козаки мали по п'ять-шість і більше кожухів, у той час як селянин-бідняк не мав жодного або один старень­кий на всю велику родину.

Це розшарування ще більше поглиби­лося у пореформений період, коли капі­талістичний спосіб виробництва значною мірою змінив соціально-економічні умо­ви життя та загострив протиріччя між різними верствами суспільства. Швидкий розвиток та концентрація промисловості, зростання кустарних промислів та від­хідництва сприяли збільшенню населен­ня міст. Розширюються культурні запити робітників і ремісників, у тому числі щодо одягу. В середовищі селянства від­бувається процес докорінної руйнації давніх патріархальних підвалин та визрі­вання селянина нового типу. В одязі селянства більш відчутним стає вплив міської культури, на селі з'являються промислові товари. Але давні традиції відступають тут набагато повільніше.

Протягом усієї історії одягу на ньому відбивалися і статевовікові ознаки люди­ни. Статевовікова функція одягу по­в'язана не тільки з фізіологією людсько­го організму, а й із характером діяльності різних за статтю та віком людей і від­повідно — їхнім становищем у суспіль­стві. Приміром, чоловічі штани — це до­сить пізнє явище, походження якого, крім кліматичних причин, пов'язане з розвитком їзди верхи, а також орного способу обробітку грунту; такий зручний в роботі елемент жіночого народного костюма, як запаска-фартух, доводить причетність жінки до господарської справи тощо.

Статевовікові особливості пов'язані також із народною етикою. Цікаво, що люди, котрі жили протягом того ж само-


го історичного відтинку, але належали до різних верств суспільства, інколи мали зовсім різні етичні уявлення, які відбивалися в одязі. Для української се­лянки, наприклад, навіть на початку XX ст. було великим гріхом зняти очі­пок і «засвітити» волосся, хоч, скажімо, для міщанки це давно було анахроніз­мом.

Таким чином, одяг як одна з необхід­них умов існування людини виконує ряд функцій, найважливішими з яких є за­хисна, оберегова, обрядова, естетична, етнічна, соціальна, статевовікова. Залеж­но від призначення одягу найбільший наголос робиться на одну або декілька його функцій, інші ж стають другоряд­ними. Наприклад, у святковому вбранні переважає естетична функція, у весіль­ному чи поховальному — обрядова і т. ін.

Поява нової функції або зникнення старої ведуть до зміни функціональної структури одягу в цілому8. Особливо чітко простежується послаблення, а в деяких випадках і відмирання цілої низ­ки функцій одягу наприкінці XIX — в першій половині XX ст. у зв'язку з бурхливими змінами у побуті й світогляді українців. Це зумовило появу нових функцій одягу і привело до докорінної зміни самої функціональної структури та її емоційного забарвлення.

Класифікація традиційного одягу.

Врахування загальнолюдських функцій одягу, а також того, що одяг безпосе­редньо пов'язаний із будовою та пропор­ціями фігури людини, дає змогу узагаль­нити велике розмаїття форм, видів і ти­пів убрання, підпорядкувавши їх певній класифікації.

В основі найбільш загальної класифі­кації одягу лежить його розподіл залеж-


Шмгі Ная на і лггя 4

Роаш І

Ужр

СТЕЛ

Або

(нм

ЛОМІ

ЛЯ 1

каш І

ВОСЯ

За і

Таж. зал * па

ня;

Пера






Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2018-10-14; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 362 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Логика может привести Вас от пункта А к пункту Б, а воображение — куда угодно © Альберт Эйнштейн
==> читать все изречения...

2224 - | 2152 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.