Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Економічні погляди С. Подолинського.




Варіант А:

Подолинський Сергій Анд-ч(1850-1891) – доктор медицини, кандидат природозн, економіст, громад діяч, народ. у сім’ї поміщика. Осн праці: „ Про хліборобство ” (1877, у співавт з Драгомановим), „ Ремесла і фабрики на У ” (1880, можливості застос марксизму в умовах Укр), „ Праця людини і її відношення до розподілу енергі ї” (1880, викладено космогенну теорію ек-го розвитку). Осн погляди: праця становить природ умову життя л, є дж вартості; додатк вар-ть створ-я лише в процесі праці і (додатк вар-ть є специф-ю сусп-ю формою додатк продукту); роб сила стає товаром, коли працівник втрачає засоби в-ва і дж існування; вар-ть роб сили визнач-я необх-тю утрим сім’ї та відтвор роб сили; визнач з/п через вар-ть, необхідної для задовол найголов-х потреб робітника. Чинниками впливу на велич з/п, окрім об’єкт-х факт-ів (вартість роб.сили) є суб’єкт фак-ри (інтереси підприємців і робіт, боротьба роб за ↑ з/п); доведення неминучості стадій розвитку заг-го товар-го в-ва (кооперація, мануфактура, машинне в-во) для умов Укр; розгляд машини з 2-х боків: 1- прир-го – як знаряддя і засіб праці+2- сусп-го – як сукуп вироб-х відносин стосовно присвоєння та використ машин; визнач зміну капіталізму досконалішим сусп-ом – суп-ом громади (засоби в-ва, земля, продукти в-ва повинні належати не Д, а безпосер виробникам-громадам, які поділяються на промислові й землеробські); Енергетична теорія органічного життя: збільш енергії відбув завдяки праці л.; пропозиція енерг-го підходу до історії техніки з погляду енергозатрат, енергоміст, виходу корисної енергії, що надало можливість оцінити технічні досяг-я людства, осмислити перспективу НТП; визначення нових шляхів перетвор людством соняч енергії.

Варіант Б:

С. А. Подолинський представ­ник революційно-демок. напряму. народився в сім'ї бага­того поміщика Київської губернії. Після закінч. природ. фак-ту Київського універ. він виїздить за кордон. В Лондоні познайомився з К.Марксом і Ф. Енгельсом. 1875 року разом з галичанином О. Терлецьким він організує у Відні видання соціалістичної літ-ри, яка широко викор-сь народниками в їхній революц. дія-ті. Було, зокрема, видано праці С. Подолинського «Парова машина», «Про бідність». 1876 p. захистив у Бреславському універ. дисертацію на здобуття вченого ступеня доктора медицини, певний час проживав в Україні. 1877 року остаточно виїздить за кордон і оселяється у Франції. Він багато і плідно працює. Виходить праця «Життя і здоров'я людей на Україні» (1879), «Ремесла і фабрики на Україні» (1880), що стала першою спробою застосування екон. вчення К. Маркса до конкретної істор. дійсності Росії й України, визначення істор. долі капіталізму в країні.

На відміну від народників, які заперечували розвиток капіталізму (кап-зму) в Росії, констатує протилежне. Виходячи з учення К. Маркса про три стадії розвитку кап-зму в пром-ті і практ. досвіду укр. ек-ки, він показує, що кап-зм в Укр., а відтак і в Росії в цілому, проходить у своєму розви­тку «ремесло, мануфактуру і великий фабричний здобуток».

Підкреслює прогресивність кап-зму порівняно з феодалізмом, але вказує на його істор. минущий характер. Він критикує цей спосіб вир-ва і виступає проти приватної власності на ЗВ. Аналізує суперечності між працею і капіталом, між зростанням багатства буржуазії і зубожінням трудящих мас, суперечність між розвитком продуктивних сил і їх марнуванням за умов кап-зму. Робить висновок про необх. знищення кап-зму. Кап-зму він протиставляє соціалізм як такий спосіб вир-ва, котрий ств. найліпші можливості для розвитку продуктивних сил і найбільш відповідає вимогам моралі. Багато зусиль доклав до популяризації екон. вчення Маркса. Він розумів, що головне в ньому — теорія додаткової вартості. Він приділяє цій категорії особливу увагу. Як фахівець у галузі природничих наук і в них шукав доказів неминучості соціалізму. Намагався знайти природничо-наукові основи соціалізму. Писав, що енергія всесвіту — величина постійна, але вона нерівномірно розподіляється у різних частинах всесвіту. На розподіл енергії має вплив людська праця. Дає нове визначення праці. «Праця є таке споживання механічної та психічної роботи, що на громаджена в організмі, яке має результатом збільшення кількості перетворюваної енергії на земній поверхні». Намагається відповісти на запитання: який же спосіб вир-ва є найсприятливішим. Таким способом вир-ва буде соціалізм. Минуло понад сто років, і ідеї С. П. оцінили належ­ним чином. Його природничо-наукове пояснення процесу праці на­звали «законом Подолинського».





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2017-02-25; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 490 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Студенческая общага - это место, где меня научили готовить 20 блюд из макарон и 40 из доширака. А майонез - это вообще десерт. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2320 - | 2275 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.006 с.