Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Проблеми монополії та конкуренції в неокласичній теорії ринку Е.Чемберлін, Дж.Робінсон.




Робінсон Джоан Вайолет (1903-1983) – професор Кембріджського університету (Англія) учениця А.Маршалла, лідер лівого кейнсіанства. Основ праця: „Економічна теорія недосконалої конкуренції” (1933), Теорія недосконалої конкуренції: 1.основним предметом дослідження Р. є вивчення ринкових аспектів функц-вання монополій, конкуренція між якими є недосконалою (за Чемберленом – монополістичною) через порушення рівноваги в Е а також експлуатацію найманої праці; 2.визнач сутності монополії як фактору, що дестабілізує соц-ек відносини ринк середовища; 3.в умовах досконалої конкуренції підприємці менше зацікавлені в монополізації виробництва, ніж в умовах недоскон ринку, в якому окремі фірми не можуть досягти оптимальних розмірів для ефективного функц-вання („монополіст має змогу не тільки підвищити ціни на свою продукцію, обмежуючи її випуск, але й зменшити витрати виробництва шляхом удосконалення організації виробництва в галузі”); 4.моноп вимагає не тільки відокремл продукц від товарів-субститутів (замінників) тобто диференціації, але й умови що полягає у її (фірми) розмірах які повинні перевищ оптимальні; 5.на монопол ринку з недоскон конкуренц існує ймовірність виникнення монопсонії, тобто монополії покупців. Тобто, перед дослідником ринку виникає завдання визначення кількості купленої продукції, за умови, якщо розглядати ринок не як сукупність розрізнених покупців, а як їх об’єднання (монопсонія). Див. таблицю 1.: Класифікація ринків за різного поєднання покупців і продавців:

  S D Кількість покупців
багато невелика кількість один
  Кількість продавців багато досконала конкуренція олігополія попиту монопсонія
невелика кількість олігополія пропозиції двостороння олігополія обмежена монополія попиту
один монополія пропозиції обмежена монополія пропозиції двостороння монополія

Виснов досліджень Р. – стверджування, що переважання у світі умов недоскон конкуренц сприяє виникненню тенденції до експлуатації факторів виробниц і посилює її завдяки виникненню великих об’єднань, котрі поглин конкуруючі фірми і що негативно позначається на розподілі багатств. Чемберлін Едвард Хейстінгс (1899-1967) – доктор економіки, викладач Гарвардського університету, член Американ економ асоціації.. Основ праця: „Теорія монополістичної конкуренції: реорганізація теорії вартості” (1957), Теорія монопол конкуренц: 1.основною умовою володіння ринком (суттю монополії) є контроль над S, а отже над Ц, що досягається взаємозаміною конкуруючих товарів, тобто „диференц продукції”; 2.розгляд продавців як конкуруючих монополістів в умовах „монопол конкуренції”; 3.розгляд ринків як „більш або менш недосконалих ” в реальних ек умовах та заперечення прагнення фактичних результатів до рівноваги; 4.визначення взаємопов’язаності ринків через взаємодію незалежних продавців метою яких є реалізація близької за призначенням продук; 5.визначення D як явища, що змінюється під дією виробника, а його формування пов’язується з витратами, як виробн-ва, так і збуту; 6.розгляд кожного продавця як монопол, який формує власне коло покупців (власний субринок), завдяки своєму унікальному товару, а рівень „диференціації продукту” відображає, якою мірою він (продавець) регулює ціну і виступає монополістом; 7.визначення основної ознаки диференц-ного продукту – наявності в ньому істотної, відмінної від ін товарів властивості, котра може бути для покупця як реальною, так і уявною; 8.визначення фактором монополістичної конкуренції, крім диференціації продукту також незначної кількості продавців (фактична олігополія); 9.ознакою функц-вання олігополістич ринку є тенденція до взаємоузгоджених рішень щодо паралелізму цін (рішення певної фірми підвищити ціни є раціональним за умови, якщо інші компанії будуть діяти таким же чином, – інакше дана фірма втратить ринок); 10.збільшення обсягу продукції монополіст здійснює завдяки додатковим витратам, зниженням цін та розраховуючи на нездатність інших продавців даної групи товарів здійснити подібне;11.за умови суттєвого значення диференціації продукту (основна теза теорії монополістичної конкуренції) кожна окрема галузь не розглядається як група фірм по випуску аналогічної продукції; 12.ринок окремого продавця через монопол конкуренц є відокремленим від ринків суперників і „лімітований” обсяг збуту товарів визначається такими факторами: 1) ціною; 2) особливостями продукту; 3) витратами на рекламу; 13.еволюція конкурентної боротьби підвищує якість товарів (свідченням чого є патенти, захисні фірмові знаки).

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2017-02-25; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 297 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Студенческая общага - это место, где меня научили готовить 20 блюд из макарон и 40 из доширака. А майонез - это вообще десерт. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2320 - | 2275 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.012 с.