Профілактика
У колишньому СРСР Вершилова і П. Ф. Здродовський знайшли штам Вr. abortus, який викликав у морських свинок доброякісну, безсимптомну інфекцію, але створюючи імунітет. Ця вакцина була опробована на моряках-добровольцях з позитивним результатом. У даний час відомо декілька та-КИХ штамів. Кращі з них застосовуються для приготування вакцини.
V 1955 р. у практику введена жива суха вакцина, штам abortus 19-ВА. При вакцинації відбувається тимчасове заселення бруцелами паренхіматозних органів і лімфатичних вузлів. Однак, на відміну від інфекції, ніяких патологічних змін и органах не наступає.
ЗБУДНИКИ КОКЛЮШУ І ПАРАКОКЛЮШУ
Коклюш відомий як одна з найпростіших дитячих інфекцій поряд зі скарлатиною й кором, викликається особливим мікробом. Борде й Жангу виділили цього мікроба з кашлевого слизу хворої дитини в 1906 р.
Збудник коклюшу називається Bordetella pertussis,
Коклюш — інфекція дихальних шляхів. Характеризується приступами судорожного кашлю, що закінчується виділенням слизу.
Морфологія
Маленька паличка довжиною - кокобактерія, Розташовуються частіше поодинці, іноді парами у вигляді коротких ланцюжків. Добре забарвлюються метиленовою синькою або розведеним фуксином, при чому може бути біполярне забарвлення. Мікроби — грам-. Спори не утворюють, мають ніжну капсулу в організмі людини, нерухомі.
Культуральні властивості
Коклюшні палички на простих живильних середовищах не ростуть, являються суворими аеробами. Застосовуються спеціальні живильні середовища:
1. Середовище Борде-Жангу — агар картопляно-гліцериновий з додаванням 15—20% крові. У цьому середовищі колонії дуже характерні: з'являються попи не відразу, а лише на 3—4 день (повільний ріст), випуклі, як половинка намистини, схожі на краплини ртуті або па оксамитинки, колонії оточені зоною гемолізу.
2. Синтетичне середовище — КУА (казеїново-вугільний агар). Основним джерелом амінокислот служить гідролізат казеїну. Додають активоване деревинне вугілля, яке потрібне для нейтралізації жирних кислот, що утворюються в процесі росту. У середовищі Борде-Жангу цю роль виконує кров. Середовище КУА застосовується широко, бо не слід витрачати кров. На цьому середовищі колонії розвиваються також повільно, дрібні—діаметр біля 1 мм, сірувато-кремового кольору.
Мікроб легко дисоціює в напрямку S->R форми.
Типова —- S форма гладенька (1 фаза). Мікроби в цій формі містять характерні антигени, не ростуть на простих середовищах.
Культури в S —- формі (1 фаза) застосовують для приготування антигена для РА і вакцини. II і III фази — перехідні форми. IV фаза — R-форма.
Біохімічні властивості
Не має біохімічної активності, вуглеводів не розщеплює, індол не утворює. Більшість штамів коклюшної палички каталазопозитивні, сечовину не розщеплюють, але паракоклюшні палички утворюють фермент уреазу.
Антигенна структура
Антигенна структура досить складна. Є антигени загальні для роду, видові і внутрішньовидові — термолабільні і термостабільні.
За антигенними властивостями коклюшні палички діляться на 3 серологічних типи. В імунних сироватках виявляються різні антимікробні антитіла: аглютиніни, преципітини, комплементзв'язуючі, опсоніни.
Свіжовиділені штами на живильних середовищах швидко дисоціюють, утворюючи окремі фази (групи), що відрізняються за антигенною будовою. Перша фаза має три антигени, характерні для S — вірулентної форми: капсульний термолабільний L—антиген, відносно термостабільний S— антиген і термостабільний О — антиген.
У другій фазі відсутній L-антигєн, третя фаза містить лише соматичний О-антиген.
Для діагностики мають значення аглютиніни і комплемептзв'язуючі.
Фактори вірулентності.
Збудник коклюшу утворює ендотоксин. Ендотоксин має дермокекротичну дію^Це можна бачити при уведенні кролику або морській свинці внутрішньошкірно живих або убитих мікробів, на місці уведення визначається некроз.
Велике значення має особливий білок коклюшної палички, який викликає сенсибілізуючу дію. У відповідь на його дію в організмі виникає різка зміна реактивності — підвищена чутливість до мікроба і його продуктів, тобто інфекційна алергія. Цю обставину можна використовувати з мстою діагностики (внутрішпьошкірна проба схожа на реакцію Манту). Бактерії синтезують гіалуронідазу, лецитиназу, плазмокоагулазу.
Паракоклюшна інфекція, як самостійна нозологічна одиниця, стала відома порівняно недавно.
Мікроб — паракоклюшна паличка— був відкритий у 1937 р. (Ельдерінг і Кендрін). Паличку виділили з кашлевого слизу хворих з характерними симптомами коклюшу. Виявилось, що вона має ряд біологічних відмін від коклюшної палички, але є схожість, тому мікроби відносять до одного роду Bordetella, але види різні.
Морфологія
Паличка паракоклюшу овальної форми, трохи більша, ніж коклюшна паличка, нерухома, спор не утворює, добре забарвлюється метиленовбю синькою і розведеним фуксином, за Грамом -. За морфологією ці мікроби не можна відрізнити,
Культуральні властивості
На відміну від коклюшної палички роїте паракоклюшна на простих живильних середовищах - МПА і МПБ. На середовищі Борде-Жангу або КУА колонії з'являються через 24 години, тобто на 2 день, а коклюшні на 3-4 день, колонії великі за розміром, середовище здобуває коричневий відтінок, так як паракоклюшні палички розкладають тирозин і при цьому утворюється коричневий пігмент. Це помітно на КУА і особливо на простому агарі при додаванні до нього 0,1% тирозину, на рідкому середовищі спостерігається помутніння і осад.
Біохімічні властивості
Паракоклюшна, як і коклюшна, паличка не розщеплює вуглеводи, не утворює індолу. На відміну від коклюшної палички виробляє фермент уреазу, що розщеплює сечовину Паракоклюшна паличка утворює фермент тирозиназу, тому на середовищі КУА виходить накопичення коричневого пігменту і колір середовища змінюється (коричневий відтінок). Так як захворювання коклюш і паракоклюш дуже схожі за механізмом розвитку, то всі подальші питання будуть розглядатися паралельно.
Патогенез
За природних умов і коклюшем, і паракоклюшем хворіють лише люди. Відсутність природженого імунітету. У дітей першою року життя коклюш протікає особливо тяжко.
Паракоклюш спостерігається найчастіше у дітей 3—7 років. Передача інфекції відбувається повітряно-краплинним шляхом. Мікроби коклюшу швидко відмирають у зовнішньому середовищі, але досить висока контагіозність. Вогнищем є лише людина. Хворі на коклюш виділяють мікроби з краплинами слизу при. кашлі, чханні, розмові — з моменту появи клінічних ознак протягом місяця. Після З0 дня мікроби виділяються в одиничних випадках. Збудники коклюшу і паракоклюшу потрапляють через дихальні шляхи і осідають на слизовій оболонці гортані, трахеї, бронхів. Тут мікроби розмножуються.
При їх розпаді звільняється ендотоксин (отруйні речовини самої цитоплазми); Ендотоксин має місцеву дію і, всмоктуючись, викликає загальну дію, місцево—некроз слизової, запалення, посилене виділення слизу, що проявляється в катаральних явищах.
Протягом типового коклюшу розрізняють 4 періоди: інкубаційний, катаральний, спазматичний, зворотного розвитку або розв'язання.
Лабораторна діагностика
Основним методом лабораторної діагностики коклюшу і паракоклюшу є виділення чистої культури, тобто бактеріологічний метод, серологічний є допоміжним.
Матеріалом для дослідження служить слиз. Існує 2 способи взяття матеріалу. 1-й спосіб — кашлевих пластинок.
2-й спосіб взяття матеріалу — носоглотковим тампоном. Якщо посів. робиться в лабораторії, то добре на поверхню чашки нанести попередньо розчин пеніциліну для пригнічення грампозитивних мікробів або додають пеніцилін у середовище. Чашки ставлять у термостат з температурою 36°С. При появі підозрілих колоній (при коклюші — краплі ртуті, при паракоклюші — коричневий відтінок). Якщо їх багато, одні пересівають на КУА або Борде-Жангу в пробірки, інші використовують для РА на склі зі специфічними сироватками (коклюшною і паракоклюшною).
Краплі РА (на склі), які висохли, забарвлюють за Грамом і мікроскопують. Якщо колоній мало, то відразу переносяться на косячки, але на цьому дослідження не закінчується. Слід провести вивчення біологічних властивостей. Для цього використовують культури, одержані на скошених середовищах, проводиться проба на уреазу, дермонекротична проба на кролику. Таке дослідження триває декілька днів (4 і більше).
Швидкий метод діагностики коклюшу за допомогою флюоресціюючих антитіл (ФА) забирає 4—5 годин. З носоглпїкових виділень, взятих тампоном, готують мазок. На мазок наносять-протикоклюшну сироватку, в якій антитіла з'єднані з особливим барвником — ізоціанатом флюоресціна. Останній барвник володіє здатністю яскраво світитись в ультрафіолетовому промінні. Мазок розглядають у спеціальному люмінесцентному мікроскопі. Антитіла адсорбуються на поверхні мікробної клітини і створюють контур мікроба, що світиться: фон — темний, чорний, свічення — яскраве, зеленувато-жовте; Окремо готують.: флюорерціюючий коклюшний гамма-глобулін і флюоресціюючнн паракоклтошннй гам- глобулін. Цей метод дозволяє диференціювати коклюш і па-ракоклюш.
Серологічний метод діагностики може бути використаний для ретроспективного підтвердження діагнозу. Він заснований на виявленні в досліджуваній сироватці специфічних антитіл. З цією метою застосовується РА (РА), реакція зв'язування комплементу (РЗК) і реакція пасивної гемаглютинації (РПГА). Найбільш можливою за умов практичної лабораторії є РА.
Серологічні дослідження є додатковим методом діагностики при наявності динаміки антитіл. Дослідження крові слід починати на 2-3 тижні хвороби з повторним визначенням вмісту антитіл через 1,5-2 тижні. Показником для дослідження крові є тривалий кашель при відсутності бактеріологічного підтвердження діагнозу. Серологічне дослідження крові особливо показане у випадку контакту дитини, що довго кашляє, з хворим коклюшем або паракоклюшем. Для диференційної діагностики коклюшу і паракоклюшу серологічні реакції слід ставити з двома діагностикумами — коклюшним і паракок-люшним.
Захворювання виникає, як правило, при відсутності антитіл або низькому вмісті їх у крові (1:10-1:80). Однак можливі випадки захворювання і при високому вмісті антитіл (1:320 і вище), коли дитина захворює відразу після щеплення проти коклюшу (до 6-8 місяців). Тому діагностичне значення має наростання титрів антитіл в 4 і більше разів. Для дітей, не щеплених проти коклюшу, і тих, хто хворів раніше коклюшем, паракоклюшем, наявність специфічних антитіл у титрах 1:80 і вище, має діагностичне значення.
Кров для дослідження беруть з пальця з дотриманням звичайних правил асептики, роблять для реакції розведення сироватки і додають діагностикум. Результати враховують на наступний день.
Лікування включає призначення антибіотиків (еритроміцину, левоміцетину), гамма-глобуліну; вітамінів.
Профілактика
Профілактика спрямована на знешкодження джерела інфекції, ранню діагностику (бактеріологічний метод) і ранню ізоляцію, підвищення несприятливості дитячого організму до палички коклюшу і паракоклюшу, яке полягає в профілактичному введенні гамма-глобуліиа дітям до 1 року або осіеним, і щеплення.
Для специфічної профілактики використовуються вакцини: АКДП — адсорбована коклюшно-дифтерійно-правцева вакцина, КДП — коклюшно-дифтерійно-правцева вакцина, розроблені препарати зі стінки й цитоплазматичної мембрани бактеріальних клітин.
ЗБУДНИК СИБІРКИ
Збудник сибірської виразки (сибірки) — Вас. anthracis
Сибірка — особливо небезпечне, зоонозне захворювання, що характеризується високою летальністю, різноманітністю клінічних форм, протікає по типу есптицемій. Уражує домашніх і диких тварин, від яких заражаються люди. Протікає переважно з утворенням специфічних карбункулів і тому належить до інфекцій зовнішніх покривів. Рідкі випадки легеневої, кишкової і септичної форм, як правило, закінчуються летально.
Морфологія
Збудник сибірки — Вас. anthracis становить собою нерухому грампозитивну велику паличку з обрубленими кінцями. Розрізняють капсульну, вегетативну (безкапсульну) і спорову форми збудника.
Палички сибірки зростають на звичайних живильних середовищах, краще при вільному доступі кисню, при температурному опт 35—37°С. Капсульні форми бацил характерні для патогенних штамів збудника і звичайно виявляються в організмі хворих тварин, людей, а також у свіжих трупах. Спори утворюються з вегетативних форм лише поза організмом тварин і людей; обов'язковою умовою їх утворення є надходження вільного кисню.
Паличка сибірки виробляє в організмі сприйнятливих тварин токсин, що складається з трьох - факторів (запальній, протективний, летальний); токсичний комплекс відіграє велику роль у патогенезі і імуногенезі інфекції. Вегетативні форми збудника сибірки відносно мало стійкі. Вони чутливі до антибіотиків широкого спектра дії, причому вибірково чутливі до пеніцилінуСпори збудника сибірки відрізняються надзвичайно високою стійкістю. У відсутності кисню при висиханні вони зберігаються декілька років.
Патогенез
Природним джерелом інфекції сибірки для людини є хворі травоїдні тварини, перш за все, домашні і рідше дикі. У цих тварин інфекція протікає, як правило, гостро і звичайно закінчується смертю. Хворі тварини заразні протягом всього періоду хвороби, виділяючи збудники у зовнішнє середовище з випорожненнями, сечею, слиною тощо; після їх загибелі Вас. anthracis виявляються в усіх органах й тканинах, так як інфекційний процес має септичний характер з метастазами у внутрішні органи. Шляхи передачі інфекції серед тварин різні; найбільш розповсюдженим є аліментарний шлях, рідше зустрічається трансмісивний (через укуси мух — жигалок, сліпнів) і повітряно-пиловий шлях передачі (вдихання спор).
Додатковим резервуаром сибірки служить грунт.
Хвора сибіркою людина, як правило, не є осередком інфекції, що обумовлено відсутністю характерних для цього захворювання механізмів передачі в спілкуванні між людьми; лише хворі внутрішніми формами хвороби можуть становити потенційну небезпеку для оточуючих. В основній більшості випадків зараження людей сибіркою виникає при проникненні збудника через шкіру і зовнішні слизові оболонки. Зараження можливе також повітряно-пиловим і аліментарним шляхами. Факторами передачі інфекції людині служать виділення хворої тварини, її труп, кров, м'ясо, шкіра, кістки, роги, шерсть, перегній. Захворювання передається
також через інфікований збудником грунт, воду, оточуючі людину предмети вжитку.
Шляхи передачі визначають форму інфекції у людини. Передача збудника в результаті дотику:і пошкодженою шкірою і зовнішніми слизовими оболонками приводить до виникнення шкірної форми, при вдиханні — легеневої, при ковтанні — кишкової. Переважною є шкірна форма сибірки.
Патогенність і вірулентність сибірковиразкових паличок обумовлені здатністю їх утворювати капсули в організмі тварин і виробляти термолабільний токсин. Збудник розмножується в місці проникнення і, переборюючи місцеві клітинні і регіонарні бар'єри, осідає у внутрішніх органах і тканинах. Люди заражуються через пошкоджену шкіру, слизові оболонки, шлунково-кишковий тракт, аспіраційним шляхом. Відповідно зі вхідними воротами інфекції, виникають різні клінічні форми хвороби: шкірна, кишкова, легенева. Клінічна картина сибірки починає проявлятись через короткий строк інкубації (2—3 дні).
Шкірна форма протікає у вигляді так званої злоякісної пустули або карбункула (поодинокого або множинного), локалізуючого, як правило, на. відкритих ділянках тіла (голова, шия, обличчя, рідше — верхні кінцівки) в місці проникнення збудника. Тут утворюється невелике червоне п'ятенце, яке дуже свербить, послідовно перетворюється в папулу, везикулу, пустулу, що пізніше некротизується і утворює струп. Навколо нього виникає вінець з вторинних пухирців, які в свою чергу некротизуються і через 1—2 дні зливаються з центральним некрозом у загальний чорний струп. Шкірне ураження становить собою осередок геморагічного некрозу, оточеного запальним інфільтратом у. вигляді багрового валика, що підіймається, з набряком, що приєднується. Карбункул сибірки неболючий. Процес часто супроводжується розвитком лімфангоіту і регіонарного лімфаденіту. Тяжкість інфекції залежить від локалізації процесу; найбільш тяжко протікають захворювання з карбункулом на цій, обличчі, губі. Спостерігається висока температура, порушення загального стану в результаті інтоксикації. Хвороба у більшості випадків закінчується виздоровленням. Можливе ускладнення — сепсис.
Кишкова форма виникає в результаті вживання в їжу м'яса змушено забитих тварин, не підданого достатньому термічному обробленню, наприклад, копченого, а також ковбаси. У цих випадках збудник проникає через слизову оболонку нижнього відділу худої і сліпої кишок. Кишкова форма, що зустрічається тепер дуже рідко, характеризується злоякіс-. ність',0 перебігу, непостійністю і різноманітністю кишкових симптомів. Хвороба розпочинається швидко, різким болем у животі, відзначається нудота, блювання, криваві випорожнення. У більшості випадків цій формі передує утворення специфічних осередків на шкірі або в дихальних органах, тобто кишечник виявляється вторинною локалізацією бацил ' сибірки.
Легенева форма є наслідком вдихання тілу, що містять. спори сибірки. Звичайне місце осідання спор — слизова оболонка в області біфуркації трахеї. Аспірація бацил в альвеоли приводить до пневмонії. Хвороба розпочинається гостро, вираженим ознобом, високою температурою. Головний біль, сухий кашель, задишка, ускладнене дихання —звичайні прояви сибіркового ураження дихальних шляхів.
Усі форми можуть перейти в септичну
Імунітет
Постінфекційний імунітет має антимікробний характер. Велику роль відіграє протективний антиген, ЩО має імунізуючу активність. При сибірці фагоцитоз не відіграє захисної ролі. У сироватці перехворівших з'являються аглютиніни, преципітини, комплементзв'язуючі антитіла, здатні руйнувати капсульні речовини і нейтралізувати гоксичні, новини бацил сибірки.
Лабораторна діагностика
Матеріал для дослідження: кров (при септичній формі), вміст карбункула (при шкірній), мокротиння (при легеневій), випорожнення (при кишковій); секційний матеріал (кусочки різних органів); матеріал, що підозрюється на забруднення' спорами (шкіра, шерсть, хутрові вироби). При пересилці й зберіганні матеріалу, що досліджується, керуються правилами, встановленими для особливо небезпечних інфекцій. Дослідження проводяться в спеціальних лабораторіях.
Для лабораторної діагностики сибірки застосовують мікроскопічний, бактеріологічний, біологічний, алергічний і серологічний методи.
1. Мікроскопічний метод. Мікроскопують вміст везикул, карбункул, виділення виразки, а також органи і кров, одержані на секції. Мазки забарвлюють за Грамом (позитивні), аніліновими барвниками, а також спеціальними способами для виявлення капсул і спор; розташовані ланцюжками. Результати бактеріоскопії приводять лише до орієн
товного висновку.
2. Бактеріологічний. Висівають досліджуваний матеріал в пробірку з бульйоном і в чашки з агаром. Посіви вміщують в термостат при 37°С на добу. При наявності в матеріалі бацил сибірки в бульйоні проявляється придонний ріст у вигляді грудочок вати, але бульйон залишається прозорим. У мазку з осадку бацили сибірки розташовуються довгими ланцюж
ками, на МПА в чашках Петрі утворюються матові, волокнисті і шорсткі колонії. При посіві на кров'яний агар гемолізвідсутній. Для виділення чистої культури роблять пересів
типових колоній на скошений агар.
Ідентифікація культури проводиться на основі морфологічних, культуральних, біохімічних властивостей, шляхом зараження тварин (мазки-відбитки з органів тварин, що.загинули). Для диференціації сибірковиразковоподібних і В, апіЬга-сіз становиться проба з фагом — бацили сибірки лізуються специфічним 'фагом. При нанесенні фага сибірки на культуру з чашці з м'ясо-пептОнним агаром через 5—8 годин перебування в термостаті при і 37°С з'являється лізис на місці нанесення фага.. При проведенні проби з пеніциліном на м'ясо-пептонному агарі бацили сибірки через 3—-6 годин інкубації при температурі З'ГС ростуть у вигляді куль, з'єднаних в ланцюжки—оксамитове намисто. Спороносні бактерії зберігають свої паличковидні форми, розташовані ланцюжками.'
3. Біологічний. Проводиться зараження тварин (мишей, морських свинок, кроликів) виділеною культурою або матеріалом, що досліджується. Через 2 дні тварини гинуть з яви- щами сепсиса, в органах і крові містяться капсульні бацили сибірки.
Прискорена проба. Мишей заражають внутрішньочеревно, забирають ексудат через кілька годин і досліджують на наявність капсульних паличок сибірки (мазки).
4. Алергічний метод. Для виявлення підвищеної чутливості організму застосовують алергічну пробу. Алерген-антраксин уводять внутрішньошкірно в об'ємі 0,1 мл на внутрі
шній поверхні передпліччя. При позитивній реакції через 24—28 годин з'являються інфільтрат і гіперемія діаметром не менш 15 мм, при негативній реакції таких явищ не спостерігається.
5. Серологічний метод. Реакція термопреципітації за Асколі є специфічною і дає можливість виявити антиген сибірки. Особливо цю реакцію застосовують для дослідження шкір,
органів загиблих тварин. Для прижиттєвого діагнозу реакція Асколі поступається перед бактеріологічним і біологічним методами. Для постановки реакції преципітації необхідна
преципітуюча сироватка сибірки, антиген із досліджуваного матеріалу і сибірковиразковий стандартний антиген для контролю. Матеріал подрібнюють, заливають фізіологічним роз
чином, екстрагують кип'ятінням протягом 5—10 хвилин, фільтрують через паперовий фільтр. Одержана прозора рідина містить антиген сибірковиразкових бацил. Цей антиген по стінці пробірки наслоюють па специфічну преципі-
туючу сироватку. При позитивній реакцій через 5—10 хвилин на межі 2-х рідин з'являється мутне, біле кільце.
Лікування
Застосовують гамма-глобулін сибірки в комплексі з антибіотиками (пеніцилін, стрептоміцин, тетрациклін), а також новарсенол (хіміотерапевтичний препарат).
Профілактика
Засоби загальної профілактики
Специфічна профілактика полягає у вакцинації. Перша вакцина була одержана Л. Пастером, Це була жива вакцина з мікробів, послаблених високою температурою (42—43°С, 12—24 дні). У.Росії аналогічну вакцину одержав Л. С. Ценковський, але ці вакцини не придатні для людей. Живі вакцини сибірки із слабовірулентних штамів, позбавлених капсул і не здатних утворювати їх ні на живильних середовищах, ні в живому організмі, широко застосовуються в Україні для активної імунізації людей і сільськогосподарських тварин.
У 1942 р. Н. Н. Гінсбург і А. Л. Тамарін запропонували вакцину, для специфічної профілактики сибірки із безкап-сульного штаму бацил.
Суха жива вакцина сибірки СТІ (санітарно-технічного інституту) — це завись спор капсульного варіанту. Відсутність капсул приводить до поглинання паличок фагоцитами і утворенню антитіл.
Як захід екстренної профілактики — застосування ангибіотиків.
ЗБУДНИК ПРАВЦЯ
Патогенні анаероби належать до родини Bacillaceae, роду Clostridium.
Сюди входять збудники правця, ботулізму І газової раневої інфекції. Збудником правця Clostridium tetani
Правець — гостре інфекційне захнорювання, яке викликає Сіоьігііішпі Іоіаііі і характеризується тонічними і клонічними судорогами, явищами інтоксикації, високою летальністю. У 1883 р. М. Д. Монастирський виявив паличку правця в трупах людей, які померли від правця. У 1890 р. була запропонована для лікування правця антитоксична протиправцева сироватка. У 1923—1926 рр. французькому досліднику Рамону вдалось одержати правцевий анатоксин, який в подальшому став застосовуватися для профілактики захворювання.
Морфологія
Клостридії правця — великі палички, трохи зігнуті, Гр +, забарвлюються всіма аніліновими барвниками; утворюють термінальні спори, що надають бацилам вид барабанної палички.
Для виявлення спор застосовується забарвлення за Ганзеном. Спори забарвлюються в рожевий колір, тіло в синій. Рухомі (перитрихи).
Культуральні властивості
Збудник правця — строгий анаероб, оптимальна температура росту 37, високочутливий до дії кисню. Росте на звичайних для анаеробів середовищах: 1. при посіві в агар стовпчиком виділяються форми дисоціації; шорсткі (R-форми) — колонії у вигляді жмуточків вати і гладенькі (S-форми) у вигляді дрібноточечних колоній. 2. Середовище Кітта-Тароцці — печінковий бульйон з кусочками тканини, зокрема печінки, і зверху залите вазеліновим маслом; кусочки тканини відіграють редукуючу роль. На даному середовищі правцева паличка росте дуже повільно, утворюючи спочатку легке помутніння, потім випадає в пластівцевбвидний осадок. 3. Глюкозо-кров'яний агар — агар Цейєлера, рн 7,0—7,9 Клостридії утворюють колонії з компактним центром і ниткоподібними відростками по периферії, іноді з'являються окремі колонії з зоною гемолізу. 4. Вісмут — сольовий агар — клостридії правця нерідко викликають почорніння цього середовища.
Біохімічні властивості
Збудник правця,в біохімічному відношенні не досить активний, має слабковиражені сахаролітичні і протеолітичні властивості: вуглеводи не розщеплює, індол не утворює, повільно розріднює желатину, відновлює нітрати в нітрити, повільно згорта молоко з утворенням дрібних пластівців.
Токсини й ферменти патогенності
Збудник правця виробляє екзотоксин, що є сильною біологічною отрутою, який за отруйністю поступається лише ботуліні'шому токсину. Він складається з 2-х компонентів:
1. Тетаноспазміну — нейротоксину, який уражає рухомі
клітини ЦНС й викликає скорочення поперечно-смугастих м'язів.
2. Тетанолізину, що вихликає лізис еритроцитів. Токсин малостійкий. Під дією 0,3—0,4% розчину формаліну і утриманні при 37—38°С в термостаті протягом місяця токсин втрачає отруйні властивості, але зберігає антигенні. Одержаний таким чином правцевий антитоксин аикористопуібгь для лктивної імунізації людей проти правця.
Збудник правця здатний вироблйтн ферменти патогенності: протеази, фібринолізин, желатиназу, Доведено, що ці ферменти розщеплюють білки середовищ, знаходяться в на тивному токсині, одержаному з правцевої культури після семиденного вирощування на бульйоні Глузмана.
Антигенна структура
Рухомі штами збудника правця мають О- і Н-антигени, нерухомі лише О-антигени.
Резистентність
Вегетативні форми збудника правця гинуть при температурі 60—70°С протягом 30 хвилин, витримують кип'ятіння протягом 10-90 хвилин, а спори деяких штамів 1-3 години, тобто спори правця мають велику стійкість.
Патогенез
Правця називають раневою інфекцією, тому що збудник проникає через пошкоджену шкіру й слизові оболонки. Розрізняють такі форми правця:
Травматичний,
Tetanus neonatorum
Tetanus puerperalis (післяпологовий)
Велике значення в розвитку правця мають рецептори нервово-м'язового апарату, імпульси від яких створюють вогнище подразнення в центральній нервовій системі за принципом домінанти. Ураження токсинами рухомих центрів супроводжується підвищенням їх рефлекторної збудженості, що приводить до розвитку приступів рефлекторних судорог, що часто викликаються будь-якими подразниками зовнішнього середовища (світло, промені).
До основних симптомів належить тріада:
1. судорожне скорочений жувальних м'яз (тризм);
2. спазм мімічних м'явів обличчя (ГІ5119 загсіопісиз, виму
шена посмішка);
3. спазм розгинальних м'язів спини (орізіоіопііз).
Тіло хворого приймає вигляд цуги, хворий лежить у ліжку, опираючись на ньому потилицею і тазом. Розвивається картина низхідною правця
Лабораторна діагностика
Лабораторні дослідження звичайно не проводяться в зв'зку з вираженою клінічною картиною. Мета досліджень може бути різною:
1. Підтвердження клінічного діагнозу.
2. Контроль за стерилізацією матеріалу.
3. Контроль різних препаратів.
4. Дослідження об'єктів зовнішнього середовища.
Матеріал для дослідження різний: від Хворого (вміст рани, гній, кусочки тканини, сторонні тіла); перев'язувальний матеріал, шовний матеріал, шовк, кетгут й інший біологічний матеріал; вакцини, сироватки, грунт, змивання з поверхні стін операційної.
Лабораторна діагностика проводиться з метою виділення чистої культури та ідентифікації її, виявлення токсину
Методи дослідження..
1. Мікроскопічний метод.
Наявність у мазках грампозитивних з круглими термінальними спорами бактерій дає підставу підозрювати правець, Однак на основі бактеріоскопії ие можна робити висновок про наявність правцевої інфекції, бо в матеріалі можуть знаходитися морфологічно східні з ними мікроорганізми: СІ. іе-іапотогрішт, СІ рагаіеіапотогргшт І інші,