Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Макробиология газовой гангрены 2 страница




Культивування

Менінгокок - аероб або факультативний анаероб, добре культивується на середовищах з додаванням сироватки крові, при рН 7,2—7,4; оптимальна температура росту 36—37 °С.

На асцит-агарі менінгококи утворюють колонії завбільшки 2—3 мм, круглі, плоскі, з блискучою гладкою поверхнею, сірува­того кольору, при мікроскопічному дослідженні молоді колонії, гомогенні, прозорі; на кров'яному агарі Цейсслера колонії у вигляді молочних крапельок маслянистої консистенції; мікроб не спричиняє гемолізу і не змінює кольору середовища.

На сироватковому бульйоні утворюють каламуть і осад на дні, через 3—4 дні на поверхні середовища з'являється плівка.

Біохімічні властивості

Серед біохімічних ознак важливою є наявність ферменту оксидази, характерного для всіх представників роду Нейссерій, що дозволяє диференціювати їх від інших коків, які зустріча­ються в носоглотці людини. Сахаролітичні властивості виражені у менінгококів нечітко. Вони можуть ферментувати глюкозу, мальтозу з утворенням кислоти.

Антигенна структура

У менінгококів існує декілька антигенних фракцій: вуглеводна, спільна для всіх менінгококів, протеїнова, а також полісахаридна, з якою пов'язана специфічність менінгококів.

Токсиноутворення

Менінгокок утворює токсичні речовини, що мають властивості екзо- й ендотоксинів. Ендотоксин являє собою ліпополісахарид.

Патогенез

У природних умовах сприйнятливою до менінгококової Інфек­ції є тільки людина. Особливо часто захворюють діти віком до 15 років, але хворіють і дорослі. Вхідні ворота — респіраторні шляхи і переважно носоглотка. Потрапляючи в носоглотку менін­гококи можуть протягом довгого часу, до кількох місяців, збе­рігатися там, не спричиняючи ніякої шкоди і не викликаючи ніяких місцевих явищ. У цьому випадку ми маємо справу з типовим бацилоносійством, дуже поширеним, особливо під час епідемії Вирішальним моментом у.розвитку інфекції, поряд з наявністю менінгокока, є знижена опірність організму і вплив зовнішніх факторів (простуда, тощо). У зв'язку з цим тривалість інкубаційного періоду підпадає значним коливанням, в середньо­му вважають тривалість інкубаційного періоду 2—4 дні.

Із'носоглотки менінгококи проникають до менінгіальних обо­лонок. Тепер більшість авторів вважає, що менінгококи прони­кають із зіву в кров. Поширюючись з кров'ю по всьому організму, менінгококи знаходять сприятливі умови для свого розвитку. При менінгіті виникають ураження суглобів, інколи ендокардити, перикардити, петехіальні висипання на шкірі, а також рідкі ви­падки менінгосепсису без локалізації в мозкових оболонках. Отже, менінгіт треба розглядати, насамперед, як менінгококовий сепсис з наступною локалізацією мікробів у субарахноїдальній порожнині.

Вплив менінгокока на організм зумовлюється переважно його ендотоксинами, які звільнюються при руйнуванні мікробних тіл. Ендотоксини діють на кровоносну і центральну нервову системи.

Імунітет

відсутність природженого імунітету. Набутий імунітет буває в результаті перенесеного захворювання та природної імунізації в процесі носійства менінгококів. У крові реконвалесцентів виявляються антитіла: аглютиніни, преципітини, комплемен-тозв'язуючі антитіла, опсоніни, бактеріолізини та антитоксини. Із них вирішальне значення в боротьбі організму з менінгоко­ками мають опсоніни, бактеріолізини, які сприяють знищенню мікробів та нейтралізації отруйних продуктів. Повторні захво­рювання трапляються рідко.

Лабораторна діагностика

Матеріал для дослідження: спинномозкова рідина, кров, слиз із носоглотки(на носійство). Застосовуються такі методи дослідження: бакте-ріоскопічний, бактеріологічний, серологічний.

Пряма бактеріоскопія мазків із ліквору і товстої краплини крові дозволяють отримати в частини хворих швидку відповідь. У препаратах, забарвлених за Грамом і синькою, виявляють велику кількість грамнегативних диплококів, які розміщуються поза клітинами і внутрішньоклітинно. Обмежуватися лише бак-теріоскопічним дослідженням неможливо.

Бактеріологічний метод. Менінгококи вимогливі до умов куль­тивування. При рості вимагають підвищеної вологи, інколи 5— 10 % вмісту СО2 в повітрі, чутливі до найменших відхилень тем­ператури. В якості джерела нативного білка застосовують у складі середовища сироватку крупної рогатої худоби, коней або кров будь-якої іншої тварини. Колонії менінгококів мають масля­нисту консистенцію, легко знімаються петлею з середовища, що відрізняє їх від колоній непатогенних видів Нейссерій, здатних при вирощуванні на сироватковому агарі з 5 % сахарози утворю­вати крохмальоподібну речовину (полісахарид). Додавання до середовища ристоміцину забезпечує пригнічення других мікробів.

Серологічний метод полягає в постановці РП із спинномозковою рідиною. Використовуються також РН, РНГА с сироватками кро­ві хворих.

За останні роки для експрес-діагностики менінгітів були за­пропоновані ЗІЕФ (зустрічний імуноелектрофорез) і ІФА.

Лікування менінгіту проводиться такими антибіотиками, як рифампіцин, пеніцилін, та ін., а також гамма-глобуліном люд-ськой крові.

Профілактика полягає в ранній діагностиці, госпіталізації хворих, санації бактеріоноглїв.

Специфічної профілактики немає.


ГОНОКОКИ

Neisseria gonorrheae => род. Neisseriaceae => рід Neisseria

Збудник відкрито у 1879 р. А. Нейссером.

Морфологія

Гонокок-диплокок, клі­тини брунькоподібної форми, у вигляді кавових зерен, спрямова­них угнутими поверхнями один до одного, а випуклими — назовні. У мазках з гною гонококи розташовуються усередині лейкоцитів, заповнюють всю цитоплазму, залишаючись живими (незаверше­ний фагоцитоз). Спор не утворюють. Нерухомі.

Культуральні властивості

Гонокок-аероб або факультативний анаероб. Оптимальні рН 7,2—7,6, температура 35—36 °С.

Живильні середовища, які вживаються для культивування го­нококів: сироватковий агар та середовище Бейлі. Для підвищення висівання гонококів до живильних середовищ додається ристоміцин або поліміксин, які пригнічують розвиток інших мікробів. Через 24 години утворюються колонії S-форми; прозорі з рівни­ми краями, випуклі, слизової консистенції колонії, які нагадують краплі роси. Змінюються під впливом лікарських препаратів, утворюючи Ь-форми.

Біохімічні властивості

Гонококи розщеплюють глюкозу з утворенням кислоти, реак­ція на цитохромоксидазу позитивна. Протеолітичною активністю гонококи не володіють.

Антигенна структура

Гонококи мають протеїновий антиген, спільний з антигенами збудників менінгіту та пневмонії; полісахаридні антигени.

Токсиноутворення

Гонокок продукує ендотоксин, який звільняється в разі заги­белі і розпаду бактерій. Він теплотривкий, втрачає отруйні вла­стивості при тривалому кип'ятінні, має властивості викликати склеротичні процеси в тканинах та сприяє розвитку на ураженій слизовій оболонці інших мікроорганізмів.

Патогенез

Основний шлях ураження — статевий, інколи — через вологі предмети (губки, білизну). Позастатевим шляхом уражуються дівчатка. У чоловіків гонококи частіше уражують сечовипускний канал, сім'яні міхурці, передміхурову залозу; у жінок—шийку матки, маткові труби, яєчники.

Гонорею слід розподілити на гостру та хронічну.

Хронічна гонорея настає через 6—8 тижнів з моменту захво­рювання. Латентна гонорея — захворювання, при якому відс; клінічна картина та гонококи в мізерному виділенні. При латен-ній гонореї в окремих осередках в умовах відносного анаер озу зберігаються гонококи, які набувають підвищену стійк та тривалу життєздатність.

Хронічна гонорея відрізняється від латентної наявністю слаб­ко виражених запальних процесів, при яких у мізерному виділен­ні сечівника або передміхурової залози можна виявити гонокока.

Інкубаційний період гонореї від 24 годин до 10—25 днів, але може тривати від 24 годин до 1.0—25 днів. Спочатку з'являються серозно-гнійні, а далі гнійні виділення, Гонококи, які проникли в отвір сечівника, швидко розмножуються, розповсюджуються по поверхні його слизової оболонки і укорінюються в тканині, яка знаходиться поблизу. Ендотоксин сприяє нарощуванню запаль­ного процесу в сечівнику. При цьому судини розширюються, від­бувається насичення тканини серозною рідиною, лейкоцити ви­водять із судин, настає дифузна й нерівномірна круглоклітинна інфільтрація. Спостерігається порушення взаємного зв'язку й харчування клітин, розвивається їх дегенерація, а в деяких міс­цях руйнування.

Місцеве ураження сечівника виражається в різкій гіперемії, набряку, ерозуванні слизової оболонки, звуженні його просвіту. Сечовипускання болюче. Із каналу виділяється жовтувато-зеле-иий гній, іноді з сумішшю крові. При мікроскопії виявляється велика кількість лейкоцитів з включеними в їх цитоплазму го­нококами, в початковій стадії гонококи зустрічаються позаклі­тинно. При своєчасній постановці діагнозу та проведенні ліку­вання через 2—3 тижні запальні процеси поступово затихають, виділення зменшуються, вони набувають слизовий характер і з часом зникають.

Зустрічається і змішана інфекція, обумовлена гонококами та піхвовими трихомонадами. Інкубаційний період 6—10 днів. Мі­зерні виділення з сечівника, незначний біль при сечовиділенні. Ускладнення спостерігаються в 1,5—2 раза частіше, ніж у хворих без трихомонозу.

Лабораторна діагностика

Для лабораторної діагностики застосовуються бактеріоскопіч-ний, бактеріологічний та серологічний методи.

1. Бактеріоскопічний — основний метод діагностики гострої
гонореї та бленореї (гонококового запалення, кон'юнктиви ока).

Матеріал для дослідження: виділення уретри, піхви, вульви, шийки матки, передміхурової залози, прямої кишки, кон'юнкти­ви. При мікроскопії мазків, зафарбованих синькою та за Грамом, видно гонококи бобовидної форми, грамнегативні, розташовані внутрішньоклітинно або поза клітинами. Так як в матеріалі, який досліджується, можуть знаходитися й інші грамнегативні бак­терії схожі з гонококами, застосовують прямий і непрямий метод імунофлюресценції.

2. Бактеріологічний спосіб проводиться в тих випадках, коли
гонококи не виявляються в мазках або вони не типові, змінені,
бо гонокок дуже чутливий до температурних факторів, дезинфекційних засобів, антибіотиків: пересівання на скошений агар, вивчення біохімічної активності (глюкоза фермен­тується до К; лактоза, мальтоза, сахароза, фрукто­за— не ферментуються). Для забезпечення оптимальної терапії

1. Визначення чутливості виділеної культури до антибіотиків
(методом стандартних паперових дисків).

2. Визначення бета-лактамазної активності (чашечним способом).

3. Серологічний метод застосовується при хронічній гонореї, коли у хворого відсутні виділення і бактеріоскопічні та бактеріо­логічні дослідження проводити неможливо, застосовується РЗК, РНГА.

Лікування полягає в призначенні антибіотиків (біцилін, метацилін, тетрацикліни), сульфаніламідних препаратів.

Специфічна профілактика відсутня.

КИШКОВА ПАЛИЧКА, САЛЬМОНЕЛИ ЧЕРЕВНОГО ТИФУ, ПАРАТИФІВ А і В

Родина Enterobactеrіасеае включає велику кількість видів постійних мешканців кишечника людини й тварин, а також збудників черевного тифу, паратифів А та В, дизентерії, харчових сикоінфекцій. Родоначальником родини є кишкова паличка. Цей мікроб з'явився раніш від інших і був широко розповсюджені у природі. У процесі адаптації цих мікробів до організму теплокровних і, зокрема, до організму людини, під впливом ряду фак­торів з'явилися нові варіанти кишкової палички (паракишкові палички-параколі), далі відокремилось 2 вітки.

1-а вітка — рухомі паракишкові палички, з яких пізніше ут­ворився рід Заітопеііа; він об'єднує мікробів, патогенних для людини та тварини (збудників харчових токсикоінфекцій, пара­тифів А і В, черевного тифу).

2-а вітка — нерухомі паракишкові палички, які дали початок дизентерійним бактеріям, котрі об'єднані в рід Злі^еііа.

Для всіх названих мікробів збереглися загальні морфологічні властивості: мають форму паличок з округленими кінцями, се­реднього розміру (1—3 \х), спор та капсул не утворюють, грам-негативні.

Єдиним морфологічним розрізненням між ними є наявність джгутиків (у дизентерійних бактерій вони відсутні, ці бактерії нерухомі).

Біохімічна активність бактерій родини різноманітна. Спосте­рігається зворотньо-пропорціональна залежність між патогенні­стю та біохімічною активністю. Широка активність кишкової палички пояснюється наявністю великої кількості екзоферментів, необхідних для існування поза організмом. Сальмонели й шигели втратили частину ферментів, так як пристосувалися до життя в організмі, де.вони можуть частково використовувати вже готові продукти обміну. Всі ці мікроби утворюють ендотоксин— глю-цидноліпіднопротеїновий комплекс.

КИШКОВА ПАЛИЧКА

Вперше були виділені з фекалій хворих Т. Ешеріхом у 1885 р., в зв'язку- з чим одержали назву Esherichia coli.

Подальші дослідження довели, що вони є нормальними меш­канцями кишечника здорових людей і тварин, утворюють анти­біотичні речовини — коліцини, які є активнішими відносно деяких патогенних мікроорганізмів кишкової групи, поряд з іншими меш­канцями кишечника синтезують вітаміни групи В, а також віта­міни К2, Є.

Однак, незважаючи на корисні для організму людини якості кишкової шлички, вона може при певних умовах, які викликають зниження резистентності організму (перевтомлення, виснажен­ня, інфекційне захворювання), проявити патогенну дію. Вагоме значення при цьому має більш висока вірулентність окремих різновидів і штамів палички, які здатні викликати як місцеві патогенні процеси, так і загальне септичне ураження. Найчасті­ше такі варіанти Е. соїі є збудниками запальних процесів,, які уражують сечовий міхур, сечовиводи, нирки та ниркові, жовчні міхури, а' також викликають запальний процес в жіночій статевій сфері, їнколи післяпологовий сепсис, септицемію новонародже­них, харчові отруєння.

Антигенна структура

Е. соїі має О-, К- та Н-антигени; О-антиген — специфічний для окремих штамів і з ним пов'язують ознаку патогенності, роз­поділяючи кишкові палички на 3 категорії. До 1ї категорії належать збудники коліентеритів у дітей -

До 2ї категорії — збудники дизентерієподібних захворювань:

До 3ї категорії — збудники холероподібних гастроентеритів

Стійкість

Вони воло­діють більшою стійкістю в зовнішньому середовищі, ніж збудни­ки черевного тифу, паратифів А і В, дизентерії, тому їх наявність в забрудненій екстрементами воді, грунті, харчових продуктах і т. д. використовується в санітарній практиці для індикації фе­кального забруднення при визначенні колі-титра і колі-індекса. Колі-титр —це найменша кількість води (в мл.) або твердої речовини (в гр), в якій міститься одна кишкова паличка.

Колі-індекс — кількість осіб кишкової палички, які містяться в 1 літрі на 1 кг твердої речовини.

Лабораторна діагностика

При підозрі на соїі-інфекцію матеріалом для лабораторної діагностики є випорожнення хворих, у маленьких дітей, крім того, виділення Із зіву і носа, кров, а посмертно — вміст тонкого й тов­стого кишечника. До методів лабораторної діагностики належать бактеріологічний та серологічний.

Бактеріологічний метод полягає у виявленні чистої культурі.

У перший день досліджувальний матеріал висівають,на. гуете живильне середовище (ЕНДО), одночасно роблять посів на се­редовище Плоскирєва і вісмут-сульфіт агар для можливого.виді­лення тифознопаратифозних та дизентерійних бактерій.

На другий день при наявності в посіві кишкової па­лички на середовищі Ендо утворюються випуклі матові, мали­нового кольору, без металевого блиску, характерного для звичай­них кишкових паличок, колонії. Частину цих колоній висівають на скошений агар, строкатий ряд Гісса або середовище Ресселя, з матеріалом із колоній ставлять РА з діагностичними соіі-сироватками.

Ідентифікацію виділеної культури проводять за морфологіч­ними, біохімічними, культуральними та серологічними властиво­стями.

Прискорений метод діагностики — реакція імунофлюоресценції з групоспецифічними міченими сироватками.

Із серологічних методів вживається РНГА.

Для лікування призначають лактобактерін, біфідумбактерин, біфікол, вводять сольові препарати для нормалізації водно-со­льового обміну, антибіотики (тетрациклін з вітамінами, мономіцин, еритроміцин, поліміксин), а також нітрофуранові препа­рати.

Профілактика

Специфічних методів профілактики колі-інфекцій не розроб­лено.

Загальні заходи профілактики: раннє виявлення хворих, та їх госпіталізація, своєчасне лікування; санітарно-гігієнічний режим в дитячих закладах, на молочних дитячих кухнях, в пологових будинках; підвищення санітарної культури населення.

 

САЛЬМОНЕЛИ ЧЕРЕВНОГО ТИФУ, ПАРАТИФІВ А і В

У 1874 р. Брович у Кракові та у 1876 р. М. І. Соколов у Пе­тербурзі виявили паличкоподібні мікроби в пейєрових бляшках кишечника людини, яка померла від черевного тифу. Захворювання з клінікою черевного тифу можуть викликати мікроби, які належать до однієї родини, одного роду — Salmonella, але відмінних один від одного деякими якостями, що мож­на виявити тільки шляхом лабораторного дослідження виділених культур.

Морфологія

Морфологія збудника характерна для всієї родини: палички середніх розмірів, грамнегативні, спор та капсул не утворюють, рухомі.

Культуральні властивості

S. typhi - факультативний анаероб, оптимальні умови росту — 30—37 °С, росте в діапазоні температур 15—41 °С, рН 6,8—7,2.

Для культивування сальмонел черевного тифу, паратифів А і В використовуються звичайні живильні середовища: МПА, МПБ, диференціально-діагностичні середовища Ендо, Левіна, Плоскирєва, Ресселя, вісмут-сульфітний агар.

При виділенні культури від хворого під час гострого періоду хвороби виростають колонії S-форми; від реконвалесцентів, хро-ніків-носіїв і після лікування антибіотиками — R-форми.

На МПБ під час росту збудників черевного тифу, паратифів А і В виявляється рівномірне помутніння.

На середовищі Ендо, Плоскирева — безбарвні або блідо-ро­жеві колонії, на вісмут-сульфітагарі — чорні блискучі колонії.

Біохімічні властивості

Збудники черевного тифу, паратифів А і В ферментують 3 вуг­леводи - глюкозу, мальтозу, маніт, але паличка черевного ти­фудо кислоти, а паратифозні бактеріїдо кислоти та газу.

Молоко не зсідається, але паратифозні бактерії змінюють в ньому рН середовища — паратифозна А паличка в сторону під­кислення, від чого лакмусове молоко рожевіє, а паратифозна В в сторону підлужування, молоко синіє; індол не утворюють, Н2S утворюють палички черевного тифу і паратифу В. Парати­фозні бактерії желатин не розріджують, черевнотифозна палич­ка на поверхні желатину утворює характерного вигляду плоскі колонії, які нагадують форму виноградного листка.

Всі ці мікроби утворюють ендотоксин.

Антигенні властивості

Бактерії черевного тифу, паратифів А і В мають О-, Н-антигени. V і-антиген черевнотифозної палички має активні серологічні та іму­нологічні властивості, з ним пов'язана чутливість бактерій до Vі-бактеріофагам. По відношенню до Vі-фагу установлені фаготипи збудника тифу.

Патогенез

Черевний тиф, паратифи А і В — це інфекційні- захворюван­ня, які харак­теризуються бактеріемією, інтоксикацією, лихоманкою, виразко­вим ураженням лімфатичного апарату, переважно тонкої кишки.

Черевним тифом, паратифами А і В в природних умовах хво­ріють тільки люди. Тварини до черевного тифу і паратифу А несприйнятливі, але збудник паратифу В може викликати захво­рювання в деяких свійських тварин і птахів. Осередком інфекції при захворюванні на черевний тиф і паратифи А і В є хворі, реконвалесценти, гострі й хронічні носії бактерій.

Зараження відбувається аліментарним шляхом. Хворий на черевний тиф, паратиф А або В є заразним з перших днів захворювання, так як він виділяє збудника з випорожненнями, рідше — з сечею, мікроб може виявитись також в слині, потові, молоці матері, що годує дитину.

Патогенез черевного тифу характеризується циклічністю. Про­никаючи в тонкий кишечник, збудник розмножується в сприят­ливих слаболужних середовищах і невдовзі проникає в лімфа­тичний апарат тонкого кишечника — пейєрові бляшки і солітарні фолікули (І фаза).

Таким чином, в першій фазі мікроб накопичується в лімфоїд-ній тканині. Це співпадає з закінченням інкубаційного періоду (7—25 днів) і початком продромальних явищ. Після прориву указаного бар'єру мікроби проникають в кров, внаслідок чого розвивається бактеріемія і настає лихоманний період — // фаза. Бактерицидні фактори крові викликають руйнування мікробів у крові та лімфатичних вузлах. При цьому звільнюється велика кількість ендотоксину, який зумовлює інтоксикацію організму; з'являється лихоманка, тифозний стан, порушення серцево-судин­ної діяльності.

Ендотоксин впливає і на центральну нервову систему, обумов­
люючи характерний для хвороби стан пригнічення, заторможе-
ності, найбільш яскраво виражений при тяжкому перебізі хворо­би та який одержав назву Status typhosus.

Ендотоксин впливає на артеріоли І капіляри, розвиваються циркуляторні порушення з перерозподілом крові, накопиченням її у внутрішніх органах, утворюються вторинні осередки — черевнотифозні гранулеми. Настає /// фазапаренхіматозної ди­фузії.

Сальмонели, які проникли в кров, захоплюються фагоцитую-чими клітинами печінки, селезінки, кісткового мозку, що спричи­няє загибель більшості мікробів і виведення їх з організму.

У IV фазі мікроорганізми, які залишались живими, з пе­чінки разом з жозчю знову потрапляють до кишечника, де ви­никає алергічна реакція з некрозом тканини й утворенням вира­зок. При цьому можуть виникати ускладнення: кровотеча, пери­тоніт.

V фазареконвалесценції. У осіб, які перехворали, мікро­організми виявляються в кістковому мозку, селезінці, жовчному міхурі — формується більш або менш тривале носійство.

Останнім часом все більше уваги приділяється питанню внут­рішньоклітинного паразитування. Вважається, що причина фор­мування хронічного носійства криється в здатності мікробів збе­рігатися та розмножуватися в макрофагальних елементах кістко­вого мозку.

Циклічний перебіг черевного тифу порушується різними ускладненнями, котрі можуть бути причиною летальних наслідків. Ускладнення обумовлені як специфічним процесом, так і неспе­цифічною ендогенною мікрофлорою. До найтяжчих специфічних ускладнень черевного тифу належать перфорація черевнотифоз­них виразок та кишкові кровотечі. У різні періоди хвороби мо­жуть бути такі ускладнення, як пневмонія, міокардит, отит, паро­тит, цистит, остеомієліт, менінгіт, інфекційний психоз, холецистит, панкреатит, плеврит. Останнім часом найчастішими ускладнення­ми є токсико-алергічні міокардити та пневмонії.

 

Лабораторна діагностика

Лабораторні дослідження при захворюванні на черевний і в зв'язку зі збільшенням кількості стертих і атипичних форм перебігу інфекції здобули в сучасних умовах особливе і чи вирішальне значення при встановленні діагнозу.

Всю різноманітність методів, які застосовуються при лабора­торній діагностиці черевного тифу і паратифів А і В, можна об нати в головні групи:

а) бактеріологічний — безпосереднє виявлення збудника в крові, виділеннях і тканинах хворого;

б) серологічний — виявлення специфічних антитіл у
(реакція Відаля).

Ві- та О-гемаглютинація, визначення 7 та 19 антіп вляться з діагностичною метою та для ретроспективного діагнозу.

Бактеріологічний метод дослідження.

Вибір матеріалу для бактеріологічного дослідження визнача­ється особливостями патогенезу черевного тифу і його клінічни­ми проявленнями.

Під час перших 7—10 днів захворювання основним методом ранньої бактеріологічної діагностики черевного тифу є висівання крові хворого для виявлення гемокультури.

У разі надходження хворого в стаціонарі в більш пізні строки хвороби, окрім дослідження крові, досліджують сечу та випорож­нення з кінця 1-го тижня захворювання, жовч в період реконвалесценції.

У деяких випадках неможливості виділення збудника із вка­заних біосубстратів, рекомендується проводити висів матеріалу із розеоли і пунктату кісткового мозку.

При атипічних формах захворювання, які супроводжуються клінічними проявленнями пневмонії, токспкоінфекції, менінгіаль-ними симптомами або ускладненими септичними осередками, може мати діагностичне значення дослідження мокротиння, гною, блювотних мас, спинномозкової рідини.

Серологічні методи дослідження — виявлення в крові хворих специфічних антитіл до збудника черевного тифу {реакція Віда-ля) можуть бути використані як допоміжний метод лабораторної діагностики для підтвердження клінічного діагнозу при одержан­ні негативного результату бактеріологічного дослідження.

Перше дослідження крові проводиться в кінці першого тижня захворювання. Діагностичний титр 1:400 й вище. Друге дослі­дження— через 7—10 днів. Достовірним доказом наявності за­хворювання є наростання титру антитіл.

Більш чутливою є реакція пасивної гемаглютинації (РПГА) з еритроцитарними О-діагностикумами 9 і 12, діагностичний титр 1:200. Наростання титру в динаміці підтверджує діагноз захворювання.

Для серологічної діагностики хронічного черевнотифозного носійства застосовується реакція Ві-гемаглютинації з еритроци-тарним Ві-діагностикумом з метою диференціювання транзитор-них носіїв від хронічних, а також прищеплених від хронічних бактеріоносіїв.

Експресдіагностика.

Імунно-флюоресцентний метод у перші 3 дні госпіталізації позитивний у 88 % випадків. Зміст його полягає в тому, що гло-булінова фракція специфічної сироватки, *в якій переважно зо­середжені специфічні антитіла, хімічно з'єднується з барвни­ком — ізоціонатом флуоресцеїну. Одержаний комплекс флуоро-хроматину в досліджуваному матеріалі, з'єднуючись з гомоло-гічним антигеном, наприклад, з тифопаратифознимн бактеріями, утворюють мікропреципітати, які набувають властивості світи­тися при мікроскопії в ультрафіолетовому світлі.

Лікування

Антибіотикотерапія (ампіцилін, левоміцетин, тетрациклін), сульфаніламідні препарати. При стійкості збудників паратифів А і В до левоміцетину закордонні клініцисти широко рекоменду­ють використовувати ампіцилін, бісептол. Антибіотикотерапія привела до збільшення рецидивів від 1,1 % до 26,3 %. Левоміце­тин і тетрациклін володіють імунодепресією. Це пояснюється тим, що антибіотики змінюють антигенну структуру бактерій, змен­шують інтенсивність імунної відповіді внаслідок ранньої гибелі мікробів (усунення антигену) і безпосередньо пригнічувати імун­ну реактивність (фагоцитоз).

Імунотерапія. Поряд з етіотропною терапією застосовують препарати для підвищення імунобіологічної реактивності орга­нізму; для вакцинотерапії використовують суху спиртову тифо-паратифозну Ві-вакцину, очищений препарат-Ві-антигена черев­нотифозних сальмонел, бактеріофаг.

Комбіноване лікування: левоміцетин з вакциною.

Патогенетична терапія: трансфузія крові та кровозамінників, які володіють вираженими дезинтоксикаційними, гемостатичними та стимулюючими властивостями, симптоматичне. Бактеріоносій-ство попереджують введенням стероїдних гормонів.

Профілактика

Для специфічної профілактики використовують хімічну сорбовану черевнотифозну вакцину, спиртову черевнотифозну вакци­ну, збагачену Бі-антигеном, черевнотифозний сухий бактеріофаг.

Загальні заходи профілактики.

Проведення сгнітарно-гігієнічних заходів: поліпшення кому­нального благоустрою населених пунктів, охорона водних дже­рел та забезпечення населення доброякісною питною водою; очистка територій від нечистот та покидьків, санітарно-харчовий нагляд за закладами громадського харчування та торговими харчовими продуктами. Лікувально-профілактичні заходи.

САЛЬМОНЕЛИ — ЗБУДНИКИ ХАРЧОВИХ ТОКСИКОІНФЕКЦІЙ

Рід Salmonella, до 1971 р. включав більше 1600 представ­ників, що відрізняються за біологічними властивостями. З всієї великої групи сальмонел більше 60 видів і типів є патогенними для людини, викликаючи харчові отруєння (токсикоінфекції), черевний тиф, паратифи А та В.

Морфологія

Сальмонели — палички середніх розмірів, грамнегативні, спор ї капсул не утворюють, рухливі (перитрихи). У мазках їх не можна відрізнити від черевнотифозних, паратифозних та інших киш­кових бактерій.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2017-02-25; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 351 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Сложнее всего начать действовать, все остальное зависит только от упорства. © Амелия Эрхарт
==> читать все изречения...

2154 - | 2045 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.