Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Російський централізм і українська автономія в першій половині XVIIIст.: історія протистояння.




Гетьманщина під владою І.Скоропадського (1708-1722рр.). «Решетилівські статті» 1709р. Суттєве обмеження української автономії: відсутність двостороннього договору; своєчасне ненадання жалуваної грамоти на гетьманство; збереження воєвод із залогами у низці українських міст; призначення до гетьмана царського резидента А.Ізмайлова (10 «явных» і 3 «тайных» статей відповідно від 18 та 27 липня 1709р.); розквартирування в Гетьманщині 11 драгунських полків, «ландміліції», започаткування практики прямого призначення царським указом козацьких урядовців.

Запровадження І Малоросійської колегії (царський указ від 29 квітня та маніфест від 27 травня 1722р.) задля контролю над державним життям України, ліквідації залишків її автономного життя і якнайшвидшої інтеграції в структури імперії. Заборона обрання гетьмана по смерті І.Скоропадського (3 липня 1709р.).

Заходи наказного гетьмана, чернігівського полковника П.Полуботка по нейтралізації втручання Малоросійської колегії у внутрішні справи Гетьманату: реформа суду (Генеральний суд – колегіальний, запровадження інституту асесорів, формалізація судових процесів, боротьба з хабарництвом, судовою тяганиною); задоволення справедливих претензій позивачів і покарання організаторів заколотів; розгляд скарг оперативно від нижньої до вищої інстанції; саботування розпоряджень І Малоросійської колегії; петиція до царя від старшини (вересень 1722р.)

«Дванадцять пунктів» С.Вельямінова до Петра І (31 березня 1723р.). Перетворення Малоросійської колегії з контролюючої на владну адміністративну структуру (сенатський указ від 16 квітня 1723 року).

«Коломацькі чолобитні» (серпень-вересень 1723р.) на підтримку домагань П.Полуботка. Ув’язнення прибулих старшин у Санкт-Петербурзі, кадрова «чистка» в Гетьманщині. Смерть П.Полуботка у Петропавлівському казематі (18 грудня 1724р.).

Спроба відновлення автономних прав України за гетьманування Д.Апостола (1727-1734рр.) Чинники зміни тактики царського уряду щодо України (загроза нової війни з Туреччиною, перебування запорожців під протекцією останньої, намагання заручитися підтримкою козацтва та автономістично настроєної старшини). Ліквідація І Малоросійської колегії (1722-1727рр.) урядом Петра ІІ.

Обрання миргородського полковника Данила Апостола гетьманом України (1 жовтня 1727р., Глухів). Відсутність двостороннього українського договору, а, відтак, «статейні пункти» Д.Апостола (початок 1728р.). Пожалування імператора – «Рішительні пункти» (серпень 1728р.): заборона самостійної зовнішньої політики Гетьманатові; переобрання гетьмана козацтвом лише з дозволу царя і за присутності його представника; підтвердження гетьманських повноважень у столиці; право гетьмана затверджувати нижчу козацьку адміністрацію (полковників і генеральну старшину стверджував цар); Генеральний суд – із трьох російських і трьох українських суддів; вища касаційна інстанція Гетьманщини – імператор; гетьман підпорядковувався російському головнокомандувачу в Україні; гетьману дозволялося мати лише три наймані полки по 500 осіб у кожному; гетьманському урядові доручалося скласти звід прав, за якими судиться малоросійський народ; знімалися обмеження з торгівлі іноземних купців (проте індукта – до російської казни); не дозволялося відбирати в козаків і посполитих придбаних ними раніше земель (а також маєтки, отримані козаками за службу, в їхніх удів і сиріт); планувалося перевірити законність придбання маєтків у приватну власність козацькою старшиною, шляхтою, монастирями, іншими особами.

Суперечливий характер документа. Низка управлінських і соціально-економічних реформ Д.Апостола, що суттєво впорядкували життя Гетьманату (1729-1731рр. – «Генеральне слідство про маєтності», встановлення річного реального бюджету; підтримка українського купецтва; розпочата кодифікація українського законодавства; ухвала про повернення запорожців на батьківщину; відновлення права призначення генеральної старшини та полковників; заборона російським урядовцям скуповувати землі в Україні; Київ знову під юрисдикцією гетьмана тощо).

Українська укріплена лінія і примусова праця козаків, селян і міщан. Козацький корпус у Правобережній Україні 1733 року в зв’язку з питанням про «польську спадщину».

Загальна стабілізація внутрішнього життя Гетьманату за правління Д.Апостола.

Чергова царська владна інституція в Україні – «Правління гетьманського уряду» (1734-1750рр.) – як пом’якшений варіант І Малоросійської колегії (троє українців і троє росіян на чолі з російським князем О.Шаховським). «Слово і діло государеве» в Україні. Людське, матеріальне й фінансове знекровлення України в роки російсько-турецької війни (1735-1739рр.). Поширення сфери впливу «Правління…» на Слобожанщину. Скорочення козацького реєстру Гетьманату (поділ у 1735р. лівобережного козацтва на виборних і під помічників).

Листопад 1741р. – прихід до влади в імперії Єлизавети Петрівни. Відновлення влади гетьмана на Лівобережжі.

 

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2017-02-25; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 493 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Студент может не знать в двух случаях: не знал, или забыл. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2817 - | 2385 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.