Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Проаналізуйте політико-правовий статус «Війська Запорозького» за українсько-московським договором 1654 року.




Лаконічна характеристика дипломатії Б.Хмельницького упродовж 1648-1653рр. (засади полівасалітетності). Московська політика Б.Хмельницького: прагнення залучити царя до антипольського союзу засобами варіативної тактики (викриття «лядського лукавства», розвінчання московських стереотипів щодо військової могутності Речі Посполитої; змалювання привабливої перспективи поширення через Україну московського впливу на Балкани); активне розігрування турецько-татарської карти;

Українська політика Московія: намагання не ускладнювати стосунки з Польщею, враховуючи уроки Смоленської війни; прагнення зміцнитися в стратегічно важливому регіоні супротиву турецько-татарській агресії; домагання обопільного (Речі Посполитої й Гетьманату) ослаблення сторін задля укладення з Україною договору в якнайвигіднішому для Царства варіанті; взяття під «високу государеву руку» як пересторога зверхності Султанату над «Військом Запорозьким».

Рада в Переяславі 8 (18) січня1654 року. Підсумок зібрання – усна угода: український уряд в усній формі заявив про визнання зверхності царського уряду, за усної обіцянки останнього шанувати «права і вольності» Війська Запорозького», що мають бути юридично підтверджені наступним двостороннім договором у Москві.

12 березня 1654 р. – прибуття козацької депутації (П.Тетеря, С.Богданович-Зарудний) до царя. Умови трактату: 23 статті від 14 березня, 11 статей від 21 березня з царськими указами і боярською грамотою, три царські грамоти від 27 березня.

Контраверсійність наукових оцінок договору: відсутність автентичних документів; невідповідність форми й змісту правових актів, якими обмінялися сторони; екстраполяція правових уявлень сьогодення на практику міждержавних відносин середньовіччя та нового часу; ідеологічні уподобання авторів.

Виклад новітньої історіографії проблеми.

Українська історична наука першої третини ХХ ст. – утвердження ідеї про рівноправний характер українсько-московського договору, незважаючи на варіативність підходів історико-юридичного визначення його: реальна унія (А.Попов), васалітет (М.Грушевський), мілітарний союз, забезпечений протекторатом (В.Липинський), персональна унія (Р.Лащенсь), номінальний васалітет (А.Яковлів). Загальне визнання тези про фальсифікацію «березневих статей» у редакції 1659 р.

Друга половина 30-х рр. ХХ ст. – погром академічних інституції ВУАН, практика масштабних репресій супроти наукової інтелігенції, тотальний ідеологічний диктат: шляхи української історіографії на еміграції і в Радянській Україні розійшлися. Полярний поділ образів Переяслава. Радянська історіографія: друга половина 30-х – перша половина 50-х рр. – концепція «найменшого зла» (М.Покровський, М.Петровський, М.Подорожний, К.Осипов). «Тези про 300-річчя возз’єднання України з Росією – офіційний канон української історії від Київської Русі до середини ХХ століття. «Тези…» як підгрунтя нової ідеологеми (друга половина 50-х – 80-ті рр. ХХст.) – «возз’єднання України з Росією»: беззастережне прагнення українців до московської зверхності; Переяславська Рада як всенародний акт возз’єднання з Московією; порятунок для України від поневолення Польщею і поглинення Туреччиною; величезний позитивний вплив возз’єднання на економічний, культурний і національний розвиток України; побіжна згадка про козацьку державність (російські вчені В.Королюк, І.Греков, І.Міллер, М.Нечкіна, В.Шутой, І.Заборовський, Г.Санін, Б.Флоря). Серйозні дослідження українських учених, що підважували офіційний канон (І.Крип’якевич, М.Брайчевський, Ю.Мицик, С.Палій).

Діаспорна версія українсько-московського трактату: «номінальна васальна залежність або ж протекторат» (А.Яковлів); «мілітарний союз під протекцією московського царя» (О.Оглоблин); «мілітарний альянс» (С.Іваницький); «мілітарний договір» або «мілітарний союз» (Н.Полонська-Василенко); «васалітет» або «протекторат» (Б.Крупницький); «псевдо-протекторат» або «квазі-протекторат» (Б.Галайчук).

Різночитання в оцінці історичного значення договору: акт 1654 р. як «вагомий доказ» української незалежності в добу Хмельниччини; з огляду на руйнівні наслідки російського імперського панування договір не є ідеологічним (світоглядним) орієнтиром. 70-80-ті рр. ХХст. - переяславська тема в працях З.Когута, С.Величенка, Д.Бесараба.

З квітня 80-х рр. ХХ ст. – демонтаж канонічних «переяславських тез». Нові підходи в працях українських учених: О.Апанович, В.Брехуненко, В.Горобець, О.Гуржій, В.Матях, Ю.Мицик, В.Сергійчук, В.Смолій, В.Степанков, О.Струкевич, В.Ульяновський, Т.Чухліб, Н.Яковенко (конфедерація, протекторат, мілітарний союз).

Т.Яковлева (С.-Петербург) – умовний васалітет, який улегітимнював право Гетьманату на зовнішні зносини; з осені 1649р. - Україна – незалежна держава.

Обгрунтування висновку про збереження суверенітету Гетьманату в союзі з Московією (збереження компетенції гетьманської влади, політико-правового, територіально-адміністративного, соціально-станового устрою «Війська Запорозького»; компроміс у фінансовій сфері, обмеження у зовнішньополітичній).

 






Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2017-02-25; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 392 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Даже страх смягчается привычкой. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2420 - | 2132 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.