Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Навчальний елемент 1.3. Європейська журналістика XVIІ – XIX ст. 4 страница




Виходу російської журналістики із застою сприяли важливі політичні події: поразка Росії в Кримській війні та смерть Миколи I. У країні почався суспільний підйом, який передував селянській реформі 1861 р.

Журналістика 1855—1870-х рр. Новий імператор Олександр II був налаштований на швидке вирішення селянського питання. До цього спонукали заворушення селян, непродуктивність підневільної праці, яка уповільнювала темпи економічного розвитку. Не останню роль відіграв і етичний бік проблеми: рабство одностайно за­суджували освічені європейці й росіяни. У перші роки нового царю­вання були повернені із заслання декабристи і петрашівці, при­ватним журналам дозволили мати політичний відділ і обговорювати селянське питання. У передреформене п'ятиліття з’явилося понад півтораста нових газет і журналів. Посилила свої позиції демо­кратична преса. Взірцем такої журналістики став некрасовський «Сучасник». У заявці про передплату на 1858 р. М. Некрасов за­значав: «Якщо визначити одним словом, який журнал редакція хоче мати, – це слово «суспільний». Через рік «Сучасникові» дозволили відкрити відділ «Політики», і він став літературно-політичним. Провідними авторами часопису були М. Чернишевський і М. Добро­любов, а ліберально налаштовані письменники і публіцисти Дру­жинін, Толстой, Григорович, Тургенєв покинули журнал.

Звернення «Сучасника» до актуальних проблем суспільного жит­тя було позитивно зустрінуте читачами, про що засвідчує зростання накладу з 3 до 4,5 тис. примірників. Постійною темою «Сучасника» стала критика лібералів. Чернишевський у статті «Г. Чичерін як пуб­ліцист», Добролюбов у «Літературних дрібницях минулого року» та ін. засуджували дрібне викривання, властиве ліберальним виданням, указували на нездатність дворянської інтелігенції активно боротися за звільнення народу.

Критика лібералів велася й на сторінках сатиричного додатку до «Сучасника» під назвою «Свисток» (1859-1863), засновником якого став Добролюбов.Він використовував низку сатиричних образів-масок – Аполлона Капелькіна, Якова Хама, Конрада Лілієншвагера – для пародіювання віршів сучасних поетів, що прославляли казенний патріотизм або вводили читача в царство ідеальної краси. У «Свистку» розкрилося сатиричне обдаровання О. Толстого і братів Жемчужникових, які створили журнальну маску Козьми Пруткова. Від його імені друкувалися афоризми, «Проект про введення одно­думності в Росії» та інші твори.

Демократичні процеси розвитку обговорювалися й у російській закордонній пресі. Так, Герцен, який заснував видання в Лондоні, виступав проти «кривавих методів боротьби». У журналі «Полярна зірка» (1855–1862) та газеті «Дзвін» (1857—1867) він закликав Олек­сандра II вступити на шлях реформ, звільнити селян із землею, ви­купленою державою, здійснити демократичні свободи. Він крити­ку­вав некрасовський «Сучасник» за непримиренне ставлення до лібе­ралів, що пропонували шлях мирного вирішення селянського питан­ня і брали активну участь у журналі періоду «похмурого семиріччя».

Останнє слово з селянського питання залишилося за урядом. Згідно із підписаним 19 лютого 1861 р. Олександром II маніфестом про скасування кріпосного права, колишні кріпаки ставали «віль­ними сільськими обивателями». За землю вони мали сплатити по­міщикові і державі, платежі останній розтягувалися на 49 років. Отримавши ділянки землі, малопридатні для сільськогосподарських робіт, позбавлені знарядь праці, селяни бунтували. На придушення цих бунтів висилалися війська.

Услід за маніфестом затверджено закон про земське самовряду­вання, проведено судову реформу, реформовано армію, скасовано рекрутчину. Реформи 1860-1870-х рр. сприяли розвитку Росії шля­хом європейського становлення цивілізованих форм державності.

В епоху «великих реформ» з'явилися нові сатиричні, бібліогра­фічні, педагогічні журнали, спеціальні видання з фотографії та ви­давничої справи, ілюстровані тижневики. На «свого» читача орієн­тувалися нові дитячі, жіночі, військові журнали; виникли «народні» видання для селян і солдат. Зростання чисельності періодичних ви­дань відбувалося переважно за рахунок газет: суспільно-політичних, енциклопедичних, політичних і літературних, театральних, музич­них, галузевих. Виходили вечірні й недільні газети. З'явилася «на­родна» газета, змістом, мовою, ціною зорієнтована на малоосвіче­них читачів з міщан.

Серед різних типів видань провідним був політичний і літе­ратурний «товстий» журнал, структуру і завдання якого обґрунту­вали демократичні публіцисти і реалізували в «Сучаснику», «Росій­ському слові», реорганізованих «Вітчизняних записках», що пере­йшли в руки Некрасова за договором з Краєвським у 1868 р. після заборони в 1866 р. «Сучасника» і «Російського слова». В офі­ційному міністерському звіті про стан книгодрукування в 1864 р. наголошувалося на зростанні кількості творів «у дусі матеріалізму, соціалізму». У 1860-1870 рр. демократичні журнали зі співчуттям поставилися до повсталих за незалежність поляків у 1863 р., ви­звольної боротьби болгарського народу у війні 1877-1878 рр.

У середовищі журналістів-різночинців визрівала ідея про до­корінне перетворення видавничої справи. Вони не тільки публічно засуджували безпринциповість, продажність капіталістичної преси, але і намагалися на практиці протиставити їй друк, організований на колективних засадах, упровадити артільні принципи при виданні газети «Народний літопис». Щоб припинити капіталізацію преси і позбутися економічної залежності журналістів від видавців, вони пропонували відокремити редакційну частину журналу від видав­ничої, встановити плату за оголошення, відповідно до друкарських витрат на їх друкування, публікувати рекламу в особливій газеті.

Та все ж гонитва за надприбутками спонукала видавців збіль­шувати обсяг комерційної реклами, удосконалювати форми її подачі і способи залучення рекламодавців. Складаються передумови для появи посередника між періодичним виданням і рекламодавцем – професіонала рекламної справи. У 1870-ті рр. Московська централь­на контора оголошень торгового дому «Метцель і К°» почала при­ймати оголошення для публікації в столичних і провінційних виданнях.

У 1875 р. у столичному демократичному журналі «Справа»з'я­вилася стаття Д. Мордовцева «Друк у провінції», яка викликала бурхливу реакцію місцевої періодики. На думку автора, пріоритет у розвитку преси повинен надаватися центральним газетам, які зосереджувалися у великих містах, а обласний і регіональний друк має відігравати скромну роль і займатися виключно місцевими пи­таннями. Автор зробив висновок про безперспективність провін­ційної преси. До того ж, згідно з «тимчасовим» законом про друк від 6 квітня 1865 р., столична преса звільнялася від попередньої цензури, судова відповідальність за порушення закону покладалася в них на автора і редактора. Проте ця поступка не стосувалася провінційної преси.

З ідеями селянської революції і соціалістичної утопії виступили в 1860­–1870-і рр. народники, що засновували свої видання за кордоном: бакуністи або анархісти – «Народну справу», лавристи або пропагандисти – «Вперед!», група Ткачова – «Набат». Неле­гально в Росії видавалися газети «Початок», «Земля і воля», «Чорний переділ», «Народна воля» та ін. Тактика індивідуального терору, яку намагалися реалізувати народники, сподіваючись на подальші революційні зміни в країні, завершилася вбивством Олександра II в березні 1881 р.

Преса 1880–1890-х рр. Олександр III, прийшовши до влади, прийняв заходи зі зміцнення порядку в країні. Частково рестав­рувалися дореформені структури. Були введені інститут земських начальників і урядовий контроль над земством, нове земське по­ложення, що зміцнило владу помісного дворянства на селі. Щоб припинити розпад общини, приймалися обмежувальні закони про сімейні розділи і переселення, про умови найму сільськогоспо­дарських працівників і вихід селян з общини.

Нові «Тимчасові правила про друк» від 27 серпня 1882 р. лік­відовували ті послаблення, які мали місце при Олександрі II. Від­тепер чотири міністри, серед них міністр внутрішніх справ і оберпрокурор Синоду, вирішували питання про закриття неугод­ного видання, не переймаючись посиланнями на параграф і букву закону. А раз закрите видання міг знову піддати тій же санкції сам цензор одноосібно. На додаток до цих нововведень тимчасові пра­вила змушували редакторів не тільки знати авторів публікованих матеріалів, але й надавати у разі потреби відомості про них карним органам. Переслідувалися перш за все столичні приватні демокра­тичні журнали - «Вітчизняні записки», «Справа». У 1884 р. комітет чотирьох міністрів заборонив «Вітчизняні записки» за «шкідливе спрямування».

Розвиток промислового виробництва, збільшення кількості робіт­ників свідчили про перегрупування суспільних сил у країні, зрос­тання ролі пролетаріату. На нього покладають надії колишні народники Г. Плеханов та ін., що об'єдналися в 1883 р. у Женеві в групу «Звільнення праці». Соціалістичний рух у Росії, як і на Заході, набував марксистського спрямування. Помітну роль у російській періодиці почали відігравати журнали ліберально-народницької орієнтації «Російське багатство», «Російська думка», ліберально-буржуазний «Вісник Європи». Збільшуються тиражі газет, серед найбільш масових – «Новий час» Суворіна, «Голос» Краєвського, «Московські відомості»М. Каткова. Так, тираж «Нового часу»в 1889 р. складав 35 тис. прим., а у 1897 р. – вже 50 тис. Газета друкувалася у власній друкарні О. Суворіна, оснащеній сучасним імпортним устаткуванням.

Із ліберально-демократичних видань, що виходили за кордоном і орієнтувалися на російську читацьку аудиторію, примітна періо­дична збірка «Вільне слово» (1898–1899), організаторами якого стали В. Чертков і П. Відлюдков.

У № 10-11 журналу «Російська думка» за 1893 р. і № 2, 3, 5–7 за 1894 р. з'явилися нариси Чехова, присвячені російській каторзі, в 1895 р. вони вийшли окремою книгою – «Острів Сахалін». Щоб зібрати достовірний матеріал на цю тему, Чехов зробив подорож на каторжний острів, поговорив майже з десятьма тисячами сахалінців і заповнив на кожного статистичну картку з відповідями на за­питання складеної ним анкети.

У «Газеті Самари»у 1895–1896 рр. почав друкуватися пись­менник М. Горький. Героями його фейлетонів були продажні жур­налісти, банкіри-хижаки, аристократи, фабриканти-грабіжники. Ав­тор пише про «рабське становище» жінки, яку б'ють, «розбещують і морально, і фізично», про непосильну працю, що калічить мало­літніх дітей на фабриках.

У газетах 1880-1890 рр. – «Московський листок», «Російські відомості», «Росія» – розкривається репортерський талант В. Ги­ляровського. Такі якості його репортажів, як оперативність, поєд­нання розповідей очевидців з реальними описами подій, включе­ність журналіста в дію, розслідувальний характер, принесли йому широку популярність. Репортажі про політ Д. Менделєєва на по­вітряній кулі, катастрофу на Ходинському полі під час коронації Миколи II, пожежу на фабриці Хлудова в Єгор’ївську ставали сенсаціями.

Характерні риси рекламної журналістики західноєвропейських країн притаманні і російській періодиці кінця ХІХ ст. У 1896 р. доходи від оголошень у столичній газеті «Новий час» складали мало не півмільйона карбованців. Заголовки рекламних матеріалів тяжіли до сенсаційності, в тексті присутня різного роду мотивація (вигода, заздрість, страх), використовувалися різні оформлювальні прийоми (винахідлива верстка, ілюстрація), застосовувалися виразні засоби для ефективного емоційного та логічного впливу на читача. Реклама розташовувалася на всіх сторінках газетного номера.

Наприкінці XIX ст. еволюційний період розвитку капіталізму завершувався і поступово поступався місцем гострим політичним баталіям, соціальним катастрофам, які назрівали в російському суспільстві. Легальний і нелегальний друк Росії став широким спектром політичних поглядів і відображав складну й суперечливу картину суспільного життя на рубежі сторіч.

Список рекомендованої літератури

1. Акопов А. И. Отечественные специальные журналы. 1765-1917. – Ростов-на-Дону, 1986.

2. Бережной А. Ф. История отечественной журналистики (конец ХІХ - начало XX вв.). Материалы и документы. – СПб, 1997.

3. Берков П. Н. История русской журналистики XVIII века. – М.-Л, 1952.

4. Есин Б. И. Русская дореволюционная газета. – М., 1971.

5. ЗападовА. В. Русская журналистика XVIII века. – М., 1964.

6. История мировой журналистики. – М. - Ростов-на-Дону, 2003. – 432 с.

7. История русской журналистики 18-19 вв. // Под ред. Л. П. Гро­мовой. – СПб., 2003.

8. Станько А. И. Становление теоретических знаний о периоди­ческой печати в России (XVIII в. - 60-е годы XIX в.). – Ростов-на-Дону, 1986.

Питання для поточного самоконтролю та контролю знань

1. Становлення журналістики Росії у XVIII.

2. Російська академічна журналістика 1728-1759 рр.

3. Сатирична преса 1759-1774 рр.

4. Журналістика останньої чверті XVIII ст.

5. Преса першої половини ХІХ ст.

6. Тематика російських періодичних видань першої половини ХІХ ст.

7. Журналістика другої половини ХІХ ст.

8. Представники демократичної російської журналістики.


Лекція 5. Становлення журналістики в інших європейських країнах

Розвиток журналістики в інших європейських країнах проходив під впливом німецької, англійської та французької періодики. Незважаючи на те, що в таких країнах як Італія і Голландія перші спроби періодичного видання новин робилися раніше, ніж в Англії і Франції, регулярні друковані газети з'явилися тут пізніше і жур­налістика розвивалася повільніше. Це пов'язано з економічним роз­витком цих країн, а також з тривалою політичною залежністю від іноземних держав. Наприклад, Італія була слаборозвиненою роз­дробленою країною з високим рівнем неписьменності населення. Часи розквіту Венеції пройшли. Італійські королівства і князівства знаходилися під п'ятою могутньої Австрії, що пригнічувала не тільки економіку, але й культуру народів Італії. Проте деякі спроби видання газет у XVII-XVIII ст. тут робилися. Так, Ф. Фаторелло називає найстарішою італійською друкованою газетою видання, що виходило у Флоренції в 1636 р. Серед перших періодичних видань Італії Л. Саламон називає також тижневик «Greoas», що виходив у Римі в 1716 р., і генуезьку газету Ассаріно «Ti Sincero». Поява ж перших політичних газет в Італії припадає на кінець XVIII - початок ХІХ ст.

Розповсюдження революційних і визвольних ідей в 30-ті-40-ві рр. ХІХ ст. в Європі та розвиток журналістики в Італії тісно по­в'язані з діяльністю групи «Молода Італія». Це були газети, що видавалися за кордоном і розповсюджувалися нелегально: «Da giovana Italia» (Марсель), «Tribuno» (Лугано), «Italieno» (Париж), «Apostolato popofer» (Лондон). В Італії вони заборонялися і під­лягали знищенню. Справжнього активного розвитку журналістика набула тільки із завоюванням незалежності і створенням єдиної республіки зі столицею в Римі. До 1870 р. в цьому місті видавалася тільки одна газета, орган Ватикану «Osservatore Romano». Після 1871 р. кількість газет в Римі і по всій Італії різко зросла.

Становище журналістики в Угорщині, що була, як і Італія, частиною Австро-угорської імперії, було не ліпшим. Перші газети на цій території виходили латинською і німецькою мовами ще на початку XVIII ст. Це, зокрема, «Mercurius Hungarius». Перша газета угорською мовою з'явилася в 1780 р., вона називалася «Magiar Hir­mondo». У 1788 р. в Будапешті став виходити «Magiar Mercurius». Друк у цій країні розвивався дуже повільно і також відчув на собі вплив революційних ідей 30-40 рр. ХІХ ст. Засновником націо­нальної журналістики вважається відомий угорський поет і рево­люціонер Лайош Кошут, що почав займатися журналістикою з 1832 р.

Розвиток журналістики в країнах південно-східної Європи (Гре­ція, Югославія, Болгарія) стримувався турецьким пануванням. У самій Туреччині перша газета з'явилася в 30-ті рр. ХІХ ст. Це був усього лише реєстр декретів і розпоряджень султана, а також опис придворних свят. Справжні турецькі газети з'явилися в 60-ті рр. у Лондоні, їх видавали емігранти (наприклад, Алі Суаві, Кемалн). Во­ни мали успіх у Туреччині і вплинули позитивно на деякі зміни в країні, особливо у сфері обміну думками. З'являються сатиричні друковані листки «Переконання», «Час», «Правда»; літературні і дитячі журнали «Літературний архів», «Дитяче читання», «Школа». У 70-і рр. ХІХ ст., за даними Саламона, в Константинополі вихо­дила 81 газета, 16 з них – турецькою мовою, 1 – арабською, 1 – пер­ською, 1 – німецькою, 1 – англійською, 12 – грецькою, 13 – вірмен­ською, 4 – болгарською, 29 – французькою, 2 – єврейською та іспан­ською, 1 – італійською. Поразка в російсько-турецькій війні стала початком репресій преси як носія європейської культури. У Ту­реччині в цей період була запроваджена строга цензура.

На півночі Європи, в скандинавських країнах, журналістика отримала розвиток в основному в XVIII ст., хоча перша шведська газета «Ordinari Post-Zijdender» з'явилася ще в 1645 р. Згодом вона стала офіційним органом королівства. Назва її кілька разів мінялася. Її редакторами були відомі літератори, наприклад, А.Ю. Стріндберг. Дуже поширеною була дитяча періодика. Вже в 1770 р. король Крістіаном-VII проголосив свободу друку, межі якої були дещо звужені після Великої французької революції.

Перша газета в Данії почала виходити в Копенгагені в 1663 р. німецькою мовою. З 1666 р. стали друкуватися газети данською мовою. Це «Danske Mercurius» (1666 р.), «Extraordinair Relationes» (1672 р.) та деякі інші. Досить рано з’явилися в Данії і журнали. Перший їх них «Der Fremde» («Чужоземець») теж виходив ні­мецькою мовою. У 50-ті рр. XVIII ст. засновуються журнали націо­нальною мовою. Найпопулярнішим був журнал «Мінерва», що ви­ходив в 80-ті-90-ті рр.

Перша норвезька газета заснована в 1763 р., але надалі норвезька журналістика розвивалася вельми слабо. Тільки підйом визвольних ідей супроти культурного впливу Швеції стимулював в 20-ті-30-ті рр. ХІХ ст. її розвиток.

Список рекомендованої літератури

1. Ворошилов В. В. История журналистики зарубежных стран. – СПб., 2000.

2. Журналистика западноевропейских стран. – Л., 1990.

3. Золотуха Л. Н. Возникновение и развитие журналистики в эпоху становления капитализма.– М., 1987. – 58 с.

4. История зарубежной литературы. Средние века и Возрождение: Учеб. для филол. спец. вузов. – М., 1987. – 415с.

5. История мировой журналистики. – М.- Ростов-на-Дону, 2003. – 432 с.

6. Саламон Л. Всеобщая история прессы. – СПб., 1909.

7. Соколов В. С., Виноградова С. М. Периодическая печать Италии: Учеб. пособие. – СПб., 1997

Питання для поточного самоконтролю та контролю знань

1. Становлення італійської журналістики.

2. Журналістика країн південно-східної Європи.

3. Розвиток преси скандинавських країн.






Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-12-05; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 528 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Велико ли, мало ли дело, его надо делать. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2443 - | 2127 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.